• 289
  bu gece gündeme gelmesi şaşırtmaması gereken söz öbeği. hele de bir yapılanma sözü verilmişken o makas demokles'in kılıcı gibi sallanacaktır. eleştiriye açık olunacaksa bunun bilincinde olunsun. kimse makası kapatıp hemen kupa 1'in ucundan tutalım demiyor zaten, kastedilenin ne olduğunu gösteren birçok takım ve sonuç var. hepsine sürpriz demek kolaycılık olur. yine euro 10 oldu ve elbette bu etkili olacaktır kulüpler üzerinde ama yurt dışında tatil ya da yüksek lisans hedefleyen gençler kadar etkilemeyeceği de açık. türk kulüplerinin finansmandan yakınmadığı bir sezon da hatırlamıyorum, sebebi bence daha çok kötü yatırımlar. bu sene güzel harcadık, güzel kullanalım.
 • 292
  şampiyonlar ligi tarihinde sürpriz sonuçlar hep olmuştur. bugünde olmuştur yarın da olacaktır. futbol en nihayetinde böyle bir oyun. bize gelince 19-20 sezonu şampiyonlar ligi maçlarında içeride psg ve real madrid'e karşı mücadelenin yanında iyi bir oyun ortaya koymuştuk. o gün takım eleştirildi bugün 15 eylül 2021 beşiktaş borussia dortmund maçı sonrası ise beşiktaş taraftarı gururlu. halbuki adamlar biraz ciddi olsa fark olacaktı. 18-19 sezonuna hiç gelmiyorum çünkü o maçları izleyen herkes biliyor forvetimiz olsa biz porto, schalke, loko'nun olduğu gruptan çıkardık. futbolda o günün şartlarını değerlendirmeden sadece sonuç odaklı konuşmak çok kolay.
 • 293
  fatih terim'in, bu tabiri kullanırken birçok bileşeni göz önüne alarak kullandığını düşünmekle beraber, gerçeğin gölgesine gizlenmesine yarayabiliyor.

  terim başlığına mı geçsem burdan bilemedim, ama uzatmayayım- politik doğruculuğun sanatçıyı körelten bir yanı vardır ya hani... sanırım bizim özelimizde, sayın terim'in kendi hayalleri ışığında bakarsak, başka türlü olmamız gerektiği sonucuna ulaşabiliriz bu kavramdan.

  makas, barcelona ile bayern münich arasında da oluşabiliyor. bizim gerçekten neyi gerçekten ve yana yana istediğimizi ve bu uğurda çalışmamız gerektiğini zihnimizi geç, bedenimize harita diye kazımamız gerekiyor bence. ki önümüzdeki yıllar için bir ışık olabilsin.
 • 294
  hocanın söylediklerinin anlaşılmadığını ya da istenildiği gibi yorumlandığını gösteren, hocanın kullandığı ifade.

  hocaya yapilan kendini geliştiremedi, çağı yakalayamadı, iyi futbol oynatmıyor vs gibi eleştirileri anlarım. katılırım, katılmam ama anlayabilirim. fakat finansal olarak gerçekler ortadayken, gelirin tl, giderin euro iken, bahsedilen makas finansal makas iken bu söz öbeğinin neyi eleştiriliyor anlayamıyorum.

  özetlemek gerekirse, bu söz sahaya mücadele ve oyun anlayışı koyulmamasının sebebi olamaz. bununla birlikte finansal açıdan gerçek oğlu gerçektir.
 • 295
  makas taraftarın bakış açısı anlamında da açılmış. iyi oynamayı kesik yemiş burak yılmaz presiyle bir rakibe 3 kişi basmak sananlar var. maalesef dünyada presi öyle yapan bir bizim takımlar var sanırım. beşiktaş bugün aynı şekilde maçın ilk 15 dakikasında iyi oynar gibi görünse de aslında tek yaptıkları 3 kişi bir adamın üzerine koşmaktı. hal böyle olunca iyi oynuyoruz derken pat diye golü yediler. dolayısıyla harcadıkları efor ürküttükleri dortmundluya değmedi yani.

  maçı kazanma konusundan tamamen bağımsız şekilde hangi takımın daha çok gol yiyeceği tartışılıyor sosyal medyada. daha az gol yiyen kazanmış oluyor türkiye sınırları içerisinde. makas makaslıktan çıkıp yalama olmuş muhtemelen.

