resim
Okan Buruk
Görev:Teknik Direktör
Takım:Galatasaray
Yaş:48
Uyruk:Türkiye
 • 3216
  taraftar profilimiz cidden inanılmaz.

  bir ay boyunca burada kendisine sanki fatih terim'miş gibi övgüler dizenleri hayretle izledim. daha yeni gelmiş bir td için çok erken gaza gelindi.

  şimdi aynı taraftarlar bir maçta kendisini yerin dibine gömmeye çalışıyor.

  yahu sakin olmakta fayda var daha bu takım çok çok yeni bir takım.

  ne daha resmi maça çıkmamış bir teknik direktöre imparator muamelesi yapmak doğruydu ne de daha yeni transferler ile kurulan bir takımın aldığı sonuç için kıyamet koparmak doğru.

  11-12 sezonunun ilk 10 haftasını bilmeyenler bir açıp araştırsınlar. allah'tan o zaman sosyal medya bu kadar etkili değildi.

  yoksa bu kitle ilk 10 hafta, hatta değil ilk 10 hafta daha ilk maçta saçma sapan bir oyunla 2-0 yenildiğimiz başakşehir maçından sonra terim'i de gömer, efsane 11-13 galatasaray'ını hiç göremezdik.
 • 3218
  terim'in berkan-taylan ile possesion oynamasindan daha felaket, daha komik bir şey göremeyiz diyordum. 2 forvet alınca 4-4-2 gibi komplike bir sistemi oynatabileceğini sanarak anında egale etti sağolsun. üstelik yaşanan rezalet, taylan-berkan'la possesion oynanmasından da öte. terim en azından ortasaha dışında, takımın geri kalanının pas futbolunu oynayabileceği bir kadro oluşturmuştu. burda 4-4-2 ye dair hiç bir emare yok.

  yani o kadar şaşkınım ki, hani bos zamanlarında açıp iki vlog okusa dahi şu oyuncu bütünüyle 4-4-2 ye kayan hic bir sistemin oynatılamayacagini bilebilirdi ama, transfer çılgınlığı böyle şuursuz işlere sürüklüyor iste.

  öncelikle stoper ikilisi 4-4-2 gibi defans çizgisinin önde tutuldugu sistemler için aşırı uygunsuz. antalya maçında zaten bunu acıyla tecrübe ettik. hem de defalarca!

  4-4-2 kanadi icin kullandigi isimler zaten direkt kafadan fail. yani dünyanin hiç bir yerinde kerem ve yunus gibi sadece rakip kaleye yakın oynadığında etkili olabilecek kanat forvetlerin, tekrar ediyorum ''kanat forvet''lerin kaleden bu kadar uzak bir noktada orta sahanın bir parçasıymışçasına oyun kurulumunda etkin bir rol aldığına denk gelmedim ben. felaket ya. yani takımda bu oyuna en uzak isim olan kerem'i, oyun kurulumunun bu kadar içinde olduğu bir sistemde görebilmek muazzam bir saçmalık. hayır sene başından beri kerem-yunus ikilisiyle 4-4-2 oynanmayacağını bas bas bağırıyorken, bu kadar öngörülebilir bir şeyken kör göze parmak sokarcasına üzerine gitmek risk almak sınıfına bile girmiyor.

  diğer yandan transfer edilen oliveira da orta ikili için uygun değil. transfer edilen diğer ortasaha torreira da kariyerinde sadece 3'lünün dmc'si olarak parlayabilmiş, ön liberoda 2'liye oranla çok daha iyi performans veren oyuncu. dahası da var, diğer transfer edilen mertens de, kariyerinin en iyi sezonlarını tek forvet olarak geçirdiği sezonlarda elde etmiş bir forvet oyuncusu. 2'li deki grafikleri teklideki kadar parlak değil.

  özetle takımda 4-4-2'ye uygun bir tane oyuncu var, o da rotasyon için alınan mitşö.

  şöyle bir havayı arkasına almışken taraftar ittirmesiyle bile işlemeyecek derecede temel eksiklikler, hatalar içeren bir sisteme inanmışsa eğer, durum kendisi adına cidden çok vahim.

