resim
Néstor Fernando Muslera Micol
Takım:Galatasaray
Mevki:Kaleci
Yaş:35
Boy:1.90
Uyruk:Uruguay
 • 12683
  emeklilik vakti yaklaştığı gözlenen kaptanımız.
  maalesef bu sezon hiç formda değil. sıklıkla error veriyor. aslında ona da suç bulamıyorum. çünkü yazın şampiyonadan direk takıma katıldı. dinlenme şansı olmadı. daha sonra bazı hatalar yaptı. kırmızı kart gördü. çok kötü bir giriş oldu. kötü devam ediyor ancak; hiç dinlenemiyor. galatasaray ile haftada 3 maç yaptığı gibi birde ülkesinin milli takımına gidiyor. orada oynuyor. uzun bir yolculuk sonrası bir gün sonra buraya maça çıkıyor.

  yani kısaca ortada planlama hatası da var. okan'ın gitmesine nasıl ve ne sebeple izin verildi? bunun artık sorgulanması lazım.
  okan oynamak istediği için gitti elbette. o zaman ben yine fatih hocama sormak istiyorum: "her maç muslera oynamak zorunda mı?"
 • 12684
  25 ekim 2021 beşiktaş galatasaray maçı'nda yediğimiz iki golde de defanstan daha suçsuzdur. basın ve sosyal medyadaki fbjk'lilerin yorumlarına bakarak bu adamı suçlayan ve hatta gönderilmesi gerektiğini savunan galatasaraylılar görmek üzücü. ilk golde takımca savunma hatası zaten belli. muslera çıkmasında hatalıydı diyebiliriz ancak larin çok iyi yere kafa vurdu. %95 goldü zaten. ha ama kalesinden çıkmasa o kafayı kurtaracak ender kalecilerden biri muslera. hakkında çok formsuz, emekli olması gerekiyor(!) denilen bu sezonda bile örneklerini gördük. ikinci gol de tamamen savunmanın kademe hatası. o kadar rahat kafa vurdurduktan sonra arka direkteki oyuncunun bomboş tamamlamasına müsade edilen golde kaleciyi suçlamak ayrı bir kafa. tamamen hatasız demiyorum. bu sene diğer sezonlara göre daha fazla hata yaptığını da söylüyorum.(ki formsuz başladığı sezonlar önce de oldu) şampiyonluk maçında topu bilerek içeri alsan yine yanındayız be nando tayfasından da değilim ancak ancak takımın en kötüsü olduğu, emekli olması gerektiği, onun yüzünden yarıştan koptuğumuz düşüncelerinin tamamen manipülasyon kaynaklı olduğunu düşünüyorum. muslera giderse yerine gelsin denilen yerli ve genç kalecilerin bile ne hatalar yaptığını gördük. yabancı alalım desen büyük kumar olur. karşıt görüşlere saygı duyarım ama bence muslera bu takımda değişmesi gereken son adamlardan.
 • 12685
  25 ekim 2021 beşiktaş galatasaray maçında yediği gollerde fazla bir hatası yok görüşüne saygı duyarım ama aynı maçta ersin destanoğlu kadar fark yaratamadığı da bir gerçek. bu durumda, 2.5 milyon euro maaş alan ve yabancı sınırı kontenjanını kullandığınız isim artık efsane olmuş fernando muslera bile olsa eleştirilmesi normal.

  ersin'in de penaltı pozisyonunda hiçbir kabahati yoktu ve kurtarmasaydı da beşiktaş taraftarı kendisini kabahatli bulmazdı. ancak, kurtardı ve takımı için fark yarattı. fernando muslera da hatasız bile olsa, iki golde de pozisyonunu ve zamanlamasını iyi ayarlasaydı gol olmayacaktı.

  her zaman iyi performans tabii ki gösteremez ama en azından şu uzun toplarını biraz düzeltebilse keşke. attığı uzun topların büyük bir çoğunluğu direkt rakibe gidiyor ve kontra ile sonuçlanıyor veya direkt taça çıkıyor.

  fatih hoca her seferinde ısrarla geriden oyun kurma ve topa sahip olma üzerine kurulu bir oyun oynandığını vurguluyor ama muslera'nın ve orta sahamızın topu direkt rakibe teslim eden basit pas hataları, bu söylem ile o kadar çelişkili ki anlatamam. yani, younes belhanda ile pas oyunu oynamayı çalışmak ne kadar tezat ise; muslera, yedlin, van aanholt, luyindama, taylan ve berkan ile oynamayı çalışmak da o kadar tezat.
 • 12686
  eski muslera olsa, 25 ekim 2021 beşiktaş galatasaray maçında en azından gollerden birini yemezdi. yaşı itibariyle artık eskiden yaptığı şeyleri yapamaması gayet doğal. asıl sorun 35 yaşındaki bir kalecinin yedeğinin olmamasıdır. bir sakatlansa, lige otomatik olarak havlu atarız. yerine oynayacak tercihleri düşündükçe, tüylerim diken diken oluyor. zaten sözleşme sonuna kadar bizimle kalacağı garanti. çünkü, aldığı ücreti verecek hiçbir kulüp yok. normal şartlarda gelecek sezon yerine geçecek genç bir kaleci alıp, yavaş yavaş hazırlamak gerek. ama bu dediğimin olmayacağını hepimiz biliyoruz.
 • 12687
  2021-2022 sezonu ilk 10 haftası itibariyle galatasaray forması ile en kötü dönemini geçirmekte olan kalecimiz. 25 ekim 2021 beşiktaş galatasaray maçında yediği ilk golde defansın da hatası bulunsa da çıkıp topu yumruklaması gerekirdi. kesin çıkması gereken bir orta değildi ama geç çıkıp müdahale edememesi nereden baksanız hata. aynı maçta kullandığımız bir kornerde ersin destanoğlu topu yumruklayıp berkan'ın vurmasını engelleyince muslera'nın zamanının dolmakta olduğunu hissedip hüzünlendim.

  yan toplar, penaltılar ve ayağının iyi olmaması her zaman muslera'nın zayıf yönleri oldu. belki de bu sebeplerden daha büyük bir takıma gitmedi, bizde kaldı. ama öyle bir performans gösterdi ki, hep takımı ileri götürdü. biz de bu eksikleri dert etmedik. tabi bizde oynadığı yıllar boyunca futbol da oldukça değişti. şimdilerde hemen hemen her takım kalecisinin hem uzun hem kısa paslarının iyi olmasını bekliyor. güncel hissiyatım zamanla takımımızın oyunu iyileştikçe, 3 yıllık planlamada ilerleyip diğer mevkilerde sorunları çözdükçe muslera'nın daha fazla göze batacağı. umarım yanılırım, muslera toparlar da önceki sezonlarda olduğu gibi muslera'dan şüphe etmeyiz. çünkü muslera'ya da inanmayınca takıma güven duymak, bu takım kazanacak demek bir hayli zor oluyor. bunu düşünmek bile insanı umutsuzluğa sürüklüyor. 3 yıllık yeni kontratını bize alıştırdığı standartta sürdürüp galatasaray formasıyla emekli olmasını diliyorum.