• 66
  illallah ettirir. kolaya kaçmaktır. galatasaray net bir şekilde saldırı altındadır. takımı eleştir, hocayı eleştir eyvallah. ama galatasaray düşmanlarını da gör.

  edit: başlık değişince entry anlamını da yitirmiş ve haklı olarak en ofsaty entrylerime girmiş. bu başlık ile tabi ki önce oyun eleştirilmeli ama hakemde unutulmamalı.
  eski başlık şöyle idi "galatasaray kötü oynadı hakemi eleştirmeyelimciler". hakemi de yeneceksin zihniyeti vardı bu da mümkün değil şu gücümüzle. dünyada ki hangi takım her maçını iyi oynuyormuş? hakemler adil olacak önce.
 • 67
  galatasaray'ı şampiyonlukları ya da büyüklüğü için değil, gerçek anlamda seven insanlardır. her şeyden önce başarıdan önce inançlı bir futbolcu grubu ve teknik kadro isterler. bahsi geçen kişilerin gözlerinde ve demeçlerinde kazanma arzusunu gördüklerinde, sahada alınan kötü sonuçları sineye çekerler rahatlıkla.

  inançsız, ruhsuz ve emek verilmeyen oyunun en büyük düşmanlarıdırlar. sesleri fazla çıktığı için, doğru noktada eleştirmeyi bilen bir yapıda olurlar ve pesimist tavırları, galatasaray'ın her zaman iyi olmasını istemeleri motivasyonunun bir sonucudur.
 • 68
  kötü oyun, kötü tercihler, kötü mücadele, kötü oyuncular; teknik direktör ve taraftar dışında başka hiç kimseyi ilgilendirmez. ancak her kesimi etkileyecek doğru ya da yanlış kararlar herkesi ilgilendirir.

  bunun neresini anlamıyorsunuz tam olarak?
  yani sistemimiz olmayabilir. oyun tempomuz olmayabilir. ortaya bir şey koyamıyor olabiliriz. kötü oyun var diye kötü yönetilmek de nerden çıkıyor? ne zaman kötü oyun oynamak kötü yönetilme tezini doğurdu?

  bu düz mantıkla da o zaman önümüzdeki haftalarda zor ama yıllarda iyi bir oyun oynarken kötü yönetilirsek de iyi oynuyoruz hakem konuşmaya gerek yok deyip geçeceğiz. doğru mudur?

  gerçekten anlamlandıramıyorum. ya ben bir şeyler içtim kafam iyi ya da böyle düşününler çok farklı kafa yaşıyor.

  he önce kendimizi eleştirelim mantığı ile bakanlar için de konuşacaksak, galatasaray'ın hakkını savunması gereken yerde savunmayın yönetimi ve beyaz sayfa açalım diyen yöneticileri ne zaman aştık da sıra takımın oynamamasına geldi?
 • 69
  hakem* kötü, eyvallah. art niyetli, doğru. takdir haklarını galatasaray futbol takımının aleyhinde kullanıyor, doğru. takımın sabrıyla oynadı, dengemizi bozdu, doğru. rakibin faullerinde var'dan çağrılmadı; bizim pozisyonda çağrıldı, doğru. organize kötülük falan, hepsi doğru.

  peki biz böyle hakemleri ilk defa mı görüyoruz? bu hakemler 20 senedir böyle. hep bizim sinirlerimizle oynuyorlar. ilk defa mı organize kötülük? hayır her sene var alışkınız. galatasaray'ı winner yapan şey tüm bu oyunları, sahadaki iyi futbolu ve üst düzey psikolojik reaksiyonlarla aşması idi. bu sene neden onu göremiyoruz, mesele bu. galatasaray kötü oynadı hakemi eleştirmeyelim demiyorum. hakeme de sıra gelir, ama önce bi kendimiz olmamız gerektiği gibi olalım diyorum şahsen. bu durumda da hakem konuşmak zaman kaybı. hakem çok müthiş maç yönetmiş olsa idi dahi bugün* puan kaybı kaçınılmazdı, çünkü rakibi sahanda evire çevire yenemiyorsun. hem de iki as oyuncusu yok. bu şartlarda şampiyonluk konuşmak beyhude. hele hakem konuşmak çok gereksiz. o konuları yönetim mikrofonlara konuşmalı, konuşmuyorsa taraftarın bunu konuşmasının bir etkisi yok, boş muhabbet.

