• 592
  kendisi beğendiğim bir futbolcuydu fakat transferini pek de olumlu karşılamamıştım açıkçası. zira takıma katabilecekleri noktasında kuşkuluydum ve arkasında kanat olarak kendisinden yaşça küçük gelecek vadeden kerem, ali yavuz, yunus, sekidika* gibi oyuncular da vardı.

  fakat oğulcan kuşkularımın tam tersine bizim kanatlarımızda ve takımımızda olmayan bazı özellikleri olduğunu gösterdi ve bunları oldukça iyi kullandı. güçlü, rakibi rahatsız eden, temposu yüksek bir oyuncu. fakat galatasaray'da uzun yıllar kalıcı olmak istiyorsa fiziksel özellikleri dışında yetenek olarak da bir konuda sivrilmesi, en iyi özelliği diyebileceğimiz bir noktaya getirmesi lazım ki diğerlerinden farkını gösterebilsin.
 • 593
  https://twitter.com/.../1335511164315430912
  5 aralık 2020 galatasaray hatayspor maçı performans videosu ektedir.
  sağ önde yıllarca sofiane feghouli oynadı ve ali sami yen arenanın köşe gönderine yakın çimleri hemen hemen hiç ezilmedi. sağ bekimiz topu ayağına aldığında önüne koşu atan bir açık değil de hep içe kat edip ayağına isteyen bir organizatörle oynadı. 2017-19 arası saha içi organizasyonlarımızın çok önemli bir bölümünü mariano ferreira filho sofiane feghouli ikilisi'nin ve hatta mariano feghouli belhanda üçlüsüyle sağ taraftan kurduk ancak koşu göstererek oyanayan ve sahayı enine genişletebilen atlet bir sağ ön oyuncusuyla oyunumuz dinamizm kazandı.
  birkaç maçtır dikkat çekiyor ancak 5 aralık 2020 galatasaray hatayspor maçında ayrıca dikkat çeken bir özelliğimiz de topu geri kazanma süresinin inanılmaz kısalması. takımın boyunun kısalmasını sağlayan, önde basan bir registamız** var zaten, bunun yanında ön alan baskısında enerjisiyle çok şey katan emre kılınç ve oğulcan çağlayan olunca topu geri kazanma süremiz çok azalıyor, geri koşmuyoruz ve daha diri kalabiliyoruz.
  ilk 11'e girdiği 23 kasım 2020 galatasaray kayserispor maçından beri kanat bekleri üzerinde kurduğu hava hakimiyeti de çok gözle görülür bir fayda sağladı.
  eminim martin linnes de oğulcan ile önlü arkalı oynamaktan çok mutludur. topu kaybettiğimiz anda yapılan baskı takımın deparla geri koşmasını engelliyor. hem burada hem de bekini kovalarken birçok top kaptığını gördük oğulcan'ın. bunlar linnes'e hep nefes olarak kalıyor.
  her ne kadar dünya futbolu için olgun sayılan bir yaşta da olsa maalesef ülkemizde hala işlenecek zamana sahip bir oyuncu. maalesef olan kısmı çoktan potansiyelinin çok önemli kısmı kadar kapasite görmüş olmamız lazımdı. kendisine çok benzetilen burak yılmaz da 25 yaşında futbolcu olmuştu. şu anki takım arkadaşı "şapkadan regista çıktı" taylan antalyalı* da 26 yaşında bu role büründü ve 11 oyuncusu oldu. kendisinin de terim'in elinde başka rollerde de kullanılabileceği aşikar.
  sen çalış, biz senin yerine de seviniriz koçum benim.
 • 596
  3. imparator döneminde topladığımız 2000'lilere ilave olarak bursa'dan almıştık. profesyonel yapamamıştık. malum aysal-terim olayından sonra gaziantep'e gitmişti. oğulcan fuleli, güçlü ve hızlı bir görüntü çiziyor. iyi oyunumuzdaki temel etkenlerden biri olduğunu düşünüyorum. çünkü ilerde yapılan baskının temel anahtarlarından birisi. hocam ileride biraz zorlayıp elmander bile çıkarabilir.
 • 598
  takımımız son derece hareketli oynuyor son üç maçtır ve bunda oğulcanın katkısı yadsınamaz. şu an tek tek ele aldığımızda her oyuncumuz bireysel olarak ortanın biraz üstü oynuyor ama takımdaki her oyuncu orta üstü oynadığı için takım oyunu üst seviyelere çıkıyor. ben takımın çoğunun ortalama altı oynayıp, bir-iki oyuncunun yıldızlaşmasındansa tamamının orta-orta üst oynayıp bu durumun takım oyununa yansımasını yeğlerim.
 • 600
  çalışkanlığı, temposu, dinamizmi iyi fakat kendisinden düz bir kanat oyuncusu olacaksa, öncelikli olarak orta ve pas kalitesini epey artırmalı.

