• 318
  bugün bir kez daha büyük takım kimliğini yansıtarak saygı duyulası olduğunu göstermiştir. belki de şampiyonlar ligi formatında en çok katılım sağlayan ekiptir. bir şekilde son 16'ya veya çeyrek finale istikrarlı şekilde katılmayı başarıyorlar.

  ellerinde tek ederi olan alex telles deniyor sezon başında; ama nisan ayında bir bakıyorsun çeyrek finalde sadece tek golle chelsea'ye elenmişler.

  şampiyonlar ligi, uefa kupası, süper kupa, kıtalararası kupa falan ne varsa müzelerinde var.

  avrupa'da ekonomisi zayıf ülkelerden biri olan portekiz'in takımı. neticede bir şehir kulübü ve temsil ettiği şehrin büyüklüğüne baksak nüfusu izmir kadar yoktur. ancak doğru yönetimle 92'den bu yana adamlar şampiyonlar ligi'nde öyle ya da böyle kora kor mücadele ediyorlar, ezilmiyorlar, diş gösteriyorlar.

  bazen kendimizi top seviye kulüplerle kıyaslama gafletine düşüyoruz. taraftar sayımıza ve potansiyelimize bakınca haksız da sayılmayız. ancak porto kadar olabilsek bile çok şeyleri başarmış oluruz. geriye dönüp 30 yılımıza baktığımızda porto kadar istikrar sağlayabilsek zaten doğru işler yapmışız diyebiliriz.
 • 319
  top class bir kulüptür.

  çünkü top class seviyede ölçüt nicelik değil niteliktir. çok taraftar sayısı sizi büyük yapmaz, sürdürülebilir başarı ve müzelerinizde ki kupalar büyük yapar.
  bir futbol takımının alabileceği tüm kupaları almış takım, top class bir takımdır. düzenli olarak başarı sağlıyorsanız bu sizi elitler kulübüne sokar.

  porto bugün dünyadaki en iyi 20 takımdan biridir. kendimizi kıyaslayabileceğimiz seviyeden çok ötedeler.
 • 321
  portekiz'in en büyük futbol kulüplerinden biri, belki de en büyüğü.

  bizimle veya diğer türk takımları ile kıyaslanırken yapılan tespitlere katılıyorum; doğru ve planlı yönetim, altyapıya yaptıkları yatırımlar vb. vb.

  ama bence porto'nun, ve de diğer portekiz kulüplerininin, bizim gibi ülkelerin benzer kulüplerinden bir adım önde olmasını sağlayan en önemli avantaj unutulmuş, o da güney amerikalı ve de özellikle brezilyalı futbolcuların 'avrupa serüvenine' katılmadan önce bu ligin takımlarını tercih ediyor oluşu; hem aynı dili konuşuyorlar, hem de farklı bir kıta ülkesi olmasına rağmen 'kısmen' benzer kültürlere sahipler, ayrıca avrupa kıtasının da kendi kıtalarına en yakın ülkesi yine portekiz, yani adamlar için uzaktaki yakın orası. brezilyalı futbolcu ekolünün de dünya futbolunda hem oyun, hem de finansal getiri anlamında ne kadar 'güçlü' olduğunu belirtmeye zaten gerek yok.

  edit: imla
 • 322
  coğrafya kaderdir. porto futbolun cenneti olan güney amerika' yı avrupa' ya bağlıyor, biz de orta doğu ve arap yarımadasını bağlıyoruz. hatta o grubun iyi futbolcuları bile bize avrupa' dan sonra geliyor yani onlar bize iyi gelirlerle bağlıyorlar bahse konu bölgelerin iyi sporcularını. coğrafya porto' nun başarısındaki en büyük etken. tıpkı tüfek, mikrop ve çelik kitabında jared diamond' un belirttiği gibi.
 • 323
  basarisiyla bulundugu cografyanin cok alakasi olmadigini dusundugum buyuk kulup. tek avantajlari brezilyalilar`la ayni dili konusmak olabilir.