  takım futbol oynamıyor, ortada hücum organizasyonu yok. futbol adına ortada ümit veren hiç bir şey yok. bu durum yaklaşık 2.5 senedir bu şekilde. ocağı bekleyelim, hele bi yazın kamp geçirelim diye diye ilerliyoruz. takımda sistem namına hiç bir şey yok. her hafta kadro sansasyonu, her hafta geç gelen oyuncu değişiklikleri, bağıra bağıra giden maçlar... kazandığımız maçlarda bile 2-0 öndeyken son on dk gol yiyip son dakikalarda kalp krizi eşiğinde izliyoruz. geri düştüğümüz maçlarda isyan etmiyoruz, ne futbolcular ne teknik ekip... sonra yeni hafta geliyor, ümitleniyoruz bu sefer emre akbaba ile falan başlamaz hoca diyoruz, bakıyoruz aynı. ilk yarı çöpe gidiyor, devreye değişiklikle gireriz diyoruz yok. dk 70 maç 0-0 gidiyor değişiklik yok, ben çıldırıyorum sizde aynısı olmuyor mu? ikinci yarı bir tane yiyoruz reaksiyon yok. aynı tas aynı hamam, ders alma yok her hafta aynı rezaleti yaşıyoruz. önce bunları ortadan kaldırıp ilk yarıda evimizde galatasaray gibi oynayıp 2-0'ı bir bulalım, sonra hakemleri darağacına alırız. biz fener taraftarı değiliz her puan kaybından sonra hakem diye ağlayalım, önce kendi takımımıza bakalım. bize hakem diye ağlamak yakışmıyor, o konuda yaptırım gücü yönetimdedir. düdük astırmaya kadar işi götürmek yönetimin elinde, yaparlar mı bilemem, güçleri yeter mi, bilemem.

  ayrıca 10 nisan 2021 galatasaray fatih karagümrük maçı için konuşmak gerekirse, hakemin her türlü rezalet yönetimine rağmen, duraklama dakikalarında luyindama'nın mevlüt'e ceza sahasına gelen korner atışında dirseği net kırmızı kart+penaltı idi. hakem vermedi, veremedi. ben hakem olsam şu taraftar halimle vicdan meselesi yapar verirdim. ali p. verse bir şey diyebilir miydik? hayır. onca skandal kararına rağmen buna haklı derdik, vermedi. bana göre kerem'in pozisyonunda da darbe çok küçük, galatasaray futbolcusu o topu kaleciyle beraber içeri sokmalı. ben hakem olsam ben de var'dan çağrılsam izler iptal ederdim, temas belli belirsiz. fotoğraflar dönüyor sosyal medyada, yuvarlak içinde temas gösterilmeye çalışılmış falan, bunlar fenerli adetleridir. futbolda pozisyonlar fotoğraftan doğru tahlil edilemez, video akarken bakmak lazım. hakemler konusunda ağlayarak bir şeyleri düzeltemeyiz. yönetimin masaya bir şeyleri vurarak çözeceği konular hakem konuları. çıkarır masaya bir şeyleri vurursun, bak bakalım bir daha atayabiliyorlar mı böyle hakemleri...