  ben kendisinin yerinde olsam, her antrenman bitiminde yerden ve havadan orta çalışması yaparım.

  fatih hoca zorunluluktan da olsa, şu garabet içe kat eden kanatlı oyunu değiştirmek zorunda kaldı ve tuttuğunu görünce de bu şekilde devam edecektir diye umuyorum. bu durum en çok oğulcan'a yarar. hazır kapmışken formayı, sıkı sıkı tut onu ve bırakma evlat.
 • 602
  5 aralık 2020 galatasaray hatayspor maçında kafayla vurup defansın kendi kalesine attığı gol pozisyonuna pilot kameradan bakarsanız eğer kaleye çok rahat vurulabilecek bir açısı olduğunu göreceksiniz. ama oğulcan topu kaleye değil daha müsait pozisyondaki arkadaşına aktarmaya çalışıyor. hem de bunu kendisini taraftara ispat etmeye çalıştığı bir dönemde yapıyor.

  onun yerinde başkası olsa o topu kaleye atardı. düşünsenize bir gol attığınızı daha 3. kez ilk 11'de başladığınız galatasaray formasıyla. ve büyük olasılıkla da o top gol olmazdı. skor 1-0 kalırdı ve belki de maçta aynı kayseri maçı gibi puan kaybederdik.

  işte oğulcan bir asker gibi, kendini ispat etme ihtiyacı da olmasına karşın önce takımım demiş ve talihinin de yardımıyla iyi niyetinin ödülünü almıştır. işte bu bencillikten uzak takım olgusu bizi şampiyon yapar. ergün penbenin de dediği gibi yıldızlar maç kazandırır takım olursanız şampiyon olursunuz. takım olabilmek için de böyle askerlere ihtiyaç duyulur her zaman.

  taylan, emre kılınç, oğulcan, akbaba hep asker adamlar. takım uzun zamandan sonra gerçekten takım olma yolunda hızla ilerliyor. gelecek için artık ümitli olabiliriz hepimiz. yeter ki ağır abiler geri geldiğinde takıma zart diye girmeyip şu güzel akıcı oyun bozulmasın.

  yazar arkadaşlarımızdan biri yazmıştı en büyük eksik çok pozisyona girip az değerlendiriyoruz diye. bence değerlendirmek değil o pozisyonlara girmek önemli. eskiden bu kadar pozisyonu nerde görüyorduk. şimdi takım kazandığı bu dinamizmle sürekli ileri taşıyor topu ve pozisyon buluyoruz. umarım böyle devam ederiz sene sonuna kadar.

  bir de çok temiz çocuklar bu askerlerin hepsi. allah yollarını açık etsin hep.
 • 605
  kendisinin oynadığı yerde yıllarca oldurmaya çalışıp olduramadığımız sinan gümüş'ün hiçbir zaman veremediği ilk 11 güvenini 2-3 maçta vermiştir.

  benim en çok sevdiğim yönü düşük seviyelisi de olsa all-rounder bir futbolcu olması. şu özelliği harikadır diyemiyorsun ama şunu yapamaz da diyemiyorsun yani. mücadele var, boy pos var, hava topu var, teknik az çok var, paslar düzgün, top kapma var, bitiricilik asgari düzeyde var, dripling var, orta var. fm diliyle bütün özellikler 12-13 yani. böyle adamlardan hiç gelişmeseler bile yıllarca orta-üst seviye katkı alırsın.
 • 607
  (bkz: 5 aralık 2020 galatasaray hatayspor maçı)

  hatayspor maçının en iyi oyuncularından biriydi. oyuncuları kendi görev tanımları içinde değerlendirmek gerekiyor. siz oğulcan'ı feghouli ile kıyaslarsanız hata yaparsınız. feghouli orta saha oynadı, top aldı, top dağıttı. bana göre oğulcan fegholi'den daha iyi oynadı bu maçı ki feghouli de baya iyiydi zaten. hatta benim maçın yıldızı adayım da oğulcan'dır ama oyumu ona vermem. neden? harika bir maç çıkarmış olsa da onu eşik atlatacak son dokunuşlarda eksik kendisi. hala yaşı genç, çalışır çok eksikleri giderirse kimse ondan formayı alamaz kanatta çünkü çok değerli meziyetleri var. nedir bu meziyetler?

  oğulcan sürekli savunma arkasına, arasına koşu atıyor. sürekli hareketli. hızı, fizik gücü, hava hakimiyeti gayet iyi. diğer kanattan gelişen ataklarda forveti ikiliyor. ayrıca çok iyi niyetli oynuyor. tekniği hızı da bu lig için yeterli. peki eksiği ne? ama asistle ama gol atarak skora katkı yapmak zorunda. hatayspor maçında nefis bir top götürdü son dakikalarda. 50 60 metre taktı peşine rakibi gitti sağdan rakip kaleye, son bir hareket kalmıştı, topu diagne'ye gol vuruşu yapmaya uygun şekilde kesmek. ama o kadar kötü kesti ki savunma araya girip topu kapmasa bile diagne o topa gol vuruşu yapamayabilirdi. oğulcan o formayı kaybetmemek ve seviye atlamak istiyorsa o topları kesebilmeli.

