resim
Fatih Terim
Görev:Teknik Direktör
Takım:-
Yaş:68
Uyruk:Türkiye
 • 33509
  3 yıllık planlama iyi hoş, avrupa ligi maçlari iyi hoş, yapılan transfer iyi hoş ama takımı ligde bize acı çektiriyor. dün 2 puanı çalınmıştır ama kötü oynarken kazanacağı 2 puan çalınmıştır. ben anadolu takımlarına karşı yapılan maçlardan çok sıkıldım. kendimi de sinirlendiriyor ve gereksiz yere geriyorum. bu takıma çare bulması lazım. tamam bir derbi, bir de avrupa kupası maçından çıktı takım ve benim kısıtlı futbol bilgime göre iki maçta da iyi oynadı ama işte dün de bir şekilde kazanmalıydı. aslında işte dün tam da kötü oyuna rağmen kazanmalık maçtı ama hakem zaten 27. dakika civarı taylan antalyalı'nın didier ndong ile pozisyonunda bir düdük çaldı, orada belli oldu her şey. bu takımın kötü oynarken de kazanma şansı yok. iyi oynasak bile 21 kasım 2021 galatasaray fenerbahçe maçında olduğu gibi puanlarımız çalınıyor. her maç iyi oynamak zorunda bu takım. ya bunu yap, ya da efsanen daha da yıpranmadan tatlı bir şekilde yollarımızı ayıralım.
 • 33510
  beşiktaş taraftarı kendisini 1 kez şampiyon yapan efsanesine (!) hala dayanırken, bizim her hafta asıp kestiğimiz hocamız. 2 yıl sonra türkiye'nin gelmiş geçmiş en dominant 2. takımını yaratmak üzere olan hocamız. ilki kim diye sorarsanız, onu da 1996-2000 yılları arasında yine kendisi yaratmıştı.

  etmeyin efendiler! bakın çok vurursunuz kafanızı.
 • 33512
  savunulurken takımın genç ve yeni bir takım olmasıyla birlikte hakem hataları da katılarak savunulan teknik direktör. bu başlığa yazmaktan yoruldum da insan dayanamıyor göz göre göre aynı hataların yapılmasını benim aklım almıyor artık.

  2017-18 sezonunun başından beri 4 senedir takımın başında olan bir teknik direktör daha duran top sorununu halledememiş. bu teknik direktör hala babel’i kanatta kullanıyor. farklı farklı oyuncu grubuyla çalışmış 4 senede iyi oynattığı maç sayısı 15-20 falan en iyi ihtimalle.

  mesela yine 4 senede dün* ki gibi maçın zora girdiği her anda orta sahayı boşaltmış yerine forvet almış. bunun işe yaradığı bir maç da yok bu arada. bunları yeni, genç takımla açıklayamazsın çünkü bu sorunlar hep farklı oyuncu gruplarıyla yaşandı artık kronik hale geldi.

  takım avrupa’da iyiyken ligde neden sefilleri oynuyor ? bunun bir sebebi avrupa’daki takımların bize açık oynaması olabilir, teknik heyet ve takım avrupa’ya farklı motive olabilir ki al maçlarından harbi keyif alıyorum ben. 1.durum varsa harbi illüzyon yaşıyoruz 2.durum varsa bu ayıptır. avrupa’nın yolu ligden geçerken sen burayı 2.plana atamazsın. her sene ligin ilk yarısını liderin 8-10 puan arkasında bitirmen de tesadüf değil.

  genç ve yeni takım ondan böyle diye bahaneler üretiliyor. sanki afrika’dan, güney amerika’dan 100-200 bin euro’ya adam aldık. bu adamların hepsi takımlarında düzenli oynayan adamlardı böyle bahane olamaz. 2011-12’deki takım da yeniydi? taş gibi top oynuyordu ama. çünkü hoca 10.haftadan sonra pragmatist bir insana dönüştü. şimdiki hocaya bakıyorum aynı tas aynı hamam. zerre değişiklik yok 4 senede.
 • 33513
  2021-22 sezonu başlangıcındaki halimiz ile bugünkü halimizi kıyaslarsak, takıma hem bireysel hem de oyunsal anlamda gözle görülür bir gelişim sağlatmış teknik direktördür.

