• 9301
  son 10 senedir iyi sezon kötü sezon fark etmeksizin stadyumları dolduran taraftar. nef stadyumu inşa edildikten sonra alışkanlıklarımız da değişti. eski ali sami yen, galatasaray’ın iyi sezonlarında bile boş kalıyordu fakat modern bir stadyuma kavuştuktan sonra seyirci ortalamasında fenerbahçe ve beşiktaş’ı solladık.

  ha yine saçma sapan takımlar kurulursa bu taraftar yine kombinesini yakar tepkisini gösterir o ayrı mesele. :) yok öyle amatör amatör kadro kurmalar.
 • 9302
  tribüne giden özelinde söylemek istiyorum. muhteşemdir. tribüne gidemeyen kardeşlerimiz de muhteşem taraftar elbet ancak yıllardır iç sahada rakiplere kurduğumuz üstünlük gerçekten bambaşka. 2022-2023 sezonunun son 7 iç saha maçının 6 tanesinde gol yememişiz. çok normal, rakibe topla oynamayı zehir ediyoruz resmen, o inanılmaz ıslığın rakibi çok ciddi etkilediğini düşünüyorum. yeni stat açıldığından beri kimileri eski sami yen'in yerini tutmadığını düşünse de bu statta da iç saha baskını muhteşem yapıyoruz. çünkü futboldan çok iyi anlıyoruz, flash açma olayı hariç nerede beste gerekiyorsa orada beste söylüyor nerede ıslık gerekiyorsa orada ıslıklıyoruz. misal fenerbahçe taraftarı her ama her pozisyonda öyle bir ıslık kopartıyor ki sahada penaltı için, lehe kararlar için hakemler bir yerden sonra eminim göremedikleri pozisyonlar için şüphe duymaktan vazgeçip ''bunlar her şeye uğultu koparıyor zaten'' diye düşünüyorlar. ancak galatasaray taraftarı öyle değil. tribünden penaltı olmadığı belli olan pozisyon için çok kısık ses yükseliyor, boş yere her pozisyonu ıslıklamıyor galatasaray taraftarı. hal böyle olunca da yer yerinden oynadığı vakit hakemler diyor ki bence ''gerçekten gözümden kaçırdım mı acaba?'' işte böyle baskına alıyoruz hakemi de rakibi de. fenerbahçe taraftarı ve topçuları statta 15 yaşında twitter fenomenleri gibi her pozisyona a u bağırınca bir anlamı kalmıyor kopan gürültünün bence.

  ve diğer bir nokta ise hiç taşkınlık yok. kavga da çıksa, şampiyon da olsak sahaya inmiyoruz, yabancı madde çok küçük istisnalar hariç neredeyse sahaya atılmıyor, yine 1-2 istisna hariç kolay kolay kendi futbolcumuzu ıslıklamıyoruz. geçen sene 13. bitirdik biz, elbette tribünde tepkimizi gösterdik, yönetim istifa dedik, büyük yangın çıkardık ve bu sayede bu yılki başarıya ulaştık. ancak geçen sene o durumdayken bile gittik maçlarda o maçın gereği, o pozisyonun gereği neyse ona göre reaksiyon verdik.

  kısaca bence muhteşem bir taraftarımız var. ne durmadan güzel besteler söyleyen, ne durmadan saçma sapan uğultular çıkaran, ne de durmadan ıslıklayan bir taraftar. an ne gerektiriyorsa onu yapan, futbolu iyi bilen büyük galatasaray taraftarına saygılar.
 • 9304
  futbolcu satışı konusunda oldukça tutucu davranan taraftar.

  teklif edilen hiçbir rakamı beğenmiyoruz. başka takımların oyuncuları bize kelepir gelsin, bizim topçularımız da rekor kırarak transfer olsun istiyoruz.

  fm oynarken dahi bu mantıkta hareket edemezsiniz. biraz daha realist olsak güzel olur. ülkemizde euro paritesi 25 liralarda geziyor ve 3 ay sonrasında neler olacağını tahmin edemiyoruz.

  20 milyon euroları beğenmez hale geldik. marcao 12’ye zar zor gitti. ayaklar yere basmalı. bir topçu gidiyorsa da başkası gelir. bize nakit para lazım, sattığımızın da yarısını harcamalıyız ki kulüp düze çıksın.