  (bkz: 15 eylül 2021 beşiktaş borussia dortmund maçı)
 • 296
  bal gibi doğru önermedir. ve insanları bu sözlükte çıldırtan retorik ve safsata. makas açıldı cümlesine karşı örnek verilen brugge (ki psg'ye karşı oyunundan dolayı övülmelerinden doğal bir şey yok) transfer harcaması yapmıyor zannetmeyin. bu yıl 50, geçen yıl 40 küsür, bir önceki yıl da 55 milyon euro civarı oyuncu almış. bazen bir çok oyuncuya 3, 4 milyon euro bazen daha az sayıda oyuncuya 8 9 milyon euro harcamış adamlar. sen 25-30 milyon euro bonservise ayırıp önündeki yılları kotarmaya çalışırken kendini oyuncuyu geliştirip satma üzerinden tanımlayan takım (ki bunda baya iyiler) ortalama 40 milyon euro harcıyor.

  bakın adamlar bunu takım kurmak falan için yapmıyor. piyasaya çıkarken cebine belli bir miktar para koyuyor. bunu diğer değişkenlerden bağımsız belirliyor. beğendiği oyunculara göre ister azar azar ister u23 oyuncusuna 9 10 milyon şeklinde bunu harcıyor.

  tüketici olarak kafamızda konumlandırmadığımız takım bile bu harcamaları yaparken hele hele euro'nun 10 tl olduğu (ki gelirlerin tl cinsinden) bir ortamda bu çok doğru bir cümle.

  fatih hoca dediği gibi adamların da her transferi tutmuyor. çokça para verdikleri adamların bir kısmı olmuyor ama sonra 2 tane satıştan 40 milyon euro cebine koyuyor.

  insan şu alttan alta geçirme çabasından hakikatten kusmak istiyor. yahu bakış açısı, futbolu kavrayış, düzenler, güzel-çirkin futbol, transfere bakış vs. bunlarla alakalı getirilebilecek tonla eleştiriyi dünyanın en sert diliyle retoriğe düşmeden yazdığınızda insanlar en katılmadıkları cümlelerden bile bu kusma hissiyatını hissetmiyorlar. oysa daha yumuşak dille olan bir eleştiri şu lanet şeye düşünce en güncel internet tabiriyle cringe hissiyatını vermekten başka bir şey yapmıyorsunuz.

  dip not: bu entry karşılaştırma üzerinden eleştirilerin aksine yazılmadı. yani brugge üzerinden fatih terim eleştirisi gayet makul bir şey. burada bahsettiğim saçmalığın bir benzerini görmek istiyorsanız xg başlığına uğramanızı öneririm.
 • 297
  makasın açıldığı inkar edilemez bir gerçek. daha bu gece oynanan şampiyonlar ligi maçlarında şahit olmadık mı değerli sözlük? 15 eylül 2021 beşiktaş borussia dortmund maçında izlediğimiz dortmund takımı club brugge, young boys veya salzburg'u deplasmanda yenebilir miydi? süper ligin en iyi takımı denilen beşiktaş varını yoğunu ortaya koydu ama sonuç? club brugge, young boys, salzburg ve beşiktaş'ın bu sezonki ilk şampiyonlar ligi maçlarına şut istatistikleri üzerinden baksak dahi makasın açıldığını rahatça görürüz.

  sadece birer maç üzerinden kıyas mı olur diyen olmasın diye beşiktaş ile kıyasladığım üç takım hakkında önemli gördüğüm bazı notlar düşeyim entrye.

  club brugge kv:

  -scouting noktasında avrupa'nın önde gelen kulüplerinden, belki bir porto değiller ama kesinlikle iyiler bu konuda,
  -2021-2022 yaz transfer sezonunda 45 milyon euro, son 3 yaz transfer sezonunda ise 85 milyon euro harcamışlar. yani bahsettiğim gibi scouting sistemlerine güveniyorlar ve kendi bütçelerine göre yüksek bonservis bedelleri ödemeye çekinmiyorlar.
  -pek çok fransa ve belçika kulübü gibi afrika kıtası'nda özellikle de kongo, ruanda ve burundi'de gözlem ağı geniş ve bu ülkelerde futbol akademileri mevcut.