  oynattığı futbol ışık var dedirtiyor. sonuçlardan yana biraz daha şanslı olabilseydik bugün biraz daha rahat olabilirdi. tabi feci bir farkla lider olan takımın de tescilli şikeciler olmayıp trabzonspor olması da kendisi açısından bir şans.

  her neyse takım her geçen gün üzerine koyarak ilerliyor. başlarda pozisyon üretemeyen takım şimdi üretebiliyor. geçiş oyunu nedir bilmeyen takım neredeyse kazandığı ve iyi oynadığı maçların hepsinde kusursuz geçiş oynayabiliyor. savunma yapamayan takım marcao ile birlikte ciddi bir savunma gelişimi kaydetti. bunlar yeterli değil tabi ki fakat roma bir günde kurulmadı... daha yerleşik savunmalara karşı set geliştirmeleri, rakibin savunma çizgisini öne çekip arkaya bek oyuncusu kaçırmak, duran top organizasyonları, bitiricilik konuları gibi geliştirilmesi gereken çok fazla şey var.

  ve en önemlisi de şu ki artık biz bunları geliştirmeye uğraşırken, diğer taraftan kalite anlamında oyuncuların kendileri de gelişiyor. tıpkı marcao ve kerem gibi daha nelsson, boey, bartuğ, berkan, barış alper, mohamed, halil gibi futbolcular bireysel olarak dah üst seviyelere taşınacak. ve sene sonu biz istemediğimiz sürece bir yere gitmeyecekler.* istediğimiz bir rakama gittiklerinde ise yerlerini doldurmak bizi şimdiki kadar zorlamayacak.

  25 milyon euro civarı bir bütçeyle yeni bir takım kurduk, bu 25 milyon oyuncuların şu anki hallerine harcanmadı, vaadettikleri potansiyele harcandı. 25 milyon euro'ya bu takımı mı kurduk düşüncesi çok yanıltıcı ve manipülasyona davet eden bir söylem.

  lige havlu atmış olabiliriz, şubatta veya martta avrupa'dan da elenebiliriz. ama hocanın şu üzerinde çalıştığı durum bütün yakın vadedeki başarılardan daha önemli çünkü bu bizim kurtuluş reçetemiz. galatasaray oyuncu mu yetiştirir, her zaman şampiyonluğa oynar gibi anlık gaz verici ama aslında boş olan söylemleri bir kenara bırakıp* bu başladığımız yolda şu an için sürünmeye, zamanla yürümeye ve koşmaya bakalım.

  bu ülke futbolunda toplasan iki bilemedin üç kere devrim yapıldı. ve bunlardan en sağlamını da fatih terim başardı. yine başaracağından adım gibi eminim, sadece sabır ve zaman lazım olacak. umarım veririz...
 • 33514
  kendisini neden tartışıyoruz pek anlamıyorum. hatırlarsanız kendisinin 2021 yazında sözleşmesi bitmişti. hatta 2020 - 2021 sezonunun son maçında kendisi de söylemişti benim sözleşmem bitti diye. 2021 haziran ayında başkanlık seçimi oldu ve burak elmas yönetimi seçildi. burak elmas yönetimi de 3 yıllık görev sürecinde fatih terim'le çalışmaya karar verdi.

  fatih terim zaten 2017 aralık - 2021 mayıs arasında yaklaşık 3.5 sene çalıştı. 3.5 seneden sonra yetersiz ise tekrar çalışılmamalıydı. çalışılıyorsa ve bu karar hatalıysa bunun sebebi karar alıcılar(burak elmas yönetimi) ve yönetimi seçen üyelerdir(genel kurul)

  yani hocanın asli bir kabahati yok. kötüyse çalışmayın, kötüyse devam etmeseydiniz. başka bir yönetim seçerdiniz. seçtiğiniz yönetim devam edeceğiz dedi. adam da devam ediyor çalışmaya. yani ben anlamıyorum böyle fatih terim kulübe çöreklenmiş, anahtarları almış saklamış gibi davranılmasını. inanılmaz aq. böyle kendi kendilerine alakasız denklemler kuran fatih terim antileri var. yani bir adam 3.5 senedir yetersizse tartışmanın odağının fatih terim şahsından çıkıyor olması lazım ama hala fatih terim tartışıyor adamlar.

