• 4952
  forvet için getirdikleri samatha tutmadı, keza 1 ay daha olmayacağı söyleniyor sakatlıktan dolayı.

  gol yollarında 34 yaşındaki cisse, arkada 34 yaşındaki gustavo'nun kendilerini ayakta tutması gerekiyor. ve takımda ozan ve pelkas dışında bu arkadaşlara yardım eden de yok.

  sosa, mert hakan, novak, caner gibi yaptıkları spekülatif transferlerden genel itibariyle katkı alamıyorlar. sadece günübirlik patlamalar yapıp devamlılığı olmayan katkı veriyorlar bu isimler.

  bunun üstüne sosa, perotti, gökhan gönül gibi isimlerin sık sık sakatlanmaya teşne olduklarını da düşününce muhtemelen takım olarak hızlı bir düşüşe geçecekler.
 • 4955
  yanlış transfer politikası sonucu tekdüze hareket eden bir takım yapısındalar. adamların kanat oyuncusu yok 4 tane yabancı forvetleri var. ademi ve cisse yerine geçen sezonki kanat oyuncuları rodrigues ve moses olsa çok daha farklı işler yaparlar. pelkas falan ne oynuyor onu da anlamadım. zajcdan ne farkı var? yaz boyu oturup düşündüler ulan son şampiyonlukta caner ve gökhan sağdan soldan habire orta açtı 3-4 forvette ceza alanını karıştırıp goller attı. alalım forvetleri gustavo da mehmet topal gibi stoperlerin arasına girip tüm defans yükünü çeker şampiyonluğu aynı taktikle alırız dediler heralde. iyi güzel de son şampiyonluğunuzu aldığınızda yabancı sınırı vardı anadolu takımlarının çoğunluğu yerli defans hattı ile oynuyordu. o zamanlar bam güm oynayarak rahat pozisyon bulunuyordu şimdi her takımda eli ayağı düzgün birkaç tane yabancı var. erol bulutun kötü bir teknik direktör olduğunu düşünmüyorum ama elindeki kadro ile taktiksel esneklik yapması çok zor.
 • 4956
  süper lig 2020-2021 sezonu'nda attıkları goller;

  1- 11 eylül 2020 çaykur rizespor fenerbahçe maçı: 1 duran top, 1 penaltı
  2- 3 ekim 2020 fenerbahçe fatih karagümrük maçı: 1 duran top, 1 yan top
  3- 18 ekim 2020 göztepe fenerbahçe maçı: 1 duran top, 1 yan top, 1 penaltı
  4- 25 ekim 2020 fenerbahçe trabzonspor maçı: 2 duran top, 1 akan oyunda ortadan hücum
  5- 2 kasım 2020 antalyaspor fenerbahçe maçı: 1 yan top (yerden orta), 1 penaltı
  6- 21 kasım 2020 gençlerbirliği fenerbahçe maçı: 1 uzaktan şut (yine kanattan gelmişler), 1 penaltı, 1 duran top, 1 yan top devamında dar açıdan bire bir, 1 çaprazdan vuruş (yine kenardan delmişler)
  7- 29 kasım 2020 fenerbahçe beşiktaş maçı: 1 duran top, 1 yan top, 1 penaltı

  adamlar 10 haftada toplam 20 gol atmışlar; bunların 5'i penaltı, 7'si duran top (1'i hariç hepsi korner), 4'ü yan top, 3'ü ise yan top olmasa da rakibi kenardan deldikleri goller. kazandıkları penaltıların da 3'ünü kenar ortalardan (2 x rizespor (biri kaçtı) ve göztepe), 2'sini ceza sahasının köşelerinden, orta yapma bölgesinden (antalyaspor) kazanmışlar. beşiktaş maçı'nda kazandıkları penaltıda bile pozisyonu kanattan üretmişler.

