• 28764
  net olarak komutan bir oyuncu eksikliği çeken takım. bu oyuncu feghouli olabilirdi ama futbolu bırakmış maalesef. şu anki komutanı marcao. o da bildiğiniz gibi bjk maçına kadar yok. bir de takımın net bir şampiyonluk adayı olabilecek bir kadrosu yok maalesef. göztepe maçının ilk yarısında aydınlanma yaşadım bu konuda. yedlin, pva, luyindama kesinlikle galatasaray oyuncusu olamaz. ön grubun kerem, halil, morutan ham oyuncular eksikleri çok. kerem ancak hamle oyuncusu olabileceğini düşünüyorum. kadroya bakınca golü kim atacak diyorsun. halil şu an için ilk 11de olmamalı. takım birlikte oynamaya alıştıkça seviye atladıktan sonra ancak halil bu takıma forvet olabilir. bu takımda bir de koşucu oyuncu eksikliği var. ön grup kerem, halil, morutan olunca hepsi ayağına isteyen oyuncular topu. bence fb, bjk, ts ile yarışabilecek bir takım değil bu sene için. belki 20. hafta başka bir şey konuşabiliriz ama şu an yeterli değil. barış alper dönünce kerem'in yerine 11de olmalı. takımda dribling yapacak oyuncu yok doğru düzgün. savunma arkasına koşu atacak oyuncu da yok. göztepe gibi kalitesiz bir takıma bile maç boyunca net üstünlük kuramadık. öne geçtiğimizde topu tutamadık. bunların çözülmesi lazım zamanla.

  seneye bu takım çok iyi duruma gelir kadro bozulmazsa ama net olarak 1 sol bek, 1 kanat ve 1 kaliteli orta sahanın şart olduğunu düşünüyorum. uefada rakiplerimiz lokomotif moskova ve marsilya'da bizimle benzer bir yapılanma yaptılar. genç oyunculardan kurulu takımlar ve benzer sıkıntıları yaşıyorlar. tabii marsilya'nın kadro kalitesi bizden çok çok daha üstün ama kesinlikle yenilmeyecek takımlar değil.

  --------transfer--------
  boey nelsson marcao transfer
  ------ berkan cica ------
  transfer morutan bay
  --------diagne--------

  kadro bu şekilde olmalı ama seneye mohamed kalırsa diagne yerine bir forvet alınabilir.

  bu takımın asıl sıkıntısı fatih hoca ile. elbette bu takım bazen çok kötü oynayacak bazen gol yedirecek bazen kazanacak. bu seneyi bir geçiş senesi olarak görüyorum ben. takım birlikte oynama alışkanlığı kazanması lazım önce. fatih hoca buna engel oluyor. feghouli, babel ile olmayacağı belli oldu. kesinlikle pva yerine bek alınmalı. vasat bir oyuncu. musleranın yeterli olduğunu da düşünmüyorum. performansı serbest düşüşe geçti. güven vermiyor açıkçası. bu takım devreye kadar birlikte oynama alışkanlığı kazanır devrede 3 tane kaliteli oyuncu alınırsa ikinci yarı ligi süpürür. şampiyon olur mu bilmiyorum ama seneye avrupada underdog takım olacağına eminim. asıl soru fatih hoca hatalarından dönüp teknik ekibi geliştir mi? veteranlardan vazgeçer mi? bu soruların cevabı olumlu olursa her şey güzel olur.

  (bkz: 26 eylül 2021 galatasaray göztepe maçı)
 • 28765
  ara transfer dönemine kadar liderle aramızda üç beş puan fark olursa şampiyon oluruz.
  takımda üç eksik oyuncu var.
  gedson.
  yedek sol ayaklı bir sol stoper.
  yedek sol bek.
  babel, feghouli hatta luyindama ile yolları ayırıp, bu üç oyuncuyu transfer edebilirsek çok başka muhabbetler yapılmaya başlanabilir.

  orta sahası gedson, berkan, cicaldau'dan oluşan bir takımı türkiye liginde hiçbir takım kolay kolay yenemez.
 • 28766
  ismi olan ama cismi hala soyut bir varlık olarak varlığını sürdürmeye çalışan şey. şeyimiz.

