• 221
  fenerbahçe kulübünün sırtındaki kamburdur. sıradışı harcamalar yapıyorlar. geçen sene 25 milyon euro bütçeleri vardı. bu sene daha da yatırım yaptılar, sanıyorum 30 milyon euronun üstüne çıktılar.

  basketboldan elde ettikleri toplam gelir en fazla 3-4 milyon euro civarındadır. ben realist bir düşünceyle galatasaray’ın basketbola bu denli para dökmesini istemiyorum. her sene karşılığı olmayan bir parayı neden yatırsın kulüp? eğer kulübün her sene 25 milyon euro ayırma gücü varsa bu parayı futbol altyapısına harcamayı tercih ederim. çıkacak yetenekleri tahmin bile edemiyorum.

  fenerbahçe basketbol takımı sonsuza kadar şampiyon olabilir, sıkıntı yok. üç beş romantik dışında türk milletinin gözünde 1 adet süper lig şampiyonluğu 10 euroleague şampiyonluğuna bedeldir. basketbolun hükmü yok.
 • 222
  basketbol türkiye'de futboldan sonra ikinci lokomotif spor branşıdır. ayrıca biz galatasaray futbol kulübü değil, galatasaray spor kulübü'yüz. bugün basketbolu fenerbahçe tekeline bırakmak demek, yarın futbol dışı bütün branşları bırakmak demek. zaten büyük ölçüde yönetim ve yatırım düzeyinde olan bu. spor kulübü özelliğimizi yitirdik ve geriye düştük futbol dışı branşlarda. gayrı resmi bıraktık amatör şubeleri; bari taraftar bu durumu makul görmesin ve isyan etsin.
  fenerbahçe'ye basketbolu tamamen bırakmak bir yana dursun, onlara bir an önce çok ciddi bir yatırımla karşılık vermek şarttır.
 • 223
  kendi salonu olan, forması sponsor dolu, salon isim haklarini 30 milyon dolar'a satabilen ve bilet gelirlerinin tamamını cebine koyan; bu sayede zarar etmeyen şubedir. daha da önemlisi, galatasaray gibi sponsor olana "sen parayı ver gerisini boşver" demek yerine söz hakkı verdikleri için bugün zararları çok minimum. kulüp cebinden çok olsa 3-4 dolar koyuyordur.
  vakti zamanında liv hospital'in verdiği sponsorluk çekini alex telles transferinde kullandılar. böyle üvey evlat muamelesi gören bir şube galatasaray basketbol şubesi. 2016'da temeli atılan salon projesinde taş üstüne taş koyulmadı, 3 senelik odeabank sponsorluk parası tek sezonda alınıp 16-17'de subeyi menajerleri satarak tabiri caizse hayvan gibi zarar edildi. ödenmeyen maaşlar cabası, 2018'de hala bonsu'nun, cenk'in açtığı davalarla uğraşıyorduk. kaç sene onceki oyuncularla davalıydık hala.
  işte fenerbahce basketbol şubesinde şöyle bir tane rezilliğe şahit olmazsınız. basketbol salonu yapılacak dendi, temel atıldı, salon kısa sürede bitirildi. pr'ı iyi yapıldı, konserler, gelen nba takımları cabası. onlardan gelen paralara girmiyorum bile. basket bilet gelirleri bizim gibi yarısı devlete gidecek şekilde değil, direkt onların cebine giriyor. bu işin salon kısmıydı. gelirlerini varın siz düşünün.
  daha sonra ülker ile sözleşmeleri bitti. murat ülker ben uzatmak istemiyorum ama siz bana salonun ismini satın dedi, 30 milyonda anlaştılar. 3 senelik para çıktı diğer sponsorlardan bağımsız. inanabiliyor musunuz? 30 milyon dolar. galatasaray basketbol şubesi hiçbir zaman şu parayı bir arada göremedi. yanarım ona yanarım. bu da salon ismi kısmıydı.
  takım isim sponsorluğuna falan hiç girmiyorum bile yani girersek harbi hasedimden geberir giderim. ülker gitti yerine şahenk geldi, doğuş ismini koydular oraya deli gibi para akıttılar. sonra doğuş gitti ali koç kendi ismini koydu, beko. oradan gelen paranın da haddi hesabı yok. bizde senelerce liv hospital'in, odeabank'in ağız kokusunu çektik. ergin ataman, üstüne vazife olmamasına rağmen gidip bu adamlarin kapısında yatıyordu 2 kuruş daha fazla atsınlar diye.
  forma sponsorluklari falan zaten ortada oradan gelirlere de girmeyeyim hiç. euroleague gelirleri de ortada.
  nihayetinde, bu adamlarin basketbol şubesi minimum zararda. özellikle de futbola kıyasla. sen basketbol şubesi zarar ediyor ben realist galatasaraylıyım paralar boşa gitmesin cart curt dersin, sonra adam çıkar der ki "falcao'ya 7 milyon verip parayı çöpe atmayi biliyordun?" ee bu durumda ne diyeceksin? boşuna bahane uydurup milletin başarısına da laf atmaya gerek yok.
  basketbolu türkiye'ye getiren galatasaray'ın mevcut halinden memnun olan yada tamah eden insanlara da yazıklar olsun.
 • 224
  euroleague’i kazandığı sene dahi o zamanın parasıyla 12 milyon lira zarar etmiş takımdır. şimdinin 100 milyonu diyebiliriz. her sene de euroleague kazanmayacağına göre zarar daha da büyüyecektir.

