• 25400
  ligde 2020/21 sezonunda maalesef 12. haftada bay geçecek takımımız. 17 eylül - 1 ekim arası iki haftalık bölümde bakü, başakşehir, hajduk, fener ve muhtemel hajduku elediğimiz takdirde rangers deplasmanı olmak üzere 5 maçlık zorlu bir periyoda girdiğimizi düşünürsek bu dönemde ligde bir hafta bay geçmiş olsaydık işimize çok yarayacaktı. çünkü rotasyonlu bir kadromuz varmış gibi gözükse de aslında yedek ve as kadro arasında ciddi kalite eksiğimiz mevcut. son zamanlarda fikstür olarak bu kadar yoğun bir trafik geçirdiğimizi hatırlamıyorum. umarım sakatlıksız ve kazasız atlatır aynı anda iki kulvarda da yolumuza devam ederiz.

  edit: hajduk yerine rijeka yazmışım, düzeltme için tayfur1212 adlı renktaşa teşekkürler.
 • 25401
  şu anlık birer tane orta sahaya ve hızlı (onyekuru stilinde) kanat oyuncusuna ihtiyacı olan takım.

  belhanda ayrılırsa bir tane orta saha daha lazım.

  marcao ayrılırsa 1 stoper, 2 orta saha, 1 kanat lazım; çünkü marcao'yu madem satıyoruz, kendisinden gelecek para ile takımın seviyesi yükselmeli. en iyi oyuncumuzu boş yere satmış olmamalıyız yani. kendisi gidip 1 tane stoper ve orta saha gelecekse ne anladım ben o işten.
 • 25402
  2020-2021 sezonuna stoper transferi yapmayacak takımdır. bu yıl da alternatif stopersiz oynuyoruz.

  stoper transferi yapılması yerinde olur. orta saha bi şekilde idare edecek gibi ama defans bölgesinin şakası yok. luyindama patlayacak bomba gibi.

  hem ön libero hem stoper oynayabilen donk gibi ikinci bir kaliteli oyuncu hiç fena olmaz. marcao'yu öne atıp arkasında oynayabilecek bir alternatif bile yaratılabilir.

  umarım iyi bir alternatif içeriden dışarıdan bi şekilde yaratılır.
 • 25403
  serdar ali çelikler haber global kontra programında şöyle bir yorum yaptı.

  --- alıntı ---
  (bkz: 20 eylül 2020 istanbul başakşehir galatasaray maçı)'nda 2.golde galatasaray'ın 4 futbolcusu 4 saniye icinde birer kez dokunuş yaparak golü atmıştır. ortalama süre 1 saniye.

  --- alıntı ---

  pas temposu yüksek bir takıma evriliyoruz ve şahane maçlar ve sansasyonel skorlarla kazanacağımız maçlar bizi bekliyor.

  edit: galiba biraz erken gaza gelmişim.
 • 25405
  (bkz: bize iki zenci lazım)

