resim
Hamza Yiğit Akman
Takım:Galatasaray
Mevki:Merkez orta saha
Yaş:17
Boy:-
Uyruk:Türkiye
 • 255
  13 ağustos 2022 galatasaray giresunspor maçında 1-0 yenik durumdayken 83. dakikada oyuna giren 17 yaşındaki genç ve geleceği parlak oyuncumuz.

  böylesine genç yetenekleri 2 veya 3 farkla önde olduğumuz maçlarda oyuna alırsak, hem taraftarlarca coşkuyla karşılanır, hem de daha rahat oynayarak skor katkısı yapabilirler. bu da ekstranın da ekstrası bir özgüven demek.

  en basitinden arda güler...

  evet, her ne kadar mevkileri farklı olsa da, arda güler kıyaslaması yapamadan edemeyeceğim. arda güler geçen sezon* sonradan oyuna girdiği maçlarda iyi bir skor katkısı yaptı. sonradan oyuna girdiği maçlarda da genelde hep fenerbahçe önde olan taraftı. bu da arda güler'in yeteneklerini daha rahat bir ortamda göstermesi ve taraftarın da skor üstünlüğü nedeniyle çok daha fazla desteklemesiyle oldu. keza 15 ağustos 2022 kasımpaşa fenerbahçe maçında da arda güler 4-0'dan sonra oyuna girmiş ve girdikten sonra da skor katkısını tekrardan yapmıştır.

  işte bizde hamza ve nicelerini bu şekilde kazanmalıyız. çok kötü oynadığımız ve skor olarak da geride olduğumuz maçlarda bu çocuklara ekstra yük bindirmek çok yanlış. taraftarımız, oyuncuları yuhalama noktasına gelmişken, bu çocukları kaos ortamına atmamalıyız. skor üstünlüğünü alalım, çocuklara alışsın diye 10-15 dakika süre verelim, sonra 11'de mi başlatırız, 4-0 yenik durumdayken mi oyuna alınır bilmem ama öncelikle özgüven kazanmaları gerekiyor. bu da kör dövüşü etrafında değil, rahat bir ortamda gerçekleşir.
 • 256
  pr'ı yeteri kadar yapılmayan futbolcu. ben bu çocuğu ne zaman seyretsem yardırıyor. öyle boş boş da değil bayağı dikine yara yara gidiyor çocuk.

  çok futbolcuda olmayan bir özellik bu. misal oliveira'da yok bu. yaşı da 17. millet ölmüş bitmiş savunmaların arasına genç oyuncuları atıp istatistik kastırıyor bunu da bir güzel pazarlıyor. bizim de genç oyuncularımızı biraz da oynatarak parlatmamız lazım. emin, yunus ve hamza. üçü aynı anda 11 oynasın demiyorum ama tek tek düşünseniz üçü de bir şekilde 11'de olabilir.

  hamza bu senenin flas oyuncusu neden olmasın ya?
 • 257
  torreira - midtjsö - sergio'dan sonra orta sahadaki dördüncü opsiyon kendisidir. hatta sergio'nun şu güçsüzlüğünde onun dakikalarına makas atsa şaşırmam.

  beş oyuncu değişikliği hakkı varken kendisini her maç sahada görürüz diye umuyorum ve tahmin ediyorum. sorumluluk alıp iş yapmayı deneyen akıllı adamların başımızın üstünde yeri var. hele o da bağrımızdan yetişen biriyse daha ne olsun.
 • 259
  galatasaray’da benim de abarttığım çok genç olmuştur ama hamza kadar abartılan görmedim.
  twitter’da arda güler ile aynı kefeye koyan taraftarlar bile gördüm.
  yapmayın allah aşkına, bir sürü hazırlık maçında şans buldu hamza, dribbling yapmak dışında “ooo çok iyi pas, çok iyi şut, kilit pas” dediğimiz bir durum oldu mu?
  13 ağustos 2022 galatasaray giresunspor maçında ceza sahasının köşesinde topla buluştu, içeri doğru düzgün orta kesemedi.
  ayhan akman’ın oğlu olmasa bu sürelerin çeyreğini alamazdı.
  hamza yetenekli bir çocuk ama arda güler filan yapmayın rica ediyorum.
  hamza’nın yaşındayken yunus daha etkili işler yapıyordu.
  en az 2 yıl bir istanbul takımında kiralık oynaması gerekiyor.
  he illa birinin süre alması gerekiyorsa bu özgür baran aksaka‘dır.
 • 263
  kendisini seviyor ve beğeniyor olmama rağmen eren aydın ve baran aksaka’dan fazla süre almış olması kesinlikle adil değil. hamza kendi yaş grubunda çok büyük fark yaratan bir oyuncu olmadı. ayhan akman’ın oğlu olmasa ne efe ne hamza kampa dahi alınmazdı bu da bir gerçek. eren aydın ve baran aksaka neredeyse hiç süre alamadı hazırlık kampında. ne orta sahamız vardı ne forvetimiz buna rağmen hem de. hamza iyi bir oyuncu olacaktır ileride ama gitmesi gereken çok yol var. oyun görüşü gelişmeli. kafasını kaldırması lazım biraz sahada. gedsonvari bir oyuncu olabilir ileride.
 • 267
  kesinlikle burada abartıldığı kadar yetenekli olmasa da, kiraya verilip sürekli oynama fırsatı bularak kendini ciddi anlamda geliştirebilirse takımda forma şansı bulabilecek seviyeye gelme ihtimali olan futbolcumuz. şu anki haliyle süper ligde forma şansı bulabileceği bir takım zor ama 2.ligin orta-alt sıra takımları bu anlamda uygun olabilir.