  aziz yıldırım’ın basketbolda her sene 15 milyon euro zarar ediyoruz açıklaması da mevcut. ismini değil her şeyini satsan yine zarardasın.

  ali koç’un ne para harcadın be diye sitem ettiği erden timur bu sene galatasaray futbol takımına 27 milyon euro para harcamış. 13 milyon euro da bonservis geliri var. yani futbola deli paralar harcanmıyor. adamlar bizim futbola harcadığımız parayı basketbola harcıyor ve her sene zarar ediyor. gerçek bu.
 • 225
  yatırım yapmamak farklı başı boş bırakmak farklı. kulüp son 2 yıldır yönetim bazında en azından dikkate alınıyor. mevcut haliyle verilen mücadeleyi takdir ediyor ve destekliyorum. sırf fenerden aşağı kalmamak için mantıksız harcamalar yapmanın alemi yok.

  gelgelelim avrupa'da basketbol ekolü denecek takımlara gelindiğinde 10 tane takım sayarsın ve bunların içine feneri muhakkak koyarsın. bu da işin gerçeği. yıllardır sürdürdükleri politika ve yatırımın karşılığı olarak bugün saygın bir basketbol kulübü oldular. bu da prestij, reklam geliri, dünya çapında tanınırlık ve taraftar, yaptırım gücü, oyuncu cazibe merkezi gibi direkt olmayan getiriler sağlamakta. amaaaa.... işin sürdürülebilirliği açısından en önemli etmen olan maddi kazanç konusunda çok büyük bir handikap yaratmakta. bu dengenin sağlanması veya avrupa'daki diğer kulüplerle rekabetin devamlılığı için ülkemizdeki döviz kurları ve reklam getirilerini gözönüne alınca koca bir çıkmaz oluyor.

  milano, barca, r. madrid, cska, maccabi gibi takımların maddi güçleri ve basketbol içi bütçeleri buna imkan tanıyor. ama kızılyıldız, zalgiris gibi takımlar rekabetçi olup basketbol ekolü olma yolunu altyapı yatırımları, scouting ve coaching gibi konulara yoğunlaşarak sürdürmeyi tercih ediyorlar. basketbol ekolü olmasalar bile zengin olmalarına rağmen almanlar da bu şekilde yapıyor. bizim için de uygun olan rol modeli budur. mesela pana ve olimpiacos da geçmişte fenerin şuandaki bulunduğu sürümcemede debelendikten sonra hatta ultra başarılar da kazanmalarına rağmen, daha gerçekçi bir yapıya evrildiler.

