• 1979
  stoper çiftinin istikrarı ve uyumluluğu ne kadar önemliyse baklava diye tabir ettiğimiz orta saha üçlüsünün devamlılığı da bir o kadar elzemdir, hayatidir. dolayısıyla lemina gibi süreksiz bir oyuncu ile maç sayısı hesabı ile faydalanmak, fayda sağlamayı düşünmek hep akim kalacaktır.
  burada tartışılan asla ve kat’a futbolcunun yeteneği değildir. zira cv’sinde juventus yazan bir oyuncunun yeteneğini sorgulamak abesle iştigal olur. farz edelimki ağzımızda hoş bir tat bıraktı mario lemina. hepsi bu.
 • 1980
  twitter'da galatasaray'a dönmek istediğine, ve sözleşmesinin son senesinde olmasından dolayı 3-4 milyon euro civarında bir bonservisle takımımıza katılma ihtimali bulunduğu iddia edilen box to box orta saha.

  gedson'u bir yıl daha kiralayabilmemiz halinde ben kendisinin sakatlığa meyilli yapısına rağmen bu ücretlere gelmesi taraftarıyım en azından taylan lemina gedson orta sahasıyla şampiyonlar ligi elemelerini geçip önemli bir gelir elde edeceğimizi düşünüyorum. ondan sonra da muhakkak lemina'yı yedeğe çekecek sağlam bir 8 numara bulmalıyız.

  not: fulham kulübü 2020-21 sezonunda kendisini 2 milyona kiralamış olup ve küme kalmaları halinde 6 milyona satın alma opsiyonu bulunuyordu.
 • 1982
  sözleşmesinin son senesine girdiğinden dolayı bonservis ücretinin çok yüksek seviyelerde olacağını düşünmüyorum. ayrıca southampton diagne ile ilgileniyormuş medyadan duyduğumuz kadarıyla, bir takas formülü gündeme gelebilir.

  lemina tadı ağzımızda kalan bir futbolcu. istikrar sağlayabilirse ligi rahatlıkla domine eder, ayrıca ihtiyacımız olan tipte bir futbolcu. tekrardan galatasaray formasıyla görmek beni mutlu edecek olsa da kendisinin transferine mesafeliyim. maliyeti çok uçuk olmaması ve yeterli orta saha rotasyonuna sahip olmamız durumunda bizim için oynanabilecek bir kumardır kendisi.

  alınacaksa kendisinin yokluğunda fazla sırıtmayacak alternatifini de mutlaka bulmalıyız. ligdeki 38 maçın 30'unda ilk 11 başlayıp 90 dakika çıkarabilirse kendisinden çok güzel verim alırız. 8 maç kaçırması tolere edilebilir bir durum. ayrıca adamın bize karşı bir aidiyeti de var.

