resim
Okan Buruk
Görev:Teknik Direktör
Takım:Galatasaray
Yaş:49
Uyruk:Türkiye
 • 5405
  ligin en iyi ve en formda teknik direktörü. sana geldiğin günden beri inandım hocam, tökezler gibi olduğunda destek çıktım hiç inancımı kaybetmedim. sen kısıtlı bütçelerle harikalar yaratmış biriyken şimdi çocukluk aşkında seviyeyi arşa çıkardın şampiyonluğu nisan ayında alacak seviyede top oynatıyorsun. ilk puan kayıpları da istifa başlığı açılırken burda seni savunduk ve yanıltmasın, kalan maçlarda elbette puan kayıpları olacaktır ama sen o kayıpları da en iyi şekilde telafi edeceksin inancım tam. oğlunla beraber şampiyonluk kutlamalarında görmek istiyorum hocam seni, durma böyle yürüyedur aslan hocam!
 • 5406
  art niyet olarak anlaşılmasın.
  maç sonlarında her maç kalemizde yaşanan gol pozisyonlarına dikkat çekiyor ama çözemiyor. zaten bunu da çözerse barcelona'yı çalıştırır. *
  (bkz: 28 ocak 2023 giresunspor galatasaray maçı)

  ama ciddi bir sorun bu. bu sezon 4 5 takım dışında doğru dürüst takım olmadığı için kalemizde bunlar gole dönüşmüyor. ha o 4 5 takıma da gol olup yağdık o ayrı tabi. *
 • 5412
  şu ana kadar elde ettiği başarı kolay kolay elde edilebilecek bir başarı değildir. ne kadrolar gördük hiç iyi yönetilemeyen. bu kadar isimli bir kadroyu bu şekilde yönetmek büyük başarıdır. taktik olarak takımı getirdiği nokta gözle görülüyor. daha fazla ön planda tutulması gereken bir isim. 13 resmi maçta 13 galibiyet nedir arkadaş. ki daha fazlası da olabilir. olmasa da sorun değil. şampiyonluk bu hikayeye gerçekten yakışacak. ve bunu da başaracak.
 • 5413
  en önemli özelliği ekip çalışmasını ön planda tutmak olan hocamız. teknik ekip alanında iyi olan insanlardan kurulu, kemerburgaz'ı dizayn etmede yardımcı olmaları için alman antrenörler, duran topları çalıştırması için ispanyol antrenör getirtti (ki aslında avrupa kulüplerine bakarsanız bize daha da teknik yardımcı lazım) ve ne kadar doğru kararlar verdiğini sahada bize gösterdi. ayrıca bu kadar yıldız isimleri yönetebiliyor olması, aynı oranda genç futbolculara da şans veriyor olması galatasaray'ın bu kültürünü fazlasıyla benimsediğini gösteriyor. misal aylar önce kasımpaşa maçında emin bayram'ın gösterdiği performans ile son giresun maçında gösterdiği performansta ciddi bir ilerleme var. galatasaray'da görmek istediğimiz şey budur.
  hocanın en güzel tarafı da zeki oyuncularla çalışmayı seviyor olması. yaptırdığı transferler hep bunu gösterdi. oynattığı gençleri de bu yönde geliştirmeye çalıştığı çok bariz, futbolcuların oyun aklı ve mental yönünü geliştirmeye daha çok odaklı gibi görünüyor. şu anda galatasaray futbol takımının rakiplerinden en büyük farkı da bu.
  ben şahsen her rakibe uygun bir saha içi yerleşimi bulabilen, her rakibi çözebilen, oyun disiplinini hiç olmadığı kadar yüksek seviyede tutan (ki bu durum ne 2005-06, 2007-08, 2011-12, 2012-13, 2014-15, 2017-18, 2018-19 takımlarında bu seviyede değildi) burukball futbolunu çok beğendim ve bizim futbolda modern çağa geçmemizi sağladığını düşünüyorum.
  oynatadursun, galatasaray'da olsun.
 • 5415
  o romandaki hayali belki gerçek yapmaya her geçen gün daha çok yakınlaşmakta olan hocam. seneler gamzelerini biraz doldurmuş ama gözlerine dokunmamıştır.