  genç oyuncularımız için sürekli aynı şey yapılıyor, sahaya girip 2 pas verip top sürse bir anda çok yetenekli olduğu yazılmaya başlanıyor. oysa ki çoğu gerçekte bu söylenenlere uymuyor. hal böyle olunca oyuncudan beklenti hızlıca artıyor ve futbolcu bu beklentiyi karşılayamıyor. bu tarz oyuncuların gelişimine zaman vermek gerek, çıkıp 2 pas yapınca hemen süper yetenek ilan etmemek gerek. zaten süper yetenekler de öyle ağaçta yetişir gibi yetişmiyor. son 20 yılda türk futbolunda 2-3 tane sayarsınız en fazla. hamza çok yetenekli olmasa da potansiyeli olan bir futbolcu. umarım kendini geliştirebileceği bir ortam bulabilir.
 • 268
  83.dakikada galatasaray mağlup durumdayken dahil olduğu maçta açamadığı tek bir orta sebebi ile yetersiz olduğu kanısına varılmış 17 yaşındaki genç futbolcumuz.

  hepiniz en iyi üniversitenin en iyi bölümünden 1.likle mi mezun oldunuz? işveren olursanız genç çalışanlarınıza sabır diliyorum çarmıha gerersiniz insanları.

  (bkz: 13 ağustos 2022 galatasaray giresunspor maçı)
 • 271
  doğru beklentilerde olmamız gereken isim.

  hamza ne arda güler ne de emirhan ilkhan kadar yetenekli bir oyuncu değil. sahip olduğu kıymetli özellikler var ve bunların üstüne gitmemiz gerektiğini düşünüyorum. ancak o ihtimalde bile kendisinden beklentiler çok yüksek olmamalı. bence kendisi için doğru hedef yeni transferimiz fredrik midjsö seviyesi olmalı. takımımızda tarz olarak da en yakın olabileceği isim o gibi duruyor.

  biz her altyapı oyuncumuza çıta olarak zirveyi koyup sonra da hayal kırıklığına uğruyoruz. halbuki bu tarz oyuncular da yetiştirmek lazım. her zaman altyapıdan süperstar çıkmasını beklemek doğru değil.
 • 272
  hamza yetenekli çocuk fakat açık alanda yeteneklerini tam potansiyel olarak sergileyebilir. giresun maçında oyuna giriş dakikası ve şekli çok yanlıştı.

  bu şekilde geriye düştüğün maçlarda oyuna al 2-3 maç sonra ıslıklanır çocuğu kaybederiz. rakibin açık oynarken üstüne gelip arkada boşluklar yaratmaya başladığı anlarda hamzayı oynatmak gerekiyor. şu an yapabilecekleri açık alan için uygun.

  kapalı savunmaları açmak için daha fazla özelliklerini geliştirmesi lazım.
  arda gülerle kıyaslarsak oyuncuyu yine kaybetmiş oluruz çünkü arda güler özellikleri ile hamza akman özellikleri çok farklı. arda kapalı savunmaya karşı da kilit açabiliyor.

  arda özellik olarak örnek verirsek daha sneijder-alex vari yapıya sahip ise hamza da daha ndiaye-lemina tarzı meziyetlere sahip. biri saf 10 numara diğeri daha box to box 8 gibi düşünebiliriz.

  o yüzden hamza zaten hızı ve bilekleri ile açık alanda rakibi delebiliyor ama savunma yapmayı da öğrenip kendisini iki yönlü olarak geliştirmesi lazım.

  (bkz: 13 ağustos 2022 galatasaray giresunspor maçı)
App Store'dan indirin Google Play'den alın