  fatih terim kendi kendine bıraksın gitsin demeye getirenler var sanırım da bu konuda kimse suçlanamaz heralde. adam hala bir şeylere başarabileceğine dair inancı vardır, yerel ligde rekorlarını arttırmak istiyordur, avrupa'da daha fazla galibiyet almak istiyordur, hala çalışmak istiyordur vs neden çalışıyorsun demek saçma olur. artık başaramayacak seviyede ise bunu karar alıcı yani yönetim tespit etmeli ve devam etmemeli.

  daha da geniş perspektiften ve uzun yıllara bakarak da aynı şey söylenebilir. fatih terim 2. döneminde çok başarısızdı. buna rağmen 2011 yılında tekrar teknik direktör yapıldı. 2013'de ayrılırken galatasaray'a ihanet ettiği falan söylendi ancak 2017 aralıkta tekrar göreve getirildi. neden sürekli ihtiyaç duydunuz adama?

  ben bu mevzulardan ötürü çok doluyum ama kısa keseyim, neresinden bakarsan bak istersen fatih terim hakkında olumlu istersen olumsuz düşüncelere sahip ol; fatih terim sebep değil sonuç. sebepleri irdelemeden sadece sonuçları tartışmak anlamsız.
 • 33516
  ya mustafa muhammed ile oynamanın bir şeklini bulacak ya da bu sezon takımı şampiyon yapamayacak. bir diğer çözüm ise devre arası mustafa muhammed'i satıp yerine eli ayağı düzgün bir forvet aldırması. mustafa muhammed ile sorunu var belli ki. hangisini yapacağını bilemem. lakin diagne ve halil ile oynamaya devam ederse lig şampiyonluğunu kazanamayacak.
 • 33517
  hocam senin de kendine göre hayallerin, rüyaların var biliyoruz. ama "velev ki rüyalarını yazmak isteyen adam bile azami derecede uyanık olmalıdır." * uyanalım artık. bazı başarılar bazı başarısızlıkları gölgelemesin. başarılar gittiğinde yine başarısızlıklarla baş başa kalırız. biz seninle baş başa kalmaya da razıyız orası ayrı. ama daha önce yaptığın matah şeyleri yine sen yapacaksın, biz de senin arkanda olacağız.
 • 33519
  ünal aysal döneminden bu yana inanılmaz bir düşman kitlesine sahip olan hocamız.

  bu kitle öyle bir kitle ki galatasaray'ın şampiyon olduğu sezonlarda her şey iyi giderken ortada yoklar.
  2022-22 sezonunda harika oyuncular aldırmış. belki geleceğin 4-5 sezonunu garantiye almış, ortada yoklar.
  takım 25 kasım 2021'de marsilya'yı perişan ederken ortada yoklar.
  lazio teknik direktörü önünde saygıyla eğilirken ortada yoklar.
  fenerbahçe'yi kadıköy'de 2 sezondur perişan ederken ortada yoklar.

  ama takım ligde tökezleyince hepsi burada. olmaz olsun böyle taraftar. hocanın deyimiyle "seyirci".
 • 33520
  takımının attığı nizami gollerin verilmemesinin, oyuncularına yapılan penaltıların ne sahadaki hakemlerce ne de var hakemlerince görülmemesinin en büyük sorumlusu olan hocamız. olmaz hocam bu kadar da bir penaltımızı da çal bari.*

  avrupa'da düzgün hakem yönetimi ile neler başardığı 2021-2022 sezonu ile sabit olan teknik direktörümüz. ama pardon hakemi de yenmek lazım değil mi? herhalde böylesine über bir düşünce türü ancak ve ancak bizim taraftarımızda olabilir. olur tabi onu da yenelim.
 • 33521
  2021- 2022 sezonunun ilk devresini liderden 10 puandan fazla geride kalmadan kapatabilirse 1997 yılı şampiyonluğu gibi bir şampiyonluk yaşayacak olan teknik adam.

