resim
Gedson Carvalho Fernandes
Takım:Benfica
Mevki:Merkez orta saha
Yaş:23
Boy:1.82
Uyruk:Portekiz
 • 1890
  niye kendisi gelecek ve bütün dertler bitecek gibi bir düşünce var anlayamadığım futbolcu.

  galatasaray futbol takımının 8 numarada ciddi bir sorunu yok, cicaldau gayet de orayı doldurabilen bir adam. hatta cica 8 numaraya 10 numaradan çok daha yakın bir profil, 10 oynasa baya eleştirileceğine eminim.

  eğer ortasahada bir sorun varsa bu kesici, agresif ve lider özellikli bir 6 numaradır ama terim'in oyun sisteminde oraya bir pasör yerleştirmek var alır mıyız emin değilim. onun dışında çok ciddi bir bek sorunumuz var, iki bekimiz de aşırı yetersiz. boey'in sağlıklı dönemediği koşullarda hem sola hem sağa takviye yapmamız lazım. son olarak ciddi bir golcü sorunumuz var, aslında 2 tane iyi santraforumuz olmasına rağmen gol sayıları berbat. bunu içerde de çözebiliriz ama bir diğer ihtimal santraforlarımızdan birini elden çıkarıp yerine hazır birini almak.

  uzun lafın kısası, gedson bu sorunların hangisine çözüm bulacak? bek değil, santrafor değil, 6 numara değil. muhtemelen terkedip giden eski sevgilinin ardından bakar gibi bakakaldığımız için garip bir sendroma girmiş taraftar, gelecek ve her şey düzelecek diye düşünüyor.
 • 1891
  fatih hoca zaten sezon başında ''üç tane 8 numarayla oynamak istiyorum'' açıklaması yapmıştı. berkan / gedson / cica'lı orta saha kurgusunda gedson birçok derde derman olur. dinamizm katar, topla dikine giderek seni hücuma çıkarır, geri dönüşlerde yeri geldiğinde mükemmel kesicilik yapar. böylesine box to box oyuncular kolay bulunmuyor.

  evet sağ bek ve sol bek noktasında da eksiğiz. sağ taraf için boey ve omar'ın iyi dönmesini dua etmekten başka yapabileceğimiz bir şey yok.

  sol taraf için de pva denen vasatı ben aldırmadım. kontratından çıkabiliyorsak dünya üzerindeki herhangi başka bir sol beke zaten okeyim.
 • 1892
  kendisi hakkında malesef öyle guzellemeler yapılıyor ki sanki yüzlerce parçadan imal isviçre saatinin bütün çarklarını döndüren eksik parçası. sanki yeryüzüne dönüşü müjdelenmiş kutlu mesih. benzerini onyekuru'da da yaşadık. ikinci ve hatta üçüncü kez kiraladık. ancak bonservisini her nedense "alamadık". çünkü ağzımıza bir parmak bal çaldı. sonra silindi gitti. gelse gene deli gibi oynar ama artık aklımıza gelmiyor bile. gedson'da da durum bu. bize geldiğinde aylarca futbol oynamamış, form tutması haftalar sürmüştü. yine gelse aynı şekilde gelecek. yine haftalarca form tutmasını bekleyeceğiz.
  bu esnada puan kayıpları belki tahammül sınırlarını aşacak. o nedenle inşallah ocak ayında gelmez. doğru psikolojiye sahip geçilen sezonu arkada bırakıp, gelecek sezona her bölgesinde alternatifi bulunan derin bir kadroya sezon başında katılır. böylelikle kendisine yüce kurtarıcı gözüyle bakılmadan, olası başarısızlık durumlarında günah keçisi ilan edilmez.
 • 1893
  2021-2022 sezonunda avrupa liginde oynadığımız geçiş oyununa pozitif katkıda bulunabilir ama ligde yaşadığımız tüm sorunlar gedson gelince çözülür mü bilemiyorum. kendisinin bir önceki sezon* en büyük katkısı kontra savunmasında olmuştu. ancak, hücumda üretkenlik anlamında sorun yaşıyorduk.

  28 kasım 2021 yeni malatyaspor galatasaray maçında görüyoruz ki, kontrayı iyi savunuyoruz ama hala hücumda üretkenlikte sorun yaşıyoruz. berkan zaten birebir olmasa da gedson'dan beklenilen rolü sahaya yansıtabiliyor. galatasaray'ın yıllardır en büyük sorunu, kapalı savunmalara karşı set oyunu konusunda çok başarısız olması.