  açıkçası, oyuncuların ıslıklanması tavrının, taraftarın hakkı olduğunu düşünenlerdenim. ancak 26 eylül 2021 galatasaray göztepe maçı'nda büyük patron luyindama'nın her zamanki hatalarından biriyle gol yedikten sonra, tribünlerin onu ıslıklayanları susturmasıyla gelen sinerji ve terim'in de dramı büyütmeyip onu kenara alması, maçı kazandıracak itkiyi sağlayan şey oldu, kabul etmemiz gerek. kaç maçtır ilk kez, daha ikinci yarı başlamadan galibiyete inandım açıkçası.

  yine de bu bir sevinç vesikası olamaz. gerçekten birbirini oyun anlamında asla kollayamayan ve ne yaptığını pek de bilmeyen oyuncu topluluğundan ibaretiz sadece. halil, kerem, konsantre bir dünyada başkalarına pas verip %100 gole asist yapabilecekken cahil cahil şut çekiyorlar. bunları çözebilecek tek mecra teknik ekiptir. ve artık sınıf atlayıp sınıf atlatmaları gerekiyor.

  attığımız gollerden biri, 30 metreden çaresiz bir şut sonucu kalecinin 10 yılda bir yapacağı hata üzerine ve diğeri de klas bir oyuncumuzun yoktan var ettiği ekstrayla geldi, bakınca.

  toparlanmamız gerek. teknik ekip. lütfen.
 • 28767
  halil dervişoğlu'nu sol kanata koyup, marcao'yu da ön libero olarak değerlendirse nasıl olur diye uzun süredir düşünüyorum. halil'i sol kanat olarak konuşlandırsam da aslında daha bi fakir firmino'su yaratabilir miyiz sorusunun peşinde geziyorum. tabii burada asıl önemli olan aslında fatih terim'in bizim beklerimizi ileri gönderip çizgide bekletmesi. madem bizim bekler oldukça ileride konuşlanıyor, halil'in de daimi şekilde sol kanatta durmasına gerek yok. ara ara gezinerek 10 numara mevkisine de girmeli.

  aslında burada marcao'yu da ortasahanın sol tarafına koyarak aanholt ve marcao'nun sol tarafı savunmasını sağlamak ve marcao'nun pas oyun kurulumunda olan baskınlığı. gerçekten oyun kurmada daha iyisi yok. sağ tarafa gelirsek boey, berkan ve morutan orayı zaten kotarırlar. işin iyi tarafı ise marcao oyunu daha ilerde kurar. bu da bizi bir tık daha öne itecek. kaldı ki marcao sayesinde de berkan'ın da bitmek bilmeyen enerjisi sadece savunma yerine başka yerlere de kayabilecek.

  velhasıl gece gece bir kadro kurdum. keşke şu şekilde izleyebilsem dedim takımı kendi kendime.

  https://i.galatasaray11.com/oymx74xn.jpg
 • 28768
  3'e 2, 3'e 3, 3'e 1, 2'ye 1, 4'e 3 rakamların önemi yok rakibi hazırlıksız nasıl yakalarsak yakalayım ceza yayına geldiğimizde kimse ne yapacağını bilmiyor. aynını rakip takım yakaladığında bu atakların %90'ı gol olurken biz bir maçta en az 5 kere yakalıyoruz ve yarattığımız toplam tehlike tam olarak sıfır.

  26 eylül 2021 galatasaray göztepe maçını canlı değil de özetini izleyen bir adam bu entry için "ne diyor ya bu varian, ne içmiş sabah sabah" diyebilir çünkü bu pozisyonlar o kadar kötü bitiyor ki özete bile giremiyor. dün yine sayısız kere yakaladık bunlardan. rakip yakalasa minimum 5 tane yuvarlar ama bizim atakların kimisi dümdüz koşup rakibe çarpmamızla, kimisi ceza sahasında oyuncularımızın birbirine bakışmasıyla, kimisi bomboş bekleyen oyuncumuza yetişmeyen kısa düşen bir pasla bitti. dün halil akbunar'ın luyindama'nın ayağından alıp saniye beklemeden, hiç bakmadan cherif ndiaye'nin 35 metre önüne nokta bıraktığı, kalemizde golle sonuçlanan atağı bizde görme şansınız sıfır. ya kimse hareketlenmez, ya hareketlenene pas atılmaz, pas atılırsa da ya direkt kaleciye gider ya da stoperin kucağına. göztepe kaleye 60m kala yakaladığı ilk fırsatı gözü kapalı uyguladı ki biz bundan çok daha kolay olanlarını ceza yayında beceremiyoruz.