  o sezonun devre arasında yapılan dokunuşlar ve en önemlisi takımın potansiyeline yaklaşmış olması ile şampiyon olmuştuk. bu sezon da en büyük sorunumuz olması gerekenden geride olmamız. hep dedim yine diyorum: takımın ışığı var ama elektrik akımı zayıf geliyor. inşallah devreye kadar kalan 5 maçtan ( çok ama çok zor biliyorum ama) galip ayrılırız. böyle bir final ile şampiyon olacağımıza eminim.
 • 33522
  iyisiyle kötüsüyle 3 yıl mustafa cengiz'le birlikte çalışan hocamız. cezalı olduğu için basın toplantısında vb konuşamadı ama en azından sosyal medya üzerinden bir mesaj yayınlaması gerekirdi düşünüyorum.

  edit: sanırım yanlış anlaşılma var. aralarının iyi olmadığı bilinirken ve cezası sebebiyle maç sonrasında bu konuda konuşma şansı da yokken böyle bir paylaşım yapması hoş olurdu. instagramdan paylaşım yapmadın, istifa et, rezilsin, suçlusun falan demedim.
 • 33523
  herşeyi bir kenara bırakıyorum, beraber de çalıştığı galatasaray eski başkanının vefatından dolayı hiçbir yerde başsağlığı mesajı yayınlamamasını ben doğru bulmuyorum. sonuçta galatasaray'a hizmet etmiş hatta bu yolda sağlığından olmuş birinden bahsediyoruz.

  edit: fatih terim kişilik olarak biraz fevri ve inadı olan bir kişilik. belki de bu yönlerinden dolayı biz erken düşüncelere kapıldık. ben kendi adıma bu entry'yi silmiyorum kendisinden özür diliyorum. her zaman dediğim gibi kendisini çok sevmekle birlikte rahmetli mustafa cengiz döneminde de çok inatlaşmaları ve sürtüşmeleri olmuştu. ama hayat kısa hepimizin bir son durağı olacak. ve hepimizin hataları yer yer ön yargıları olacaktır. tekrar etmekte bir sorun görmüyorum ben kendisini çok seviyorum çünkü çoğu dönem diğer takım taraftarlarının arasında gururla gezmemize vesile olmuştur. ama bu tecrübe ve bu birikime sahip bir kişilik olarak çok ufak hatalarla takımın onlarca puanına mal oldu. isterim ki daha konsantre şekilde hep takımın başında kalsın. ama zarar verdiği anda da sevgim baki kalır ama asıl olan galatasaraydır düşüncemle artık köşesine çekilmesini isterim.
 • 33524
  2021-2022 sezonunda fenerbahçe ve beşiktaş'ın da kötü gitmesi ile beraber, geçiş sezonu dediği bu sezonda şampiyonluk yarışını çok fazla önemsemediğini düşünüyorum. aslında temel olarak kötü bir fikir değil. doğrudan rakibin olan fenerbahçe'nin de şampiyonluk da geri kalması ile birlikte nispeten genç ve yeni kurulan kadronun üzerinde şampiyonluk baskısı hissettirmeden ilerlemek mantıklı olabilir. istediğini yapma imkanı tanır sana. trabzon'un şampiyonluğu, bize bir şey kaybettirmez. ligi ikinci veya üçüncü bitirmek ve avrupa'da en azından çeyrek final oynamak bizim için bu sezon yeterli bir hedef olacaktır. önümüzdeki yıl ise uefa gruplarına en azından ikinci torbadan katılarak puan aralığını artırmak, gelecek yıl alınabilecek bir şampiyonluğun ardından şampiyonlar ligi elemeleri için oldukça değerli bir kazanım olacaktır. elemelere seribaşı girmek gruplara kalmak için çok önemli. hatta uefa'da sınırlı da olsa elde edilecek iave başarı daha da önemli. diğer taraftan genç oyuncu geliştirmek ve satışından para kazanmak da bir hedef olmaı. bu mali yapı oyuncu satıp para kazanmadan sürdürülebilir değil. mali yapı güçlenmeden şampiyon olmak da hiçbir işe yaramaz...
 • 33525
  hocayı eleştirirken ''kendisini biz de çok seviyoruz, düşmanı değiliz'' gibi cümlelerle giriş yapmak artık çok yordu. kendisinin öyle bir fan kitlesi var ki, olumsuz ne söylense hoca düşmanı olarak görülüyor. acayip bir olay gerçekten. arkadaşlar merak etmeyin yani hocayı sizden daha çok seviyor olabiliriz ama bu doğru bildiklerimizi söylemekten vazgeçeceğimiz anlamına gelmez.

