• 14330
  ihanet, sabotaj gibi kelimelerin maalesef çok kolay kullanılabildiği sözlük.

  oyuncumuz ayağının altından top kaçırdı diye, teknik direktörümüz belli bir oyuncuya az/fazla süre verdi diye, yönetimimiz x transferi bitiremedi diye çok rahat bir şekilde sabotajla, ihanetle suçlanabiliyor.

  bunlar çok ağır anlamları olan çok güçlü kelimeler. moderasyon bu işe mutlaka önlem almalı. madem artık sözlük adabına aykırı entry diye bir entry silinme sebebi var, en başta insanları sudan sebeplerle "ihanet" ve "sabotaj" ile suçlayan entry'ler silinmeli. ben şahsen dikkat etmeye çalışıyorum ama o minvalde entry yazmışsam tabii ki ben de dahilim buna.

  eleştiri yapma, hatta en ağırını yapma hakkına sahibiz ama insanları kanıtsız bir şekilde ihanetle ve sabotajla suçlamak eleştiri değil iftira sınıfına giriyor. şuraya keyifle gelip "x'i oynatmamak galatasaray'a ihanettir", "y oyuncu takımı sabote ediyor" vb. entry'leri okumak şahsen beni tiksindiriyor, birçok renktaşımın da benimle aynı fikirde olduğu kanısındayım.
 • 14331
  son dönemde "rakip övmek" gibi bir tabir ortaya çıktı sözlükte. elbette ki taraftar damarımız çoğu yorumda ağır basıyor. ama olayları gerçekçi görebilmek için de duygulardan biraz sıyrılmak gerekiyor. sadece galatasaray da değil, duygusal bağınız olan çoğu konuda maalesef önyargı ve koşullamalarla hareket ediyoruz. biraz insan olmanın doğasında var. bildikleriniz, gördüğünüz kadar oluyor *. neyse konuyu çok dağıtmayalım. örnek vermek daha açık olacak:

  "beşiktaş başarılı pas rekoruna ulaştı" dediğinizde bu bir gerçek bilgisi oluyor *. kavram, olgu ve gerçeklere dair nesnel bir bilgi bu. dolayısı ile içinde öznel bir yorum ya da övgü barındırmıyor. hatta bein spikeri can önduygu da 24 ocak 2021 beşiktaş göztepe maçı içinde 2-3 defa belirtti bunu. şahsen bu tür istatistiki bilgileri de değerli bulurum. ama bunu sözlüğe taşıdığınızda ofsayt durumuna düşebiliyorsunuz.

  bir tane daha yazayım: "beşiktaş son 9 maçında 26 gol atıp, 4 gol yedi." nesnel bir bilgi daha. konu rakipler olduğu için beşiktaş'ın son maçından örnekleri verdim. bu tuzlaspor da olabilir. şahsen rakiplere dair de olsa bu tür nesnel bilgilerin -başka türlü bir niyet içermedikçe - sözlükte yer bulmasının, objektifliği arttırdığını düşünüyorum. gerek olandan haberdar olmak, gerekse kendimiz açısından gerçekçi değerlendirme yapabilmek için. diğer türlüsü doğru ve gerçekleri görmezden gelmek, kendimizi kendimiz kadarı ile görmek oluyor çünkü.

  "beşiktaş'a dair bu tür bilgileri okumak istesem, beşiktaş sözlüğü okurum" diyenler için de burada sürekli bir takıma dair, art niyetle entry girilmesinden bahsetmediğimi de belirteyim. yani bu durumda daha çok galatasaray ile değil o takımla ilgileniyorsunuz demektir. ama beşiktaş, fenerbahçe ya da flamingo gücüspor olsun, diğer takımlarla ilgili bu tür bilgileri burada okuyabilmek, kendi açımızdan çıkarımlar yapabilmek şahsen beni rahatsız etmiyor. bilakis, bazı konulardaki kör noktalarımı daha iyi görmemi sağlıyor. yazadurun.