• 42597
  başkan mustafa cengiz, kendi egolarına göre değil galatasaray menfaatlerine göre hareket etmelidir. cengiz, yeni yönetime görevi devretmeden önce (belki de seçime girip kazanabilir) fatih terim'in opsiyon hakkını kullanmalıdır. seçimlerin haziranda yapılacağını düşünürsek, galatasaray'ı tanımayan bir hocaya teslim etmek risk olur. terim, ilkeli bir teknik adamdır ve hayatı boyunca 'gelen ağam giden paşam' tavrını sergilememiştir. yeni yönetim göreve geldiğinde terim'le çalışmayabilir, terim de istifasını gözünü kırpmadan verir. ama transfer konusunda terim'in verdiği rapor doğrultusunda hareket edildiğini öğrendim. bu güzel bir hamle. kalması gereken oyuncularla sözleşmeler yenilenecek, bazı kiralık oyuncuların tekrar galatasaray'da oynaması için görüşmeler yapılacak. başkan cengiz öfkeli olabilir, kırgın olabilir ama eğer konu galatasaray ise gerisi teferruattır ve g.saray'ın menfaatleri de terim'le yola devam etmektir. başkanın öfkeyle hareket etmesi yanlış olur.

  falcao tüccar futbolcu zihniyetine örnek gösterilebilecek bir oyuncu olduğunu kanıtladı. oturduğu yerden para kazandı, tribünde ve kulübede geçirdiği süre, sahada görev aldığı süreden daha fazladır. şimdi bir örnek vereceğim; mısırlı mostafa mohamed kovid olmuştu, negatif çıktığı gün g.saray'ın antalya ile maçı vardı. uçağa bindi, antalya'ya gitti ve oyuna sonradan girerek g.saray'a 3 puan kazandırdı. bunun ötesinde beşiktaş maçında ayağına ağır bir darbe almıştı. 6 hafta oynayamayacağı söyleniyordu. şiş ayakla denizli'ye gitti, oyuna sonradan girdi ve iki gol attı. bir tarafta fedakârlık yapan mostafa mohamed, bir tarafta 'kılım döndü' deyip fedakârlıktan kaçınan falcao. bir dünya yıldızı olmasına rağmen falcao, profesyonellik anlamında g.saray'ı resmen yarı yolda bıraktı. g.saray, 3'e 5'e bakmadan yollarını ayırmalıdır. eğer parasını ödemek zorunda kalacaksa bundan sonra falcao, florya'daki halı sahada çalışmalıdır. çünkü hiçbir futbolcu g.saray'dan büyük değildir.

  saracchi'yi ben bir daha kiralamam. linnes ile de yola devam etmem. luyindama'yı satabilme şansı varsa iyi olur. bir stoper alınmalıdır. donk bir yıl daha kalabilir, fernandes yeniden kiralanmalıdır. şampiyonluk yarışında taşın altına elini koymayan feghouli'ye 'kulüp bul' denmelidir. onyekuru ile ilgili düşüncelerim değişti. eğer yıldız oyuncuyla sözleşme yapılacaksa kulüp menfaatine yönelik maddeler konmalıdır. halil ya kiralanabilir ya da satın alınabilir. emre akbaba ve ömer bayram kadroda yer alabilir. arda'yla da şartlı sözleşme yapılmalıdır. marcao'nun da sözleşmesi güçlendirilmelidir. yani g.saray'a sağ bek, sol bek, stoper, hatta iyi bir santrfor alınmalıdır.

  4 adayın da fatih terim'den daha iyi bir teknik direktör bulacaklarını düşünmüyorum. güçlü başkanlara karşı terim her zaman saygılı olmuştur ama arkadan dolananlara, dedikodu üretenlere, bilgi sahibi olmadan sırf kendi menfaatleri için haber uçuran yönetici ve başkanlara karşı da asla taviz vermemiştir. terim sıradan bir teknik adam değildir. türkiye'de sadece g.saray'da çalışmış, sayısız başarılara imza atmış, kupalar kazanmış, avrupa'daki başarının mimarlarından biri olmuştur. terim'in bilgi-becerisi, deneyimleri ve yaşadıkları mevcut dört adayın da önündedir. fatih terim ile ortak çalışmak; bilgi alışverişinde bulunmak hiçbir aday için kompleks olmamalıdır. benim çok sevdiğim bir söz şöyle der: akıllı adamlar aklını kullanır, daha akıllı olanlar başkalarının da aklını kullanır.. bence 4 aday tek başına g.saray'ı yönetmeye talip olacaklarına birleşip listelerindeki en güçlü isimlerle tek liste yaparak seçime girmelidir. g.saray'ın kaybedecek zamanı yok. eğer bu 4 aday da ekonomik güce sahip değillerse, 'o verecek, bu verecek' diye göreve soyunacaklarsa doğru olmaz. başkan güçlü olmalıdır, kredi limiti yüksek olmalı, gerektiğinde kasa kolaylığı sağlayacak ekonomik yapıya sahip olmalıdır. maalesef 4 adayın da böyle bir gücü yok.

  levent tüzemen
 • 42598
  galatasaray'ın yaptığı da büyük başarı. galatasaray futbol takımı çok fazla cephede mücadele etmek zorunda kaldı. teknik direktörü tff ile mücadele etti. galatasaray teknik direktörü'ne bu sezon yapılan eziyet kimseye yapılmadı. tff, fatih terim'e ciddi ciddi eziyet etti. belli ki, milli takım'dan ayrılış süreci, tazminat davası kan davası olarak görüyor. fatih terim'e ikinci eziyeti kendi yönetimi etti. galatasaray tarihinin en utanç verici yönetim dönemiydi. futbol takımını sabote etmek, fatih terim'i her konuda yalnız bırakmak için ellerinden geleni yaptılar. futbolcuları aşağıladılar. bunlara rağmen galatasaray futbol takımı açısından büyük başarı.

  fatih altaylı
 • 42600
  "galatasaray, gedson fernandes'i 1 yıl daha kiralamak istiyor. halil'in bonservisi için 2 milyon euro bütçe ayrıldı."

  "fatih terim yönetime zaten bir rapor sundu. fatih hoca, sözleşmem bitiyor, görevimi bırakıyorum dese de transfer ve sözleşme yenileme konusunda nelerin yapılması gerektiğine dair raporunu hazırlayarak ayrıldı."

  ali naci küçük
 • 42605
  2 yıl önce bir süre işsizdim. sonra türkiye'den beşiktaş ve galatasaray yönetimleri benimle görüştü. beni türkiye milli takımı için ikna ettiler. aslında milli takım için çok istekli değildim. çünkü ben her gün antrenmanlarda olmak istiyorum. ancak çok ikna edici konuştular.

  türkiye milli takımı'nda yeniden yapılanma gerekiyordu. bunu yaptım. sonra belirli oyuncular üzerinden suçlandım. ancak türkiye'deki büyük kulüperde sadece deneyimli yabancılar oynuyordu. hiç genç yoktu. şampiyonluk için mücadele eden önde gelen takımların kadrosnda genç futbolcular yoktu.

  genç futbolcuların tecrübe kazanması için yurt dışına gitmelerini tavsiye ettim. lille'de şu anda yusuf, burak, zeki şampiyon olabilirler. almanya, avusturya, ingiltere. buralarda da keza.sonrasında ara vermeye ihtiyacım vardı. sağlık sorunları yaşadım ve evde dinlenmem gerekiyordu.

  mircea lucesku
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!