  biraz şans işi, beşiktaş bu kumarı aboubakar'ı alarak oynadı, ciddi katkı alıp şampiyon oldular. bonservisi 3-4m €'yu geçmeyecek ve maaş üst sınırı da 1.5m € seviyelerinde olursa makul bir transfer olacaktır. lemina-taylan-gedson üçlüsü güzel hayaller kurdurtuyor. aytaç kara muhtemelen bu rotasyona girer, salih uçan'ın beşiktaş ile anlaştığı konuşuluyor ama olur da bir şekilde salih'i de alabilirsek çok güzel bir orta saha beşlimiz olacak. genel kanının aksine ben aytaç'ı da beğeniyorum. süper lig seviyesinde oldukça verimli bir futbolcu. pres yapar, mücadele eder, uzaktan şut atar, gol atar. bizim için iyi bir rotasyon topçusu olacaktır. bu beşlinin haricinde gerekirse regista olarak oynayabilecek emre kılınç var elimizde, ömer bayram da buraya yazılabilir, sözleşmesi uzatılacaktır büyük ihtimalle. son olarak da bartuğ ve atalay da gelecek sezon bu orta saha rotasyonuna girip zaman zaman şans bulabilir.
 • 1984
  sağlıklı hâlinin hastasıyım hastası. ideal bir galatasaray orta sahası hayal etsem muhakkak lemina'ya yer verirdim. fakat vücudu yılda sadece 20-25 maça çıkmasına elveriyor. bunu göz önünde bulunduran bir maaşla takımımıza katılırsa 6 numara pozisyonunu önümüzdeki yıllar taylan antalyalı'yla beraber dönüşümlü olarak çok başarılı şekilde idare edebileceğimize inanıyorum. 18 eylül 2019 club brugge galatasaray maçında gösterdiği olağanüstü performans dün gibi aklımda. çok büyük keyif almıştım izlerken. düşük bir maaşı kabul etse de gelse, tekrar izlesem kendisini. mutluluktan uçardım.
 • 1986
  2 senedir önlibero olarak oynuyor çoğunlukla. eğer biz de önlibero olarak değerlendirirsek,
  elimizde taylan varken önüne transfer yapmamız çok mantıksız geliyor bana. konuşulan "taylan gs seviyesinde değil" yorumlarına hiç katılmıyorum. bir de bu "gs seviyesi" çıktı başımıza...
  eğer yedek kulübesi için düşünülüyorsa o da mantıksız geliyor. lemina bizim için çok lüks bir yedek. yedek dediğin aytaç olur, mehmet özcan olur, belki bartuğ...
  sakatlığı ve kariyerinin düşüşte olması da ayrı mesele.
 • 1990
  eğer gedson tekrar kiralanabilecek ise gelmesi gereken oyuncu lemina değildir. bu seneden ders çıkarmak gerekiyor. hoca 3lü orta sahayı bozmuyor. nasıl diziliyoruz peki 3lü orta sahada? registamsı 6, tempo yapan 8, daha kilit açıcı 8. taylan-kılınç-belo. bu 3lü ile oynadığımızda 12 maçta 11 galibiyet almışız. sezonun ikinci yarısında bu denkleme gedson dahil oldu. gedson kılınç'ın baya upgrade edilmiş hali. bizim şimdi belhanda yerine onun upgrade edilmiş halini bulmamız gerekiyor. ayağı temiz, az top kaybeden, kilit pas atan vs. ve bu oyuncu lemina değil.
 • 1993
  kendisi hakkında sakatlık riski sebebiyle transferine karşı çıkanları anlayışla karşıladığım futbolcu. bu sebeple alınmazsa, sanırım çok itiraz edemem.

  lakin, her futbolcu alımı bir risktir, linderoth gibi bize gelmeden önce mr bile çektirmediği söylenen bir futbolcunun bizde yaşadığı sakatlık ortada. tabi ki lemina'nın sakatlığa temayülü hepimizce bilinen bir gerçek. ama bir de olaya şu şekil yaklaşılmasını öneriyorum: orta sahaya alacağın isim, lemina gibi oynadığında takımın çehresini değiştirecek biriyse, bu alınabilir bir risk olmalı bence. hiç yoktan elinde lemina gibi bir +1 oyuncun olur orta sahada. sakatlanmasın tabi ama, tut ki sakatlandı, taylan sakatlandığında, oynamadığında etobo veya ömer ile orayı yamamaya çalışıyorsun. şimdi lemina sakatlansa, seviye yükseldiği için en azından taylan ile kapatabilirsin. tabi bu seneki kadro yapılanmasında taylan as mı yedek mi veya verdiğim örnekteki mevki seçimiyle mi değerlendirilecek onu bilmiyorum. yine de lemina gibi biri her daim kozdur. yaşadığı sakatlıklar sık olsa da, 6 ay gibi uzun süreli olmadı hatırladığım kadarıyla.
 • 1996
  galatasaray'daki iyi performanslarını genelde savunma önünde oynarken vermiş olan eski oyuncumuz. hatta seri ile oynarken ikisi de kendilerini savunma önüne attığı için rolleri çakışıyordu çoğu zaman.

  peki defansif orta saha pozisyonu için transfer edilirse katkısı nasıl olur ? bana göre lemina takımımızda o pozisyonun tek oyuncusu olan taylan'ın yapabildiği her şeyi ondan daha iyi yapabilecek bir oyuncu. dolayısıyla sağlıklı olduğu müddetçe hiç bir kaybımız olmadığı gibi kazancımız olur.

  devamlılık konusundaki sıkıntısı hepimizin malumu. bütün sezonu tek başına çıkaramayabilir ama taylan ile dönüşümlü üstleneceği bir rolde kendisinden verim alınabileceğini düşünüyorum. öte yandan eylül'de 28 yaşında olacak ve tekrar para kazandırma ihtimali düşük olan, sakatlık problemleri yaşan bir oyuncuyu yüksek maaş ve bonservis bedeliyle almanın hali hazırda pek çok eksiği olan futbol takımımızın transfer bütçesine ciddi darbe vurabileceğini de unutmamak gerek.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!