• 6
  hile yaptığı ima edilen, hatta hile yapmakla açıkça suçlanan, 19 yaşındaki abd'li büyükusta.

  (türkiye'de yaşayan bizlere garip gelebilir) hukukun evrensel ilkelerine göre, suçlayan taraf ispatla yükümlüdür. ama hans'ın hile yaptığına dair, somut bir delil ortaya koyan olmamıştır.

  ben kendisinin hile yaptığına inanmıyorum. satranç dünyasında egolar her zaman yüksek olmuştur. bakalım zaman bizlere neler gösterecek. ama hile yapılmış olsun ya da olmasın, satranç tarihine geçecek günler yaşıyoruz.
 • 7
  işin egola falan ilgisi yok. çocuğa maç sonrası bilgisayar analiz çubuğu kapalı, oynadığın varyasyonu açıkla dediler, saçmaladı. üstüne yetmezmiş gibi, geride olduğu pozisyonda, 'beraberliği iyi kurtardın' dediler, neden bahsediyorsunuz ben öndeydim' dedi.

  sadece elo grafiğine baksanız, çocuğa sanki 'vahiy' inmiş gibi. zaten nepomniatchi bile, genç satranç oyuncuları için, bazı elo aralıklarında sabit kalıp, bu aralıkların ancak uzun zaman çalışarak aşılabildiğini dile getirdi.

  hans avrupa'ya gittiğinden beri, arka arka turnuvalara katılıp elo katladı.*
  magnus 10 yıldır satrancı domine eden adam. şampiyonluk ünvanını kaybetmedi ama elbette kaybettiği turnuvalar oldu. kendisini hiç sevmesem de adam 'goat'. durduk yere böyle bir suçlama yapacağını aklınız kesiyor mu?

  ki yakın zamanda da, anish giri bir fotoğraf paylaştı. sahilde hans ve magnus satranç oynuyorlar. o iki oyunun da hamle hamle nasıl geçtiğini anlattı.* yani magnus bu suçlamaları yaparken, adamın seviyesini de, elo gelişmesini de, hamlelerinin ne derece insan hamlesi olduğunu bilerek yapıyor. sonuç olarak, hans'ın yakın zamanda banlanacağına isteyenle iddaaya girebilirim.

  son olarak bir şey daha açıklayalım. 2700'li elolara yakın gezen tek genç hans moke niemann değil. pragg, arjun, gukesh, nihal, alireza gibi oyuncular da var. ki alireza, hans'tan kat kat daha tehlikeli. magnus bunları suçluyor mu? hayır. hatta, 2023'te eğer karşısına alireza çıkmazsa, adam ünvanını bırakacak. yani, magnus'un şu saatten sonra ne paraya ne şöhrete ne de başka bir olaya ihtiyacı yok.

  kendisinin hokkabazlıklarına bir örnek olarak bırakalım. 3 dakika içinde, birbiriyle çelişen bu kadar fazla açıklama yapmak, hem de satrançla alakasız bir konuda büyük başarı.
  https://www.youtube.com/watch?v=7kWucSGr63Y
 • 8
  satranc takip etmiyorum, kendisini de 10 gun oncesine kadar tanimiyordum. ancak vibrator ile hile yapan oyuncu diye adi cikinca isin asli nedir diye merak edip biraz video vs seyrettim. hicbir kusku olmadan soyleyebilirim ki hile yapiyor. kazanmasi gereken bir macin hamlelerinin incelemesini seyrettim, normalde bir insanin dusunup yapmayacagi tuzaklar kurup cok saglam one geciyor. sonra amator birinin bile kazanacagi bir durumdayken amatorce hatalarla maci kaybediyor. bu kadar tutarsizlik kesinlikle normal degil.

  tavirlarina hic girmiyorum bile. umarim yaptigi ortaya cikar, adaletsizlige katlanamiyorum. kendi ulkemizde o kadar cok calan, hile yapan, duzenbaz insan var ki, tanimadigim ve ilgilenmedigim bir oyunda bile adaletin saglanmasi kucuk de olsa bir zafer benim icin.
App Store'dan indirin Google Play'den alın