  (bkz: 13 ağustos 2022 galatasaray giresunspor maçı)
 • 3220
  fatih terim’in sevenleri daha okan hocanın ikinci resmi maçı bitmemişken kendisini gündeme taşıyarak takıma zarar veriyorlar. * okan hocanın başında demoklesin kılıcı gibi sallanmasının hiçbir faydası yok. hatta hocayı daha da hataya zorlar bu hareketler.

  biraz sabır. isimlere değil kulübe, takıma destek vermeyi öğrenemedik gitti. daha şimdiden okan buruk istifa demenin, fatih hoca olsaydı şöyle derdiniz demenin, zırt pırt eski defterleri açmanın galatasaray’la değil yazarların egolarıyla bir alakası var.
 • 3221
  üretkenlik sorununa acilen çözüm bulması gereken hoca. son birkaç senedir başımıza musallat olan kabız ve kısır futbol hiç beklemiyorken kendisinin de biletini kesebilir. henüz sezon başı, zamana ihtiyacımız var gibi safsataları da bir taraftar olarak bir kenara bırakmasını rica ediyorum. başka bir zaman belki sabredilebilir de, 3 sezon üst üste şampiyon olamamış ve son sezonu 13. bitirmiş galatasaray’da sabredilmez.
 • 3222
  takım ne oynuyor, amaçlanan şey ne diye sorgulatan hocamız.
  bugün (bkz: 13 ağustos 2022 galatasaray giresunspor maçı) ne oynadık biz? fatih hoca döneminin müzmin sorunu içeriye top aramamak aynen devam ediyor. dağınık bir futbolcu dağılımı, nelsson sürekli oyun açmak için ona buna bağırdı, oyun ezberi hala yok ortada ( sahada oynayanların büyük çoğunluğu bir buçuk aydır idman yapıyor.
  maça dokunuş konusunda ise şiddetli bir şekilde sınıfta kaldı. saçma sapan bir gomis değişikliği yaptı 3. bölge 45 dakika boyunca statik kaldı. kerem'in 90 dakikayı tamamlaması fecaatti. hamza gibi değerli bir oyuncu varken emre akbaba ile oyun oynamak resmen 1 kişi eksik olmak demek.
  umarım ders alır. önümüzdeki maclar umarım iyi olur.b
 • 3224
  (bkz: 13 ağustos 2022 galatasaray giresunspor maçı)

  kac kat kadro degerine sahip oldugu giresunspora dolu bir ali sami yende gol dahi attiramayan hoca. domenec torrent gorevdeyken adama hic saygi gostermeden goreve talibim demekle olmuyor bu isler demek ki. o adam taylan berkanla birseyler deniyordu senin elindeki kadroya bak oynattigin futbola bak. bu kadroyu sampiyon yapamamak beceriksizligin en buyugu olur.
 • 3226
  hala yanlış kadro çıkarıyor. ısrarla yapıyor bunu. van aanholt, emre akbaba gibi isimlerden tırnak kadar fayda gelmez bu takıma. ne yani, formayı ellerinden almak için illa idmanda goygoy yaparken görüntülerinin sosyal medyada gündem mi olması gerekiyor? ayrıca maç içindeki tercihleri de çok yanlış. dakika 45'te çift forvete dönülmez. ayrıca sarısı olan ve çok kötü oynayan bir kerem varken, yunus oyundan çıkmaz. ki kerem'i de yunus'un mevkisine çekerek etkinliğini azalttı. dahası da var ama hangi birini saysam bilemedim. böyle giderse kendisinden olmaz. zaten giresun'u iç sahada yenmek için evander'e, icardi'ye, belotti'ye de ihtiyacın yok. hoca olarak ihtiyacın yok. bu mağlubiyet kendisine yazdı, net.

  (bkz: 13 ağustos 2022 galatasaray giresunspor maçı)
 • 3227
  hoca ve yardımcıları oyunu hiç okuyamamış ve çok kötü değişiklikler yapmıştır.

  ligin başında eleştirmek istemem ama direkt hocaya yazacak üç puan oldu. yaptığı değişiklikler ve zamanlamasına gözlerim kanadı. kerem bütün maç kendisinin önünde hayalet modunda takılırken 98 dakika sahada tutması, aanholt'a bu kadar fazla dayanması, gomisin oyuna giriş dakikası ve hamzayı çok yanlış maçta oyuna alıp bir şeyler beklemesi falan büyük hatalardı.

  geçen maç nasıl değişiklikler doğruysa bu maç o kadar kötüydü. umarım ekibiyle beraber bunu hızlı analiz edip hatasını fark eder.