  7 kasım 2020 fenerbahçe konyaspor maçı'ndaki sayılmayan golleri bile kanat organizasyonu sonucu yerden ortayla gelmiş.

  kısacası baktığımızda belli ezberlere bağlı, çok yönlü olmayan bir takım hüviyetinde fenerbahçe. ortadan hücumlarla 10 haftada sadece 1 gol atmış olmaları da bunu kanıtlar nitelikte. bence erol bulut bu problemi çözmek yerine iyi yaptıkları şeylere ağırlık verecektir. ama bu kadar eksik bir oyun anlayışıyla erol bulut'un ve oyuncularının işi çok zor.
 • 4958
  2010 eylül'ünden bugüne kadıköy'de oynadığı lig derbilerinde;

  galatasaray'a karşı 4 galibiyet 6 beraberlik 1 mağlubiyet (+1 sahasında kupa kaldırtma*)
  beşiktaş'a karşı 7 galibiyet 4 beraberlik 1 mağlubiyet
  trabzonspor'a karşı 5 galibiyet 7 beraberlik 0 mağlubiyet

  almışlar. toplamda 35 maçta 16 galibiyet 17 beraberlik 2 mağlubiyet ediyor.

  bu takımlara karşı 2017 ağustos'tan beri oynadıkları tüm derbilerde ise;

  galatasaray'a karşı 0 galibiyet 6 beraberlik 1 mağlubiyet
  beşiktaş'a karşı 2 galibiyet 3 beraberlik 3 mağlubiyet (hükmen kazandıkları maç hariç)
  trabzonspor'a karşı 1 galibiyet 2 beraberlik 4 mağlubiyet

  almışlar. toplamda 22 maçta 3 galibiyet 11 beraberlik 8 mağlubiyet ediyor.

  2000'li yılların özellikle 2. yarısındaki (2005-2010) ezici derbi üstünlüklerini 2010 yılından itibaren yavaş yavaş kaybetmeye başlamışlar ve 2017 ağustos ve sonrasında işler kendileri için iyice kontrolden çıkmış. 2017'den bugüne derbilerin istatistiklerin de gösterdiği üzere en kötü takımı fenerbahçe (bizim aynı dönemde 19 maçta 5 galibiyet 8 beraberlik 6 mağlubiyetimiz var mesela). bu şekilde devam etmeleri temennimiz.
 • 4959
  bekleri, kanatları ve kalecisi sıkıntılı olan fakat orta sahasının üstünlüğü sayesinde bir şekilde yarışa tutunmaya devam edecek olan takım.

  caner-gökhan ikilisi sene 2012 olsa ancak oynarlardı, novak kesinlikle caner'den bile kötü ve bek rotasyonlarının bence en iyisi olan nazım çok az süre buluyor. altay ise ortalama yetenekte, yaşı itibariyle potansiyelli bir kaleciden fazlası değil. eksisi çok fazla olan bir kaleci mevcut yetenekleriyle. tisserand-serdar ikilisi birlikte oynadıklarında orta sahalarının da güçlü olması sayesinde sırıtmayacak, şampiyonluktan etmeyecek bir stoper tandemi fakat birlikte oynadıkları maç sayısı sakatlık-ceza derken 25'i ancak bulacak gibi gözüküyor. serdar ve tisserand'tan sonra ise kalan stoperleri gerçekten rezalet ötesi, donk fenerbahçe'de olsa takıma 3 gömlek seviye atlatır. kanatlarda ise sakat ve temposuz perrotti, ne idüğü belirsiz valencia, kanat olmayan thiam, yakinen tanıdığımız sinan ve genç ferdi var. tek tek açıklamaya gerek yok.

  fakat maalesef orta sahaları çok güçlü. gustavo yaşı ne olursa olsun ligin çok çok üstünde bir oyuncu. ozan'dan ne kadar nefret edersek edelim ligde yaptığı işi en iyi yapanlardan birisi. mert hakan ne olursa olsun ligde kalan 20 takımın 11'inde banko oynar, ya da çok zorlar. pelkas fiyat performans olarak çok iyi transfer. sosa, ne kadar rezil görünürse görünsün 30 dakika oynayıp kilit açabilecek kalitede topçu. takım savunmalarının, tempolarının, fiziksel üstünlüklerinin yegane sebebi orta saha rotasyonları. mutlaka eksik-gedik bulunur fakat ligin en iyi orta saha rotasyonu -kağıt üstünde- açık ara ellerinde. forvetleri ise samatta, cisse, ademi. bu forvet rotasyonunu bu ligde kullanamamak tamamen hoca başarısızlığı olarak tarihe geçer, gayet yeterli olduğu görüşündeyim.