  red bull salzburg:

  -red bulls dolayısıyla rb leipzig, fc liefering, new york red bulls ve pek çok amerikan futbol akademisi ile organik bağı var ve son zamanlarda kulüp olarak öne çıkmalarını bu ilişkiler yumağına borçlular. bu organik bağı inkar ediyorlar mı bilmiyorum ama ortada mutual ilişki olduğunu görmemek için aptal olmak lazım.
  bunun son örneği de salzburg'dan leipzig'e giden macar oyuncu dominik szoboszlai.
  -oyuncu macaristan'da keşfedilmiş ve 2017 yılında 500bin euro karşılığında salzburg u18 takımına transfer edilmiş.
  -6 ay sonra salzburg'un pilot kulübü işlevi gören avusturya 2. lig takımı liefering'e kiralanmış.
  -ocak 2018'de salzburg'a dönüp burada 3 sezonda 80 maça çıkmış
  -ardından 2020-2021 yaz transfer sezonunda 22 milyon euro'ya leipzig kulübüne transfer olmuş.

  -son bir hatırlatma 14 eylül 2021 sevilla salzburg maçında salzburg'un ilk 11'inde yer alan oyunculardan 5'i belirli bir süre liefering'de oynayıp oradan salzburg'a transfer olmuştur. yani böylesine sağlıklı bir ilişki, böylesine başarılı bir proje.

  young boys:

  -bu 3 kulüp arasında en takdir ettiğim kulüp. başarılarının anahtarı pek çoğu 4 yıldır beraber oynayan oyuncular topluluğu. tabii başarılarının sırrı sadece bu değil. görünen o ki 4 yıl önce doğru bir adım atmışlar doğru hamleler yapmışlar ki 14 eylül 2021 young boys manchester united maçını tek kale maça çevirdiler. düşünün koskoca united 90 dakikada young boys kalesini sadece 2 kez yoklayabilmiş.

  eveeet!!! üç takım, üç ayrı hikaye, üç ayrı yol...
  bizim üç büyükler hangi yolu izledi? hadi çuvaldızı kendimize batıralım; biz ne yaptık?
  biz zaten ne yapabilirdik ki? berbat ekonomi, transfer kısıtlamaları, sabırsız taraftar topluluğu... bu hengameden bir şeyler çıkması mucizeydi zaten!

  özellikle twitter'da makasın açılmadığını iddia edip bakın club brugge nasıl oynuyor, young boys nasıl oynuyor gibi sorularla örnek gösterilen takımlar da zamanında bir şeyler yapmış. işte biz de en sonunda bir şeyler yaptık. bu yaptığımız yatırım bahsi geçen kulüplerin göze battığı kadar sahaya yansıyabilecek mi bunu zaman gösterecek ama sağlıklı sonuç alma ihtimalimizin artması için ya sabredeceğiz ya da sabredeceğiz kaldı ki burak elmas'ın dün yaptığı açıklamalara göre henüz bitmeyen son birkaç dokunuş var.

  evet makas açık ama bu makası kapatma yolunda kolları sıvayan bir yönetim ve teknik direktör var. ortak hedefleri galatasaray'a türk olmayan takımları yenme felsefesini tekrar aşılamak. yakın zamanda bunu aşacağımıza ve tekrar hak ettiğimiz noktaya ulaşacağımıza inancım tam...
 • 299
  1 doların 30 grivna ettiği ukrayna’dan shakhtar donetsk doğru yapılanma ve doğru yatırımlar ile avrupa’nın büyük kulüplerine çoğu zaman diş geçirebiliyor. bunu yapamasa dahi avrupa’nın standart üstü takımları arasında yer alıyor. bizim açımızdan makas zihinlerdeydi bu seneye kadar. bu nedenle bu seneki yapılanmayı tutar veya tutmaz heyecanlı buluyorum.dünya dev bir futbolcu fabrikası, ortaya akıl koyduğunda ve oyuncu gelişimine gerekli özeni gösterip, sürdürülebilir politikalar güttüğünde başarılı olmamak mümkün değil.
 • 300
  doğru bir tabirdir, hiç şüphe dahi yoktur. türk takımları ile yabancı takımlar arasındaki makas açıktır. sıradan bir avrupa takımı ile avrupa'nın büyük bir takımı arasında makas belki çok açık değildir ama büyük bir türk takımıyla avrupa arasındaki makas çok açıktır. sadece futbol değil, ülke olarak hemen hemen her konuda avrupa'nın gerisinde miyiz ? evet. nokta, bitti.