  (bkz: 13 ağustos 2022 galatasaray giresunspor maçı)
 • 3228
  (bkz: 13 ağustos 2022 galatasaray giresunspor maçı)

  bu maç ve bu maç öncesi oynanan diğer maçlarda da açık seçik ortada olan şey takımda hiç bir organizasyonun olmadığı. ne savunmada ne hücumda herhangi bir plan, herhangi bir organizasyon yok. takımın hücumdaki tek planı; kerem, yunus, hamza, mertens gibi birebirde adam geçebilecek yetenekli oyuncuların yapacağı işler. kusura bakmasın ama o plan, halı sahada filan geçer. bu düzeyde işlemez.

  ligdeki son iki maçta şampiyonluk hedefi olan bir takım değil de gösteri maçına çıkmış şöhretler karması izliyor gibi oldum. ama asıl üzücü olan, tüm bunlara yapabilecek bir şeyi olmadığını hissetmem. bu maçta işler kötü giderken kenarda o kadar çaresizdi ki, gözlerime inanamadım. söyledikleri saha yansımayan birisi gibi değil de olan bitene karşı ne yapacağını bilmeyen birisi gibiydi kenarda. bu düşüncemi pekiştiren bir diğer şey ise b planı olarak, bir önceki hafta oynanan 7 ağustos 2022 antalyaspor-galatasaray maçının sonunda şans eseri galibiyeti getiren düzeni düşünmesi. bu bile, teknik heyetin önceden pek bir şey düşünüp planlamadığını düşündürüyor insana.

  hülasa, galatasaray düzeyinde hocalık yapacak kapasitesi yoktu zaten ama kendisini çok isteyen taraftar çoğunluğunun bunu yaşayarak görmesi gerekiyordu. bu deneyim için bu seneyi çöpe atacağız gibi duruyor.
 • 3229
  (bkz: 13 ağustos 2022 galatasaray giresunspor maçı)

  kendisi 18 yaşından beri yeşil sahalarda profesyonel olarak; benim yaşım kadar bir futbol geçmişi var yani. ancak bugün, ikinci yarıya çıkarken umarım gomis'i almaz oyuna şu anda diye iç geçirerek devre arası programı izlerken ben, neyi düşünerek gomis'i oyuna aldı anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum. ki devre arası programında orada oturan futbol adamları da gomis oyuna girmeli diyorlardı. ben mi futboldan anlamıyorum yoksa bunca adam mı kendisini güncellemiyor modern futbol konusunda bazen ikileme düşüyorum.

  gomis oyuna girdikten sonra orta kafa golden başka oyun planımız kalmadı ki bunu hayal ettirecek bir bek oyuncumuz yok. yani ne boey ne de aanholt son çizgiye inecek deparı attıktan sonra sağlıklı orta kesecek fizik kondisyona sahip değiller, kaç tane başarısız girişim oldu buna dair ben sayamadım.

  oyun böyle devam ederken, yine bir forvet eksilip mertensi oyuna alsak belki tekrar dengeyi yakalayabilirdik, ki mertens oyuna girdikten sonra gördük ki kendisi de henüz hazır değil. yani bütün bu seçeneksizlik içinde yapılması gereken tek şey devre arasında emre'yi çıkartıp yerine fiziği yetiyorsa mertens, yetmiyorsa hamza'yı almak ya da 60'a kadar bekleyip mertens ve torreria'yı bir arada oyuna sürmekti. oliveira da oyunda kalmalıydı 90 dakika; çünkü gole ve organizasyona ihtiyacı olan bizdik. bugün yaptığı değişikliklerle kendi opsiyonlarını kendisi daralttı ve sonrasında bir mucize olmasını bekledi. oyun tekrar oynansa, umarım gomis'i 45'te oyuna alma ve oliveira'yı çıkartma hamlelerini tekrar yapmazdı. biz bu durumu benzer bir maçta tekrar yaşarsak; gerçekten futboldan anlamadığımı düşünüp sadece olanları izlemeye devam edeceğim.
 • 3230
  içerde oynayacağı maçlarda fenerbahçe dahil böyle taktikler benimseyecek takımlarla karşılaşacak olan hocamız. yönetim eline gerekli hamuru verdi, veriyor. artık şekillendirmesi kendisine kalmış. açmamız lazım. takım geçiş oyununda iyi ama set oyununda hala zayıf. hamza'ya süre vermesini beğendim.

