resim
Fatih Terim
Görev:Teknik Direktör
Takım:-
Yaş:68
Uyruk:Türkiye
 • 34921
  küme düşme korkusu yaşamamızın ana sebebi takımın başında olduğu 20 maçta topladığı 26 ve hatta son 9 maçta topladığı 7 puan ile bizi düşme hattının kıyısına getirmesidir. 7/9 = 0.78 ediyor. kaybettiğimiz 3 maça rağmen önümüzdeki 6 maçtan 3'ünü daha kaybedip iki galibiyet bir beraberlik alırsak 7/9 ile aynı performansı sergilemiş olacağız. 3 maç daha kaybedip 3 maç kazanırsak 9/9 ortalama tam 1 olacak ve 0.78'in çok üstüne çıkacağız. evet performansı o kadar kötü idi ki geçmek fazla bir şey yapmak gerekmiyor. 15nci sırada olmamıza kendisinin oynattığı 20 maçtır, son 3 maç değil.

  geleli henüz 1 ay olmamasına rağmen torrent gitmeli diyenleri kendilerine katılmasam da anlarım ama son dönem performansı ayan beyan ortada iken fatih terim'in geri gelmesi gerektiğini savunanları anlayamıyorum. hiç gönderilmese kabulümdü, bence sezon sonuna kadar kalabilirdi. ama geri çağırılması için de hiçbir sebep yok.
 • 34923
  son döneminde yanında olamadığımız efsane hocamız.

  iyisiyle kötüsüyle her anımızın içinde. bir kere bile haksızlığa uğradığında çıkıp savunulmadı.

  affet hocam. olur da burayı okuyorsan hakkını helal et. biz galatasaray’ı senin kadar sevememişiz. seni harcamak istediler ve birileri de harcadı. lakin sen harcanarak bitecek biri değilsin. biz senciyiz.
 • 34924
  galatasaray yönetimi tarafından yarı yolda bırakılan galatasaray efsanesi.
  yeni hoca ile çıkılan son 3 maç kazanılsaydı fatih terime mi yazacaktı? yeni hocanın değişimi denilecekti. takım çalışmamış, yatmış, bak nasıl koşuyorlar mücadele ediyorlar denilecekti. kayıp ediliyorsa o zamanda bir zahmet yeni hocanın bir şey değiştirememiş olmasına yazılsın. tabiki zamana ihtiyacı var ama galatasaray’ın pek zamanı kalmadı gibi.

  galatasaray’ın bu sezon kötü gidişatı sadece fatih terimle açıklanamaz. 7-8 maç arka arkay bariz hakem hatalarıyla puanlar bırakıldı. kötü oynadığı maçlarda da iyi oynadığı maçlarda da tff ve hakemleri her hafta skandal kararlarla damga vurmuştu. koyu fenerbahçelilere bile bu kadar da olmaz dedirtti.

  buna rağmen eğer istatistik tutacaksak, o zaman bakalım terim dönemine:
  türkiye’de 20 maçta maç başına ortalama 1,2 gol yemiş ve 1,2 gol üretmiş takım.
  avrupa’da 6 maçta 7 gol atmış ve 3 gol yemiş. grubu yenilgisiz lider bitirmiş.
  bu sezonla birlikte son döneminde yani geride kalan 5 yılda, 2 şampiyonluk, 1 defa da rakibine aynı puanda olmasına rağmen bir gol yüzünden şampiyonluğu bırakmış. son 5 yılda bile totalde bakıldığında çok da başarısız sayılmaz.

  torrent dönemi:
  3 maçta maç başına ortalama 3 gol yemiş ve attığı gol ortalaması 1,3. son oynanan hazırlık maçını saymıyorum bile.
 • 34925
  artık rahat bırakılması gereken galatasaray efsanesi.

  avrupa'daki mükemmel performans da onun ligdeki rezillik de.

  yaşattığı sevinçler tekrarlanması güç şeyler ama son döneminde kötü oynattığı maç sayısı da fazla.

  sevabıyla günahıyla galatasaray kariyeri en azından şimdilik bitti.

  romantik cümleler kurup başarısızlığını örtmekle acımasız olup başarılarını görmemek aynı şeyler.

  bırakalım artık hocayı.
 • 34926
  artık başımızda olmayan efsanemiz. gönderilişi kimine göre hataydı, kimine göre değildi ama yerine getirilen isim benim için tam bir hayal kırıklığı oldu. gönderiliş sürecini, gerekçeleri ve torrent'i bir arada düşünüp mantık çerçevesine koymaya çalışıyorum.

  - fatih terim gidecek, her şey güzel olacak. daha iyi top oynayıp iyi sonuçlar alacağız.

  fatih terim gibi kulüpte efsane olmuş bir ismi sezonun ortasında paldır küldür gönderip, yerine bir başka teknik direktör getiriyorsanız, gelen hocanın takımdaki eksikleri hızlı bir şekilde gidereceğinden ve oyunculara pozitif yönde etki edeceğinden emin olmanız lazım. gelen teknik direktörün ismiyle cismiyle o koltuğu doldurması lazım. böyle bir şey oldu mu? olmadı. terim'in yerine, terim'in yardımcılığı görevine düşünülen, lige yabancı ve yeterliliği tartışılacak bir hoca geldi. ilk üç maçta üç yenilgi aldık. düşme potasına girdik. hazırlık maçında fark yedik.