  bu fotoğraf 23 mayıs 1999 antalyaspor galatasaray maçı sonrası antalya'da istanbul'dan gelen taraftarlarla havuz başında yapılan 13. şampiyonluk kutlamalarından:

  https://gss.gs/54U.jpg

  bu da 28 ocak 2023 giresunspor galatasaray maçı dönüşü havaalanında yine istanbul'dan gelen taraftarlarla üçlü çektirirken:

  https://gss.gs/02O.jpg

  darısı sezon sonu 23. şampiyonluk için yapılacak kutlamalara artık...
 • 5416
  günümüzde eğer cr7+madrid, messi+barça, heynckess+bayern gibi ezici üstünlük sağlayan takiminiz yoksa aynı oyunu dünyanın her takımına karşı oynayıp olumlu sonuç almak mümkün değil. benim okan hocada şimdiye kadar gördüğüm en olumlu şey rakip kimse ona göre bir oyun anlayışı belirleyebilmesi. iç sahada beşiktaş maçı topu kanatlara şişirerek geçti, deplasmanda fener maçında at topu bay'ın kıllı göğüsüne yapti. elinde topu defanstan ligin açık ara en iyi pas yaparak çıkaracak takımı var ama inat edip dikte etmiyor. böyle devam hocam, allah çalışana hakkini verir.
 • 5417
  maçın kahramanlarından görülen leo dubois dün maç boyu ciddi açıklar verdi. bunun en büyük sebebi de sürekli ilerde yakalanması oldu. öyle ki özellikle ilk yarı kerem'den bile önde top bekledi kaç defa. şimdi böyle yazınca gömme amacıyla yazıldı gibi görünebilir; ama öyle değil. belli ki kendisine verilen görev ''ilerde hücuma katkı ver. '' direktifi. dubois aslında iyi bir hücum bek. teknik heyet giresun'u analiz ederken kendisinin skora katkı kovalamasını özellikle istemiş. ve sonuçta enfes bir gol attı. bence okan hoca ve teknik heyeti maçı kafalarında oynarken dubious'dan bir gol ama daha yüksek ihtimalle asist yazmış iyi senaryo olarak. dünkü katkısı sonrası özellikle içeri maçlarda kendisinden bu tarz işleri görürüz gibi.

  klasik bir hoca olsa giresun gibi tek efektif özelliği kontratak ve yer yer de duran top karambolleri olan bir takıma karşı savunmayı geride kurar ve rakip kaleyi rakip yarı saha girişinden ablukaya alarak yer yer dışarıdan zorlamakla birlikte ceza sahasında gol kovalardı. olası atakları da arkayı kalabalık tutarak durdurmaya çalışırdı. 0 futbol zevkiyle muhtemelen 1-0 falan kazanırdı ya da berabere biterdi. ama okan hoca kontratak yemeyi de göze alarak bekini neredeyse rakip sahanın sonuna yakın bekletti.

  işte bu cesaret okan buruk'a neden sahip çıkmamız gerektiğini gösteriyor. skorlar, rekorlardan vs. bağımsız bu adama sahip çıkılmalı. çünkü okan buruk'un yaptığı bu cesur hamle aslında galatasaray gibi oynamanın basitleştirilmiş bir örneği. galatasaray böyle oynar. rakibi küçümsercesine her maça ''saldırın zaten alırız'' ile çıkmaz; ama rakibe göre şekil alıp daha maç başlamadan belli ölçülerde sinmez de. okan buruk rakibe göre taktik üretiyor; ama takımın futbol karakteri ve duruşu bozulmuyor. hücum önceliği kadıköy'de bile değişmiyor. hep iddia ederim bu ülkede ''kardeşim bizim futbol geleneğimiz yok'' lafı galatasaray ve bir ölçü de fenerbahçe için geçerli değildir. galatasaray'ın futbol felsefesi vardır ve okan hoca da bunu modernize ederek muazzam bir iş yaptı şu ana kadar. galatasaray futbol olarak alman ekolüne yakın bir felsefeyi bilerek ya da bilmeyerek taraftarlarının ruhuna kadar işlemiş bir takımdır. mevcut futbol ekolomüzün belki de kurucusu olan jupp derwall'den başlayarak böyle süregeldi. mesela galatasaray hücum pres takımıdır. galatasaray taraftarı sonucu ve skoru net ister. belli dakikaya kadar sabreder ve sahada belli tempoyu görmezse homurtular başlar tribünde dahi. klopp'un gegenpressindeki oyunu düşünün ve galatasaray taraftarının alman ekolüne nasıl aşina hatta tutkun olduğunu anlamak kolaylaşacaktır. aslında uzatmaya da gerek yok. ekolü olmayan camiada mircea lucescu şampiyon yaptığı halde yollanmaz. lucescu ertesi sene gidip ezeli rakibi şampiyon yaptı. çoğu camiada bu travma sebebi olur. bizde neredeyse ciddiye bile alınmadı. kadrodaki tüm forvetleri sahaya atıp tempo ve prese doyuran 1-2 sene sonra gerets'in futboluna düzülen övgüler ile tamamen unutuldu zaten.