  (bkz: 2023-2024 yaz transfer sezonu)
 • 9305
  transfer haberlerini çok da takmaması gereken kitle.
  gençler, renktaşlar, abiler, ablalar, hanımefendiler, beyefendiler, transfer haberlerine kolay kolay inanmayın. sosyal medyanın da etkisiyle herkes isim osuruyor.
  yöneticileri dinleyin, güvenilir yabancı kaynaklara göz atın ama hiçbirine yükselmeyin. türk spor basını kadar duyumcu, dedikoducu, puşt bir camia daha yoktur.
 • 9310
  https://youtube.com/...IDD_b4?feature=share

  şöyle bir videoya konu olmuş taraftardır. video rastgele karşıma çıktı sonuna kadar izledim zira bizim de olacağımızı biliyordum. bu taraftarla ne kadar gurur duysak az. biz uluslararası bir kulübüz.

  + abi gel burda galatasaray ile gururlanıyoruz.
  - sağol canım yeni gururlandım başka zaman gururlanırız.
 • 9311
  bugün gelinen nokta şu oldu misal piyasa değeri 15-20 m euro'luk oyuncunun ismi düşüyor ve bizim taraftar çöp gereksiz o gelmesin muamelesine döndü olay. taraftarın %95'nin çöp dediği futbolcu hakkında oturup 5 maçını arka arkaya izlediğini düşünmüyorum.

  skills videosu izleyip beğenmeyen çöp diyor. bunun suçu erden timur değil bence taraftarın çok yüksekten uçma havalarına girmesi.

  galatasaray camiasının başarısızlık karşısındaki reaksiyonunu çok seviyorum ama o reaksiyon bu yönetim ve hocanın olduğu transfer döneminin olmamalıdır.
  olumlu olup olmamasından ziyade 3-4 gündür sosyal medyada yazılanları okuyorum. paredes, mckennie, dembele falan bunlara burun kıvırıp çöp iş yapmaz falan demek bana oldukça komik geliyor.

  oliveira ve mertens son 5 hafta sendeledi hemen gönderilsin moduna falan girdik. taraftar şunu istiyor her sene 0'dan kadro kurup en tepeye oynayalım. benim football manager oynarken yaptığım fantazi bu resmen. galatasarayla şampiyon olup her sene takımı sil baştan yapardım aşırı keyifli olurdu fakat gerçekte böyle olması neredeyse imkansız.

