resim
Okan Buruk
Görev:Teknik Direktör
Takım:Galatasaray
Yaş:48
Uyruk:Türkiye
 • 3304
  süper lig 2022-2023 sezonunun ilk 2 haftası itibariyle hiçbir ümit vâdetmeyen teknik direktör. çünkü öncesindeki 7 hazırlık maçında da yapmak istedikleri, yapamadıkları, dizilişi filan her şey belliydi.

  maçtan 3 gün sonra bile oliveira'dan abdülkerim'e, seferoviç'ten kerem'e birçok futbolcu için eleştiriler dinmediyse bunun sorumlusu teknik direktördür. 9 maçtır vazgeçmediği başlangıç planının çalışmadığını, sürekli değiştirmek zorunda kaldığını, bu 9 maçtan kazandıklarının hiçbirini etkili ve güçlü bir oyunla kazanmadığını görmek için geç kalıyor.

  7 ağustos 2022 antalyaspor galatasaray maçını doğru düzgün pozisyona bile girilemeden, muslera'nın devleşmesiyle değil de kendi vasat hamlesiyle kazandığını sanmış ki sonraki maçta da aynı hamleyi bu kez erken yaparak işi çözeceğini düşündü. çok acıklıydı doğrusu. antalya penaltıyı kaçırmasa farka gidebilecek maçtan kendisine zafer biçmesi büyük sıkıntı.

  2 aydır görevde olmasına karşın hâlâ "yuvaya döndüm be, gs teknik direktörüyüm artık" kafasından bir an evvel çıkıp elindeki malzemeye uygun bir diziliş belirlemesi lazım. diziliş diyorum çünkü kendisinin herhangi bir set hücumu filan çalıştırdığını düşünmüyorum. tamamen oyuncuların inisiyatifine bırakılmış bir şekilde hücum etmeye çalışan bir görüntü söz konusu. zira herhangi bir plan program olsa bir teknik direktör buna güvenir ve 13 ağustos 2022 galatasaray giresunspor maçı devre arasında, artık o plan neyse vazgeçip o değişikliği yapmazdı.

  o hamleyi yaparken kafasından geçenleri ifade etmesine bakarsanız durumun vahametini daha iyi anlarsınız:

  https://twitter.com/.../1558567664502870016

  --- alıntı ---

  "2. yarıya gomis hamlesiyle başladık. en azından ceza sahası içerisinde 1 kişi daha olsun. 2 tane forvetle gelecek ortalara daha net ulaşalım diye."

  --- alıntı ---

  ayrıca maç sonu hakem, transfer gibi bize dejavu yaşatan açıklamalar da epey can sıkıcı. bu kadar üst kalite transfer gelmişken vasat altı takımlara karşı bile sahada iyi bir oyun ve galibiyet göremeyeceksek bazı şeyleri kendisine hatırlatmakta tereddüt etmeyiz.

  mesela galatasaray'a zarar verip vermeyeceğini önemsemeden görevdeki teknik direktörlerimize "vasıfsız" demesini, "ben göreve talibim" sözlerini filan. neden koltuğu sallantıda olan yabancı teknik direktörler için sakınmadığı sözlerini başkasından esirgediğinden de bahsedelim mi? sonra şeyi de hatırlatırız mesela, "galatasaray şöyle dominant olur, böyle üstünlük sağlar, ezip geçer," gibi şeyler dediğini. en son ersun yanal bu tarz "fenerbahçe çömelmez" gibi şeyler söylüyordu. durumu ortada.
 • 3305
  4-4-2’ye iki tank forvetle ve 2 kanat forvetle dönen hoca. ya ben bunu fm’de yapmam. o bir kere 4-2-4 olur hem de 2 tane tank, pivot, hantal, ağır santrforla olacak iş mi? santrforlardan biri bafetimbi gomis ya da haris seferovic olur diğer santrfor da dries mertens olur anlarım ki bu dries mertens’in de orijinal pozisyonu. forvet arkası gibi oynadığı bir 4-4-2 gayet uygun ona. 2 pivot santrforla 4-4-2’ye döndüğü gibi bir de dries mertens’i ne pozisyonda oynattı anlamadım. garibim çalım ata ata kaleye yaklaşmaya çalıştı olmadı. mertens’i bu kadar kaleden uzaklaştırmak akla zarar. onu da geçtim; hamza akman neden oyuna girdi fredrik midtsjö yerine? hamza elbette güvendiğimiz bir yetenek ama 1-0 yenik olduğumuz maçta 45 bin kişinin ıslıklamaları arasında oyuna girmesi kendisine de yazık değil mi? hamza akman hamlesini kesinlikle “ben gençlere şans veriyorum.” misali bir göz boyama hamlesi olarak görüyorum. sınıfta kaldı.
 • 3307
  13 ağustos 2022 galatasaray giresunspor maçında ilk yarıyı izledikten sonra emre akbaba yerine mertens ya da torreira hamlesi bekledim kendisinden. bana kalırsa takım savunma ve orta sahada sorunsuz giderken ilerde yaratıcılık problemi çekiyordu. midjsto ribaundları topluyor ve alan kapatırken oliviera arkadan oyunu gayet iyi kuruyordu. orta sahayı fatih hoca zamanı devamlı boş bırakıp puan kaybettiğimiz oldu.