  neyse uzadı entry. biz galatasaray gibi oynamayı bir dönem ciddi anlamda unuttuk. fatih hoca'nın 3. döneminin sonundan bu yana ne yazık ki şampiyonluk alırken dahi futbol ruhumuzu doyuran seriler izleyemedik. arada tudor'un ilk haftaları gibi sekanslar olsa da tam varamadık o noktaya. işte okan buruk bu noktada galatasaray'ı yeniden kimliğini hatırlatırcasına oynatıyor. mesele de bunun tesadüf olmaması. belli aralıklarla hatırlatmak istiyorum bunu ki okan hoca'nın değeri vurgulansın; bu adam başta hücum pres olmak üzere oynadığımız bir çok şeyi daha avusturya kampında ayağının tozuyla anlattı.

  https://twitter.com/.../1546418180704423937
  https://www.galatasaray.org/...an-aciklamalar/51262

  yaz kampındaki kondisyon idmanları dahi buna göre ayarlandı. hatırlayın takımın nasıl çift ve ağır idman yaptığı haberlerini. yani okan hoca ne yaptığını ve ne istediğini bilerek adım adım ilerliyor. elimizdeki hocanın özelliklerine bir bakalım. altyapıdan geldiği galatasaray nedir, ne oynar, tribün ne oynarken sana 12. adam olur ne oynarken uykuya dalar, modern futbolun bize uygun ve güçlü olabileceğimiz tarafları nelerdir hepsini iyi bilen, kulübe yakın herkesin iletişim ve sakin kişiliğini çok sevildiğini vurguladığı, 49 gibi ideal bir yaşta ve son derece kaliteli bir ekiple çalışan, her maça ayrı hazırlanan ama bunu yaparken oyun kişiliğimizden ve galatasaray kimliğinden taviz vermeyen bir hoca. üstelik de belli ki bizler kadar sağlam galatasaraylı. ali yiğit buruk galatasaraylı gibi bir evladı ancak o kadar sağlam bir galatasaraylı yetiştirebilir.

  okan hocanın başarısı tesadüf değil. allah bozmasın nazar değmesin harika gidiyoruz. çünkü hocamız biz de dahil büyüklerin başını kontratakla yakan giresun karşısında dubouis'yı ''hücuma katkı ver'' diye sahaya atacak cesarete ve galatasaray kültürüne sahip.

  skorlardan ve puanlardan bağımsız olarak. okan hoca yaptıklarında biz de okan hoca'da ısrar etmeliyiz. dursun özbek - erden timur - okan buruk hatta yer yer metin öztürk, irfan saraloğlu koalisyonu gelecek seneki seçimlerden sonra en az bir dönem daha devam ederse çok çok güzel olacaktır. zaten bunu bildikleri için erden timur'u çaresizce yıpratma derdinde bazıları. yarın kötü bir sonuçta okan hoca'ya yönelecek erden timur'a saldıran medya vs hızlıca.

  kaya gibi duracak bu taraftar arkanızda. saldıranlar da okan hoca ve başta erden timur gibi değerli yönetici ve teknik heyetimiz de bunu görecek.

  biz galatasaray gibi olalım
  biz galatasaray olalım
  alayınıza hodri medyan.

  (bkz: 28 ocak 2023 giresunspor galatasaray maçı)
 • 5418
  ölüm kalım maçına çıkacak hocamız. puan kaybında koltuğundan olacak, o derece kritik. tek avantajımız içsaha maçı olması. 2000 finalinden dahi kritik maç. ümraniyespor ile oynayana kadar -55 derecede vostok deplasmanına gitsek daha iyi. ümraniye bugün psg, real ile maça çıksa favorisi olur. recep hocayı düşündükçe nefesim daralıyor, ümraniye’nin kırmızı forması cehennem ateşi gibi. inşallah 1 puan kurtarırız.

  (bkz: 1 şubat 2023 galatasaray ümraniyespor maçı)
 • 5420
  10/10 istatistiği jorge jesus yapsaydı muhtemelen ibne basın doğrudan tapmaya başlayacaktı. ligin ilk haftalarında fenerbahçe sunni * puan farkı yapınca adamlar suudi arabistan'ın arjantin galibiyetini bile jesus'a mal etti.

  okan hocama dönecek olursak bu sene şampiyon olup olmamasından bağımsız olarak ligi yıllarca domine edecek hocayı bulduk diyebiliriz. bugün aldığımız galibiyetlerde nasıl destek oluyorsak muhtemel olumsuz durumlarda da her zaman yanında olmalıyız. allah yolunu açık etsin güzel insan.
App Store'dan indirin Google Play'den alın