  taktik ve teknik olarak disiplin ve sistem olarak çok eksiğimiz var. karagümrük'ün bugün* korner atışlarındaki yaptığı gibi bir organizasyonu 4 senedir bizim takımda görmedim. sahi bizim takım antrenmanlarda ne çalışıyor, neden yeni gelen oyuncular ilk iki üç maç çılgın atıp sonra sönüyor? hadi onyekuru monaco'dan geldi, fransa ligi tempolu antrenmanlar sıkıdır. mısır takımından gelen mustafa muhammed'in bile temposu düştü bizim takımla antrenmana çıktıktan sonra ya hu, ben bunu kabul edemiyorum. bunu hoca ve teknik ekip görüyordur değil mi? şüphesiz görüyorlar, peki neden reaksiyon gösterilmiyor? işte esas sorun bu gibi sorular.
 • 70
  süper lig 2020-2021 sezonu boyunca sanki rakiplerimiz m.city gibi oynamış da biz bir tek kötü oynuyoruz.

  bize verilen sarı/kırmızı kartlar rakiplerimize verilmediği gibi aleyhimize de, bizimle oynayan takımlar bizi sürekli doğradı, cezasız kaldı.

  sonra iş bizim kötü oyunumuza kaldı.

  tamam kötü de oynadığımız mac çok da rakiplerimiz kötü oynarken 15-20 puan alırken biz niye her kötü oynadığımız maçta puan kaybediyoruz?

  rakip yumruk atar kart yok, bileği kırar kart yok 80 dk, 70 dk, bir devre eksik oynaması gereken takımlar bizi yenince kötü oynadık. e her şey normal olsaydı bir de öyle baksaydık...

  ligde şampiyonluk yolundaki rakiplerinden daha fazla 10-11 eksik oynayıp, rakiplerinden daha az 11-10 fazla oyuncu ile oynayan takım olarak bizim hakkımızı savunan bir yönetim de yok. etkisi olmayan, çapsız adamlar başımızda. hoca hakkımızı savunursa da zaten ceza alıyor.

  2 yıldır galatasaray'a yapılmayan kalmadı ama nerede kulübün etkisi?

  en çok da taraftar+yönetim buna çanak tutunca üzülüyorum.
 • 72
  hakemler bizi bir maç doğuramıyor ki? sistemli olarak son 2 sezondur nerdeyse her maç doğruyor. tam tersine rakiplerimizi kolluyor. bu kadar futbolu takip ediyorum ama bu kadar açık düşmanlık yapılmadı. doğru kelime düşmanlık. adamlar bize düşmanlar düşman. bu bir paronaya değil, bir dij güçler meselesi de değil. biz zaten takımda ,yönetimde ve camiada olan problemleri görüyoruz . dillendiriyoruz. bizim en büyük sorunumuz futbol ortamı. bu böyle devam etmemeli.
 • 76
  galatasaray kötü oynayabilir. galatasaray rezil oynayabilir. galatasaray pozisyona giremiyor, hatta şut çekemiyor olabilir. kusura bakmayın da hangi hakemin haddineymiş, benim maçımı katletmek? hangi hakem var olmuş ki, ben kötü oynadım diye o maçı katledince ben ona sesimi çıkarmayacağım. böyle ''aman biz kötüyüz, hakeme ne çemkiriyorsunuz''cular var ya, işte asıl problem bunlar. elalem bir faulu çalınmayınca bin gün onu konuşturuyor. hakemi galatasaray kötü oynadı diye eleştirmeyenler; katledilen tüm haftaları tek celsede unutup beyaz sayfa açanlarla akrabadırlar. net.
  takımın kötü olması, organize bir yapıda devam edememesi hakemin göz göre göre galatasaray'ı doğramasına sessiz kalmayı gerektirmez.

  takım eleştirilir, teknik direktör eleştirilir. olmalıdır da. ancak ele karşı evini savunursun. kötü oynadım diye de, kimse maçı kötü yönetmesin. oyunum benim sorunum, maçı adil yönetmek senin görevin.
 • 78
  yeri geldiğinde hakemi de yeniyoruz çok da yendik evelallah. ancak hakemi de bir yere kadar yenersin.