  benim yapabileceğim tek teknik direktörlük fm olacağı için ikinci yarıya iki alternatif düşünürdüm. emre akbaba dışarı toreira içeri. toreira 6 midjso ve oliviera 8, 4-3-3 sistemi ya da herkes yerli yerinde emre dışarı mertens içeri merten 10 numara pozisyonu.
 • 3309
  henüz daha lig başladı bile sayılmaz ama eleştirilerin ardı arkası kesilmiyor. 3 senedir fatih terim'in bayık futboluna sabretmemişiz gibi yorumlar yapıyor herkes, ne güzel. senelerce o saçma sapan futbola sabreden taraftar 2. maçında okan buruk gönderilsin diyor. buruk'un yerine düşünülen kahraman da yine fatih terim. gerçekten çok sıkıldım. taraftarımızın psikolojisi bozulmuş ne yazık ki. tedavi edilebilir bir travma olduğunu da düşünmüyorum.

  okan buruk'a sabretmeyeceğiz de kime sabredeceğiz, gelsin birisi aydınlatsın lütfen. hayır, terim yakında futbolu bırakacak zaten, bu adamın yaşı belli. sonra ne yapacaksınız? terim'in yapay zekasını mı geçireceğiz başa? alman hoca mı istiyoruz? alman da çok meraklıydı bize. en fazla kuntz gibi birini bulur getirirsiniz. milli takıma bakın, ne kadar çok şey değişti değil mi?
 • 3310
  türkiye’nin en gelecek vaat eden ve yıllarca galatasaray futbol takımının başında kalıp bir efsaneye dönüşecek genç teknik direktör.

  2 maçta beğenmeyen başta galatasaray taraftarları olmak üzere diğer tüm takım taraftarları şimdiden kıskançlık krizlerine girmeye başlayabilir. çünkü bir anda gelecek değil uzun vaadede galatasaray’ın başarısını ve iyiliğini düşünen “galatasaray’a bağlı” taraftarların onu sonuna kadar destekleyeceğine eminim.

  yıllardır yapılamayan şeyi yapıp eksikliklere nokta transferler yapıp neredeyse yeni bir kadro kuran adama süre veremeyecek ve çöp ilan edecek kadar fm bağımlısı arkadaşlar oyunu geçen sene başındaki galatasaray takımına load yapabilir. size o mustehak çünkü.
 • 3311
  kendisine olan umudumun da soru işaretlerimin de devam ettiği teknik direktörümüz.

  takım içinde nasıl ki oyuncular birbirine alışmak için zamana ihtiyaç duyuyorsa kendisi de yönettiği oyunculara alışma süresini yaşıyor şu sıralar. 13 ağustos 2022 galatasaray giresunspor maçında oyuna müdahale zamanlamasında ve seçimlerinde hatalı olduğu hepimizin malumu. herkesin üzüntüsü aslında şu, stadı doldurduk tam güzel bir hava yakalayıp önümüzdeki maçlar için ivme kazanma şansımız vardı ve bunu harcadık. doğru. şunu unutmayalım yalnız, bu takımda hala yaratıcı oyuncu eksikliği var ve elimizdeki kanat oyuncuları benzer tip oyuncular. bu durum okan hoca'nın elini epey bağlıyor. maçın ilk yarısını düşünelim, baskımız vardı evet ama geçen seneki gibi hala kapalı savunmayı açamıyorduk. maç boyu da açamadık. diyelim ki maçta işler istediğimiz gibi gitti ve sergio oliviera'nın topu gol oldu maçın başında. belki 3 puan alacaktık ve hatta gol için açılmak zorunda kalan giresunspor'un arkasına hızlı oyuncularımızla sarkacaktık ve farkı artıracaktık. ee? sonra? bir sonraki maç yine aynı stresi ve zorlukları baştan yaşayacaktık. bunun geçen seneki galatasaray'dan ne farkı var?

