resim
Okan Buruk
Görev:Teknik Direktör
Takım:Galatasaray
Yaş:49
Uyruk:Türkiye
 • 5763
  okan hocayı ve ekibini ne kadar çok sevdiğim, kendisi hakkında girdiğim geçmiş entrylerden anlaşılabilir ama torreira ve icardi konusunda büyük kumar oynuyor kendisi.

  konyaspor maçı öncesi "torreira hastaydı, birkaç antrenman kaçırdı. ondan bugün yedek başlatıyoruz" masalına kimse inanmadı, bir kere onu en baştan söyleyim. oyuna girdikten sonraki hali de içler acısıydı. vakti zamanında mourinho'nun sneijder'e uyguladığı ve sözlükte de dillere pelesenk olan yöntem bir kereye mahsus bir şeydi. bir kereye mahsus, bir haftalık bir kafa toplama izni idi. biz icardi'ye ve torreira'ya lige verilen her arada bu izni veriyoruz. bu da artık bir yöntem olmaktan çıkıp, taviz halini alıyor. bay geçilen haftada veya milli maç arasında icardi'yi ve torreira'yı istanbul'da tutamıyorsak, işimiz var demektir.

  teknik direktörlük her futbolcunun her istediğini verme makamı değildir. en azından bu istekleri her zaman verme makamı değildir. bugün okan hoca veya yönetim iki futbolcu özelinde gözlerini kapatmayı tercih edebilirler ama bunun takım içerisinde emsal teşkil etme riski var. emsal teşkil eder de. bugün iki ile başlar, yarın bu örnekler üzerinden sayı 5'e çıkar. doğru da olmaz. benim aile hayatında yaşadığım sıkıntılar nasıl çalıştığım kurumu ilgilendirmiyorsa; icardi'nin wanda nara'sı, torreira'nın devrim özkan'ı da galatasaray'ı ilgilendirmiyor. daha önce de söylemiştim; sahaya, florya'ya yansımadığı sürece 27 ve 30 yaşında olan iki genç sporcunun özel hayatları, duyguları, arzuları beni hiç ilgilendirmiyor. ama bu hayat tercihi florya'ya ve sahaya yansırsa; kulübü de ilgilendirir, taraftarı da ilgilendirir. magazinsel açıdan ilgilendirmez, umrumda değil açıkçası ama otorite ve disiplin açısından fazlasıyla umrumda olur. kulübün de umrunda olur. bu noktada da artık hocanın biraz daha sert, keskin ve bu tip konuların bir kez daha florya'nın gündemi olmamasını sağlayacak kararlar almasını istiyorum/bekliyorum. bir nokta koyma zamanı geldi de geçiyor bence.
 • 5764
  14 maç üst üste kazanırken ne yaptıysa, 1 maç kaybettiğinde de onu yapan hocadır fakat 14 maçın sığdığı 5 aylık periyotta bu yöntemler övülürken kaybedilen 1 haftada yerilmeye başlanmıştır. ayıptır. ayrıca insanların performanslarını tatillerine bağlamak da hayata ve spora at gözlükleriyle bakmaktan ibarettir. hangi takımın kaç hafta kaç gün tatil yaptığını biliyor da referans alıyorsunuz, hangi yönteme ve metoda göre eleştiriyorsunuz bunlar da ayrıca merak ettiğim konulardır. son olarak da çok sevilen sneijder'in futbolcuyken de bol bol alkol kullandığı, maçlardan önceki gecelerde bile partilediği kendisi tarafından emekli olduktan sonra ifade edilmişti, o zaman yoktu herhalde bu antrenman metotları çünkü galatasarayda performansı yıllarca yüksekti.
 • 5765
  orta sahayı boşaltmayıp 1 puanı çıkarsa çok daha iyi olacaktı. belki bu hata olabilir; ama genel tavrının yanlış olduğunu düşünmüyorum. konyaspor maçına bir bakalım;

