• 25039
  2020-2021 sezonunda nasıl bir ortasaha ile oynayacağını merak ettiğim takım. bugün gelen haberlere göre kurdaki artış sebebiyle lemina ve seri'den vazgeçilmiş. takımda şuan ortasaha üçlüsünün her biri eksik, üstelik transferde adı geçen mensah dışında hiç bir isim de yok. kaldı ki mensah başımıza bela olur, maliyeti de oldukça fazla. aslında mensah haberini hedef şaşırtma olarak görüyorum, hatta bugün seri ve lemina'dan vazgeçilmesi hakkında gelen haberler de beni bugüne kadar onların yeniden kiralanması konusunda medyayı oyalama taktiği olarak görmeme sebep oldu. bence muhakkak gizliden gizliye yürütülen ortasaha transferleri var ama kamp dönemi başlamak üzere, bir an önce transferler bitirilip kampa yetiştirilmeli sonra geçtiğimiz sezon gibi bir düzine sakatlık ve takım kimyasının oturmaması problemlerini yaşarız. keza ortasaha kurgusu tamamen değişeceği için özellikle o bölgenin oyuncuları acilen takıma katılmalı.

  aslında kadronun geri kalanı güzel şekilleniyor. baktığımız zaman defans açısından türkiye'nin oldukça önünde bir dörtlüye hatta kaleciyi de dahil edersek beşliye sahibiz. muslera, elabdellaoui, luyindama, marcao ve saracchi. ligde şu isimlerin eşi benzeri yok bence. santraforlarımız da esasen oldukça iyi, sakatlanmayan bir falcao, 30 gol atmış diagne, genç yetenek ali yavuz ile gayet iyi bir rotasyon sağlamış oluruz ve bana göre ligde yine daha iyi bir santrafor rotasyonu yok. kanatlara gelirsek eğer samuel kalu alınırsa oldukça iyi bir noktada oluruz. bir kanatta emre kılınç, bir kanatta samuel kalu. yedeklerde kerem, ki zaman zaman 11'de bile görebiliriz çünkü çok yetenekli ve dinamik. oğulcan çağlayan da rotasyonda işimize yarayacaktır ancak benim pek ümit beslediğim bir oyuncu değil. arda eğer fizik olarak hazırsa ve kampı iyi geçirirse zaten yeteneğin körelmediğine inanan biri olarak fayda vereceğini düşünüyorum. bakıldığı zaman kanat oyuncularımız arda hariç gayet dinamik oyuncular.

  ortasaha da dınamik ve rakibi ısıran oyunculardan kurulursa, taraftarın özlemiş olduğu baskılı fatih terim futbolunu yeniden izleme şansımız olur. hakikaten büyük merakla bekliyorum ortasaha kurgusunu.

  bu yıl kampa katılacak genç oyuncular oldukça önemli, örneğin fizik açısından sıkıntı yaşamayacak bir süleyman luş'a ihtiyacımız var ama hiçbirinin fizik durumunu bilemiyorum. kamp da oldukça kısa geçeceği için ciddi bir gelişim yaşayacaklarını sanmıyorum. umarım 3-5 oyuncu rotasyona girmeyi başarır. bu yıl şampiyon olmak zorundayız ve geniş bir kadroya ihtiyacımız var.

  allah utandırmasın.
 • 25040
  bu sene pas oyunundan sonra yeniden tempolu oyuna döneceğimizi düşünüyorum. yada hibrit bir oyun tercihimiz de olabilir belki.

  ancak her ikisinde de santrafor olayı kafa kurcalayıcı gözüküyor. gündemde olan oyunculara bakınca 4-4-2 oynayabiliriz gibi düşünüyorum ama diagne ve falcao beraber oynayacak tarda değiller. fiziki yapıları öyleymiş gibi gözükse de oyun tarzları onu söylemiyor. birbirlerine benzetiyorum ben oyun tarzlarını. birisi pivot forvet tarzı, fizikli ve sırtı dönük oynayabilen bir adam olsa çok iyi olurdu ama maalesef değil.

  savunma olayı tamam gibi. sağ bek omar ile tempolu bir oyuncu daha kazanmış oluyoruz. saracchi zaten bu anlamda yeterliydi.

  kanatta emre kılınç, feghouli ve arda var ve kalu ismi geçiyor. kanatların birisi hızlı diğeri pasör kanat tarzı oynamak için elverişli gibi duruyor.

  orta sahaya yapılacak transferler de ciddi önem arz ediyor tabi sistem adına. box to box (8 numara) tarzı iki oyuncu ile ciddi bir efor takımına dönebiliriz.

  sonuç diagen'nin gidip yerine sırtı dönük oynayabilen, güçlü bir santrafora ihtiyaç var. iki tane de mücadeleci orta saha oyuncusu ve hızlı bir kanat adamına.
 • 25041
  2020-2021 sezonunda da yine genel olarak 4-3-3 diyebileceğimiz, hücumda 3-4-3' e, savunmada 4-1-4-1'e dönen bir formasyonda oynayacağını düşündüğüm takımdır.

  https://gss.gs/c7W.png

  gk: fernando muslera
  dwbr: omar elabdellaoui
  dwbl: marcelo josemir saracchi pintos
  dc1: marcos do nascimento teixeira marcao
  dc2: christian luyindama nekadio
  dmc: defans göbeğini 3'leyebilecek, stoperlerin arkasını toplayabilecek, boylu poslu, iyi pasör, top kapma üstadı bir ön libero. (ör:fernando francisco reges, luiz gustavo)
  mc1: oyun kurucu, üst düzey bir pasör. (hayaller: kevin de bruyne, toni kroos. gerçekler:jean michael seri, jose sosa)
  mc2: süratli, driplingçi, geçiş oyunlarını sürükleyecek, topu rakip sahaya sürükleyebilecek, şutla veya asistle bitirebilecek, çok koşan, 10 numara esintileri taşıyan bir orta saha. (hayaller: houssem aouar, georginio wijnaldum. gerçekler: bernard mensah, mert hakan yandaş)
  aml: süratli, adam eksiltebilen, bekini kovalayabilen, sürekli koşu atan, skorer kanat forvet. (hayaller: henry onyekuru'nun asist yapan, iyi bitiren versiyonu. gerçekler: henry onyekuru)
  amr: aml'nin ters ayaklısı.
  st: savunmayı en önden başlatabilecek, çok koşan, pres yapan, alan açan, pas alışverişine katılabilen, sırtı dönük top tutabilen, hava topu alabilen, bitirici bir forvet. (ör: vedat muriqi, andreas cornelius, alexander sörloth)

  fatih hocanın yeri gelince pas oyunu oynayacak, yeri gelince önde basacak, yeri gelince arkada bekleyip geçiş oyunu oynayabilecek bir yapı oluşturmak istediğini düşünüyorum. ama tabi belhanda, feghouli, falcao, babel ve diagne'yi satabildiğimiz yerlerine nokta atışı transferler yapabildiğimiz en iyi durum senaryosu.