  bahsetmek istediğim şey şu; şu an sorunun büyük kısmı kadro yapımızda. bu yüzden ne okan buruk'a, ne abdülkerim bardakçı'ya bu maç özelinde ağır kusur bulamıyorum. hatta hakemlerin aleyhimize vermiş olduğu kararlara dahi kızamıyorum. çünkü bu kişileri günah keçisi ilan etmek takımımızın esas sorununu gölgeler ve bu bize şampiyonluk getirmez. bizim bir an önce dribbling özelliği olan, dinamik ve yaratıcı bir orta saha oyuncusunu kadromuza katmaya ihtiyacımız var. daha sonra da hareketli ve bitirici forvet oyuncusuna. son olarak da yunus ve kerem'den birisinin yedek oturduğu bir senaryoda biraz daha oyun kurucu özellikleri olan, ayağında top tutabilen, daha az top kaybıyla maçı tamamlayabilecek bir kanat oyuncusuna ihtiyacımız var. bu eldeki oyuncularımızın yeteneksizliğine dem vurmak değil, tek düze oyun planına mahkum kalma zincirlerinden kurtulmak için bir zaruriyet. şu an bizim takımımızın en büyük eksiği rakip takımı hırpalayamıyor oluşumuz. eldeki oyuncu havuzu buna müsait değil. bunu yapabilmek için kanat oyuncularımızın dışında da hızlı oyunculara ve ince dokunuşları yapabilecek bir oyun kurucuya ihtiyacımız var. geçen sene en büyük eksikliğimiz buydu ve kaldığı yerden devam ediyor.

  bunun dışında golü bulduğumuz maçlarda elbette üstünlüğümüzü koruyup galip gelebiliriz ama sonraki maçlarda yine önlem alınması kolay bir takım olarak yolumuzu devam ederiz. ben kaybettiğimiz üç puanı bu yüzden ne okan buruk'a, ne hakeme, ne yapılan bireysel hatalara, ne de şansızlığa bağlamayı doğru bulmuyorum. ön libero için çok doğru bir hamle ile bu sorunu potansiyel olarak nasıl çözdüysek, torreira transferinde olduğu gibi bir oyun kurucu bulmamız şart. sergio oliviera, fredrik midtsjö, emre akbaba vs tarzı oyuncularla kapanan bir takımı açmak her zaman zor olacaktır.

  bu şartlar altında okan buruk kendisini hep şapkadan tavşan çıkarmak zorunda hissedeceği için bu maçta gördüğümüz benzer riskli denemelerin devamının gelmesi kaçınılmaz. bir maçı kazanmaya kaybetmeye bu kadar odaklanmamak lazım. hocayı bu darboğazdan kurtarmak için kadromuzu 'çeşitlendirmemiz' şart. yapılan hataları telafi edebilecek bir takım kurulduğu zaman hataların boyutuna göre tepki verebiliriz.
 • 3314
  sevgili okan buruk, değerli efsanemiz.

  eğer takımı 4-4-2 formatında, oyunu rakip sahaya yıkarak, hücum presle oynatmak istiyorsan, lütfen bunu yap. kimsenin dediğini umursama. yapmak istediğini yap. seni eleştirenler senden daha iyi bilmiyorlar bu işi. aman şu oyuncum mutsuz olmasın, aman filanca oyuncum da mutlu olsun düşüncelerini bir kenara bırak. (bu arada bu dedikoduya inanmıyorum)

  -------------muslera-------------
  boey---nelsson---a.kerim---pva
  ------oliveira-------torreira------
  kerem---------------------yunus
  --------mertens---seferovic-----

  mesela, eğer böyle oynatmak istiyorsan, böyle oynat hocam. yapmak istediğinden kendini alıkoyarsan başarısız olursun. dinleme kimseyi.

  hücum pres yapamayan, taktiğe uymayan, senin direktiflerini yapmayan oyuncuları gerekiyorsa takımdan kes. fatih terim de böyle yapardı, hatırla.