  son iki yıldır herhangi bir başarı yok. futbol desen kötü futbol oynuyoruz. bu sezon da tamamen avrupa maçlarıyla yaşıyor. liderden 14 haftada 14 puan fark yemenin başka izahı olamaz. benim net olarak anladığım; avrupa kupasının kokusunu aldı. lider çıkarsak direkt son 16'ya kalma fikri hocanın içini kıpır kıpır ediyor. devre arasında yapılacak bir gedson transferiyle birlikte kura şansı da yanında olursa ''kendine göre hayalleri, rüyaları'' gerçek olabilir.

  ama şunu belirtmek isterim; fb yenilgisinden sonra marsilya maçında 40 bini aşkın taraftar her şeye rağmen tribüne geldiyse, bu büyük galatasaray taraftarı böylesine bir lig performansını da hak etmiyor.
 • 33526
  malatya gibi rezil futbol oynayan, her hattı dökülen, stoperinde sadık ve semih kaya’nın olduğu bir takımı yenmek için ocak ayını beklememize gerek olmadığını düşünüyorum.
  bu ligde 14 maç oynandı ve sadece 6 galibiyetimiz var. kadro yetersiz lafına kesinlikle katılmam mümkün değil çünkü aynı takım gidip marsilya’ya 4 gol atıyorsa takım ne kötüdür ne de eksiktir.
  sorun hocanın sisteminde yatıyor.
  avrupa’da size karşı futbol oynamak isteyen takımlara karşı geçiş hücumu ile skoru almak bu kaliteli kadro için yeterli olabiliyor ama ligde kapanan takımlara karşı hocanın bir planı, düzeni ve sistemi olduğunu söylemek zor.
  üstelik her maç yapılan saçma rotasyonlar yanlış ilk 11’ler, ilk yarilarin cope atilmasi ve mac ici yanlis degisiklikler maclari icinden cikilmaz hale getiriyor.
  haftalarca forvette halil inadi zaten basli basina tartisilmasi gereken bir konu.
  ınanilacak gibi degil ama malatya gibi futbol fakiri karsisinda oynanan oyunun gelistigini soyleyenleri goruyorum bu daha da uzuyor.
  son bir sozde eski baskanimiz mustafa cengiz vefatindan sonra soylemek lazim. her firsatta federasyon karsisinda yanliz birakildigini soyleyip yonetimle surekli tartisma icine girerdi eskiden.
  aldigi 6 mac ceza, son iki macta aleni hakem hatalari ile ilgili burak elmas yonetiminin arkasinda oldugunu ve destek oldugunu dusunuyor mu merak ediyorum.
  yoksa bu yaptiklari son iki sezonda basarisizliga kilif uydurmak miydi?
 • 33527
  geçen sezondan kalan, gole ihtiyacımız olduğunda orta sahayı boşaltıp forvet almasıyla oyunu rakibe veren hocamız. bunu kaç defa yaşadık sayısını bilmiyorum.

  sen rakibe baskıyı forvetlerinle değil, dönen topları toplayıp devamlı atak tazeleyen orta sahan sayesinde kuruyorsun. tam baskıyı kurmuş poziyonlara girerken, bir anda orta sahadan oyuncu alıp forvete koyunca rakip rahatlıyor, baskı bitiyor. baskıyı kurmuşsan doğru yoldasın, devam et. o gol mutlaka gelecek.

  bu maç özelinde baskıyı bitirmesinin yanı sıra, ikinci yarı oyuna girip iki pozisyona giren ve ceza sahasında çok etkili olan alexandru cicaldau'nun da etkinliği bitti.

  futbolda zor olan oyunu almak, baskı kurup rakibi hapsetmek ve bunları yaparken geçiş yememek. sen zor olanı yapmışsın, rakip bunalıyor, gardı kırılmak üzereyken "dur gol atamadım bir türlü bir forvet daha alayım" diyorsun ve her şey başa dönüyor.

