resim
Fatih Terim
Görev:Teknik Direktör
Takım:-
Yaş:68
Uyruk:Türkiye
 • 34895
  animasyon severlerin yakından bildiği şimşek mcqueen isimli arabanın yaptığını yapamamış teknik adamdır.
  edit: izlemek isteyenler sonrası spoilera girer : )
  bilmeyenler için anlatayım. bu şimşek mcqueen süper bir yarışçıdir. kendisini eğiten de eski bir yarışçıdir. pistlerin tozunu atar. ön plandadır hep.
  ama serinin üçüncü filminde herşey mükemmel giderken birden bir yarışçı ortaya çıkar ve hem simsek'e hem de en yakın rakiplerine tabiri caizse nal toplatip şampiyon olur. eski rakipleri birer birer yerlerini yeni nesil araçlara bırakır. şimşek ise emekli olma fikrini kabullenemez. şirketinin eski sahipleri de duruma direnemez ve yeni sahibe bırakırlar. yeni adam şimşek'e saygı duyar gibi görünse de amacı onu yaristirmak değil onun popülaritesinden yararlanmaktir. simsek'i yeni nesil araçların eğitim aldığı bir sistemde çalıştırması için aslında yarışçı olmak isteten ama cesareti olmadığı için yeni nesil araç eğitmeni olarak calisan bir yeni nesil, genç, azimli arabaya (cruz ramirez) teslim eder. ramirez şimşek'in aynı zamanda hayranidir. şimşek ne yaparsa yapsın yeni nesillerin hızına erişemez. firmaya da sinirlenir ve kendisini geliştirmesi çalıştırması için yanındaki azimli ramirez ile beraber bir yolculuğa çıkarlar.
  dönüşte yeni nesiller ile yarışa katılır ama beklediği performansi veremez tam yarışın ortasında ramirez'e yerini bırakır. ramirez harika bir performansla şampiyon olur. mcqueen ise onun antrenörü ve danışmanı olur.
  işte terim bunu yapamamıştır. hatasından erken dönüp, artık olmuyor diyip yerini genç, azimli birine bırakmamıştır. sorunu da budur.
 • 34896
  sanılanın aksine ilk başarısız döneminde gönderilmedi. 2019 yazı ve 2019-20 sezonunun ilk yarısı fatih hocanın eski meziyetlerini kaybettiğini ve olmayacak işler peşinde koştuğunu gösteren ciddi bir uyarıydı.

  elinde muslera-okan kocuk-şener-linnes-mariano-ahmet çalık-luyindama-donk-marcao-nagatomo-emre taşdemir-nzonzi-lemina-seri-belhanda-ömer bayram-taylan-selçuk-babel-feghouli-jimmy durmaz-emre mor-adem büyük-andone-falcao şeklinde kalburüstü bir kadro varken ligde ve avrupa'da skandal sonuçlar aldı. o dönem "bu sonuçları alan başka biri olsa şimdiye çoktan kovulmuştu" sözü sıkça zikrediliyordu. fakt galatasaray taraftarı, hocasını ilk hatasında satmadı ve avrupa'da rezil olsa da ligde iyi sonuçlar geleceğine inanarak sabretti. takım ikinci yarıya güçlü girse de pandemi sonrasında lig şampiyonluğu kaybedildi, galatasaray'ın ilk yarıda bayram şekeri dağıtır gibi puan dağıttığı maçların neticesi oldukça ağır oldu. taraftar buna rağmen fatih hocayı bağrına bastı.

  bir sonraki sezon küme düşen takımlar da süper lige dahil edildiği için dünya üzerindeki en aptal futbol organizasyonlarından biri düzenlendi. adına 2020-21 sezonu denen bu garip turnuvada fatih hoca elinden geleni fazlasıyla yaptı. beşiktaş'a göz göre göre hediye edilen şampiyonluğa mani olamasa da sonuna kadar savaştı. fatih hocayı o sezon özelinde eleştirmek büyük bir haksızlık olur.

  fakat 2021 yazında hoca ikinci kez fahiş bir hata yaptı ve 25.95 milyon euro transfer harcaması yaptığı halde assunçao denen esrarengiz oyuncu dışında önliberosu ve ismail çipe dışında yedek kalecisi olmayan bir kadro kurdu. galatasaray, avrupa'da takım halinde topun arkasına geçip defans yaparak başarılı sonuçlar alsa da ligde hücum etmek zorunda olduğu için çokça bireysel hata yaptı ve puan kayıpları nedeniyle orta sıralara kadar düştü. aleyhteki hakem hataları ve fatih hocaya bol keseden verilen cezaların bu sonuçlardaki etkisi yadsınamazdı. fakat hocanın cezasının bitip kulübedeki yerini aldığı ve aleyhe bir hakem hatası olmayan 8 ocak 2022 galatasaray giresunspor maçındaki net mağlubiyet, galatasaray'daki vaziyetin puan tablosundakinden de pek farklı olmadığını açıkça ortaya serdi.

  futbol, teknik adamların lehine ve aleyhine binlerce küçük detay içerdiğinden bu detayların arasından amacınıza göre cımbızlamalar yaparak istediğinizi göklere çıkarabilir, istediğinizi yerin dibine batırabilirsiniz. her maksattan yoruma yetecek kadar done vardır. fatih hoca, 2019 yazından bugüne kadarki periyotta "sattığın kadar al" kuralı, vedat muriqi yerine yapılan falcao transferi, omar elabdellaoui'nin yaşadığı kaza, muslera'nın sakatlığı gibi birçok dezavantajla uğraşmak zorunda kaldı. fakat gerek 2019-20 sezonunun ilk yarısındaki kötü sonuçların, gerekse bu yaz kurduğu kadrodaki temel eksiklerin herhangi bir bahaneyle izahının mümkün olmadığı herkesçe malumdur diye tahmin ediyorum.

  bu yaz kurduğu kadroyla deyim yerindeyse otobüsü ikinci defa deviren hocayla yolların ayrılması kararı, duygusal açıdan can yakıcı olsa da en geç bu sezon sonunda gerçekleşmesi kaçınılmaz olan bir realiteydi, bu karar sadece 4-5 ay kadar erken alınmış oldu. şahsen hocanın sezon sonuna kadar devam etmesi ve mart ayındaki uefa kupası maçlarında takımı yönetmesi gerektiğini düşünsem de fatih hoca -tıpkı 2017 yazındaki sneijder gibi- galatasaray'ın geleceğinde yer alamayacağı aşikar olan, sadece birkaç ay önce mi yoksa birkaç ay sonra mı vedalaşılacağı belirsiz durumdaki birine dönüşmüştü. sneijder'in ayrılığı sonrası sırf 10 numaralı formayı seçti diye belhanda'ya -daha sahaya çıkmadan- söylenen nefret sözlerinin, şimdi fatih hocanın ayrılığından sonra takımın başına geçtiği için torrent'e söylenmesi de şaşırtıcı değil.

  fakat sezon sonunda alınacağı mukadder olan bir karar birkaç ay önce alındı diye bir kulübün batması ya da uçuşa geçmesi futbolda oldukça nadir görülen bir olaydır. fatih hoca sezon sonuna kadar kalsaydı da elmas yönetiminin mayıs 2022'de indirilmesinin akabinde gelen yeni yönetim kendisiyle yolları ayıracaktı. bu açıdan galatasaray'ın geleceği adına ciddi bir değişiklik yaşandığı söylenemez.