  şimdi çuvaldızı kendimize batıracak olursak biz napıyoruz. son 2 yılı kenara koyduğumuzda tamamen başıboş bir branş. altyapımız var basketbol okullarımız var ama 1 tane eli yüzü düzgün oyuncu çıkmamış. hiç para harcamıyor da değiliz ama tablo utanç verici. ülkeye 2012 deki eurocup şampiyonluğu dışında basketbol namına hiçbir şey vermemişiz. o da ünal başganın vizyonu sayesinde. milli takıma gönderebildiğimiz oyuncumuz göksenin!!!

  neyse ki son 2 yılda en azından basketbolun profesyonelleri takımı yönetiyor. doğru yapılan şeyler var. ayağımızı yorganımıza göre uzatıyoruz. oyuncu gelişimi konusunda daha iyiyiz. sadık gibi yerli cevherimiz var. avrupa'da ileride iyi yerlere gelebilecek koçumuz var. yanlış oyuncu tercihleri illa olacaktır ama bu hataları görüp düzeltmeye çalışıyoruz. iyi mücadele ediyoruz. tam bir underdog takım hüviyetindeyiz 2 yıldır. bunu sürekli hale getirebilirsek basketbol için takımımdan beklentim ziyadesiyle karşılanmış olur.
 • 226
  futbolda başarısızlık hikayelerinden sonra malum kulübün tutunduğu dallardan birisidir. kendi taraftarının bu kadar üzerinde durmasının sebebi ise futbolda rezil durumda olmalarıdır. basketbola veya başka spor dallarına yatırılan paraların gereksiz olduğunu düşünen bir düz akıl olarak buraya yatırılan paranın çok gereksiz olduğunu düşünüyorum. baskette, voleybolda 100 tane kupa alsan ne almasan ne!*
 • 227
  zarar eden sube. fenerliler bile biliyor bizim burda sozlukte guzelleniyor, tam komedi. euroleague'i kazanirken bile zarar eden kuluptur.

  --- alıntı ---
  raporda detaylı finansal bilgilerine yer verilen kulüplerden biri olan fenerbahçe için, "fenerbahçe beko, avrupa ligi'nin son on yılının en başarılı takımlarından biri" ifadesi kullanılırken, şu değerlendirmede bulunuldu:

  "kulüp her yıl bir faaliyet raporu sunar. 2018 raporunda tüm spor branşları için detaylı bilgiler mevcuttu. sonraki yıllarda, yalnızca toplu rakamlar yayımlandı. bu nedenle basketbol bölümü için çok yıllı bir trend analizi yapamıyoruz. bu sınırlamaya rağmen, 2018'in kulübün en başarılı yıllarından birini temsil etmesi nedeniyle, 2018'in analizinin bu çalışma için hala geçerli olacağına inanıyoruz. 2017'de avrupa ligi'ni kazanan ve 2018'de final oynayan kulübün kâr potansiyeli maksimum seviyede olmalıydı. 2018 yılında kulübün basketbol operasyonlarından doğrudan geliri 45,3 milyon lira (7,9 milyon euro) olarak gerçekleşti. sponsorluk gelirlerinin ve vergi sübvansiyonlarının tam tahsisiyle toplam gelir 18,9 milyon eurodur. doğrudan giderler 158,8 milyon lira (27,8 milyon euro) olup, kulüp en az 8,9 milyon euro açık vermiştir. euro-tl döviz kurunun 2018'den bu yana önemli ölçüde bozulduğunu ve haziran 2022'de 5,71'den 17,69'a (yüzde 210) taşındığını ve özellikle maaşların euro veya dolar olması nedeniyle türk kulüplerinin bütçelerine önemli bir yük getirdiği unutulmamalıdır."
  --- alıntı ---

  zaten avrupa basketbolunda para olsa bu is turkiye'ye kalana kadar 20 kere almanlar, hollandalilar yatirimini yapardi.

  bayern munich istese avrupanin en iyi 12 oyuncusundan kadro kurar - oyle paralari var heriflerin. ama enayi degiller cope gidecek parayi niye baglasin adamlar?
 • 228
  bizzati ali koç tarafından zarar edildiğine dair açıklama yapılan şube. ama ilginçtir hem bizim sözlükteki hem de dışarıdaki renktaşlarımdan nasıl müthiş bir proje olduğuna dair aralıklı süslü cümleler görebiliyorum. hayır anlamıyorum en çok borcu olan kulüp fenerbahçe değil mi hem de 2 katımızdan fazlaydı en son. ayrıca fenerbahçe basketbolda milenyum başarıları olan bir kulüp iken futbolda 5 büyük ligin gerisinde kalmış yerel bir ligde şampiyon olmak için her sene bir önceki seneden 10 milyonlarca para harcayıp kurduğu takımı bozup bozup yeniden 10 milyonlarca para harcıyor. 7 milyon euroyu şampiyon yapsın diye bir hocaya veriyor. 8 senedir de sonuç alabilmiş değil. buradan basketboldaki devasa diye nitelendirilen proje ve başarının oldukça gerilemiş bir yerel futbol ligi şampiyonluğunun gölgesinde kaldığının bir çıkarımını yapabiliriz aslında.

