• 14755
  tadı kaçmış sözlük. eskiden buraya uzun uzun, mantıklı, özenerek yazılmış yazılar girilirdi. okurken keyif alırdım. şimdi millet, sosyal medyadaki beyinsiz kanaat önderlerinin de etkisiyle buraya sinir boşaltmaya geliyor. bunun karşılığı da, "isteyen istediğini düşünür, yazar" oluyor. kahvede maç izlerken de isteyen istediğini söylüyor, hatta hiç unutmam iki amca vardı biri tuttu hasan kabze için "üçüncü lig topçusu" dedi, diğeri de "ne biçim konuşuyorsun" diye kafasına ıstaka fırlattı. güldük eğlendik ama buranın bir farkı olmalı. burası aklına gelenin yazılacağı bir platform olmamalı. tabi, bunun önüne geçmek de zor. yapacak bir şey yok.
 • 14756
  yazmayı inanılmaz azalttığım yer.

  yıllardır okuruyum, 3 yıldır yazarım. pandemi döneminde ise çok sık yazdım. ama son zamanlarda yazma isteği içimden hiç gelmiyor. tamamen soğudum.

  kendine ait fikri olan insan sayısı inanılmaz az burada . 3 5 sosyal medya önderi ne derse onun arkasından gidiliyor. herkes reaksiyoner, küçük türkiye. herkes karşı tarafın hatasını bekliyor. maç 0-0ken kazanmak istiyor ama eğer yeniksek ve umut yoksa çevirmek için iyice rezil olalım da yapacağı yangın harlansın, sözler sivrileşsin istiyor.

  burada ilk günden beri istikrarla yazdığım tek şey taraftarlığın çok bozulduğuydu. bunda da sosyal medyanın etkisini aşırı büyük görüyorum. en radikal şeyi yazmasa ölecek hastalığı var millette. her şeyi siyah ve beyaz görüyor, iftira atarken milim imtina etmiyor.

  burada inanılmaz güzel yazarlar var. ama harbiden çok yorucu oldu. eskiden bu entryi bile 10 sayfa sosyolojik analizle süslerdim şimdi içimden gelmiyor. nasıl olsa prim yapan iki cümlelik lanet okuma entryleri.

  galatasarayı yenmeden yenilmeden bağımsız seven abi/kardeşlerime selam olsun.

  edit: yine terim'e, terimciliğe bağlanmış olay. iç dökmek bile yasak mesela terim'e sövmeden. 1 mayısta hocaya saydırıyoruz, 11 mayısta sampiyonluk ihtimali olusuyor winner karakterini konusuyoruz. ozur dileriz böyle olmadıgımız icin napalım.
 • 14757
  gayet kaliteli bir mecradır. ekşi sözlük dahil diğer kalitesiz sözlüklerle kıyaslanması haksızlıktır. burada küfür bulamazsın, saçma sapan sataşmalar bulamazsın, her şeye hakim bir moderasyon ve birbirine azami saygı gösterebilen yazarlar bulursun.

  son zamanlarda insanlar öfkeyle bir takım yazılar yazmış olabilir bunda galatasaray’ın kötüye gidişinin de katkısı vardır. ne olursa olsun sevdiğim bir yer burası. girmeden duramıyorum, okumadan duramıyorum. beğenirseniz beğenme tuşuna basarsanız beğenmeseniz ofsayt tuşuna basarsınız. hoşunuza gitmeyen bir girdi varsa doğrusunu siz yazarsınız.
 • 14758
  kurallar çerçevesinde eleştirinin de yapılabildiği sözlük. kimsenin kimseye “sen buraya içini mi boşaltmaya geliyorsun, kin kusmaya mı geliyorsun” demeye hakkı yok. entry’de anormallik varsa silinir zaten. eleştiri sınırları aşılmamışsa isteyen içini de boşaltır, dışını da. bu kadar da nazlı olmayın, hemen sözlükten soğumaya kalkmayın, terketmeyi düşünmeyin. terketmeyi düşünen varsa da şov yapmasın terketsin. “ağam bokunu yiyim gitme” denilmesini mi bekliyorsunuz?
 • 14759
  nedense ne zaman fatih terim hakkında sert şeyler yazılsa hemen seviyesinin düştüğünden, kalitesizleştiğinden bahsedilen sözlük.