  bu durum senelerdir maçın 1. dakikasında da böyle, 90+7. dakikada yakaladığımız contra atakta da böyle. bıktım arkadaşım bıktım! maç izlerken artık üstümü başımı yırtacağım. bir bu, ikincisi de duran top. bu takımın artık çalıştırılmamasından tükendim, bittim. bu kadar gol fırsatının önemsizmiş gibi değerlendirilmemesinden usandım.

  insanlar artık çaresizlikten birbirini "modern futbol abi" falan diye teselli ediyor. ortada futbolun 100 yıllık temel doğrularını bile uygulayacak kadar çalıştırılmayan bir takım var kardeşim! hali hazırda takım modern futbolun 100 yıl gerisinde. her maç 3'e2, 3'e3 5 tane pozisyon harcadıktan, 100 duran toptan 1 tane tehlike yaratamadıktan sonra istersen geride kalecin sol beke rabona, sol stoperin sağ beke trivela ile pas atsın. geçin modern futbol hikayesini formalarda logo olmasa, yüzleri flulasan her izlediğinde gülersin bugünün galatasaray'ına.
 • 28769
  seri, lemina, falcao, nzonzi ile girdiğimiz sezona çok benzer kaderde ilerleyen futbol takımı. büyük beklentiyle başlayan sezon ardından gelen kötü futbol ve kötü sonuçlar karın ağrılarıyla biten sezonun ilk yarısı. hatırlıyorsanız o takımda da böyle ara ara muhteşem sekanslar oluyordu o yüzden hep bir umut takımın o sekansları 90dk yaymasıydı ancak bir sonraki maç yine hüsran. bana aşırı benzer geliyor kaderleri. o takımın pandemiye kadar oynadığı 8 maçlık periyod son 4 senemizin en iyi periyodu olduğu konusunda herkes hem fikir sanırım. ama o takım yaşlıydı sürekliliği yoktu olmadı da. eğer hocanın ısrar etme sebebi ona benzer bi oyunu bu takıma oturtmak ise çektiğimiz çileler muhteşem bir sonla bitebilir. umarım öyle olur.
 • 28770
  hücum hattımızın sol tarafta halil dervişoğlu, sağ tarafta kerem aktürkoğlu/barış alper yılmaz ve ileri uçta da mbaye diagne şeklinde olması gerektiğini düşündüğüm takımım.

  orta sahada da berkan kutlu, alexandru cicaldau ve olimpiu vasile morutan iskeletinde ısrar edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

  yeni bir takımız ve artık kadro istikrarını sağlamamız lazım. umarım hoca bunun üzerinde ısrar eder.
 • 28771
  oyun içerisinde basit çözümü olan problemleri olan takım.

  özellikle skor olarak öndeyken kullandığımız kale vuruşlarında. -ki önde değilsek paslaşarak başlıyoruz- muslera tüm takımı hücum yönüne göre sol tarafa konuşlandırıyor. buna karşılık rakipte sol tarafa yığılıyor. bölgede sayısal üstünlüğü kaybetmemek adına böyle yapıyoruz zannedersem. fakat bir oyuncuyu sağ tarafta bulundurursak rakipte o oyuncuya en az bir yada iki oyuncu ile karşılık vermek zorunda kalacak. eğer iki kişi ile önlem alırsa topun gönderildiği bölgede sayısal üstünlük bizde olur. tek kişi ile önlem alındığı takdirde ise oyunun sağ tarafa geçişini sağladığımız takdirde sağ bölgedeki oyuncumuz rakip ile birebir kalacaktır.

  tabi kalecinin takımı sol tarafa toplayı sağdaki tek adama top atması ihtimalini muslera'nın ayakları sebebi ile elemek zorunda kalıyoruz.

  (bkz: 26 eylül 2021 galatasaray göztepe maçı)'nda toplam 34 adet taç atışı kullandık. birkaç tane atış hariç bu atışları 30 sn üzerinde sürelerde kullanıyoruz. en kötüsü bu atışları skor olarak önde olmadığımız zamanlarda da bu kadar yavaş kullanıyoruz. kendi oyun süremizden 15 dakikayı bu şekilde heba ediyoruz. taç atışlarının skor olarak oyun elimizde değilken daha seri kullanılmasını sağlamamız gerekiyor.