  2020-2021 sezonunun ilk ciddi maçı olan 20 eylül 2020 istanbul başakşehir galatasaray maçı'ndaki oyunu da gördükten sonra artık takımdan kimsenin gitmemesi gerektiğine ikna oldum. şimdi bize taylan'ı yedekleyebilecek gerektiğinde taylan'ın yerine veya yanında oynayabilecek bir zenci orta saha ve kanatta paraşüt olacak yine bir zenci lazım. elde para yok gibi. artık ahmet çalık, emre taşdemir ve jimmy durmaz'ın yıllık maaşlarını bonservis gibi gösterip yıllık maaşlarını gittikleri kulüpte ödemeye mi devam ederiz yoksa ali koç gibi add manager mi yaparız bilemem ama uzun maratonda yara almamak ve oyunumuzu daha da üste çekmek için bize iki takviye lazım. zenci olmaları öncelik. çünkü herkesin de bildiği gibi fener zenci sever.
 • 25406
  ilk başta söyleyeyim çok düz bir futbol seyircisiyim. öyle oyuna bakıp analizler falan hayatta yapamam.
  yalnız şu 3 maçtır izlediğim takım benim bile gözüme çarpıyor. dikine oyun zaten tamam da bu kadar basit değil. ben bayadır şunları yaptığımızı görmemiştim;
  - takım atağa toplu çıkıyor, defansı toplu yapiyor. ne zaman sahaya baksam taktiksel dizilim ip gibi.
  - topun arkasına geçiliyor.
  - hücumda kaptırılan her top kalemize gol olarak dönmüyor hatta ciddi atak bile olmuyor.
  - bek, kanat, orta saha üçgenleri kuruluyor.
  - baskı yerken paslaşıcaz diye kasmıyoruz, dikiyoruz gerekirse. bu konuda bazen çok sacmalıyorduk.
  - ceza sahasına doğru uzun top atıyoruz ve ardından topun indiği noktaya doğru pres yapıyoruz ve bu saçma sapan bir pres değil. arka alanda açık vermiyoruz.
  - bütün oyun planımız tek bir futbolcuyu defansın arkasına sarkıtmak değil. onyekuru'nun gidişi bu yüzden çok mutlu etti aslında.
  - korner ve frikikleri daha etkili kullanıyoruz.

  yani hani hoca eleştiriliyor diye insanlar laf diyordu ya, ahanda iste bunları görmek istiyorduk. hoca da bizlere görmek istediklerimizi verdi. hocayı eleştiren kim varsa övüyor zaten ki normal, sadece daha iyi bir galatasaray görmek istiyorduk.
  ne olursa olsun, şu an elimizdeki oyuncuları çok güzel değerlendiriyoruz ve iyi oyuncuyu dibe çeken değil ortalama oyuncuyu yukarı çeken bir oyunumuz var.
  sağ olsun var olsun hocamız ve teknik ekip. arada yenileceğiz belki kötü oynarız ama en azından şu an kesinlikle çalışmış bir galatasaray futbol takımı var.
 • 25407
  tam emin olamamakla birlikte -neden emin olamadığımı söyleyeceğim- özellikle marcao ve belhanda'nın çok iyi görünüyor olması, aslında bu yanlış bir söylem oldu, hakikaten iyi olmalarının nedeni takımın kurgusunun dramatik olarak değişmiş olması gibi geliyor bana.

  televizyonda falan bazı yorumculara denk geliyorum da mesela marcao'nun böyle oynamasına şaşırıyor gibiler. garip değil, bu adamlar savunma oyuncusunun önce kendi işine bakması gerektiği söyleyip marcao'ya ağır saydıran adamlar zamanında. marcao hep böyle bir oyuncuydu. sert, vasat bir bir sürati olan, dar alanda pozisyon bilgisi olan, ayağı çok çok iyi olan, hücumsal oyun aklı yüksek olan bir futbolcuydu. dar alanda iyi bir pozisyon bilgisi vardı ama bize geldikten sonra açık alandaki pozisyon bilgisini kademelerini falan da geliştirdi.

  marcao'nun en önemli eksikliği defansif anlamda beki ile kendi arasına atılan yerden yukarıdan çapraz toplardı. bu konuyu hala tam olarak test edebildiğimizi düşünmüyorum açıkçası. özellikle saracchi gibi bir bekimiz varken yüksek ihtimalle bu konunun üzerine düşmüşüzdür. ha başka buradan sonra major pek bir eksikliği kalmıyor zaten benim gözümde. eğer kendini salabilme ihtimali elersek... ondan sonrası adım adım yükleme yapma, yavaş yavaş temeli olanı yükseltmekten geçiyor zaten.