  - fatih terim kötü bir kadro kurdu.

  sezon başından bu yana, fatih terim eleştirisi yapılırken ligin en iyi kadrosuna doğru dürüst top oynatamadığı söyleniyordu. bugünse kötü bir kadro bıraktığı konuşuluyor. galatasaray'ın elinde avrupa ligi'nin en zor gruplarından birini namağlup bir şekilde lider olarak bitiren bir kadro var. bu kadronun hakkını fatih hoca, kendi yanlışlarının yanında verilen abartılı ceza ve hakem hatalarının da etkisiyle ligde verememiştir. bu konuda yapılan eleştirilere bir parça katılıyorum. toparlayabilir miydi? olabilir. lakin, yerine gelen torrent, daha beter bir şekilde kadroyu darmadağın etti. üç lig maçında takımın ne oynadığını ya da ne oynamak istediğini ben anlayamadım.

  - fatih terim gitsin, torun tombalak sevsin.

  bunu söylüyorsan fatih terim'in yerine genç, dinamik, enerjik bir teknik direktör istiyor olman gerekiyor. fakat; fatih hoca'nın yerine gelen teknik direktör 60'ına merdiven dayamış, öyle çok da enerjik görünmeyen bir isim olunca bu gerekçe de önemini yitiriyor.

  - fatih terim gençlere şans vermiyor.

  torrent'in, göreve gelir gelmez henüz ilk maçında paldır küldür sahaya attığı atalay babacan'ı saymazsak (çocuk da heveslenmişti, yeni hocayla şans bulduğunu falan söylemişti) hiç de gençlere şans verecek bir hocaymış gibi göründüğünü söyleyemem. üç lig maçı ve bir hazırlık maçında çizdiği görüntü - tabi can havlinin de etkisi var - ortada. yine de, bu konuda torrent'e biraz zaman vermek gerektiğini düşünüyorum.

  - fatih terim evlatçılık yapıyor.

  ömer bayram, ismail çipe, babel, arda, taylan, berkan gibi oynatıldığında "evlat" tanımlaması yapılan oyuncular forma şansı bulmaya devam ediyor. kim evlat, kim evlatçı tam olarak çözemedim. emre akbaba oynatıldığında "taylan evlat olmadığından oynamıyor" deniyordu, taylan oynatıldığında "evlat olduğu için oynuyor" deniyor.

  - fatih terim, galatasaray'ın büyüklüğünü kaldıramıyor.

  evet, böyle bir görüş vardı. alınan drogba, sneijder gibi isimlerin etkisiyle o dönem önderliğini futboldan çok da anladığını düşünmediğim melih şabanoğlu ve futboldan hiç anlamadığımdan emin olduğum nazmi hasdemir kişisiyle onu uçuran müritlerinin üstlendiği bir grup kişi hocanın galatasaray için yetersiz kaldığını falan iddia etmişti. çok da uzatmak istemiyorum, herkesin kendi görüşüdür ama terim'in yerine mourinho, guardiola veya ne bileyim tuchel gibi o bahsedilen büyüklüğü kaldırabilecek biri gelmediği için bu fikir de geçerlilik kazanmamış oldu

  - fatih terim'in federasyonla olan olumsuz ilişkileri yüzünden hakemler aleyhimize kararlar veriyor.

  böyle bir gerekçe söz konusuysa, terim'in gidişinden sonra müsabakalarımızda görevlendirilen hakemlerin, en azından tarafsız olmasını veya aleyhimize daha az hata yapmasını beklersiniz. ama yok. adamlar bizi doğramaya devam ediyor. ne değişti? hiçbir şey.

  gerçekleşenleri, süreci hiçbir şekilde bir plana, düzene koyamıyorum. mantıklı hiçbir gerçekçe bulamıyorum.

  bundan sonra ne yapmalı?

  çok vakit kaybetmeden torrent'le yollar ayrılıp, bu göreve daha hazır bir teknik direktör getirilmeli. bu gerçekleşirse de muhtemelen arda'nın maaşı, kaleci fatih'e verilen para, ömer'e yapılan zam gibi hesaplamaların yapıldığı dönemde fatih hocanın almadığı tazminatı torrent götürüp gidecek.
 • 34927
  tff tarafından sürekli en üst sınırdan ceza alan, yönetim tarafından hiç bir zaman korunmayan, takımı sahada açık açık doğranan bir takımın tam 20 puanı yenilen teknik direktörüydü ve bunları unutup kurduğu kadro kötü denilerek itibarsızlaştırmak isteniyor.

  afedersiniz ama kendisinin gösterdiği performansı değil guardiola'nın çakması guardiola'nın kendisi gelse gösteremez bu ligde.

  kendisini bugüne kadar izlemiş biri olarak son sezonda yapılan transferler için kendi istediği oyuncular demek cidden zor.

  fatih hoca direkt olmuş topçu ister, kendini kanıtlamış adam ister, aralarda genç yetenek bulur serpiştirir tutarsa amenna tutmazsa gözünün yaşına bakmaz.

  sene başında adı geçen futbolculara bakıyorum sonra birde alınanlara bakıyorum hoca bunları istemez diyorum ama yinede gelen oyuncular kaliteli oyuncular.

  hoca her fırsatta söz verdim söz verdim dediği için göz yumdu belkide yapılan transferlere ama sonu oldu bu göz yumması o bile başkanın bu kadar ileri gidebileceğini zannetmiyordu.

  ayrıca elindeki kadroya nasıl top oynattığını avrupa ligi maçlarına bakarak anlayabilirsiniz.

  edit: imla