  - fernando muslera: uzun sakatlıktan çıkmış. tam randumanlı hali henüz yok.
  - victor nelsson: defansın bel kemiği yok.
  - abdülkerim bardakcı: hasta hasta maça çıktığını öğrendik. bildiğimizden çok uzaktı.
  - lucas torreira: orta sahanın defansif yönünün bel kemiği var ama yok.
  - dries mertens: takımın hücum zekası ve orta sahanın hücum yönünün bel kemiği yok.

  ali ece'nin verdiği istatistiğe göre mauro icardi'nin 7 şut çekip gol atamadığı ikinci maç kariyerinde. en büyük sebep de mertens'in yokluğu. çünkü icardi'yi pozisyona sokanların başında mertens var dengesiz koşuları, pas alışverişleri ve şutlarıyla.

  keza nelsson'un yokluğu demek ofsayt çizgisinden defans paylaşımına sıkıntı. üstüne abdülkerim de hasta çıkmış maça. şaşırtan kötü performansını açıklıyor.

  efsanemiz ve şampiyonluk modu açan muslera'nın önemini anlatacak kelimem yok zaten. torreira'nın yokluğu top tutamama ve oyunu hükmetmede sorun yaşama demek.

  bu tabloda okan buruk'u 1 puana yatmama ya da 1-0'da tamamen kapanmama üzerine eleştirebiliriz; ama ötesi çok sağlıklı gelmiyor bana. seriyi yapan da okan hoca. bir mağlubiyetle taraftar psikolojisi bu kadar etkilenmemeli. ne yazık ki sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz. önce kupa sonra deprem araları. lale orta bir tarafta. bunlara ek üstümüze ''gitti bu iş'' havası sindi anlamsızca. hala minimum 3 puan öndeyiz. fener hala bize gelecek. kadro kalitemiz hala yüksek. zaniolo gibi bir adamı %100 göremedik mesela. 22 şampiyonluğun kaçında mhk ve hakemlerin elinden çekmedik? yine onlara rağmen götürürüz bu işi. demiyorum ki onlar ne yaparsa sessiz kalalım. yönetim gerekeni yapacaktır; ama bu bizim tribün ve saha konsantrasyonumuzu etkilememeli.

  taraftarın acilen toparlanıp moda girmesi lazım. ne oluyoruz allah aşkına? 1 haftadır karalar bağladı koca camia. twitter, youtube vs. herkes kaybetme psikolojisinde.

  sakin olalım. galatasaray'ı 2023'de 23. şampiyonluğa ulaştıracak genç ve çalışkan hocadır.

  (bkz: 17 mart 2023 konyaspor galatasaray maçı)
 • 5767
  galatasaray kariyeri ikinci kırılmasını yaşamak üzere olan hocamız.

  ilk kırılma 5 kasım 2022 galatasaray beşiktaş maçı ve akabininde oynanan 12 kasım 2022 istanbul başakşehir galatasaray maçını hem güzel futbol hem de net skorlar ile geçmişti.

  ikinci kırılması da 17 mart 2023 konyaspor galatasaray maçını kötü bir ikinci yarı ile kaybettikten sonra rakibimizin kazanması üzerine arada bulunan puan farkının azalmasıyla baskının nispeten arttığı bu dönem olacak.

  1 nisan 2023 galatasaray adana demirspor maçı ve 14 nisan 2023 galatasaray kayserispor maçının peşpeşe iç sahada olması bu noktada şansımıza oldu. belki dış sahada daha net sonuçlar aldığımız maçlar oynasak da takımın psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğu bu dönemde iç saha maçları can suyu olur.

  konya maçındaki hataları tekrar görmeyeceğimizi ümit ederek. umudumuz da güvenimiz de seninle hocam! buraya kadar sen ve ekibin getirdi bundan sonrasını da siz başaracaksınız.

  (bkz: sen şampiyon olacaksın)
App Store'dan indirin Google Play'den alın