  iki sene önce cicaldau, berkan, taylan orta sahası ile oynuyorduk. şimdi bu ne havalar derler karşındaki insana.
 • 9313
  yönetimi biraz salması gereken taraftardır.
  kağıt üzerinde istiyoruz ki pazar akşamı şampiyon olduktan 3 gün sonra transferler açıklansın.
  ama öyle bir dünya yok maalesef.
  bugün şampiyon takım olmamız adına en rahat olması gereken kulübüz.
  ve rahat olmamız için çok önemli bir dayanağımız var; geçtiğimiz sezon seçim tarihi nedeniyle neredeyse 1 ay geriden gelinmesine rağmen sonunda tercih edilen hemen her oyuncudan az-çok verim aldığımız (bir iki tutmayan oyuncu oldu elbet) bir dönem geçirdik, ve akabinde şampiyon olduk.
  şunu da unutmamakta fayda var, talip olunan isimli oyuncular önceliği her zaman 5 büyük lige verirler, ve transfer sezonu devam ettiği sürece size dönüş yapmak için olabildiğince süreci uzatırlar, dolayısıyla bu tip oyunculara gideceksek, el mahkum ağustos sonu - eylül başını görmek, bu durum artık transferde "default" bir hal almış durumda.
  tüm bu sebeplerden ötürü ekibe güvenmeli, sakince süreci izlemeliyiz, çalışmaları baskı altına alacak yaklaşımlardan uzak durmalı (bu dönemde f5 tuşlarını biraz rahat bırakalım:)), ve 23. şampiyonluğun keyfini yaşamaya devam etmeliyiz...
 • 9314
  hem transfer yapalım ve bunlar kalitesiz olmasın hem 25 milyon eurodan aşağıya oyuncu satmayalım hem de takımı gençleştirelim diyen değişik bir kitle. boey'a 16 milyon teklif geliyor, oo olmaz 25 isteriz. arkadaşlar dumfries 14 15e gitti inter'e ki dünyanın en iyi kanat beklerinden biri. boey sadece türkiye liginde iyi performans göstermiş genç ve potansiyeli yüksek bir isim. adamlar 16 mı verdi, nakit iste üstüne de %20 sonraki satıştan pay koy, adam bu istikrarla oynarsa 35 40a transfer yapar. senin de cebine asgari 6 7 milyon daha girer. nelsson'a 20 teklif varsa hemen sat, yerine 5 10 milyon euroya üzmeyecek genç bir oyuncu bul. merak etmeyin nelsson boey giderse ölmeyiz. bunların ikisini toplam 8 milyon euroya bulan scout ekibi hala kulüpte çalışıyor. oyuncu almak kadar oyuncu satmayı da bilmemiz gerekiyor ve bunu haddimizi aşmadan yapmalıyız. ali'nin hülleli transferlerini örnek göstererek bakın vedat bile 20'ye gitti demek yanlış bir bakış açısı. yıllardır satılmasını beklediğimiz pırlanta marcao bile 12 13 milyon euroya elden çıktı. totalde 8 milyon euro harcadığın 2 genç oyuncu için kasana girecek 35 40 milyon euro harika paralar. boey ile nelsson'un turşusunu kurmaya ya da 3 5 kuruşun pazarlığını yapmaya gerek yok. oyuncu değerine yaklaştığı anda satacaksın. bugünkü ekonomik durumda aksi düşünülemez.
 • 9315
  biraz uçmuş durumda maalesef. transfer konusunda diyorum bunu. maalesef pek şuurlu yorumlar göremiyorum. 60-70 milyon avroluk oyuncular için yoklamamız lazım falan deniyor. döviz kurundan haberiniz mi yok arkadaşlar yoksa hayal dünyasında mı yaşıyorsunuz. beklentilerinizi minimumda tutarsanız hem kendiniz hem de çevrenizin ruh sağlığı için iyi olur. yoksa transfer sezonu sonrası büyük kalp kırıklıkları yaşayabilirsiniz.
 • 9316
  biraz kolpadan biraz şımarıklıktan biraz da can sıkıntısından bu ara saçmalayan topluluk. tielemans alınmadı diye kızıp adamı kaptırmış tribine girenler, paredes beğenmeyenler, icardi’yi ilk gün florya’da isteyenler, felix’e inanan hatta onu da beğenmeyenler… transferde yaprak kıpırdamaması, icardi gerilimi ve saçma sapan muhabirlerin söylemleri nedeniyle biraz normal karşılamak lazım şimdilik.
 • 9317
  transfer konusunda taraftar her zaman tabiri caizse ateşlidir, hep "bir tane daha, bir tane daha" psikolojisindedir. bu çok doğru ve rasyonel değildir ancak taraftarlığın olumlu-olumsuz birçok bileşeni zaten aslında rasyonel ve mantıklı değildir. duygu işidir ve hepimiz az veya çok bu taraftarlık/fanatiklik duygusunu barındırıyoruz. bu noktada da dikran gülmezgil'in ve metin öztürk'ün ateşe odun atan kıvamda açıklamalarını ben de yanlış buluyorum. ancak taraftarımızla ilgili asıl dikkat çekmek istediğim husus mauro ıcardi özelinde.

  2018-2019 sezonuna ankaragücü deplasmanıyla başlamıştık ve sahada sözleşmeli futbolculardan oluşan bir galatasaray futbol takımı vardı. forvetinde eren derdiyok oynuyordu, forvet arkasında beğeniriz beğenmeyiz belhanda vardı. tribündeki taraftarlar ise, başta ultraslan olmak üzere, "emre, emre, emre akbaba, cimbombomun çocuğu emre akbaba" tezahüratı yapmakla meşguldü. emre o sırada galatasaray futbolcusu değildi, alanyaspor'un bir profesyoneliydi ve yapılan tezahürat sahadaki futbolculara yönelik bir ayıptı aslında. benzer sahne ağustos 2019'da akhisarspor ile oynadığımız süper kupa maçında başka bir futbolcu özelinde yaşandı. sahada iki sezon üst üste şampiyon olan ve galatasaray tarihine bir kupa daha kazandırmak üzere olan bir futbol takımı var iken, tribünler daha maç önü ısınmadan itibaren "falcao" tezahüratlarına odaklıydı. falcao monaco kulübünün sözleşmeli bir futbolcusuydu ve sahada değildi. falcao 2018-2019 sezonunda hem lig hem türkiye kupası şampiyonu olarak süper kupa finalini oynamaya hak kazanmış galatasaray takımının bir parçası da değildi. falcao'ya odaklanarak tezahürat yapmak hem sahadaki oyunculara hem kenardaki teknik heyete yapılan bir yanlıştı. ama bu yanlış da maalesef maç öncesinde ve maç içerisinde ısrarla yapıldı.