  bjk denen takım sene başında küme düşme hattında iken tekme tokat futbol oynayarak lider oldu. aynı şekilde biz oynasak her maç 9 kişi kalmış ve şu an küme düşme hattındaydık. sadece o maçlarda alınan puanlar değil kazandırdığı özgüven ve momentum da önemli.

  fb'nin kaybederse helva gibi dağılacağı dönüm noktası olan başakşehir ve trabzonspor maçlarında hayat öpücüğü ile nasıl yarışta tutulduğunu gördük.

  e bir de bunları yanına adil yönetimi bırak en ufak müdahelede, itirazda sarı ve kırmızı kart gören, rakiplerinden dayak yiyen futbolculara ben de çok fazla bir şey diyemiyorum. bunu gören futbolcu da bir yere kadar direnir. robot mu bunlar. bjk'ye sağlanan momentum ve özgüvenin tam tersi bize veriliyor.

  sezon başından beri en başında kartlarda yaşanan standartsızlık tam tersi olsa bjk yine önümüzde mi olurdu yoksa 8-10 puan gerimizde mi?

  memleketteki adaletsizlik ve yandaşlık her yerde olduğu gibi futbolda da var. fatih hoca zamanında referandumda evet deseydi ya da mütemadiyen saraya çıkıp poz verseydi bunların hiç birini yaşamazdık.

  açın gözünüzü başka galatasaray yok. bunun hesabının sorulacağı yerler de belli. hala hatayı önce kendimizde arayalım diyenler galatasaray'ın sırtında destek değil köstektir.
 • 79
  bir partiye çoğunluğu sağlayan birileri oy verdi diye o partinin yaptığı her şeyin doğru olacağı gibi saçma bir mantığa benzeyen bir düşünme tarzına sahip gruptur. o iş yaş yani, eğer çoğunluk oy attı diye o parti vergileri yiyip kalanları da birilerine yediriyorsa burada suçu o ülkede oy verenlerin cehaletinde aramadan önce kötülüğün kendisinde aramak gerekir. bu takımın kötü oynaması, kimseye bu takımı saha dışından ezme hakkını vermez. iyi oynayıp da hakemi yenme işi yaş. sen istediğin kadar pozitif oynamaya çalış 3-4 sarı kart ile sindirilirsin, işin biter.
 • 80
  ben henüz hakemden memnun bir tane taraftar topluluğu görmedim. koskaca ligde en fazla 2-3 maç hakemden memnun olunur ve geri kalan maçlar hep bir ağızdan hakeme sövülür. şampiyon olunca hakemi de yendik denir, şampiyonluk kaçınca da hakem yüzünden gitti, bizi doğruyorlar...

  ben sırf bu yüzden çok uzun yıllardır maç sonu televizyon başına geçmiyorum, yorumları dinlemiyorum. bu yapılan podcastler falan bana anlamsız geliyor. hakemden başka bir şey konuşan yok. hep bir kavga, gürültü.