  20 sene gerideyiz ve kapanmıyor.

  15 eylül 2021 beşiktaş borussia dortmund maçına, bakın, dortmund istese fark yapardı, pozisyonları vardı. türkiye'nin en yetenekli, en zeki teknik direktörlerinden biri olan sergen yalçın'ın takımı. yabancı hoca da gelse değişmiyor, geçmişte çok gördük, bi lucescu vardı 20 sene önce.

  hocam mükemmel bir tespit yapmış.
 • 301
  fatih hocamıza saldırmak, laf sokmak gibi nedenlerle kullanılan söz öbeği. artık biraz daha olgunlaşsak mı? bu şekilde eski, kıskanç sevgili gibi laf sokmaktan başka bir şey olmuyor şu lafı ısıtıp ısıtıp insanların önüne getirmek. ayrıca keşke başlık engelleme gibi bir sözlük işlevi olsa. maç sabahı bu tarz negatif başlık, entry ve yazarlardan da kurtulmuş oluruz.

  (bkz: 16 eylül 2021 galatasaray lazio maçı)
  (bkz: engellenmek istenen başlıklar)
 • 302
  takımın başına yabancı bir hoca geldiği an herkes tarafından kabul edilecek olan önermedir. şu sıralar fatih terim'e laf sokmak için inkar etmek oldukça revaçta.

  makasın henüz bu kadar açık olmadığı dönemde şampiyonlar ligin çeyrek finalinde real madride korku yaşatarak elenen kadronun başına italyan bir hoca getirmiştik, bu kadro ile olmaz 28 milyon euro daha dedi, harcadık yine bu kadro ile olmaz 40 milyon euro daha dedi. öyle bir bütçe ayıramayız denilince de o zaman karşılıklı anlaşıp yolları ayıralım bu kadro ile avrupada başarı beklemeyin dedi. yabancı hocaya göre makas o zaman da oldukça açıktı yani. sözlükten de kimse çıkıp da hoca bu takım geçen sene çeyrek final oynadı sen ne diyorsun demedi. çünkü adam haklıydı, o takımın çıkabileceği maksimum yer orasıydı. zaten grupardan çıktık diye gurur duyuyorduk, kupayı nasıl alamayız diye sinir krizleri geçirmiyordu kimse.

  clubbe brugge örnekleri veriliyor mesela; adamlar leicester'ın u23 takımında oynayan transfermarkt değeri 3 milyon euro olan kamal sowah'a 9 milyon euro basıyor. şu oyuncuyu biz 5 yıl vadeli 6.5 milyon euroya alsak bile u23 takımından oyuncu aldılar, a takım seviyesinde maçı olmayan adama 6.5 verdiler, bu transferden kimler komisyon yedi muhabbeti dönerdi.
 • 304
  bu realiteyi yok sayarak alakali alakasiz baslikta cumleyi hortalatanlar eger bu ulkede tuik verilerindeki aclik sinirinda gelirle yasiyorlarsa cok buyuk ihtimalle 2000-2500 euro bandinda ortalama bir is bulsalar avrupa’ya kapagi atacaklar fakat hemen baska bir fatih terim basliginda ya da benzer tartismada biat, biatcilik edebiyati kasacaklar. konu bu kez reel hayata dondugunde de mesela yapmak istedikleri bir ise burokratik engel cikarildigindan, yenilikci bir fikirle girdikleri girisimcilik yolunda destek bulamadiklarindan, adam kayirmalardan filan bahsedecekler. ulke ekonomisinde, insan haklarinda ne kadar geri oldugumuzu savunurken 7/24 makas acikligindan bahsedilecek ama konu fatih terim’in ettigi bir soz olunca bir anda sahip oldugumuz imkanlarda dunyayla esitlenmis olacagiz.