  diğer yandan, bazı kesimlerin hayretle marcao'nun oyun kurulumundaki etkinliğini anlatması şaşırtıcı. adamın alameti farikası zaten bu. olayı zaten bu. göze daha çok çarpıyor oluşundaki tek fark, etrafındaki kurgunun değişmesi. takım dinamik. o kritik ve anahtar pasları atabileceği opsiyon fazla. takım arkadaşları boşa kaçıyor. haliyle tabiatı itibariyle riskli görülen pasların görece riski azalıyor. ki bu paslar yüzünden çok eleştirildi. garanti oynamalı, diye. çünkü hatalı bir pas çok tehlikeli bir atağa dönüşüyordu. haklılık payı var elbette. ama marcao'nun bu özelliğinden yararlanmayacaksanız, elinizde tutmanızın hiçbir değeri de yok.

  aynı şey belhanda için de geçerli. belhanda'nın iyi oynuyor oluşu, tamamen kurgudaki değişiklik. diyorlar ki rol değişikliği, etrafındaki oyuncularla futbol anlamında aynı dili konuşuyor olması vesaire. 8 numaraya çekilmesinden kaynaklı bir performans artışından bahsedenler bile oldu. belhanda hep bu pozisyonda, bu rolde oynuyordu zaten. hep teknik kapasitesi yüksek futbolcularla oynuyordu. seri ile, lemina, ile, fernando ile, soso ile, mariano ile vesaire vesaire... belhanda aynı belhanda... yine sahada agresif, yine faul bekleyip kalkmadığı zamanlar oluyor. yine riskli paslar deniyor. zaten adamın alameti farikası bu. anahtar pas atmaya odaklanmış adam. çabucak bitsin istiyor iş. fark sadece etrafındaki takımın değişmesi. takım statik değil. yer değiştiren, boşa kaçan oyuncu çok fazla. daha doğrusu takımın ana planı bu. her kafasını kaldırdığında, içe deplase olan bir soso -ki biraz da mecburiyet- sürekli bindiren bir omar görüyor. taylan sürekli boşa çıkmaya çalışıyor. falcao top almaya, oyuna katılmaya geliyor. emre, zaten top isteyen oyuncu. bir zahmet bu kadar boşa kaçan, hareket eden adama da pas verebilsin.

  sıkıntı dediğim gibi statik olmamızdı. daha doğrusu, bu futbolcuların olduklarından daha kötü görünmesi ve ne yalan söylemeli kötü olmaları statik bir oyun planına sahip olmamızdı. hareket etmeyen, marke edilmiş bir futbolcuya riskli -ki bu pasların hepsi riskli kategorisine girer- bir pas atsanız ne olur ki?

  mesela şu takım kurgusuyla seri daha fazla iş yapar. o da ekstra, anahtar ve kilit pas meraklısı. üstelik belhanda'nın fersah önünde bu konuda, başarılı pas konusunda. fatih terim hocamızın seri'yi istiyor olması veya dedikodusunu boşuna değil. eğer uydurmaysa da doğru bir temelden uydurulmuş gibi geliyor bana.

  gelgelelim kritik meseleye. tamam. ben her şeyi takımın statiklikten dinamikliğine geçişe bağladım da işin aslı öyle olmayabilir. evet, büyük bir etkisi olduğunu hala düşünüyorum. ama özellikle belhanda ve marcao konusunda ufak soru işaretlerim var. marcao'nun transfer olabilme veya yeni bir sözleşme yapabilme ihtimali beni biraz işkillendirmiyor değil. onun için bu performans kaydını bir tutmak ve transfer dönemi sonrasına bir bakmak gerekebilir.

  yine belhanda'nın sözleşme yenileme veya yolların ayrılması durumu var. bu iyi performans gideceği takımdan daha iyi birsözleşme veya bizden alabileceği -en azından umudu vardır- yeni sözleşmenin koşulları konusunda elinin güçlenmesini sağlayabilir. yine diyorum kendisinin böyle bir düşüncesi olabilir. yine burada da transfer döneminin sonunu bir beklemek lazım.