  (bkz: 13 ağustos 2022 galatasaray giresunspor maçı)
 • 3231
  (bkz: 13 ağustos 2022 galatasaray giresunspor maçı)
  rezalet bir teknik direktörlük performansı gösterdi.
  ilk yarıda kötü oynayan takımı, devre arasında yaptığı gomis hamlesiyle daha kötü bir hale soktu. eğer gomis giriyorsa çıkması gereken seferovicti. kendisine doksan dakika nasıl sabretti, anlamak mümkün değil.
  torreira-oliviera değişikliğinin zaten oyuna bir etkisi yoktu. yerli kısıtlamasından dolayı kazımı oyuna aldı ama bu hamle yerine miço- hamza değişikliği yapsa belki rakibi ortadan delecek şans bulabilirdik. kazımın hiç katkısı olmadı.
  en önemlisi su molası, hakemin sakatlığı filan derken temposu düşen, oyuncuların ve tribünlerin konsantrasyon kaybı yaşamaya başladığı oyunu atesleyecek bir hamle yapması gerekirdi ama kendisi de uyudu. mertensi daha erken almalıydı.son 15 dakika zaten kötü oynayan keremi sağa attı, adamın ayağına neredeyse hiç top değmedi.keremi sağa atacaksan bırak yunus kalsın oyunda. belki dışardan filan bir şut bulur.
  okan hoca kötü performansı ile maç öncesindeki olumlu havayı şimdilik biraz bozdu. umarım bu maçtan ders çıkarır.
 • 3232
  hocam çok seviyorsan evladın emre akbaba'yı al evine götür besle. hazırlık maçları dahil bizim göremediğimiz ne gördün de her maç 11'de karşımıza çıkartıyorsun?

  1 tane olumlu hareketi olmadan bitirdiği bu kaçıncı maç?

  bir tane organize atağımız olmadan bir maçı daha geride bıraktık. kredileri bu kadar erken tüketmeye başlamasan keşke.
 • 3233
  en azından ne oynadığı ne oynatmak istediği gayet belli hocamız.

  en az 3 senedir ne oynuyorduk da 2 maçta bambaşka bir takım bekleniyor sormak lazım. 2. lig takımlarına bile eziliyorduk. elini kolunu sallayan orta sahamızı geçiyordu. şu an çok hızlı top kapan, sahaya iyi yayılan bir takım var. üretken değiliz doğrudur, eksikler var gibi ama en azından takımda bir kimlik oluştu.

  belli ki en ufak fırsatta okan hoca’ya saldıracak bir grup var; kendilerine son 3 sezonda rastgele bir lig maçını izlemesini tavsiye edelim.

  balık hafızalı duygusal ve bağnaz bir taraftar grubumuz varsa; eğriye eğri doğruya doğru diyecek rasyonel bir taraftar grubumuz da var.

  kısa sürede hızlı top kapma, sahaya iyi yayılma gibi özellikler yüklediği için teşekkürü borç bildiğimiz hocamız. üretkenliğe ve bireysel performans düşüklüğüne de çözüm bulması dileğiyle.
 • 3234
  ikinci haftada şampiyonluk kazanılmaz ya da kaybedilmez ama,