  29 kasım 2020 fenerbahçe beşiktaş maçı özelinde yönetimini tebrik ederim, çıkıp geçen senelerdeki gibi tüm suçu hakemin üstüne yığan bir anlayışları yoktu. türk futbolunun ilerlemesi için doğru anlayışın da bu olduğunu düşünüyorum. keza erol bulut'u da o konuda çok tebrik ederim. fakat, erol bulut'un ders çıkarması gereken çok fazla konu var. takımı akan oyunda gol bulamıyor, kalesinde çok kolay gol görüyor ve istikrarı bir türlü yakalayamıyor. bir maç bakarsın 5-0 yener, sonraki maç olmadık yerde yenilir bir görüntüsü var ve elindeki oyuncu grubu sıkıntılı bir grup.

  kadroda çok fazla büyük isim var ve bu büyük isimlerin çoğu ismi kadar büyük performans veremeyen adamlar. bunların takım içindeki dengelerini, hiyerarşilerini yönetmek, tam anlamıyla istediğin oyunu oynatmak -eğer varsa öyle bir planı- çok zordur. bu bakımdan hocalarının işi zor. çok tecrübeli bir hoca da değil zaten, ha tecrübe yeterli mi derseniz 2019-20 sezonunda fatih hocanın yaşadıkları iyi bir örnek olabilir. böyle büyük isimler problemler getirir, kolay kolay takım havası oluşturamazsınız. zaten perrotti, cisse, caner, gökhan gibi isimlerin sadece ismi büyüktür, neden hala böylesi isimlerin takımlara doldurulduğunu da her kulübün yönetimine sormak lazım. ayrıca erol'un tesislerde emre gibi rütbesinin ne olduğu belli olmayan, her kötü gidişatta problem çıkartabilecek bir karabasanı da var. kısacası zaten çok yeterli olmayan bir isim, çok zor bir durumda.

  ben öyle veya böyle yarışın sonuna kadar içinde olacaklarını düşünüyorum. fakat ipi göğüsleyecek taraf olabilmeleri için kesinlikle bazı şeylerin değişmesi gerekiyor. uzun zamandır süregelen başarısızlığın stresiyle baş etmek de böylesi mağlubiyet gecelerinde çok büyük sıkıntılar yaratacaktır suyun öte tarafı için.
 • 4960
  yıllar boyunca alameti farikası rakibin oyununu bozmak olan teknik direktörler ile çalışan ve bunu tamamen görmezden gelerek bu adamlardan sistem oluşturmasını talep eden futbol takımıdır. aykut kocaman, ersun yanal, ismail kartal ve son olarakta erol bulut. bu hocaların ortak yanı rakibi bozmak üstüne oyun kurgulamaları ve bu oyun tarzı istemeselerde genlerine işlemiş durumda. bu yüzdendir ki bu takıma herhangi bir sistem oturtmaya çalışan her hoca başarısız oluyor. işin garip tarafı ise taraftarın rakibi bozmak üstüne kurgulanan oyundan rahatsız olması ve bunu uygulayan tüm hocaları beceriksiz ve başarısız görmesi. bunun temel sebebininde galatasaray kompleksi olduğu aşikar. bir döngünün içinde mahvolup gidiyorlar ama farkında değiller.
 • 4963
  yaşlı, egolu ve cok başliliktan muzdarip takım. mac sırasında yedek kulübesi görüntüye geliyor bin kişi ayakta. volkan kulakliklari takmis vırvır birileriyle münasebette, bir tartışma oluyor tüm yedek kulübesi saha içine giriyor. erol bulut'u resmen hiçe sayıyorlar.
  emre ve volkan olduğu sürece loser olarak kalmaya devam edeceklerini düşünüyorum. hiç bir başarılı organizasyonda cok başlılık olmaz. farkli fikirler vardir ama bunlar tek potada erir ve bir agızdan yönetim yapilir.
  aynen böyle devam etsinler bence izlemesi komik ve zevkli takım.