  cografya mesele olsaydi, stadina bomba atildigi icin kendi sehrinde bile oynayamayan, dunyanin iklimi en kotu sehirlerinden birinde shakthar donetsk bu kadar basarili olamazdi. shakthar da bu basarilari yine brezilya oyuncular onderliginde elde etti.

  siz saglikli, istikrarli, populist basarilarin pesinde olmayan, amaca yonelik bir futbol mentalitesi kurdugunuz muddetce dunyanin her yerinde basarili olursunuz, her yerinde. istanbul gibi bir potansiyele sahipken su takimlarin seviyesine bile cikamamak ulke futbolumuzun rezilligidir, baska hic bir bahaneye siginmaya gerek yok.
 • 325
  galatasaraydan daha organize, daha başarılı, daha... olduğuna itiraz eden kimse yoktur sanıyorum ki.

  gelgelelim galatasaray tarihinin en iyi asla olmayan iki onbiri daha iki sene önce portoyu tabiri caizse madara etmiş, galibiyeti parmaklarının ucundan kaçırmıştır. bunu portodan çok daha kötü yönetilmesine rağmen, koca bir ülkeyi neredeyse kendine bağlayan genç futbolcu ağı olmamasına rağmen, bütün onbiri çift haneli piyasa değerleriyle dolduracak finansal gücü/repütasyonu olmamasına rağmen, daha ileri uçta santraforu olmamasına rağmen yapmıştır.

  yani tamam, kimsenin itirazı yok bu ülkedeki hiçbir takımın bir porto olmamasına da, insanlar da aptal değil arkadaşlar. sevdikleri takıma umut bağlıyorlarsa bir sebebi var. çünkü biliyorlar ki onlar gibi daha milyonlarca insan "o" takıma umut bağlıyor. ve dahi bu "yüzyıllardan" bu yana gerçekleşiyor. yani şu potansiyelin farkına varın arkadaşlar. dursun aydın özbek, aziz yıldırım gibi mafya bozuntusundan farksız yönetimlere, berbat halde bir ülkeye, inadına dürtüselliğe ve asla olmayan sistemliliğe rağmen insanlara "lan biz de bu portolarla yarışırız" dedirtebiliyor, hatta yarıştırıyor da. portonun elde ettiği başarıların bir kısmını da olsa kazandırıyor(uefa kupası, süper kupa...).

  burada bile duygusallık batağına düşüyoruz arkadaş. takım biraz iyi top oynayınca "ya biz bu uefa kupasını zorlasak kazanırız aslında" falan yapıyoruz, takım tökezleyince "kendimizi portoyla kıyaslamak hadsizlik" diyoruz, ufaltıyoruz kendimizi. ya tabi ki portoyla kıyaslayacağız! bundan daha doğal ne olabilir. sevillaya bakıp "lan bu adamlar her sene nasıl alıyor biz de şöyle olsak yav" diyeceğiz. portoya bakıp özeneceğiz. biz de öyleydik çünkü. bir zamanlar... hatta daha fazlasıydık. biz de öyle olabiliriz çünkü. bir zaman. hatta daha fazlası...

  yeter ufaltmayalım kendimizi artık. sadece farkında olalım. farkında.. bi'şeylerin farkında olalım.

  *ayrıca grubuna barcalar, cityler, bayernler dururken birinci torbadan porto kardeş gelirse sevinçten çıldırırsın arkadaş dellendirmeyin beni*
 • 327
  bizim takımımızınkiyle farklı bir arkaplana sahip oluşu itibariyle örnek alamayacağımız bir kulüp. kendi koşullarımıza uygun bir model kurgulamak zorundayız. kültürel olarak yakın olduğumuz ülkelerin futbola ilgisi zayıf. doğrudan dilimizi konuşan ülkelerde durum daha da kötü.

  bizim için temel mesele kendi insan kaynağımızdan daha iyi yararlanmanın yollarını bulmak olmalı. bu da ülkenin başka herhangi bir sorunundan ayrık bir sorun değil. insanımıza nitelik yatırımı yapmalıyız.

  (bkz: emperyal geçmiş ve futbol ilişkisi)
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!