  galatasaray ne kadar iyiyse okuması o denli zevkli olan sözlük. buranın karamsar ve olumsuz göründüğü zamanlarda bilinsin ki galatasaray berbat hâldedir. buradaki herkes de kendi zaviyesinden galatasaray'ın iyiliğini istiyor.

  madem burası o denli kötüleşti o zaman güzelleştirin.
 • 14761
  çok büyük yazar alımları ve “eleştiri de olacak elbette” anlayışıyla eski kalitesini kaybetmiş sözlüktür, ekşi sözlükten hallice bir yerdir artık.

  eleştiri elbette olacak. fakat eleştiriyi takımdaki isimlere kin kusma seviyesine getirdiğinizde bu sözlüğün misyonunu kökünden zedelemiş oluyorsunuz.

  burası bir taraftar sözlüğü. önce bunu bi kabullenmek gerekiyor. galatasaray taraftarlarının bir araya geldiği, tartıştığı, yazdığı, konuştuğu bir yer.

  şimdi bu sözlüğün ilk dönemlerdeki gelişimine bir bakalım, kalitesi düşmüş mü düşmemiş mi anlayalım:

  -hep birlikte stadyuma giden, kombinesini yan yana alan, minimum 50 kişiden oluşan bir grup. sene 2009-2011 arası. bugün yapabilir misiniz? zor.

  -adnan polat’ın başbakana karşı el pençe divan durması sonucu birlikte “kimseden bir fayda ummam ben” pankartını boyayıp stada sokan, herkesin gözüne gözüne sokan bir grup. bakın eleştirinin en etkilisi. bugün yapabilir misin? imkansız.

  -ultraslan’a alternatif olarak görülmeye başlanan kaliteli bir taraftar grubu. bugün? geçiniz.

  -galatasaray store ceo’su nurettin kantarelli’nin gelip yazar olduğu, sorunları ilk ağızdan, bizden dinlediği bir sözlük. bugün olur mu? geç geç.

  -taksim’de bir barda basketbol takımı ile ortak zirve yapan, galatasaraylı basketbolcularla birlikte maç izleyen bir sözlük. direkt geç direkt.

  -memleketin belli köşelerindeki okullara, fakir öğrencilere metin oktay kütüphanesi kuran, elbise ve kitap yardımını galatasaray eliyle yapan bir sözlük. bırakın allah aşkına, bizim misyonumuz fatih terim’i eleştirmek.

  saldırın abicim, bokunu çıkarın eleştirirken. twitter, ekşi, bilimum forumlar falan yetmediği için gelin bir de buradan saldırın. hiç itidale, taraftarlığa falan gerek yok. sonuçta artık burası kaliteli bir taraftar sözlüğü değil, yalnızca bir sözlük.
 • 14764
  elit seviyede olan ve elit seviye ile mücadele etme amacı taşıyan daha düşük bütçeli takımlar genç oyuncularına en üst seviyede en az bir sene kötü performans verseler dahi tahammül edebiliyorken biz bırakın oyuncuya bir maç tahammül etmeyi oyuncu daha sahaya çıkmadan hatta daha transferi tamamlanmadan çöp ilan ediliyor. bir de yeni moda o oyuncuyu tutmamış bir transfere benzetmek oldu. sözlüğü de bu halde görüyor olmak beni oldukça üzmeye başladı.
 • 14765
  uzun yıllardır okuyucu olduğum, yazarlığım onaylanınca da yine daha çok işin okuma kısmında yer aldığım sözlük. görüş belirtiyorum kisvesi altında iftira atıp, itham etmelerin moda olduğu, efsanelerine komisyoncu dendiği, ilgilendiği 26 yaş üstü oyunculara yaşlı, 26 yaş altına da galatasaray seviyesinde değil- çöp dendiği bir platforma evrilmesine o kadar çok üzülüyorum ki. insanların bu kadar kin kusup, iftira atabilmesi hayatın her alanında yer alan sinirle bağlantılı muhtemelen.
 • 14767
  takımımız yine bir avrupa maçında, bu kez de psv karşısında ele güne maskara olmuşken insanların paragraf paragraf analiz kasmaya mecali kalmamış olabilir. taraftarı suçlamayı bırakın. takımın hocası bile basın toplantısında aşağılayıcı, tepeden bakan bir üslup takınıyor, hakeme küfrediyor 5-1'lik hezimetin etkisiyle. bu analizleri yapması gerekenler işlerini ne kadar yapıyor önce bu sorgulansın. ikinci kısımda problem yoksa burada kime çöp, kime altın denildiği de pek önemli olmaz zaten.
 • 14768
  özlenen 10-12 yıl önceki halinde, "onu eleştiremezsin/eleştirebilirim", "buna laf edemezsin/edebilirim" tartışmaları da daha az olurdu. "yahu tabii ki eleştirmek serbest, ama..." dersleri daha az verilirdi.

