resim
Fatih Terim
Görev:Teknik Direktör
Takım:Galatasaray
Yaş:68
Uyruk:Türkiye
 • 31322
  21 temmuz 2021 psv eindhoven galatasaray maçına çıkardığı kadrodan 8 tane oyuncuyu ideal 11'inde düşünmeyen, elinde olmadığı için maça çıkaran hocamız. alpaslan öztürk, aytaç kara, arda turan, ömer bayram, emre kılınç rotasyon oyuncusu olacak planda. sekidika, babel, sakatlığı sonrası luyindama takımda dahi istenmiyor. sonradan giren falcao ve feghouli'yi istemediğini sağır sultan bile duydu zaten. şu kadro ile kasımpaşa'yı bile yenemezsin. bir çok kişi hocanın bir mucize yaratmasını bekliyordu bu maçta. ben beklemediğim için bir hayal kırıklığı yaşamadım. kadroya bakan birinin hoca kim olursa olsun psv'ye yenileceğini bilirdi. bu kadar öfkenin sebebini de anlamıyorum psv'den bahsediyoruz, östersunds'dan değil. guardiola 3 sene çalışsa bu kadroyla, o da eleyemezdi psv'yi. dünyanın en gelişmiş taktiğini versen de bu kadro uygulayamaz. önyargı ve psv maçının öfkesi ile okuyan biri "şimdi de suçlu oyuncular olmuş." diyecektir. yanlış. suçlu 3.5 sene yönetip kadroyu bu hale getirenler. 1 aylık yönetim isterse messi'yi getirsin oturmuş bir takıma karşı şansımız yoktu.

  bugün tempo eksikliğinden dem vuruluyor, kadroda hızlı ve tempolu kaç oyuncu var mevcut bakmak lazım. hoca bunun farkında, değilmiş gibi yapmaya gerek yok. berkan, gedson, stryger, kurzawa, aanholt, alioski, dieng şu ana kadar adı geçen ghezzal ve stanciu hariç temposuz oyuncu yok. benim yaşı yüzünden istemediğim stryger ve aanholt bile tren gibi oyuncular, euro 2020'de şahit olduk. ghezzal ve stanciu zaten saf yetenek, sürpriz faktörü, için isteniyor. modern futbol isterken kadrodan bağımsız isteyemezsin. şu ana kadar alınan tek oyuncu barış alper yılmaz genç ve tempolu bir oyuncu. bir sistem kurabilmek için önce o sistemi oynayacak oyuncular gerekli. guardiola bile sistemine deli gibi oyuncu alıyor, yaşlı genç demeden. yani guardiola bile olsan sistemi oynayamayacak oyuncuyu sisteme oturtamazsın. istediğin kadar video izlet oyuncuya.

  yapılanma için 3 sene isteme söylemi boşa değil. hoca ile ünal aysal zamanında bir yapılanmaya gidilmiş ve başarılı olmuştur. bu 3 senenin istenme sebebi 0 şampiyonluk 0 avrupa başarısı 0 kupa için mazeret oluşturmak değil. hocanın da beklentisi bu 3 senenin 3'ünde şampiyon olmak. avrupada adından söz ettirecek bir takım için sabır gerekiyor. yapılandırma yönetimden ve mali durumdan ayrı düşünülebilecek bir olgu değildir. bu yapılandırma göründüğü üzere sadece oyunculardan itibaren değil, teknik kadroyu da kapsıyor. teknik direktör değişimi ise aşırı gereksiz zira hocanın seviyesinde hoca getirme şansımız yok. "hoca seviyesi avrupada 39'a 4 yapmak." diyenler olacak ancak bu hoca seviyesi değil maalesef galatasaray seviyesi. önce olduğumuz konumu bilelim. biz 2021 itibari ile avrupanın kolay kurasıyız. buradan inşa etmemiz lazım. psv, brugge, kopenhag seviyesinde değiliz. bu kulüpleri yakalamamız lazım. şampiyonlar ligi takımı değiliz, oraya adım adım yaklaşmamız lazım.

