• 233
    bu kavramı kullanınca galatasaray'a karşı hakemlerin tutumu ve yapılan bariz hatalarını görmezden gelelim denmiyor aslında, bu konuda galatasaray'ın hakkının sonuna kadar aranması gerekir. ancak, hakemlerin veya onlara görev veren tff'nin galatasaray'a en ufak olumsuz bir tutumu olmasa bile hakemlerin genelinin kötü olması sebebiyle, dengeli giden maçlarda sonucu etkileyecek tek hatada puan kaybetme ihtimaliniz oluyor.

    galatasaray da bir sezonun genelinde kendisinden zayıf takımlar ile oynadığı için maçların hakem hatasına bağlı kalacak şekilde değil, rakibe bariz bir üstünlük sağlayacağı şekilde geçmesi gerekiyor. ligimizdeki hakemlerin yetenek ve kapasiteleri sebebiyle lehte veya aleyhte hata yapmama şansı yok. galatasaray gibi bir takımın mümkün olduğunca sahadaki oyunu ve mücadelesiyle hakem hatalarının sonuca etkisini minimuma indirmesi gerekiyor diye düşünüyorum.

    bir örnek vermek gerekirse, hakemlerin galatasaray'a karşı en çok hata yaptığı sezon bana göre "2018-2019 (hakemler de insandır, hata yapar)" sezonudur ve galatasaray bu sezonun ilk yarısında 17 maçta 8 galibiyet, 5 beraberlik ve 4 yenilgiyle sadece 29 puan toplayabilmişti. ikinci yarısında ise aynı hakemler ve tff olmasına rağmen şampiyonluğu kazandığımız başakşehir maçı* ile beraber 16 haftada 12 galibiyet, 4 beraberlik, 0 yenilgi ile 40 puan toplamıştı.

    sezonun ikinci yarısında da ilk yarısındaki gibi oynasak benzer bir puanı kazanma şansımız olabilir miydi? bence olamazdı. ikinci yarının açık ara en iyi oynayan takımıydık ve özellilkle son maçlarda abdullah avcı ve başakşehir baskıyı kaldıramazken, fatih terim ve galatasaray adeta tecrübesini konuşturmuştu.

    kısacası, galatasaray yönetimi hakemler ve tff nezdinde galatasaray'ın hakkını sonuna kadar aramalı ama galatasaray da ne olursa olsun hiçbir bahaneye sığınmadan sezonun genelinde mümkün olduğunca hakemin skora etki etmesini engeleyecek şekilde, klasik bir tabir ile galatasaray gibi oynamalıdır.
App Store'dan indirin Google Play'den alın