  elbette ne olursa olsun bu bizim işimize geliyor. performans performanstır, katkı katkıdır.

  bir de taylan antalyalı'ya değineceğim. müthiş performans bana göre. sanırım ilk çıkış mevkiisi de şimdiki yeriymiş. bilmiyordum. daha sonra hamza hamzaoğlu, 10 numara eksikliğinde ileri çekmiş taylan'ı. sonuçta sıradanı atak yönüyken, geriye döndü. açıkçası ben, fernando reges ile en azından bir sezon yan yana olabilmesini, antrenman yapabilmesini isterdim. bildiğiniz gibi, fernando da ileriden geriye çekilmiş bir futbolcu. fernando'nun o pozisyon bilgisinden, nerede ne zaman duracağını bilme noktasından, geçiş sürecinde neler yaptığından, oyun görüşünden biraz nasiplenebiliseydi diyorum. çünkü o zaman, o var olan ve bitmiyor gibi görünen enerjisini daha efektif kullanabilirdi. çünkü her zaman koşamazsınız, koşmamalısınız, koşmanız gerekmez çünkü. öyle bir yerde durursunuz ki koşmanıza gerek kalmaz. koşmak için harcayacağınız enerjiyi ise başka yerde kullanırsınız.

  taylan ile alakalı son diyeceğim ise, topla oynama alanı yarı çapı biraz büyük. en azından bir orta saha oyuncusu için... orta sahadaki birikmeyi göz önüne alırsak gerçekten biraz büyük kaçıyor. bu topla oynama yarı çapı dediğim de şey. topu ayağından ne kadar açarak oynadığı. o alan işte. mesela messi'nin, robben'in, sneijder'in top kullandığıı alan yarı çapı yok gibidir. hemen ayaklarının bittiği yerde, hiç açmadan oynayabilirler. mesela c. ronaldo'nunki, aguero'nunki falan bu futbolculara nazaran büyüktür.

  neyse işte. taylan'a o pozisyon için yükleme yapıldığı belli. video falan izlesin diyeceğim de izletiyorlardır zaten.

  kısa not: bielsa hakkında, bir futbolcunun lafı vardı. şimdi hatırlayamadım lafını. bielsa eli değnekli bir öğretmen gibi başında beklermiş. kusana kadar video izletirmiş. gerçi kusmamış ama bilgisayar başında uyuduğu çok olmuş. bielsa bu konularda biraz psikopattır. oyuncularının görsel ve kas hafızalarının robotikçe olmasını ister. ki "eğer futbolcular insan olmasaydı, hiç kaybetmezdim." diyen bir adamdan bahsediyoruz.
 • 25409
  uzun süredir merkez orta saha transferi konuşuluyor ancak takımın esas eksiği kanatlarda...
  galatasaray'ın elinde hızlı, delici, rakip savunmanın arkasına sarkacak kanat yok.
  sekidika bu özelliklerde diye biliyoruz ancak, o da hiç süre almıyor ve alacak gibi de durmuyor.
  ne arda, ne feghouli kanat oynayacak özelliklere sahip değil.
  onları artık merkezde ve iç pozisyonlarda düşünmek lazım.
  galatasaray'ın net bir şekilde atletik, sprinter kanat oyuncularına ihtiyacı var.
 • 25410
  2 haftadir kazanan takimi tebrik ediyorum. galatasaray'i 30 küsür yildir canli olarak izliyorum. 90larin ba$indaki takimi çok andiriyor bana. tüm takim bir ahenk içinde, ne$eliler, giren çikani aratmiyor. herkes bir birinin açigini kapatmak için büyük çaba sarf ediyor. kimse ko$maktan erinmiyor ve en önemlisi herkes takim için oynuyor. burada takim kondüsyonunun iyi olmasinin kesinlikle avantaji var ancak kisa sürde sonuca gidebilmesi bence daha önemli bir faktör. galatasaray futbol takimi az pasla, oyunu eveleyip gevelemeden, topu yormadan skor üretebiliyor.