  işin bu boyutu hep görmezden gelinse de basketbolun ülkemizde ölü yatırım olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. çünkü başarı için sana gelebilecek en maksimum gelirden çok daha fazlasını harcamak zorunda kalıyorsun. ayrıca sanarsın fenerbahçe basketbolda müthiş örnek proje takımı, hepimiz de biliyoruz ki ülkerspora çöktüler, bastılar parayı ve en tepeye tırmanana kadar da devam ettiler, sonra da pek bir şey olmadı sıkıldılar. yani nasıl proje kimse anlamadı. yükselirken bile ligde yapılan lehlerine muameleleri de unutmamak lazım. inanın o dönem bizim basketbol takımı 10 da 1 bütçeyle daha çok heyecan veriyordu. anadolu efes'in ergin ataman'ın yarı bütçeyle yaptığı atılım çok daha büyük ses getirdi düşünün. zaten eurolig finali olmasa kendi taraftarının bile pek umrunda değil. o dönemki koçları artık bu durumdan yaka silkmişti düşünün.

  hayır sponsorlar futbolda da var getirisini biliyoruz, zaten kendi reklamını yapmak için kulübe isim veriyorlar. yani ben basketbol için kulübe devasa yatırımlar yapıldığını düşünmüyorum. yani basketbolun hiçbir şekilde kulüpler için yatırım olduğuna inanmıyorum. bana göre aziz yıldırım'ın son yıllarında akılda kalan bir başarı ile anılmak için bu zararı bile bile girdiğini düşünüyorum. tabi fenerbahçe camiası küçük dünyasındaki bu şişirilmiş balon başarıyla avuttu kendini . sonunda onlar da sıkıldılar çünkü ipleyen yok artık, kendi taraftarları da dahil.* ihale de ali koç'a kaldı tabi, bu kadar başarısızlık göze batınca o da gözünü yavaştan buraya çevirmeye başladı.*
 • 229
  zarar etmediğine dair yorumlar olan bu şubenin bağlı bulunduğu kulübün 350 milyon dolar borcu vardır. *

  fenerbahçe basketbol şubesi zaten şampiyonluklar kazanan köklü ve oturmuş ülkerspor'un peşkeş çekilmesi ile bugünkü halini almıştır. bizimle "maketçiler" diye dalga geçtikleri günlerde şu anda basketbol salonlarının olduğu araziyi hülleyle aldılar.

  --- alıntı ---

  ülker arena spor salonu’nun yapıldığı ataşehir’deki araziye ait ihale ilanı bursa’da yerel bir gazeteye verildi. fenerbahçe, yangından mal kaçırır gibi orayı aldı. ataşehir’deki arazi ihalesine başkaları girse belki de onlar alacaktı. bursa’daki bir yerel gazetede ilan ile halledilmiş bir iş var ortada. buradaki değer de 100 milyon türk lirası civarında.

  mayıs 09, 2017 - ünal aysal'ın açıklamaları

  --- alıntı ---

  türkiye'nin en zenginlerinin ittirmesi ile devasa bütçeleri gören kulüp 1 defa euroleague'i aldı. sadece anadolu grubu desteği ile var olan anadolu efes 2 defa bu kupayı kazandı ki pandemi olmasa 3 olacaktı bu rakam.

  o yüzden ortada ne bir altyapı başarısı var. ne bir kupa başarı var. ne bir maliyet başarısı var ancak bizim taraftarlarımız tabi iki tane üçlük görünce hemen yelkenleri suya indirdiği için örnek gösterilen imrenilen bir iş diye gelip burada deklare ediyor. herkese tavsiyem bir konuda %100 fikir sahibi olmadan önce gerçekten tarafsız şekilde o konunun bütün boyutlarını araştırsınlar. sadece doğru kaynaklara baksınlar.
 • 230
  sozlukte bazilari tarafindan cok ovulen salona ve arazisine nasil coktugu turkce sozlukte karsiligi yolsuzluk olan subedir.