  şimdi gelelim icardi'ye. icardi'nin 2022-2023 sezonunun x faktörü olduğu tartışmaya kapalı bir konu. müthiş bir sezonu geride bıraktı. ama bugün itibariyle, an itibariyle galatasaray futbolcusu değil. psg takımının sözleşmeli bir futbolcusu. istanbul'da değil kendisi. florya'da yaklaşık bir haftadır 2023-2024 sezonu için çalışan galatasaray futbol takımının bir parçası,en azından şu an için, değil. yarın da hull city ile bir hazırlık maçımız var. düşüncem ve korkum odur ki maçta emre akbaba ve radamel falcao örneklerinin benzerinde ancak şiddeti çok daha yüksek şekilde mauro icardi tezahüratları yapılacak. bu bence yanlış. hatta yanlıştan da öte; galatasaray formasıyla sahada ter döken, florya'da çalışan oyuncu grubuna ufak çaplı da olsa bir saygısızlık. aynı zamanda da yönetimin üzerinde oluşabilecek gereksiz baskı unsuru.

  taraftarı bu konu özelinde doğru yönlendirebilmenin maalesef mümkünatı yok. anlatamazsın, taraftar grubunun içinde de bunu anlayabilecek ve kitleye anlatabilecek kalibrede birilerinin olduğunu sanmıyorum. taraftarımız yarın mutlaka icardi tezahüratı yapacaktır (keşke yapmasalar yapmamaları çok daha doğru olur) ancak umarım en azından dozunu ve tonunu doğru ayarlarlar. kısa keserler ve gereksiz polemiklere veya maliyetlere sebep olmazlar.
 • 9318
  şampiyonluk sezonları sonrası kendim de dahil olmak üzere hafif bir şımarıklık durumuna kapıldığını sezdiğim taraftardır.

  önce lig artık sarmıyor, avrupa'da başarı muhabbetleri başlıyor. sonra transfer döneminde rüyamızda göremeyeceğimiz topçuları beğenmemekle devam ederek can sıkıcı bir hale geliyor.

  sen önce bir kendi ligini domine etmeye başla, 3-4 yıl şampiyon ol kadron, sistemin, kültürün oluşsun ondan sonra avrupa'da başarı naraları atmaya başlarsın. şu an senin liginin şampiyonu ekonomik olarak ingiltere ligi'nin küme yükselmiş herhangi bir takımının çeyreği bile değil. bu kendini dev aynasında görmelerden, cin olmadan adam çarpma dileklerinden sıyrılıp gerçeklerle yüzleşilmesi lazım artık. her başarılı dönem sonrası aynı şeyleri yapıyoruz bıktım valla.
 • 9320
  oyuncusunu değersizleştirmekten artık vazgeçmesi gerekiyor. biraz olsun arda güler - fenerbahçe camiası örneğinden ders alması gerekiyor. adamlar sarhoş çıktığımız maçta bile sahada paspas ettiğimiz oyuncularını göklere çıkarmaya devam ettiler.

  sosyal medyadaki abartılı yorumları, transfer spekülasyonları, oyuncuya dair hazırlanan videoları, ülkenin ortak değeriymiş gibi bir imaj ortaya koymaları, ünlü fenerbahçelilerin bile topa dahil olup sosyal medyada "gitme arda" kampanyalarına katılmaları gibi sebeplerle tabiri caizse ellerindeki değeri pamuklara sardılar.