  cok guzel sekilde vurucu orneklerle aciklanmis. top class takimlari geciyoruz zaten bu tartismada. “bu takim buyukleri yeniyor iste hani makas?” orneginde yer alan, elitlerin 2-3 gomlek altindaki ‘bu takim’lar bile yillik 40-50 milyon euro para harcayabiliyorlar. biz yilligi ortalama 5 milyon euroya gelen 5 yila bolunmus 25 milyonu harcayinca “cok para harcadin hocam, bu takim senin eserin, mutlaka sunu sunu kazanman lazim” diye akillarinca siparis geciliyor. ayrica tek galibiyetle niye ornek veriliyor ki. biz hakli olarak hedefi en yukariya koyan takim degil miyiz? kucuk takimlarin galibiyetlerinin, buyuk takimlarinsa kupalarinin konusuldugu hakli tezi savunmuyor muyuz? makas acikligina antitez ortaya konacaksa, kupa alinmasini da gectim; futbolun iyice endustrilestigi son yillardi ucl’de son 4 hatta son 8’e kalan takimlarinin listelerini bir yapalim. bakalim laf sokmak amacli karsimiza cikarilan takim orneklerinden kaci kendine yer bulmus oralarda. yok oyle bir mac uzerinden yalan yanlis ornekler vermek.

  neyse iste sozun ozu tutarsizlik zor be yeeeenim cikar su cebindeki son model sag beki goster bakayim hanimis makasin acikligi? cennet bu takim cennet. peki avrupa’da yasam? kim ister ki onu ya. degil mi?
 • 305
  ekşi sözlükte okudum…

  türk takımları son 97 maçında 56 mağlubiyet almış. yine ekşi’de bir sonraki sezon avrupa kupalarına takım gönderme konusunda ülke puan sıralamasında kıbrıs rum kesimi’nin gerisine düşeceğimiz yazılmış…

  başka açıklamaya gerek yok sanırım…

  hiç bir makas beceriksiz futbol yöneticiliği, basiretsiz futbol aklı kadar keskin olamaz…
 • 306
  makas mali açıdan tabi ki açıldı. bütün kontratlarda yanına x10 ifadesi geliyor.

  ancak aradaki fark 10 kattan da fazla. mental açıdan yarattığı yılgınlık ondan da beter. makas vs değil bu direkt olarak vazgeçiş, bir çöküş.

  şu bir gerçek sen mali açıdan batıksan şu şartlarda yarışmacı olman imkansız. milyar euroluk real ve barca bile bunun yükünü taşıyamıyor. ispanyol ekonomisinin kötü olmasının kamburunu taşıyamıyor. bizim ülke olarak bu kur seviyeleri ile sürekli başarı almamız mucizeye bağlı, ancak çok iyi bir plan ve avrupanın en iyi futbol departmanlarını bu ekosistemde kurarak bunu tersine çevirebiliriz.

  yoksa iş sadece 2-3 tane marcao vb ismi bulmak ile de bitmiyor.
 • 307
  https://www.uefa.com/.../statistics/?iv=true

  dün akşam oynanan (bkz: 15 eylül 2021 atletico madrid porto maçı) nda iki takımda 135 km civarında koşmuş. makas maddi ve teknik açıdan açılmış kabul ediyoruz ama mücadele açısından da aramızda dağlar kadar fark var. dün akşam beşiktaş 114 km koştuğu için türk takımlarının avrupa rekorunu kırmış diye haberler dönüyor. halimiz içler acısı.
 • 308
  makas açıldı lafını tamamiyle bir bahane olarak düşünmekteyim. galatasaray hiçbir zaman dev bütçelerle, avrupa takımlarına kafa tutan bir takım olmadı. ama, amacı her zaman avrupa takımlarıyla başabaş mücadele etmekti. bunu da yıllarca başardı. hatta kendi bütçesinin belki de 4-5 katı takımlara kök söktürdü. read madrid, juventus ve daha sayabileceğimiz dolu dünya devi. ona bakarsanız makas burada da açıktı? sen 1 milyon dolara perezleri kiralarken, barcelona 30 milyon dolarlara yıldızlar alıyordu, gidip onu perişan edebiliyordun? ee ne değişti?