  yasanilanlari, her sene zarar edildiginin kendi baskanlari tarafindan soylenmesi, futboldaki mevcut basarisizligin ortulmesi icin bu subeye agirlik verilmesi unutulmamalidir.

  eger ki bizim de yolsuzlukla herhangi bir araziye cokup kisa surede saibeli bir parayla devlet destegiyle bir stada sahip olmamiz icinize sinecekse buyrun.
 • 231
  bir basketbol taraftarı değilim. haliyle bu konuda çok keskin yorumlar yapma şansım yok, yazdıklarım komik gelirse de affınıza sığınıyorum. nacizane, fenerbahçe basketbol takımının başarısını kendime zerre dert etmediğim gibi, sırf onlarla dibi zifiri karanlık bir rekabete girmek için kendimizi parçalamayı gereksiz buluyorum.

  takip ettiğim kadarıyla basketbol “para-çokomel” ilişkisinin çok kuvvetli olduğu, yani parayı ortaya koyanın başarıyı yakaladığı, “underdog” sürprizlerine futbola göre daha kapalı bir spor. futbolda iyi yönetilen alt seviye kulüplerin yaptığı gibi, potansiyeli yüksek oyuncuyu bulup, parlatıp para kazanma gibi bir opsiyon da mevcut değil, parlayan oyuncu basıp gidiyor sen de arkasından bakıyorsun. yani uzun vadede başarı için her sene düzenli olarak büyük meblağları gömüp üzerine soğuk su içmekten başka bir çare yok gibi görünüyor.

  galatasaray’ın bir “spor” kulübü olması, bence her spor dalına top tüfek dalma zorunluluğunu getirmiyor. makul bütçe ve iyi yönetimle rekabetçi bir takım yaratma felsefesi de spor kulübü olma fikriyle bence gayet örtüşüyor.

  türk kulüpleri için, kısıtlı kaynakların farklı alanlara dağıtılıp hiç edilmesindense tek alanda yoğunlaştırılması bana daha mantıklı geliyor. eğer fenerbahçe, “ben her masada varım” demenin kişisel tatminini yaşamak istiyorsa hayhay, buyursun. mali tablolardaki borç tutarları bu tatmin arzusunun sonuçlarını yansıtıyor zaten. bana göre hiç sıkıntı yok. bu yöntemin sürdürülebilir olduğunu düşünmüyorum.
 • 232
  zarar ettiğini bu sporu az buçuk takip eden herkes bilir. gelirler çok çok düşük çünkü. yani zarar ediyor olması bir sürpriz değil. bunu bile bile yatırım yapıyorlar spora. efes şirket takımı olduğu için reklam amaçlı kullanıyor orayı ama spor kulüpleri için durum farklı. galatasaray'ın euroleague'de şampiyonluk kovalamasını çok isterim bu sporu takip eden biri olarak ama takımın bütçesine sponsor olacak birini bulmazsan bizde zarar edeceğiz. zarar edecek şekilde girmemizi elbette istemiyorum ama diğer türlü başarı mümkün değil burada. katılamazsın bile bütçen az ise. neyse efes'i destekleyerek idare ediyoruz işte, fener kazanamasın gerisi çok önemli değil*

  t: fenerin logosunda 1 yıldız kullandığı şubesi. sanıyorum burada yıldız için uyduracak bir kupa bulamadılar*
 • 233
  real madrid, barcelona gibi gelirleri euro ile olan takımlar zarar ediyorken fenerbahçe'nin bu şubeden zarar etmediğini söylemek yanlış bir bilgidir. kaldı ki eski yöneticileri bile çıkıp zarar ettiğini açıklamıştı.

  aziz yıldırım'ın açıklaması: https://www.google.com/...i-var-SXHBQ709634SXQ

  euroleague'de geçen sezon 3. olan barcelona'nın 30 milyon euro zarar ettiğine dair haber: https://www.google.com/...euro-zarar-etti/amp/

  ek olarak fenerbahçe basketbolda ekol falan değildir. parayı basarak ekol olamazsın.
App Store'dan indirin Google Play'den alın