• 16
  socios üzerinden 5 tane aldığım token. 2013 yılında ve özellikle 2016 yılında bitcoin yüzünden yaşdığım üzüntünün tarifi olmadığı için bu kripto paralar bende hep bir yara. yine de çok bir şey almadım açıkçası, öylesine dursun maksat kulüp için bir şey yapmış olmak. benim 20-25 eurom olsun olsun 100 euro olsun. hayatımı zerre etkilemez, kulüp kazanıyorsa ne ala.
 • 18
  iban paylasarak destek istenmesine biraz tepkiliyim ama bu yontem ile biraz olsun destek olmak daha mantikli geldi. lisansli urun alarak bir yere varilmayacagini gecte olsa anladim. aldigim urunden kulubun kasasina ne kadar kaliyor muallak. kalitesiz urunlere dunyanin parasini veriyoruz, ureten firma, tasarimci, magaza sahibi vs derken bizim destek yalan oluyor.

  bu coin isi hem marka degerini hem borsa degerini etkiliyor. patlarsa paramiz da hic olmaz.
 • 21
  yardım kampanyası dahilinde altı küsür adet aldığım token. ancak hakkında bir miktar bilgi karmaşası var sanırım. kripto para değildir. yalnızca galatasaray kulübü ile ilgili değeri vardır. galatasaray evreni içerisinde geçerli bir ödeme aracı olabilir çeşitli organizasyonlara katılım hakkı verebilir vs. ancak kripto paralar (coin) gibi genel ödeme aracı olarak kabul görmez.
 • 22
  bildiğimce, anladığımca anlatayım.

  galatasaray toplam 10 milyon adet token arzıyla bu piyasaya giriş yaptı.
  bu 10 milyon kişilik taraftar beklentisi, 10 milyon kişilik oy demek.
  şu an yaklaşık 3.5 milyon token dolaşımda.
  bu 10 milyon tokenin satışındaki her paranın bir kısmı kulübe gitmeli. (belki chz komisyon alıyodur, belki tamamı kulübündür bilmiyorum, hiçbir takımın anlaşmasında da bu detayın açıklandığını göremedim.)
  yani galatasaray bir dijital üyelik satıyor diyebiliriz.
  youtube katıl aboneliği gibi, galatasaray mobil uygulaması gibi bir dijital hizmet ama onlardan farklı.
  burada kulüple ilgili belirlenen konularda söz sahibisiniz.(maça hangi marşla girelim gibi konular oylamaya sunuluyor, sahip olduğun token kadar oy hakkın var)
  ileride örneğin forma tasarımını seçmeye kadar gidebilir bu.
  bilet satışında ve kombinede öncelik, storeda indirim vs gibi ayrıcalıklı bir duruma geçilmesi muhtemel.(belki de vardır, ona bakmadım.)
  amaç taraftarı kulübe daha çok entegre etmek.
  bu sayede de bir gelir oluşturmak.
  dolayısıyla burayı bir borsa olarak görmekten çok bir üyelik sistemi için verilen tek seferlik para olarak görmek en sağlıklısı.
  işin güzel veya farklı tarafı, tokenini yani üyeliğini bırakmak istediğinde satışa koyarsın, belki de kar ederek süregelen üyeliğinden çıkabilirsin. borsa kısmı burada.
  piyasaya sunulan tokenin sınırlı sayıda olması gelecek talebe göre elbette bir kazanç yaratabilir, hatta farklı kripto para borsalarında yer almaya başlaması değerini daha da arttırabilir. bizlerin buraya ilgisi ve doğru yönetim, kulübe çeşitli doğrudan ya da dolaylı gelirler kazandırabilir.

  naçizane edindiğim, anladığım bilgi budur. umarım yardımcı olur.