  öte yandan yenilerle, eskiler çabuk kayna$mi$, takima yeni dahil olanlar, 40 yillik galatasarayli gibi oynuyor. galatasaray'in avrupai görünmesinin sebebi, "abi" ekolünden kurtulmu$ olmasi. zira herkes dost, herkes e$it seviyede, üst, alt durumu, kidemli durumu yok. herkes elini ta$in altina e$it agirlikta sokuyor, böyle olunca da ister istemez takimda bir kolej havasi olu$uyor.

  ancak lig uzun bir maraton. saracchi'nin dün* adelesi çekti. çünkü bütün maç arda'nin yerine de ko$tu. ne mutlu ki linnes imdadina yeti$ti. ancak ters kanatta da i$leyi$ ayni. feghouli'nin defansa katkisi nerede ise yok gibi. hal böyle olunca omar yine ayni müsabakada çok ileri çikamadi. belki de bu taktiksel bir olaydi, ancak bu feghouli'nin defansa yarim etmemesi gerçegini degi$tirmiyor. hatta 33lük arda'nin defansa katkisi feghouli'den daha fazla idi. bu i$in degi$mesi gerekiyor. aksi takdirde alternatifleri olmayan beklerimizi erken yipratip, yorgunluga bagli sakatliklar ile kar$i kar$iya birakip, ba$imiza i$ açabiliriz. geçtigimiz sezon corona'dan çok ba$imiza yakan $ey sakatliklardi. umarim bunlardan bir ders çikartabilmi$izdir.

  diyecegim o ki. arda ve feghouli ya daha fazla defansa yardima gelecekler, ya da yerlerine hizli kanatlar kullanip, dikine toplar atacagiz, böylelikle beklerin yükü biraz daha hafifleyecek. saracchi sezon ba$ladigindan beri nerede ise tüm hücum organizasyonlarinda var. keza omar da öyle. bu sezon ligde 21 takim var ve ayriyeten avrupa kupalarina eleme turlari ile ba$layarak siki$ik bir maç trafigi ile kar$i kar$iya kaldik. olur da avrupa kupalarina gruplara kalmadan veda edersek - ki insaallah öyle bir $ey olmaz - bu tempo ile ligi götürürüz fakat avrupada olmayan bir galatasaray'da izlemek istemiyorum açikçasi. varolu$ gayesi, türk olmayan takimlari yenmek olan bir takimin felsefesine aykiri bir durum.

  bu nedenle önümüzdeki haftalarda farkli 11ler izleyebilecegimizi dü$ünüyorum ve bunu takimin sagligi açisindan temenni ediyorum.
 • 25412
  takım içi arkadaşlık bu sezon iyi durumda. özellikle koca kafa geldikten sonra belhanda - soso ile çok iyi anlaşması takımı dengeledi. linkte yer alan videoda bunu net görebiliyoruz. ben ardanın gelmesinden dolayı aşırı mutluyum. takımda kaptanlık nasıl yapılır gösteriyor. selçuk çok pasif kalıyordu yapısı gereği..

  https://www.facebook.com/...ts/3543852119006791/
 • 25415
  2020 - 2021 sezonunda avrupa ve lig maçları fikstürü bir hayli kalabalık. fikstür çok zorlu ve virajlı, o nedenle bol alternatifli kadro kurmamız gerek. elde düşünülmeyen oyuncularımızdan ahmet çalık, emre taşdemir, jimmy durmaz'ı bir şekilde elden çıkartıp berat özdemir'i kadroya katmak. hatta imkanı varsa salih özcan'a da teklif götürmek gerek. alt yapıdan oyuncularımızı hazırlamak, yedek kadromuzu diri tutmak gerek. bunları başaracak takım şampiyon olacaktır.