  2 ay oldu geleli. ileride zerre etkinlik üretemiyor takım. anca beklerden bir tanesi orta açacak ya da rakip ceza yayını verkaçla deleceğiz. ha bir de galatasaray'a yakıştıramadığı tudor, league 1'de marsilya ile rakibe 4 atıyor. biz de 13 ağustos 2022 galatasaray - giresunspor maçında hiçbir şey üretemeden, baskı yiyoruz. tüm bunlar olurken kulübede oturuyor takımın hocası. yine hocamız sağolsun, sayesinde elimize aldığımız momentum ve psikolojik üstünlük uçtu gitti. içeride giresunspor'a diş geçiremedik koca 90 dakika. bir şevk gelmiştir şimdi rakiplere maalesef.

  ayrıca okan buruk'a sormak istiyorum, hadi gomis 5 dakikalık bir riskti, 7 temmuz 2022 antalyaspor galatasaray maçında tuttu. o gün tuttu diye, 45'te çift forvete dönmek ne demek, burası katar ligi mi çin ligi mi, nasıl topu geri kazanacağız, nasıl oyun kuracağız 2 orta saha ile, ki birisi sergio? nelsson gel gel yapmaktan perişan oldu ikinci 45'te. zaten tek bir değişikliği, tüm planları sekteye uğrattı; torreira-sergio yanyana gelemedi, mertens kanada hapsoldu. fecaatti bugünkü kenar yönetimi.

  umarım toparlar kendisini, bu sözlükte fatih terim başımızdayken kendisinden tuchel gibi bahsediliyordu, ama gerçekler öyle olmuyormuş değil mi? neyse. galatasaray taraftarı olduğum ve kişisel hislerimi kulübümün önünde konumlandırmadığım için, takımın başında başarılı olmasını diliyorum.
 • 3235
  galatasaray teknik direktörü. kendisiyle ilgili entrylerim sabittir. en başından beri olmaz diyorum. bu camia bu ülkenin en büyüğü, dünyada türkiye denince ilk bilineni. kendisinin vasatlığını kaldıracak durumumuz malesef yok. torrent için de yoktu. bu camiaya önce çok iyi bir teknik direktör gelmeli. yoksa messi’yi, kevin de bruyne’ü getirsek bile bir şey başaramayız.

  koskoca galatasaray’ın temmuz başından beri köy takımlarıyla oynadığımız hazırlık maçları dahil 1 tane organize hücumu olmaz mı? olmuyor işte. sadece bu da değil. takımla hiçbir kampa katılmamış sacha boey ile bütün kamplara, antrenmanlara katılmış oyuncularımız arasında hiçbir fizikalite farkı yok.

  bile bile lades diyoruz. umarım okan buruk’un vasatlığının çabuk farkına varılır ve gereken yapılır.
 • 3236
  sezonun ilk içsaha maci 13 ağustos 2022 galatasaray giresunspor maçıtaraftarin beklentisinin büyük olduğu bir maçti. takim olarak cok kotu bir oyun sergilemedik. hoca ve futbolcularin uzerinde ilk maç baskısı bariz sekilde görülüyordu. zamanla takim birbirine alıştıkça cok daha iyi olacak. o ışık takimda var. hemen kovulsun gonderilsin diye ortalığı yangin yerine çevirmenin manasi yok. biraz sabirli olmak gerekiyor. sözlükte kaybedilen maçlar sonrasi üzüntü ile yorum yazan arkadaşlar ilk 5 6 hafta takimi izleyip ona gore karar versinler. hemen cop ilan eden mi dersin, kovan mi dersin, kalitesiz hoca diyen mi ararsin. durun bir allah aşkina, faydadan çok zarar veriyorsunuz.
 • 3237
  okan hoca'ya "welcome to the real world" demek istiyorum. taraftar, oyuncular ve teknik ekip olarak, ağızların kulaklarda olduğu cicim haftaları yaşadık. ama lastik erken patladı. belki de iyi oldu. transfer için 3 hafta daha var. daha da önemlisi ayakların yere basması için bu tokat gerekiyordu.

  şimdi işi daha da zorlaştı.

  (bkz: 13 ağustos 2022 galatasaray giresunspor maçı)
 • 3238
  oyuna soktuğu oyuncularla resmen "ben maçı kazanmak istemiyorum" dedi. abdülkerim bardakcı'nın rezalet hatası olmasa maç yüksek ihtimalle golsüz berabere biterdi. ne ilk haftadaki antalyaspor maçında* ne de dün oynanan giresunspor maçında* iyi oyun seyrettirdi. taraftar havaya girmiş, kombineler bitmiş, maç biletleri 1 saat olmadan tükeniyor ama takımın hocası ligin küme düşme hattı adaylarından olan takıma hiç hazırlanmıyor. umarım hatalarından ders çıkaran birisidir, yoksa bu sezon da işimiz yaş.

