• 1
    türk spor medyasında çok kullanılan bir tabir. hatta kelimenin gerçek anlamıyla fatih terim'in kafasının içine oyuncu isimlerini yerleştirerek görseller yapıldığı bile oldu.

    fatih terim muhteşem bir teknik direktör ve bu işi iyi yapan her hoca gibi kafasındaki onbiri sezon başında şekillendirmeye çalışıyor. bu konuda terim'i diğer hocalardan farklı kılan husus ise her zaman elindeki en kaliteli onbiri oynatmayı planlaması. oyuncunun teknik kalitesine fizik kalitesinden daha fazla önem veriyor. oyuncu oynayarak kendine gelir diye düşünüyor. yeter ki kalite olsun. kalite olmazsa olmaz. bu sayede de hiçbir zaman rakibe göre oynamayız. kendi oyunumuzu oynarız. mesela hocamız sayesinde drogba - sneijder - burak üçlüsünü aynı anda oynatabildik. aykut kocaman bir tek alex'i fazla görüp kesmeye çalışırken.

    fatih terim, işler iyi gitmezse kafasındaki onbiri değiştirebilen de bir teknik direktör. elmander sonradan oynamaya başlamıştı. geçen sene de devre arasında yaptığı müdaheleden sonra takım bütün maçlarını kazanmaya başlamıştı.

    terim'e getirmek istediğim eleştiri ise kafasındaki onbiri kaliteli oyunculardan kurarken; kalitesi bir tık düşük bile olsa, fizik ve defansif kalitesi yüksek, çok koşan oyuncuları sezon başlarında hep es geçmesi. halbuki rakip savunmayı boş koşularla bozmadan kalitemiz işe yaramaz, ayrıca bütün maç hücum yaparak geçmez. savunma kalitesine de ihtiyacımız olur.

    yani teknik kalite gibi defans kalitesi ve koşu kalitesi de önemlidir. hem fizik kalitesi, hem teknik kalitesi yüksek oyuncun yoksa, ki bunları türkiye ligine transfer etmek artık neredeyse imkansız hale geldi, elmanderler, umutlar, ömer bayramlar, taylanlar, oğulcanlar vardır. bunların yerine daha kalitelisini bulup oynatacağım diye çok zorlamamak lazım.