  fatih hoca önceden oyuncu değişiklikleriyle maç alırdı, şimdi bırak maçı almayı, oyunu veriyor. hocanın eline geniş değil, dar kadro vereceksin. 5 oyuncu değişikliği de olmayacak. sanırım bu şekilde tolere edilebilir. diğer türlü hatalarının farkına varıp döneceği yok.
 • 33530
  bu sezon kazandığımız maçları bir inceleyelim. rizespor deplasmanında son saniyede gol atıp kazandık. hatayspor maçında son dakikalarda gol atarak kazandık. göztepe maçında kaleci hatasıyla ikinci yarı maçı döndürdük. konyaspor maçında defans ve kaleci hatasıyla şansla golü buldu ve maç boyunca konyaspor oynadı. giresun ve gaziantep maçı hariç rahat geçen bir galibiyetimiz yok. puan kaybettiğimiz anadolu takımlarına bakalım kasımpaşa maçında 2-0’ı koruyamadık. kayserispor maçında deplasmanda rotasyon yapıp pozisyon bulamadan 3-0 yenildik. karagümrük deplasmanında rotasyon yapıp berabere kaldık. malatyaspor maçında rotasyon yapıp berabere kaldık. alanyaspor maçında evimizde son dakikada 1-0 yenildik. derbilere bakalım üç derbide istediğimiz şekilde öne geçtik, fakat koruyamadık beşiktaş ve fenerbahçe maçlarında 1-0 öne geçip defans ve kaleci hatasıyla anında gol yedik ve maçları kaybettik. trabzonspor maçında da 2-0 öne geçtik fakat üstünlüğü koruyamadan berabere kaldık.

  14 haftada attığımız gol sayısı 19 iken yediğimiz gol sayısı 17, averajımız 2 tam bir orta sıra anadolu takımı performansı gösteriyoruz. puan kaybettiğimiz maçları inceleyince fenerbahçe ve kasımpaşa maçları haricinde puan kaybettiğimiz hangi maçta tam anlamıyla galatasaray bu maçı kaybetmeyi hak etmedi dedik. tamam avrupayla beraber götürmek zor doğru fakat tabloda bu kadar absürt olmamalı. lige gerekli önem verilmiyor. avrupa’da rakibe göre çok iyi analiz yapılırken, ligde nasıl olsa benim oyunum yeter mantığına gidiliyor. rakipler senin oyun anlayışına ligde 1 hafta çalışıyor, sen duran topla çözebilirsin bunu 160 kornerde golün yok. luyindamanın hatay’a attığı gol dışında duran top golün yok. böyle bir ortamda başarısızlığında bir sorumlusu olmalı, kayserispor maçında takımın yarısı olan berkan cicaldau ikilisi, malatyaspor maçında takımın hücum gücünün neredeyse yüzde 70’i olan cicaldau, kerem, morutan, feghouli’nin oynamaması cidden büyük bir sorun. liderden 15 puan geride kalmışken 0-0’a razı halde ilk yarıyı çöpe atmakta fatih hocaya yazar. lig performansımız bu haldeyken giresunspor ve gaziantep dışında rahat galibiyetimiz bulunmazken neden sanki bizim ligimize türkiye kupası muamelesi yapılıyor anlamıyorum.
 • 33532
  mustafa cengiz'in cenaze töreninde yer aldığı sürece sosyal medyada bir şey paylaşmasına gerek yok. sosyal medya ne kadar çirkef insanlarla dolu. adam bir şey paylaşsa husumeti gündeme getirip senin yüzünden öldüye kadar götürmek için insanların paylaşım beklediğini tahmin etmek zor değil. bu sebeple paylaşım yapmak zorunda değil ama cenaze töreninde yer almalı.
 • 33533
  insanlar sosyal medyada istediğini paylaşır, istemediğini paylaşmaz. taziye paylaşmak zorunda değil, insanlara rol biçme hadsizliğini bir zahmet bırakın. mustafa cengize allahtan rahmet, kalanlarına başsağlığı dilemekle birlikte, geçmişte görev yapmış başka isimler de ebediyete intikal ettiğinde de paylaşım yapmamış hoca. hayatı sosyal medyadan ibaret sanmayın, sosyal medyadan mesaj yayınlayınca acılar dinmiyor. bu içi boş, tatlı su romantizmi çok sıkıyor artık. işi şova döndürmeye çalışmayın, ne hoca ne başkası, hiç kimse, hiç kimseye bir şey kanıtlamak zorunda değil. yeter.