  evet, ben de zaman zaman hakeme söven tarafta oluyorum. zaman zaman hakem yüzünden kaybettiğimizi söylüyorum. özellikle basketbolda memnun değilim ve art niyetli buluyorum fakat kendimi de kandırmıyorum. ortada futbol namına bir şey yokken ben hakem konuşmak istemiyorum. konuşana da bir şey demiyorum ama hocamızı yedirmeyiz romantikliğine sinir oluyorum. sırf hocayı eleştirmemek için şimdi de hakeme kızmak yerine kötü oynuyoruz diyenler suçlu oldu. birbirimizi kandırmayalım; kimin ne olduğunu biliyoruz, burada sınırlı sayıda yazar var. başlık altında hocaya toz kondurmayanlar yine eleştirenleri suçluyor. ben hakemi eleştirince düzelecekse her şey söylüyorum: 10 nisan 2021 galatasaray fatih karagümrük maçı hakemi ali palabıyık berbat maç yönetti, kontrolünü kaybetti ve maçın sonucuna etki etti. bundan sonra maç yönetmemeli. şimdi bu entry görüp kendisini kızağa çekecekler.
 • 81
  10 nisan 2021 galatasaray fatih karagümrük maçı buna örnek bir maç değil. bu maçta aleni olarak doğranmış bir takım var. evet mücadelesi yine yetersiz evet yine bizi sinir eden bir takım var ama yedlin'in pozisyonunda kırmızı kart vermeyen, bırakın kartı var'a bile gidilmeyen; galatasaraylıların en ufak müdahalesinde kartların kolay çıktığı; futbolcuların sinirleri ile alenen oynanan bir maçtı bu. hakemler o kadar kötüydü ki kac maçtır sahada gezinen gedson'u bile delirttiler.
  takım ve kenar yönetimimiz hala kötü. bu macta da kötü. ama bugün yönetim, futbolcu ve taraftar olarak bu organize kötülüğe en sert tepkinin gösterilme günü. aleni bir düşmanlık var ortada. galatasaray'ı bu ülke futbolundan silme çabaları var.
  bilmem kac milyon taraftarımız var bunların en az 1 milyonu tepki koysa iktidar tff'yi uyarır kendine getirir. zira secim yakın. sandıkta görüşmek denilen bir olgu var.
 • 82
  içinde bulunduğun güruh. hakemler berbat ve art niyetli, bu çok açık. lakin, orta sahası olmayan, koşmaktan, ayakta durmakta aciz, üst üste üç pas yapamayan, ikiye bir nedir bilmeyen, savunma arasına top atamayan, duran topların hiç bir türlüsünü kullanamayan, oyuncu tercihlerinde evlatları öne atan, seksenden önce oyuncu değişikliği yapmayan, yapsa da hepsi fecaat olan bir takım için başarısızlığın faturasını dışarıya kesemem. hakemler bizim adımıza müthiş maçlar yönetmiş olsalar dahi, bu takım bu futbol mantığıyla ilk üçe giremezdi yine. eyvallah, hakem konusunda tepkimizi sonuna kadar koyalım ama gerçekleri ve meselenin özünü de göz ardı etmeyelim. üç kupalı sezonda olduğu gibi kendimizi kandırırız.
 • 83
  bunu bizim taraftar yapıyor yorumcularda yapıyor. erman çıkmış galatasaray hakemlerden şikayet etmesin ne oynuyor ki diyor. sanane galatasaray’ın ne oynadığından. oyunu eleştirelim ama kötü oynadığımız maçta hakem konuşamayacak mıyız? falcao’num hava topuna çıkarken elinin rakibin yüzüne gelmesine kırmızı, mustafa muhammete kırmızı, ömer bayram’ın yüzüne gelen ele faul bile verilmedi. şimdi bunu konuşmayalım mı kötü oynuyoruz diye?
  (bkz: 10 nisan 2021 galatasaray fatih karagümrük maçı)
 • 84
  galatasaraylılardır. galatasaray'ın farkı budur zaten. hatalarını görür, önce onu düzeltir, kendi içinde güçlendikten sonra diğer konulara sıra gelir. 2010/2011 sezonunda her maç bir hakem hatasıyla başlıyorduk, penaltı, kırmızı kart, ofsayttan gol, nitekim o sezon neredeyse ligden düşüyorduk. sonraki sezon ne yaptık? takımı baştan aşağı yeniledik. play off getirdiler, puanları böldüler. yine şampiyon olduk.