  şu an galatasaray'ın iki ciddi problemi var bence. birincisi; oyunlar 3 haftadır ne kadar güzel olsa da ben hala fikstür avantıjının da bunda etkili olduğunu feghouli, emre orta ikilisinin zayıf kalabileceğini düşünüyorum. ama çok kompakt bir oyunla bu halledilebilir çünkü emre kılınç ve oğulcan çok yardımcılar takım savunmasına. ikinci sorun ise bitiricilik. gol kaçar, boş kaleye de kaçar, ama her maç kaçmaz. iyi oynadığım hatay maçı bile duran toptan biraz şansla ikinci gol gelmese zora girecekti. hatay gelmeye başlamıştı. buluyorsan fırsatı ilk yarıda 2 3 yapacaksın. büyük takımı büyük takım yapan şeylerden biri budur. oğulcan o son pası doğru atacak, diagne son vuruşlu doğru yapacak ve maç bitecek oralarda. oğulcan benim çok inandığım bir oyuncuydu.

  zaten genel olarak bu sözlükte sevmediğim bir özellik var, işler kötü giderken birilerine aşırı eleştiri yapılıyor ki bu anlaşılabilir ama işler nötrken bile bazen bir oyuncuya gereksiz takılınıyor. farkında olmasa da bence insanlar birbilerinden besleniyorlar. sosyal medyadaki linç kültürü de böyledir mesela. elbette sözlükte o boyutta bir şey yok tabii de o kültürde bir yenden sonra cümlelere yön veren şey olayın ya da şahsın kendisi değil de olaya ya da şahsa yönelik tepkiler oluyor. geçen yıl adem'e yapıldı, bu yıl oğulcan'a yapıldı. elbette bir transferi beğenmek zorunda değilsiniz ama öyle şeyler yazıldı ki onları yazmak için oyuncuyu izlememiş olmak gerek ya da izlediğinden hiçbir şey anlamamak gerek. oğulcan'ın galatasaray için yeterli olup olmadığı hala tartışılabilir, oğulcan yetersiz de olabilir hatta ama bu adama hızlı değil demek, güçlü değil demek bu adamı hiç izlememekle mümkün ancak.

  bu da transferi öncesindeki görüşlerim; #2974007
 • 608
  son maçlardaki performansı ile mutlu etmiş olan genç oyuncumuz. gösterdiği iyi performansla ve feghouli-linnes uyumuyla sağ kanatta omarın olmadığı maçlarda etkisiz kalmamızı fatih hoca kendisiyle çözmüş oldu bu sayede. iyi pres yapmasının yanında hava toplarındaki etkinliği de göze çarpıyor. çaykur rize maçında kafayla aşırttığı top direkten döndü, diagne daha iyi bir vuruş yapsa o da güzel bir asist olacaktı. hatay maçındaki gol asisti de çok etkili bir yere gittiğinden rakip topu çeviremeyip kendi kalesine atmak zorunda kaldı. ayağı düzgün ve hava toplarında iyi. gayretli ve hırslı oyunu her maçta devam etmeli, taraftar kendisinin oynamasından dolayı genel olarak mutlu. eline geçen bu fırsatı iyi değerlendirmesi lazım inşallah böyle devam eder kendisinden umutluyum.
 • 610
  çok büyük bir formsuzluk yaşamadığı sürece ilk 11'den kesileceğini düşünmediğim futbolcu. özellikle top rakipteyken takımı neredeyse 1 kişi fazla oynatıyor. zaten yerine oynayacak çok fazla futbolcu yok gibi. yani feghouli ortada çok daha iyi oynuyor. 8 numarada iyi oynayan feghouli'yi sağ tarafa atıp orayı tekrar hareketsiz hale getirmeye gerek yok şimdilik.
 • 611
  falcao diagne babel varken bir fırsat bulup forvette süre alması çok zor malesef. sağ kanat çok başka bir olay; yarın öbür gün bir isabetli orta açamaz, birebirde bekin birini çizgide ekarte edemezse homurdanmalar başlar bu çocuğa yazık olur.

  boyu posu, çalışkanlığı ve fena olmayan topla ilişkisi baya işlevsel. altı pasta net pozisyon kovalayan kağnıları izlemekten bunaldık artık.

  bu çocuğun kendini bir tık geliştirmesi hem bizim hem milli takımın ileri en uç noktasında büyük bir boşluğu doldurur.