  şimdi sıra sende.

  biz seni sonuna kadar destekleyeceğiz.
 • 3318
  mac ici hamleleri falan elbette elestirilecektir ki bunu sonuna kadar hakediyor fakat daha kurmadigi kadro uzerinden niye elestirildigini anlamiyorum. ister nwakaeme'yi alir, ister romanya'dan 60 yasindaki hagi'yi getirir 11'e monte eder. ben sonuca bakarim. madem teknik direktorluge getirdiniz simdi isini yapmasina izin vermek zorundasiniz. ekonomik imkanlarina uydugu surece istedigi topculari alacaksiniz ki hakkinda dogru degerlendirme yapabilesiniz.

  kendisine en az 10 haftalik bir sure verilmesi sart. bu kafayla biz teknik direktor bulamayiz. mesela taylan'i berkan'i el birligiyle yok ettik, simdi de kerem'i bitirmeye ugrasiyoruz. galatasaray yonetimine tavsiyem bundan sonra lig baslarindaki ilk 5 maci seyircisiz oynatsin. yoksa biz baska turlu bel dogrultamayiz bu taraftar yapisiyla.
 • 3319
  kaybedince durum farklılaşıyor. önemli değil be hoca. kaybet sorun yok. oynamadığın topla 1-0 kazanarak gitme.
  şampiyonluk bugün olmazsa yarın gelir. bu taraftar artık rakibi sağlı sollu ataklarıyla boğan. topu koşturan, top oynarken zevk alan bir takım görmek istiyor.

  yaz tahtaya al haftaya köşesi.
  -------------muslera-------------
  boey---nelsson---a.kerim---pva
  -------------torreira-------------
  ------midtsjö-------oliveira------
  yunus---------------------kerem
  -------------mertens-------------
 • 3320
  daha 2. haftadan göndermeye çalışmamamiz gereken hoca. daha kadro kurulmadı. tabii ki hataları olacak ama en azindan bir devre görelim. çok ağır düşüş falan yaşamazsak seneyi de bitirmeliyiz.

  başakşehir'de de kötü başladı sonra toparladı. zaten bir hocaya en az 1 yıl şans vermezsek hoca değiştirmenin ne mantığı var. şampiyonluktan erkenden koparız o zaman bir bakılır oyunda bir gelişme var mı diye. o da yoksa o zaman düşünülür.
 • 3321
  taraftardan ciddiye alinacak bir olcude tepki yememis, istifasi falan beklenmeyen teknik direktorumuz. acikcasi sozlukle alakali, hatta genel olarak sosyal medyayla alakali dikkatimi cok cekiyor bu durum. basliga soyle bir goz gezdiriyorum, tek tuk sayida insan olumsuz sey yazmis sadece, genel cogunluk gayet makul soggukkanli tarafta, ona ragmen yazilanlar hep olumsuz baz alinarak yaziliyor. yani bir kisi istifa etsin diyor, 20 kisi bunun tam tersi dusunmesine ragmen cogunluk istifa talep ediyor gibi savunmaya geciyor. ne hikmetse olumsuz yorumlar insanlari daha cok cekiyor kendisine, twitterda instagramda unluler de yapiyor ayni hatayi. ornek veriyorum bir filmde oynamis olsun, 100 kisi tebrik etsin olumlu yazsin, kalkip cevap vermezler, 1 kisi hadsiz bir laf etsin, ciddiye alip ona 1 paragraf cevap yazarlar. cok gormeye basladik bu manzaralari, malesef sozlukte de dikkatimi cekiyor. baslik altinda ortalik karismis, panik havasi var, bakiyorum 1-2 kisi var karsi goruste aslinda. gerek yok her lafi bu kadar takmaya, ust perdeden de savunma yapmaya.

  okan hocanin gorevi elbette zor, camianin sabri az, ama ben kendisine guveniyorum. elindeki malzemeye, bulundugu sartlara gore dogru cozumu bulabilen bir yapida hoca oldugunu, bundan onceki takimlarinda gosterdi. hatalari, tokezlemeleri olacaktir. bana gore hakederek geldi bu koltuga, hakkini vermek icin de cabalayacagina inaniyorum. kendi adima tek gormekten hosuma gitmeyen sey seferovic-gomis ikilisi. hayatimda izledigim en kotu forvet ikilisi olabilir hatta. ileri hatta gorev yapabilecek seferovic-gomis-akbaba-mertens grubundan asla yapilmamasi gereken, en uyumsuz kombinasyon bence bu. umarim bir daha izlemek zorunda kalmayiz.
App Store'dan indirin Google Play'den alın