  değişenin ne olduğunu sizlere söyleyeyim. artık büyük başarılar için çalışmak yerine (avrupa'da başarılı olmak için), eldeki başarılarla (süperlig şampiyonluğu) yetinir olduk. eskiler bilir mi bilmiyorum bu sözlü söyleyen fatih terim, eskiden adeta ligi 2.plana atar, avrupa kupalarında başarı için çırpınırdı. denedi, denedi, denedi ve en sonunda bir avrupa kupası kazandırdı. o dönem," ya makas çok açıldı biz leeds united, arsenal, dortmund gibi takımlarla başedemeyiz" diyerek, pes etseydi, uefa kupası gibi bir kupamız yoktu. benim fatih terim'e yıllardır en çok kızdığım nokta da bu. pes etmemeyi bize öğreten ve belki de bu konuda hayatımda rol modeli olan biri, artık hemen pes eder oldu. maçlarda bile pes ettiğini skor olarak gösterir oldu. nerede o eski cesur fatih terim!

  özellikle 2000'li yılların başından itibaren her 5 yıllık dilimde artarak, ülkede başarılı olmak, yerini ufak başarılarla avunma kısmına geçti. ve makas burada, yani bizim zihniyetimizde açıldı. doğru planlama ve sistemle avrupanın her takımıyla mücadele edebilirsin. yenilsen bile oynadığın futbolla adamları neye uğradığını şaşırtırsın. nokta.
 • 309
  daha önce de olan makasa rağmen avrupa'da kupa kaldırmış olan takımın teknik direktörlüğünü yapmış olan fatih terim'in sözü.

  terim o dönem de yapılanma sayesinde aldı bu kupayı. ancak ilk yılında değil 4. yılında başardı bunu. taffarel, popescu, hagi, capone gibi isimlerin takviyesiyle başardı. altyapıdan ve ligden gelen yerlilerle başardı. yeri geldi fenerbahçe'den 4 yedi yeri geldi chelsea'den 5 yedi. ancak o dönem sosyal medyanın olmayışı sayesinde sabırla geldi başarı.
  o dönem bile parlattığı hiçbir yıldızı yüksek bedele satamadı kulüp. ya bedavaya gitti ya da yok parasına. makas zaten böyle böyle açılıyor işte. şuan bahsi geçen kulüpler hem yüksek paralara alıyor hem de yüksek paralara satış yapıyor. üstelik ortada hiçbie avrupa başarısı yokken.
  biz ise şuan güzel bir yola girdik. sonunda belki avrupa kupası olmayacak ama futbolcu fabrikası dediğimiz modelle maddi anlamda güzel şeyler kazanacağız. ancak daha iki beraberlikte hem de yolun başında yapılan yangınların yarardan çok zararı var.
  iki yıl şampiyon olamamış bir terim bonservise verdirdiği paralaro veteranlara maaş olarak verdirip ligin altını üstüne getirecek bir kadro kurduramaz mıydı? cenk ergün zamanı yapılan transferlerden çıkışımız neden bu kadar kolay unutuluyor? hoca bunları görüp gençlere yönelirken hala geri kafalılıkla, günü kurtarmakla suçlaması çok abes.
 • 313
  16 ağustos 2021 galatasaray lazio maçında gördük ki sadece bir bahaneymiş. iyi çalışıp bunu eforla harmanladığınızda piyasa değeri öznel ve içi boş sayılardan ibaret kalıyormuş. ronaldo, pogba, bruno alves’in varken rakip takım taktik ve efor ile nasıl yenebiliyor ise sen de yenebiliyorsun. çünkü futbolda futbolcu kalitesinden daha üstün bir şey varsa o da stratejidir. insanoğlu dünyada imkansız zannedilen şeyleri aklını kullanarak yaptı. futbol gibi basit bir oyunu karmaşık sayılar ve geometri kullanarak bambaşka bir seviyeye getirebiliyorsunuz.