  özellikle, yedlin ve van aanholt gibi basit hata ve yanlış karar rekoru kıran bekler olduğu sürece set oyununda fark yaratması da pek mümkün görünmüyor. kısacası, "avrupa'da geçiş oyunuyla bir yerlere geleyim bana yeter" diye düşünülmüyorsa, ligde de başarılı olabilmek için gedson'a gelene kadar daha öncelikli ihtiyaçlarımız var bana göre.
 • 1895
  kendisi ile ilgili olan tek eksigimiz havası sezon bası doneminde halil icin vardı. halil geldi hic bir derde deva olmadıgı gibi bana gore hocanın takıntısı yuzunden basımıza bela oldu.
  oyuncu olarak halilden kalibre olarak cok yukarıdadır bu kesin, fakat gecen sezon ortasında geldigi icin ilk 10 mac yokları oynadı, su an mental olarak da sıkıntı bir sekilde gelecegi icin olur da gelirse yine aynı sayıda macta yokları oynayacaktır.
 • 1897
  kendisini ne kadar çok sevsem de muhtemel transfer ücretinin daha azına yerli umut güneş + yabancı sağ kanat (man, solbakken, ianis) tercih ederim. şu anki durumda berkan'ı da cica'yı da kesemez, takımın birinci forveti olarak da diagne veya mostafa'yı değerlendirmemiz gerektiğinden üç yerli konusunda taylan'ı kesmesi de zor. cica'yı kesse hepimiz üzülürüz, bir de morutan kısmı var bu işin. bence kendisi olmazsa olmaz değil.
 • 1898
  taraftarımızın ısrarla puzzle'ın son parçası olduğunu iddia ettiği futbolcudur.

  gedson gelince neye derman olacak? 1- geçiş hücumu yediğimizde elimiz daha güçlü olacak çünkü gedson geri koşabiliyor. 2- tam saha pres yaptığımız zaman çok iyi becerdiği şok presle rakibi daha kolay bozabileceğiz. 3- orta saha enerji olarak bir üst seviyeye çıkacak. 4- daha iyi kontra futbolu oynayacaksın çünkü gedson adam eksiltip dripling yapabiliyor. bu saydığım 4 maddeye eğer sakatlık durumu olmazsa iyi ihtimalle 8-10 hafta gedson'a tahammül edip kavuşacağız. gedson'u sezon biterken izleyeceğiz kısacası.

  peki, gedson neye derman olamayacak? 1- set oyununda yine beklere/kanatlara top indirip sonuç alamamaya devam edeceğiz. 2- orta sahada kapanan takımı çözebilecek kilit pasları yine atamayacağız. 3- 6 numarada sırtı dönük oynayabilen futbolcumuz olmadığı için berkan'ı o bölgeye kaydıracağız ve berkan'ı tam olarak yapamayacağı şeyler yüzünden değersizleştireceğiz. 4- denge oyunu oynamayı bilmediğimiz ve tempoyu ayarlayamadığımız için öne geçtiğimiz maçlarda bile gereksiz yorulacağız, puanlar kaybedeceğiz. bu saydığım dört maddenin telafi edilebilmesi için savunma önünde oynayacak bir 6 numaraya daha ihtiyaç var. bu 6 numaranın da 20-21-22 yaşlarında ülkesinden yeni çıkmış assunçao tarzı birisi olmaması gerekiyor. temel futbol bilgisini 1-2 büyük ligde ispatlamış, 25-28 yaş skalasında bir topçu olması lazım. daha net yazayım fernando reges'in "mümkünse" 2-3 yaş genç hali. 7-8-9 milyon euroya bu özellikte bir oyuncunun rahat bulunacağına inanıyorum.

  son olarak gedson'un beşiktaş derbisinde attığı pastan yola çıkıp gedson'a playmaker'lık yapar diyenler var. o pozisyonda babel çok iyi savunma arkasına sızmıştı. sergen sürekli welinton-vida bloğunu öne çıkarıyordu, defansı önde kurup oyunu rakip yarı sahaya yıkma işini iyi beceriyorlardı. bu yüzden de kusurları ortaya çıkmamıştı. bu sene neler olduğu ortada. özetle gedson o asisti savunmaya oturmuş bir takıma karşı yapmadı. yarı geçiş hücumu denecek bir atakta yaptı.

  o zamanlar sözlükte değildim ve kendisini pek beğendiğimi söyleyemem ama belhanda'nın gedson'dan daha playmaker olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. gedson, daha iyi futbolcu ama daha iyi playmaker değil. ya gedson'u alıp yine sıkıntı çekeceğiz ya da gedson'la beraber bir saha içi lideri alıp kusurlarımızı büyük oranda örteceğiz. ortası yok.
 • 1899
  kendisini beğenen ve potansiyelinin de yüksek olduğunu düşünen birisi olarak ocak ayında gedson gelecek dertler bitecek düşüncesine anlam verememekteyim. ara transferde gelse dahi neredeyse 6 aydır ciddi bir maça çıkmadan gelmiş olacak. totalde kendi liginde 90 dakika top oynamamış. bu kadar uzun süredir profesyonel bir maça çıkmamış oyuncu nisana kadar herhangi bir katkı veremez zaten. maç kondisyonunu sağlaması, takıma uyum göstermesi falan derken tıpkı geçen seneki gibi son iki aya falan denk gelecek. gedson transferi yaz sezonu için çok daha mantıklı bu yüzden. ara transferde çok daha hazır, koyduğumuz gibi bize fayda verecek bir oyuncu lazım. neticede gerçek hayat fifa ya da benzeri bir oyun değil. herkes kendisinin aylarca oynamadan gelip bu takımda estirmesini bekliyor ama bu gerçek dışı.
  tabi birileri çıkıp gedson'un ölüsü taylan'dan iyi oynar aaabi gibi kahvehane yorumu yapabilir.