• 141
  hakkındaki iddialar bana gerçekçi gelmeyen futbolcu. aboubakar kendini riske etmemek için maça bile çıkmazken böyle bir durum içine neden girsin anlamıyorum, oyuncu da kötü bir maç oynamış gibi geliyor bana. dakika 2de saçma sapan bir gol ile geriye düşüyorsun, dakika 10da taçtan kendi ceza sahanda 2ye 1 kalıyorsun rakip forvetlerde ve 2-0 oluyor. konsantrasyon sorunu olan bir oyuncunun o noktadan sonra saçmalaması çok olası. hatayspor da o dönem türkiye liginde 5. idi yanılmıyorsam. o takımda düzenli oynayan stoperin 2 tane dostluk maçında kadroya çağırılıp görülmek istenmesi de normal. kendisinde önde görülen stoperler böyle yoğun bir sezondan sonra milli takıma gelmek istemedi muhtemelen. aynı 2 hazırlık maçında billiong hariç oynayan 3 stoperin de milli maç sayıları 24 7 ve 3.

  söz konusu maçtan önce bu sözlükte başlığında yazılanlara bakıldığında görülen de zaten ne kadar hata yapmaya müsait ve kötü bir stoper olduğu. benim gözümde şike iddiası büyük bir iddia. geçmişte kaleci elini çekti gibi saçmalıklarla galatasaray da uğraşmak zorunda kaldı. bu gibi ithamlarda bulunmanın bu kadar kolay olmaması gerektiğini düşünüyorum. sözlükte yazmak neyse de kendine gazeteci diyen adamların bu konuda bizden fazla hiçbir şey bilmezken dışardan gördüğü olayları kendince yorumlayıp böyle şeyler iddia etmesi çok yanlış.

  edit: bu entry yi yazmama sebep olan şu;
  https://twitter.com/...547674498605057?s=20
  bu adam gazeteci ve böyle bir şey yazmış. aldığı etkileşim de ortada. bunun araştırılmasını isteyebiliriz, hatay yöneticilerinin anlattığı dövme hikayesi doğru mu, oyuncu bir gün önce gerçekten gizlice dövme yaptırdı mı teyit etmek çok kolay olmalı. hatayspor'un içinde devam eden kimsenin konuya dair bir şey söyleyeceğini sanmıyorum. sezon sonu hatayspordan ayrılan futbolculara isimlerini yayınlamamak kaydıyla birkaç gazeteci ulaşıp o devre arasında billiong oyundan çıkarken bir tuhaflık oldu mu, ne konuşuldu gibi şeyler sorabilir. bunları gazeteciler bile yapabilir bizden fazla hiçbir şey bilmeden atıp tutmak yerine. gazetecilik budur, bu arkadaşın yaptığı değil.
 • 142
  hakkındaki iddialar şüphelidir ve normal bir ülkede incelemeye tabi tutulması gerekir. 30 maç oynasa sözleşmesi uzayacak olan aboubakar 29. maçtan sonra sakatlanmış, sonrasında ise ne hikmetse hiç oynamamıştır. sezon biter bitmez de ülkeden kaçarcasına uzaklaşmıştır.

  billong dediğimiz adam ise bahse konu maçın devre arasında oyundan alınmış, maç sonu kadro dışı bırakılıp yine ülkeden kaçarcasına uzaklaşmıştır. bir hatayspor yöneticisi konu hakkında, "maçtan önce bacağına dövme yaptırmış, o yüzden kadro dışı bıraktık" gibi ipe sapa gelmez bir açıklama yapmıştır. üstelik aynı haftanın ortasında, sergen'in, sırf ömer erdoğan sıradaki maçı olan beşiktaş maçı hakkında gayet normal birkaç söz söyledi diye, "göreceğiz haftasonu ne olacak" diye bir çıkış yapması da bence sırf insanlar skoru garipsemesin, bak biz söylemiştik densin diye yapılmıştır.

  bütün bunların üstüne bir de 27 yaşına gelip henüz hiç milli takımda oynamamış, berbat bir dönem geçirip takımından şutlanmış bir adamın ne hikmetse tam o dönem milli takıma çağrılması mide bulandırıcı.

  şike büyük bir iddia, ama yukarıdakiler şikeyi araştırmak için yeterli veri sunuyor. kimse şike yapıldı demiyor, ama araştırılmalı kısmı bir gerçek.
 • 143
  şike yapmıştır veya yapmamıştır bilemeyiz ama bunun soruşturulmasına niye itiraz edildiğini anlamadığım oyuncu. ortada belli ki garip olaylar var. "dövme yaptırdı o yüzden topa arkasını dönmüş" gibi komik açıklamalar var. şaka mısınız abi? apar topar sözleşmesi fesh ediliyor, sonra da bu kadar kötü bir oyuncu olmasına rağmen milli takıma çağrılıyor. ben şike yapmıştır diyemem ama yapmadığına dair de pek bir şey göremiyorum. yetkili makamlar incelesin biz de görelim. madem çekindikleri bir şey yok çıkıp anlatsınlar yaşananları. ama "dövme yaptırmış" diye milletin aklıyla dalga geçmeden..
 • 144
  birçok soru işaretine neden olan durumun ortaya çıkmasını sağlamıştır.