  (bkz: 13 ağustos 2022 galatasaray giresunspor maçı)
 • 3239
  13 ağustos 2022 galatasaray giresunspor maçının ilk yarısında çıkardığı onbir elindeki oyuncuların form durumuna göre doğruydu ve takım da süper olmasa da fena oynamadı. giresunspor orta sahayı zor geçiyordu. ilk yarıda net pozisyonlara da girdik, atamadık ama sabırla oynansa ikinci yarıda gol atacağımız belliydi. acele etti hoca gomis'i oyuna alarak. zaten sertlik sorunu olan orta sahamızdan bir oyuncu eksilince helva gibi dağıldık. giresunspor'un ekmeğine yağ sürdük ve dirençle karşılaşmadan çıktılar. ayrıca zaten kalabalık olan giresunspor ceza sahası gomis'in de girmesiyle iyice mısır çarşısına döndü. oliviera'nın ne olursa olsun oyunda kalması lazımdı. şu anda takımda onun özelliğinde oyuncumuz yok. herşeye rağmen oyunun giresun lehine döndüğünü anlayıp 60.dakikadan sonra seferovic'i alıp mertens'i sokmalıydı. okan buruk, akıllı bir futbolcuydu ve hep aklı ile iyi futbolcu oldu. ben kendisine güveniyorum, hatasını anlayıp doğruyu bulacağına eminim. ne olursa olsun takımın başında henüz 10 maça ya çıkmıştır ya çıkmamıştır. ayrıca bu takımda iyi 1 hatta 2 stopere, iyi bir forvete, iyi bir kanat oyuncusuna daha ihtiyaç duyulduğu çok belli. hulâsa ilk yarı fena değildik ama ikinci yarı herşeyi kendi elimizle kaosa soktuk.
 • 3240
  13 ağustos 2022 galatasaray giresunspor maçı bence kendisi icin onemli dersler tasiyor. kisaca ozetlersem:

  1. takimin hucumda pas hizi cok yavas. bu pas hizini arttirip daha fazla tek top oynamadan akan oyunda pozisyon bulmamiz kolay gorunmuyor. antrenmanlarda bu konunun uzerinde durulmasi sart gibi gorunuyor.
  2. hucum oyuncularinin aldiklari her topta kilit pas veya spektakuler hareket denemeleri gerekmiyor. bu sekilde oynadigimizda ataklari olgunlastiramadan harciyoruz ve rakiplere kontra firsati taniyoruz.
  3. bunu anlamak icin boyle bir maglubiyete gerek var miydi bilmiyorum ama gomis - seferovic ikilisi son 15-20 dakikalar haric cift forvet oynayamaz. turkiye ligi eski turkiye ligi degil, orta sahayi bosaltinca her takim sana tehdit olusturabiliyor.
  4. (bkz: kerem aktürkoğlu yunus akgün ikilisi/#3426853)
  5. mertens'i kaleye ne kadar yaklastirabilirsek o kadar etkili olur. mertens'in kanatta degerlendirilmesi ve geriye fazlasiyla gelip oyun kurmaya calismasi dogru degil. bu isleri oliveira ya da torreira'nin yapmasi lazim ki mertens'ten maksimum verim alalim.
  6. kotu oynayan oyuncularin isimden bagimsiz oyundan cikabilmesi gerek. eger yedek kulubesinde bu oyuncularin yerine koyacak alternatif eksigi varsa (ki bence var) o zaman bu problemin ivedilikle cozulmesi gerekiyor.
  7. ic sahada maglupken son 10-15 dakika 18-19 yasindaki cocuklari oyuna almak bence dogru degil. hadi hamza neyse ama kazimcan'in fark yaratamayacagi ortadayken bu ortamda oyuncuyu sahaya atmak mantikli degil.
App Store'dan indirin Google Play'den alın