  sanki o sezonlarda teknik direktörümüze 10 maç ceza vermiyorlardı. sanki hakemler aleyhimize fahiş hatalar yapmıyordu. son 2 şampiyonluğumuzda büyük olaylar olmadı mı, hakemlere yeter artık dedik sonra gittiler bildiri yayınladılar ama ilahi adalet kendileri kendi tuzaklarına düştü. o 2 sezondaki kadar bile oynayamıyorsan önce bir kendine bakacaksın. hakemlerle ilgili konuların devran dönmeden değişmesi zor. değişebilecek şey ise bizim yaptığımız yatırımın karşılığını alabilmemiz olur. harcadığımız paraya bakın, sahadaki futbola bakın. en acil değişmesi gereken şey bu. en azından bunu değiştirmek elimizde.
 • 85
  son yıllarda avrupa arenasına her çıkışımızda ilk ölen gladyatör olmaktan, avrupa kupalarında nal toplamaktan, avrupa semalarında her üzüldüğümüz müsabaka sonrası dillendirilen "aramızdaki fark da şu kadar açıldı işte" tespitlerinden (!) çok ama çok sıkıldığım için bu kitledenim.

  bilinçli taraftardır efendim, her şeyden önce galatasaray taraftarıdır. geneli yıldız transferi istemez de daha çok yatırım ister, misal. aynı zamanda galatasaray'ı kuruluş ideali olan "türk olmayan takımları yenmek" fikrine taşıyacak olan grup da bu gruptur. işin matematiğinin esas olan olduğunun farkındadır. batıya açılan pencere varoluş gayesine uzanacaksa böyle düşünenler sayesinde uzanacaktır.

  mis gibi taraftar grubudur, galatasaray taraftarının misler gibi olan tarafıdır. üyelerinin eleştirileri mantık zemininde ilerler ve altı doludur. seviniz bu kalabalığı zira galatasaray'ı farklı kılan da biraz budur.
 • 86
  once oyunu elestiren taraftara gore mucadele etmeden maclari tamamliyoruz. peki bize bunca kirmizi kart niye veriliyor o zaman hic mi bu orantiyi kurmuyor bu gorustekiler? mucadele etmeden patir patir kirmizi kart mi gorulur? kanin govdeyi goturmesi lazim, rakibi sahadan fizik olarak silmemiz, nefes aldirmamamiz lazim, lazim oglu lazim 784376386 tane sari-kirmizi kart goruyoruz maclarda. yetmiyor bizim gorduklerimizin daha agirlarina degil kart, faul bile verilmiyor ayni mac icinde ayni hakemle bir de. o yuzden mucadele kart orani acisindan boyle bir durum olmadigina gore ortada acik bir yanlis var. ustelik kendi taraftarimiz tarafindan yapilan bir yanlis.

  takimin mucadelesi 10 nisan 2021 galatasaray fatih karagümrük maçıve hakem konusunda skandallarin yasandigi muadil maclar ozelinde yetersiz filan degildir. oyuncularimiz olsa olsa temastan kaciyorlardir, temas etmeye korkuyorlardir denebilir. bunun da sebebi hakem kere hakemdir. takim elestirilmesin diyenlerden de degilim fakat takim elestirisi ile hakem elestirisi siralamasi yapilacaksa hakemin 2.siraya konmasi skandaldir. ideal bir dunyada skandal degildir tabi ki. aleyhimize standartsiz kararlarin dibine vurulmasiyla, cok degil birkac yil once 17 kuluple aleyhimize korsan bildiri imzalanmasiyla karsilasmadik sanki. takim acikca rakiple temas etmekten korkuyor kirmizi yeme korkusuyla. daha macin basinda mohamed’in gordugu sari kart ne alaka? kartlik hareketse niye kirmizi degil? benzerlerini cok yasadik cunku benzer mudahalelerimizin daha hafiflerine maalesef kirmizi verildigi oldu. levent sahin 20.dkda yedlinin bilegine basilmasina kart cikmamasina mesaji aldik dedi ama futbolcular ve en azindan ekran basinda benim acimdan mesaj ondan daha once mohamed sari kartinda alindi. yedlininki tuzu biberi oldu. donk sonrasi is apayri yerlere gitti. takim acikca sindiriliyor nasil gorulmez bu durum? sosyal mecrada fikirler okunuyor, bam bam bam tempo yapacakmisiz 90 dakika. bu ulkede ustelik taraftarsiz ortamda kim bunu yapabilmis anadolu takimlarina karsi? atagi golle sonuclandirdin sonuclandirdin, yoksa 15 dk. itibariyle rakip kaleci yere yatiyor, top kaptiriyorsun sok prese basliyorsun omuz atmana faul caliniyor, son adam vs olmadigi halde orta sahada faul yapiyorsun kirmizi yiyorsun, 1000 kat daha agir faulunu rakip sana macin basinda yapiyor adamin muhtemelen ayaginda kirik olusuyor ve kirmiziyi gectim faul bile yok. sonra robot misali paldur kuldur takimin saldirmasi isteniyor. insaf yani.