  beğenmediği fikirleri oturup tartışmak yerine "sen bunu kesin başka birinin direktifiyle yazıyorsun; hem ben geçen duydum internette troll diye bir şey varmış, parayla yazı yazıyorlarmış" sığlığıyla tartışmayı kilitleyen kişi de pek yoktu.

  sosyal medya öncesini de hatırlayan, sokak'ta, maç sonu tribün muhabbetlerinde, kahvelerde kimlerin kimlerin kadro dışı bırakıldığını, kimlerin kimlerin galatasaray'dan derhal kovulması gerektiğini bağıra çağıra söyleyenleri dinleyen, yaşı yeten hiç kimse yokmuşçasına, sırf bu tiratlar bir veri tabanına kaydedilmedi diye hiç utanıp sıkılmadan yapılan "eskiden böyle miydi abi ya" hamaseti de daha azdı.

  x kişisini eleştirenin taraftarlığını, galatasaraylılık düzeyini falan sorgulayan hadsiz sayısı da daha azdı. "beka meselesi" de daha azdı.

  nevizade'ye gitmekten veya halı saha maçlarından falan ziyade bunları daha çok özlüyorum ben mesela.

  galatasaray sözlük sadece türkiye'nin en kaliteli taraftar sözlüğü değil, en kaliteli iki-üç sözlüğünden de biri aynı zamanda. yine de türkiye'nin yaşadığı sosyokültürel değişimden azade değil. toplumda tartışma zemini ne yönde değişiyorsa, toplumun bireylerinin oluşturduğu platformlarda da aynı yönde değişiyor işte. seçmece yazar alındığı için nispeten daha az hissediyoruz bazı şeyleri, en azından bununla avunalım.

  yoksa zirve falan yapılır bir şekilde.
 • 14769
  düşünce özgürlüğünden bağımsız, çok sayıda saygısız yazarların barındığını düşünüyorum. yazılan bazı entrylere özelden atılan cevap şekli mi dersin, insanların birbirine laf sokmaya çalışmalarını mı dersin uzar gider.

  sosyal medyada oluşan lügat kültürü de biraz bunu etkiliyor. misal, ben bu entryi girerken düşüncemi yazdım ama birilerinin bana giydirmesinden çekiniyorum :) normal bir durum değil.

  hatam olduysa affola.
 • 14770
  genel olarak yazarların kötü herhangi bir şey olunca o şeyi yerin dibine sokup, iyi bir şey olunca da o şeyi göğe çıkarttığı yer. o "şey'in" ne olduğunun bir önemi yok. insanlar fazlasıyla dürtüsel hareket ediyolar, düşünmeden ve araştırmadan fikirlerini beyan ediyorlar. nası normal hayatımızda insanlarla sohbet ederken, ağzımıza geleni söylememek gerekiyorsa, biraz düşünüp ondan sonra konuşmak gerekiyorsa, burda da öyle olmalı. herkes herkesi, düzgün bir dille tabi ki eleştirebilir ama biraz düşünerek konuşmak gerekiyor. hemen dürtüsel bir şekilde nefret kusmak kimse için iyi değildir.