• 1904
  més que un club. yani bir kulüpten daha fazlası. tarihin en başarılı spor kulüplerinden, katalan kulübü. her ne kadar son zamanlarda dursun özbek ayarındaki başkanları yüzünden kötü bir çizgisi olsa da dünya futbolunun en önemli renklerinden birisidir. futbol takımı, tarihte bir sezonda altı kupa kazanan ilk takımdır. bir dönem futbol dünyasını kasıp kavuran total futbolu en top seviyeye çıkarmışlardır. altyapıları sayesinde birçok yıldızı bize seyrettirmiş ve bu isimlerle büyük başarılar yakalamıştır. yüzbinlerce üyesiyle en fazla üyesi olan kulüplerden birisidir. uzunca bir süre unicef'i sponsor olarak almışlar ve karşılığında para ödemişlerdir.

  her ne kadar faşist franco tarafından baskılansa da dönem dönem başarılı işlere imza atmış, büyük yıldızları kadrosunda bulundurmayı başarmış ve bir ekol olarak günümüze gelmiştir. bu çok önemlidir çünkü franco döneminde bazı transferleri bile engellenmiştir (bkz: alfredo di stefano)
  futbolun en önemli isimlerinden johan cruyff ile çehresi değişmiştir. johan cruyff hem futbolculuğu hem de teknik adamlığı döneminde kulübe damga vurmuştur. ezeli rakibinin müthiş bir maddi destek ile ayakta tutulduğu 90'lı yılların başında üç lig ve bir şampiyon kulüpler kupası kazanmışlardır.

  son zamanlarda endüstriyelleşen futbola iyice ayak uydurmuş, anlamsız ve pahalı transferlere imza atmışlardır. son altı yıldır beklenen başarının da gelmemesi karizmalarını biraz çizmiştir.
  tarihi ve ekolüyle futbolun güzelliklerinden birisidir. baş belası başkanlarından kurtulmaları dileğiyle.
 • 1906
  sadece real madrid değil, atletico’yu da sayarsak madrid takımlarının genel olarak kendisinden çok daha fazla kollandığını düşündüğüm takım.

  bundan ağzı yanan takımlardan biri de biziz.

  (bkz: 25 şubat 2010 galatasaray atletico madrid maçı)

  o dönem türk spor basınından beklenmeyecek şekilde uefa’da hakem komitelerindeki ispanyol lobisi derin derin işlenmişti. üstüne galatasaray bu maçtan sonra ligde de toparlanamadı; zira avrupa hedefiyle kurulan kadro konsantrasyon olarak dibe vurdu.

  bizim maçta olanlardan sonra kupayı o sene atletico madrid’in almasına şaşıran çıkmaz sanırım.

  özetle barça kollanmış olabilir. bilemem. tek bildiğim madrid kulüpleri özellikle de atletico madrid kadar aleni kollanan kulüp pek hatırlamıyorum. real’e gelince; 2012/13 şampiyonlar ligi çeyrek final eşleşmelerimizde ofsayttan atılan golden, drogba ve burak’a verilmeyen absürd penaltıları saymak mümkün.

  ben real’i de barça’yı da severim. çocukluğumuzda futbolu bize sevdiren takımlar. zizou’dan ronaldinho’ya, figo’dan rivaldo’ya. gel gelelim; barça’nın madrid kadar kollandığını hiç düşünmüyorum. ya da madrid takımlarının kollanmasından ağzımız çok yandığı için tarafsız bakamıyor da olabilirim.