  taraftarmetre hadisesinden nefret ediyorum fakat siralamayi bu sekilde yapan gercek taraftarimiz buyuk haksizlik ediyor.
 • 87
  fenerbahce taraftari-camiasi biz kac senedir sampiyon olamiyoruz; hakemler bize karsi cephe almis durumda; 3 temmuzdan beri beli dogrultamadik vs modunda. onlara sorsan onlar da her mac katlediliyor, bunu soyledikleri zaman burada el birligiyle dalga geciliyor.

  bjk keza sergen ile hakem de hakem diyor. hakemler onlari da dogruyor, onlarin da aleyhine maclarin kaderini etkileyen kararlar veriyor kendi soylemlerince.

  bunun trabzon'u var, diger anadolu takimlari var.

  bunlarin hemen hepsine gulup geciyoruz; neden? cunku hayir dunya uzerinde munhasiran dogranan tek takim hep bizdik ve su anda da biziz.

  soyle bir donup objektif bakinca (ben galatasaray taraftariyim arkadas objektif bakamiyorum tavrina ayrica uyuz oluyorum) herkes hakemden sikayetci oldugu icin, haklilik olgusu tuttugun ve duygusal bag kurdugun takima gore degisiyor. biz kendi takimimiz haricindeki herkesi alaya aliyoruz. cunku onlar yanlis bir tek biz dogruyuz.

  bu boyle olmaz. matematiksel olarak sampiyonluk sansinin devam ettigi durecte bu kadar ruhsuz, arzusuz, koyvermis oynamak kabul edilemez. hakemin katletmedigi maclarda takim olarak ne yaptik? ne oynadik da hakemin katletmemesinden medet umuluyor? ya, bu takim denk gelir de falcao kafayla atar, babel uzaktan vurur, mohammed sekeni tamamlar gibi plansiz kaotik beklentilerle mi ilerlemek zorunda?

  10 nisan 2021 galatasaray fatih karagümrük maçında, lens orta acarken yedlin'in ayagina basiyor. herkes agliyor kirmizi diye. alakasi yok. onyekuru orta actiktan sonra ayagini yere indirirken ayni bu sekil basiverse de oyundan atilsa yine hakeme kabahat bulunur. hadi diyelim karagumruk 10 kisi kaldi. 11'e 10 ustunlugunu hissettirdigimiz mac oldu mu? takim olarak neyi hak ediyoruz allah askina? pozisyonumuz yok, onde top tutamıyoruz.

  gelelim donk'a. bu sozlukte donk'un pozisyon sari, lens'inki kirmizi diyen oldu. yuh, cus, pes vallahi. hepimiz galatasarayliyiz, ama duygusal bag var diye at gozluguyle de bakmamak, mantigi disarda birakmamak elzem. stoperin sari kartin varken cok gereksiz ve lakayit bir hareketle gidip adama takiyor ve takim 10 kisi kaliyor. stoperin bunu olcmesi, bicmesi lazim.

