resim
Hamza Yiğit Akman
Takım:Galatasaray U19
Mevki:On Numara
Yaş:17
Boy:-
Uyruk:Türkiye
 • 65
  galatasaray'da scout transferi kavramını tartışmaya açması gereken genç yeteneğimiz.

  isim vermek istemiyorum çünkü derdim polemik değil ama bu yaz transfer ettiğimiz sözüm ona müthiş yetenekli bazı futbolculardan hamza akman'ın -yetenek anlamında- en ufak eksiğini göremedim. evet daha hiçbir şey ispatlamadı. doğru düzgün bir maçta göremedik ama mesele o değil. çocuğun topla ilişkisi ve vaat ettikleri bizim aynı mevkide 6-7 milyon euro verdiğimiz yabancılardan daha fazla şey vaat ediyor.

  altyapıda benzerini bulabileceğimiz isimlere verdiğimiz paralara sahiden acıyorum. her genç ve scout topçusu diye pazarlanan oyuncuları sahiplenmekten de vazgeçelim. güzel paketlenip süslenmiş ama içi boş transferleri scouting diye de yutturmayalım.

  örneğin altyapıda bir bruma yetiştiremezsin. 20 yıl da geçse o sprint kuvvetinde, o patlayıcılıkta bir oyuncuyu çıkarmamız zor. bruma'ya scouting yapıp 10 milyon euro vermekte en ufak mahsur yok. o parayı harcayana da harcatana da helal olsun derim çünkü bruma alınacak bir risktir. fakat hiçbir spektaküler özelliği ve yeteneği olmayanlara para çaktıranlara, hamza akman başlığında bir kez daha yazık diyorum.
 • 66
  açın bakın adı u19'da biraz duyulan belki a takımla yaz kampına katılıp oradaki hazırlık maçlarında biraz süre alıp olumlu işler yapan birçok oyuncu oldu. serdar eyilik, cafer can vs.. bunların hepsi güya yıldız olacaktı ancak olmayacağına karar verilip gönderilen ama daha sonra galatasaray'ın gönderdiği için hata yaptığı bi' oyuncu ben hatırlamıyorum. demem o ki u 19 ile ile a takım arasında fark dağlar kadardır. buradan hamza kardeşimizin kötü bi' oyuncu olacağı anlamı kesinlikle çıkmamalı ancak hemen gaza gelip vıdı vıdıya başlamanın alemi yok. burada 17 hatta 16 yaşındaki oyuncular o seviyede olduğu anlaşıldığında a takıma alınmış en kritik maç ve dönemlerde ilk 11'e çıkmışlardır. yeter ki fiziksel, mental ve teknik olarak a takımı seviyesinde olduğunu oyuncu belli etsin yeter.
 • 67
  genç yetenek. futbol torpille yada ittirmeyle oynayabilecek birşey değil.su akar yolunu bulur yunus akgün, arda turan, ozan kabak, arda güler, sergen yalçın, rıdvan yılmaz bir suru oyuncu sayılabilir. olacak çocuk pipisinden bile olur der eskiler. altyapı ile ilgili bence odaklanması gereken şey türkiye genelinde yetenekli oyuncularin daha fazla taranip daha iyi futbol eğitimi nasıl verebileceğimiz olmalidir. türkiye'de futbol altyapisindan yetişmiş bir oyuncunun olgunlaşması 26-27 yaşlarını buluyor. avrupa altyapısı almış 19-20 yaşında oyuncular teknik, fizik ve taktik olarak yeterli seviyeye gelebiliyor.
 • 68
  yeteneği ile kendini belli eden bir futbolcu. lakin günümüz şartlarında yetenekli olması hemen as takımda forma giyebilmesi için yeterli değil. umarım hem fiziksel anlamda kendini çabuk geliştirir hem de oyunun iki yönünde de oynayabilen bir oyuncuya dönüşür. bu ikisini hallettiği zaman avrupa düzeyinde orta saha oyuncusu olmaması için neden kalmaz.

  önümüzde ne yazık ki bir atalay babacan gerçeği var. inanılmaz yeteneği olan bir futbolcu fiziksel gelişim gösteremediği için beklenen gelişimi gösteremedi. umarım gerek altyapı hocaları gerek kendisi gerek de ayhan akman bunlardan ders çıkarıyordur.
 • 69
  önümüzdeki sene arenadaki iç saha maçlarında ve kupa maçlarında süre almasını beklediğim yetenekli futbolcu. top ayağına çok yakışıyor derler ya hakikaten öyle... arda güleri hafif hafif kıskanırken adeta bir gandalf gibi 5.günün şafağında hamza'nın çıkagelmesi memnunluk verici bir durum.

  bana kalsa frankfurt'un kiralık verdiği akman futbol aş'nin bir diğer ürünü ali akman'ı da getirir, selçuk-burak veya arif-hakan tarzı uyumlu bir ikili yaratırım.
 • 70
  ayhan akman'ın evladı olmasa belki yüzüne de bakılmıyacaktı. bahsettiğim husus yeteneğinin dışında bir olay. bu bakımdan şanslı. alt yapı tam bir kara delik olduğu için oradaki çocuklara insan üzülüyor. mesela (bkz: eren büyükkaya) kimse onunla ilgilenmiyor diye yurt dışına çıkmak istese çocuğa söylenmedik laf kalmaz.

  hele ki bu sezon çöp maçlarda bile kadroya alınmamaları tam bir skandal ve ben başkan olsam hoca kim olursa olsun böylesine yarış dışında kalınan bir sezonda gençlere şans tanınmaması kovulma sebebiniz olurdu .