  1) neden takımdan kovulmuştur?
  2) dövme olayı gerçek midir?
  3) dövme olayı gerçek değilse hatayspor yönetimi neden yalan argümanla konuyu kapatmaya çalışmıştır?
  4) yenilen gollerde şahsın kasti olarak hata yaptığını kanıtlayan görüntülere cevap nedir?
  5) futbolcunun bu hataları nedeniyle oyundan alınması ve acilen kadrodan gönderilmesi neyi ifade etmektedir?
  6) malum şahsın yaşı ve kariyeri göz önünde alındığında hiç milli takıma gitmediği halde milli takıma çağrılmasının nedeni nedir?
  7) iddiada ismi geçen milli takıma seçilme vaadini veren sporcu kalan maçlarda neden mücadele etmemiştir?
  8) malum sporcu neden apar topar başka lige transfer olmuştur?
  9) bu iki sporcu bahsi geçen süreçte iddialara ikna edici bir cevap verebilmekte midir?
  10) bu iki sporcu aklanmak adına telefon kayıtlarının dinlenmesini kabul edecek midir?
  11) uefa niyet ya da şüphe dahi tespit ettiğinde tedbir amaçlı bahsi geçen takımı turnuvadan çekmektedir. önceden sabıkalı olan bu kulüp hakkında iddia edilen olaylar gerekli mercilere iletilmiş midir?

  değerli galatasaraylı dostlarım, bu olay öyle basit bir durum olmamakla beraber futbol romantikliği ya da kibarlıkla yüzeysel geçiştirilecek bir olay değildir. yetkililerin ve yeni gelecek yönetimin bu konuda çalışma yapması elzemdir. adalet, doğruluk ve hak yerini bulmalıdır. yaptıklarıyla şüpheli futbolcudur.
 • 147
  beşiktaşlılar tarafından "zaten kötü bir stoperdi, malum maçta da kötü oynaması çok normal" diyerek savunulan zat.

  işte biz de bunu diyoruz zaten. billong madem ki sizin anlattığınız gibi kazma bir stoperdi, peki kamerun gibi afrika kıtasının önde gelen milli takımlarından birinde kendine nasıl yer bulabildi? koca kamerun'da stoper kıtlığı mı var ki bu kazmaya bel bağlamışlar. üstelik 27 yaşında ve daha önce hiç millî formayı giymemiş birisi.

  hem hatayspor onursal başkanının saçma açıklamalarıyla, hem de sözleşme bitimine 2 yıl varken* sözleşmesinin feshedilmesiyle ilgili hâlâ fifa'ya gitmemesiyle bir takım şüpheleri üzerinde toplayan futbolcu.

  edit: kiralık imiş. haziranda sözleşmesi bitiyormuş. kurtz kardeşime teşekkür ederim. yine de billong isimli zat tüm şüpheleri üstüne toplamıştır. araştırılması elzemdir.
 • 148
  sormak isterim: son viraja girerken, 3 güne bir maç oynanmaya başlamişken, 5.olup avrupa kupalarına katılım hedefin varken kim bir oyuncusunu sırf dövme yaptırdı diye apar topar yollar? biz belhanda'yi gönderdik ama onun problemi uzun süredir varolan bir sorundu. kaldıki sene sonu kesinlikle ama kesinlikle yollanmasi gerektiğini düşünen bizler bile ligin ortasında bu ayrılığa şaşırmış ve saçma bulmuştuk.

  bu dövme mevzusuna gelecek olursak twetterda takip ettiğim ve muhtemelen sizlerinde takip ettiği bazı hesaplarda oyuncunun antrenman fotoğrafları paylaşıldı. dövmeye dair bir iz de görünmüyordu. kadir cetinçalı'nin ortaya attığı ve sonradan gördüğümüz üzere gerçekleşen iddiaya deginmeye bile gerek yok. bunlar karşısındakini kendileri gibi sanıyorlar sanırım.

  edit: bkz çalışmadığı için ilgili paylaşımı sayfa sahibinin kullanıcı adı ve paylaşım tarihi ile paylaşacağım. @sarishen 27 mayis 2021 ös: 3:10 tarihli paylaşımına bakabilirsiniz.
 • 150
  beşiktaş maçında gösterdiği performansını filan geçtim ancak profesyonel bir futbolcu maçtan önce niye para kazandığı organına dövme yaptırır? dövme yaptırdığı bilindiği halde nasıl ilk 11 oynamasına izin verilir? abubakar ile konuştu mu konuşmadı mı bilmem ama bizzat kendi yöneticisi tarafından dövme yaptırdığı ilk ağızdan açıklandı. bunu bile bile oynatan hocada, oyuncuda, yönetimde benim gözümde şaibelidir. dua etsinler galatasaraylıyız ve küçük şeylerin peşine o kadar düşen bir camia ve taraftar değiliz. şu olay yemin ediyorum fenerin başına gelse var hakemi gibi şimdiden fetocü ilan edilmişti hataylılar, beşiktaşın başına gelse 2063 yılında bile billong' un torununa kadar rahatsız ederlerdi şike yaptın diye...
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!