  özellikle son 6 maca bir bakalim. hakem dogramasa (!) hangi maci kazanabilecegimiz soylenebilir? gerçekten bu plan-program eksikliginde, evimizde rize'den 4 yerken, sivas'i yenemezken, hatay tarafindan parcalanirken hakem hatasi olmasa ne yapabilirdi takim?

  3 nisan atakaş hatayspor galatasaray maçında rakip elle aldi diye golleri iptal olsa, kim bizim o macta bir sey yapacagimiza, puan alacagimiza inaniyordu?

  hakem de hakem diye kendimizi kandirmayi birakmamiz gerekiyor. zira gercekten disaridan komik gorunuyor. fenerbahceli'yle, besiktasli'yla nasil agladigi soylenerek dalga geciliyorsa, iste biz de tam ayni durumdayiz. mevzu algida secicilik, bizim taraftar onlarin lehine bizim aleyhimize hatalara odaklaniyor; onlarin taraftari da kendi aleyhine bizim lehimize hatalara odaklanıyor. aradan 20 sene de gecse bu kafa degismeyecek.

  takim olarak once gidip, kotu bir sonucun meydana gelmemesi icin gerekli tum calismayi yapmak gerekir. yani planli programli, arzulu, hirsli, motive ve istikrarli oynamak gerekir. ondan sonra celme yenirse gidilirr hakem hakkinda konusulur, yakinilir. ancak bir kimse, arabanin anahtari uzerinde birakildiginda arabayi calip goturen adama; evinin kapisini acik birakarak yattiginda evine giren hirsiza "hirsizin hic mi sucu yok?" diye cemkirecek ve kendi hatalarini gormezden gelecekse, ayni hesapla biz de bu ligde/bu hayatta zerre yol alamayiz.
 • 89
  hakem maçı düzgün yönetsin, ben ondan sonra takımıma her lafı söylerim. futbol, iki takım ve hakemle oynanan bir oyun, rakibi yenmek üzerine kurgulanir, hakemi değil. sahada hakem ,art niyetli ise takıma laf edilmez. 10 nisan 2021 günü oynanan galatasaray karagümrük maçında hakem art niyetliydi. fenerbahçe'yi yendiğimiz maçtan bu yana hakemler art niyetli düdük çalıyor. bütün maçları izliyoruz, aynı hakemlerin ne karar verdiğini görüyoruz. bize karşı ellerinin ceplerine ne kadar kolay gittiğini de görüyoruz. hakem maçı katlettikten sonra, lehimize bir karat verince, vay efendim gs kollaniyor diye rakip takım taraftarları ortalığı ayağa kaldırıyor. bizim.taraftar terim'e laf ediyor. terim gidince yedlin'e yapılana kırmızı, donk'a uyarı verileceğini mi saniyorsunuz.
 • 90
  ben bir taraftarım, klubün şampiyonluğu, para/ödül/kupa kazanması beni mutlu eder ama doğrudan bir faydası yoktur. iyi yönetilen bir klüp, bu faydaları kullanarak daha iyi oynayan bir takım yaratmakta kullanırsa dolaylı yoldan bana da fayda sağlar.

  ben 90 dakikamı ayırdığımda bu süreye değecek bir şeyler izlemek isterim. sahada oynanan oyundan keyif alan varsa fikirlerini dinlemeye açığım. ancak her maçın ilk yarısının sanki maç golsüz biterse tur atlayacakmış gibi mıymıy oynanmasını kaldıramıyorum artık.

  hakemmiş federasyonmuş, bunların hangi niyette olduğunu görmemek mümkün değil. hakemden önce oyunu eleştirmek, hakemi eleştirmemek demek de değil. hakem maçta alınan puanı etkiliyor, şampiyonluğu etkiliyor kabul. ama oyunun bu denli kötü olması hakemin etkili olmadığı maçlarda da devam ediyorsa önce oyunu eleştirmemiz lazım. en azından maçların ilk yarılarını neden ısınma idmanı gibi geçiriyoruz onu anlasam bana yeter.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!