  bunu neden anlatıyorum? bizler de dahil olmak üzere bir oyuncu transfer edilmek istendiğinde o takımın taraftarının yorumlarına bakılıyor, önem veriliyor. adamlar arda için bu süreci çok iyi yönettiler.

  arda güler'in yeteneğini tartışmıyorum, küçümsemiyorum; ancak onun yaşında liverpool'a sahayı dar eden arda turan'ı koruyamadık ve 12 milyon euro'ya elimizden gitti. aşırı seksten sakatlanıyor haberleri yapanlara camia olarak hesap soramadık. sinema kapattı diye aleyhine tezahüratlar yapıldı. deplasman tribününden ana avrat küfür yerken "bu çocuk, bu ülkenin değeri" kavramına sarılamadık. arda turan'ı savunmak için söylemiyorum; ancak bizim de camia olarak yaptığımız hatalar vardı ve ders almalıyız.

  geçen yıla da bakabiliriz. marcao için en büyük potu erden timur kırmıştı. o konuşulan rakamlar gerçekçi değil diyerek. taraftar da "burası türkiye abi yeaw, o paraları virmezler" moduna girince yine elimizdeki değeri hiç ederek kaptırdık.

  bakıyorum bu yıl da boey, nelsson için bu moda başladı. hatta nerdeyse zaniolo'ya kimse 20 vermez abi, 17'ye elden çıkarmak lazım diyecekler.

  bu takım bu yıl eze eze şampiyon oldu. bu takım önümüzdeki yıl avrupa'da başarılı olacak. oyuncularımızın değeri bellidir. bunu ödemeye hazır olan varsa transferini gerçekleştirir. aksi takdirde yönetime güvenelim. gerekiyorsa oyuncuların maaşlarında iyileştirme yapıp kontratları uzatmaları konusu gündemde sıcak tutulur. ancak senelerdir şampiyon olamayan malum kulüp bile oyuncu satışlarında belli bir istikrar yakalayabilirken eldeki oyuncuları panikle elden çıkartalım kafasından çıkılması şart.

  bir diğer husus da morutan, cicaldau gibi yatırım yaptığımız çocuklara sürekli olarak çöp muamelesi yapılması. ben morutan'ın yeteneğine güveniyorum. okan hoca ile geçireceği bir kamp ile tekrar görmek istiyorum. geçen yıl top sürerken bocalayan mata dedem yerine takımda kalmamasını bir kayıp olarak görüyorum. ancak diğer yandan belki de italya'da geçirdği yıl ona özgüven kazandırmıştır. izleyip göreceğiz.

  cicaldau için pek ümidim yok. ancak yine de geleceğini nasıl şekillendirmek isteyeceğini bu yaz kampında görelim. yurtdışından teklifler olmasına rağmen kaptığımıza dair çokça yorum yapıldı zamanında. şimdi aynı çoğunluk çöp diyor. madem ki çöptü; geldiği yılın ilk yarısında oynanılan maçlar sonrası neden methiyeler diziliyordu?

  artık bu şımarıklığa bir son vererek en azından elindekinin değerini hiç etmemek adına daha aklıselim olurlar inşallah.
 • 9321
  icardi konusunda duygusal davrandığını düşündüğüm taraftar. ne olursa olsun icardi'yi alalım demek bana şu ortamda yanlış geliyor açıkçası. son yıllarda transfer karnemiz iyileşmişken neden alıp parlatabileceğimiz bir futbolcu kovalamak istemiyoruz gerçekten anlayamıyorum. maaş artı bonservis derken çok ciddi maliyetin altına gireceğiz. muhasebeci taraftar olmamak lazım ama bu kadar maliyete de karşı çıkmak lazım bence.
 • 9322
  bir çoğu ile olmaz. keşke kendilerini değiştirme imkanımız olsa.

  1. hazırlık maçı sonrası karalar bağlayan taraftarla olmaz.
  2. her fırsatta suyun öteki yakasının gençlerine sulanıp, kendi gençlerini linç edenlerle olmaz.
  3. yapıcı eleştiri yapmaktan aciz, sadece tü kaka yapanlarla hiç olmaz.
  4. her şeyi en çok kendisinin bildiğini zannedenlerle hele bırakın olmazı, hayat geçmez.
App Store'dan indirin Google Play'den alın