  hocaya 3.5 senedir neden yapılandırma yapmadınız demek saçma çünkü geçmiş yönetimin yapılandırmadan anladığı: hocaya rağmen diagne'ye 13 verip 6 ay sonra gitmesi için mobbing yapmaktı. hocanın geçmiş yönetimi yıllarca koruması en büyük hataydı bana göre. şimdi kendisine mobbing yapan o yönetimi korumak için söylediği "ocağa kadar sabredelim." sözü şimdi önüne konuyor. galatasaraylılara sözüm var diyerek istifa etmemesi en büyük hatası oldu hocanın. bu transfer döneminde genç ve tempolu oyuncularla kreatif tecrübeli oyuncuları harmanlayacak bir iskelet kurulacağına inanıyorum. hocanın ekibine de çok ciddi takviyeler olacağını düşünüyorum. özellikle dünya çapında bir kondisyoner ekibi gerekli. atletik performans uzmanı değil. aerobik ve core egzersizleri yaptıracak, oyuncuların kondisyon seviyesinin takibini yapacak ve bunlara karşı önlem alacak, sakatlık önleyici antrenmanlar yaptıracak bir ekip gerekli. türk futbolunda genel olarak bir kasım ayında maksimuma ulaşacak şekilde yükleme yapma alışkanlığı var. avrupa takımları oyuncularının kondisyonlarını yazın bile takip ediyor, düşmesine izin vermiyor. bizimde o hale gelmemiz lazım.

  futbolda ana başarı sebebi sabırdır. kadroda, teknik ekipte ve sistemde istikrar yakalamamız lazım. rekabetçi ve genç bir kadroyu sabırla çalıştırarak başarılı oluruz ancak. ilgilendiğimiz oyunculara bakınca da possession oyunu oynayacağımızı da pek sanmıyorum. hoca pragmatik bir adam. feghouli, belhanda, mariano ve fernando varken possession oynamak allah'ın emri gibiydi, başarılı da oldu. o kadro bozulduktan sonra bu oyuna devam edemedik. seri, nzonzi, lemina ile devam edebiliriz sandık ama o seneki şampiyonlar ligi performansımız her şeyi değiştirdi. hoca o günden beri hatta 14 şubat 2019 galatasaray benfica maçından beri tempolu takım istiyor. psv maçına çıkan 11 ile hiç bir sistem oynanamazdı zaten. bu yüzden transfere ve sabra ihtiyacımız var.
 • 31323
  benim nezdimde 2021-2022 sezonu kendisi adına teknik direktörlük anlamında son şanstır. ya istediği transferler yapıldıktan sonra artık o görmek istediğimiz iyi futbolu bize izletecek ve evlatçılıktan vazgeçip gençlere daha fazla şans verecek ya da teknik direktörlükten emekli olup sportif direktörlük gibi bir mevkiiye geçip o şekilde kulübe hizmet etmeye devam edecek. kendisi bizim yaşayan en büyük efsanemizdir. bu yüzden sağlıklı olduğu müddetçe galatasaray'a mutlaka hizmet etmesi gerektiğini düşünüyorum. sportif direktörlük dışında yönetici veya futbol şube sorumlusu da olabilir.
 • 31324
  şu an benim için başarısızlığın baş sorumlusu çünkü ortada 3-4 senedir kötü oyun olmasına rağmen sebebini taraftara anlatmadı. anlatsa belki de ona hak vereceğiz, zaten galatasaray efsanesi olması sebebiyle nihayetinde onun haklı olmasını birçok taraftar ister.

  aynı şeyi milli takımdan olaylı bir şekilde ayrılmadan önce de yaptı. hiçbir şey anlatmadı. olayda iki taraf vardı: kendisi ve arda turan'ın bulunduğu taraf. ne oldu? kimse bir şey anlatmadı ve ikisi şu an yan yana. e suçlu kimdi? tutkuyla milli takımı destekleyen taraftar mı? ya anlatacak bir şeyi yoktu, yani düpedüz başarısız ve haksızdı ya da egosu tavan, anlatsam da anlamazlar diye düşünüyordu. nereden bakarsak bakalım bir şeyler yanlış.

  mesela ben taraftardan 3 sene istemesini şöyle yorumladım: 3 sene daha takımın başında olacağı için galatasaray iyi top oynamayacak ama sonra galatasaray toparlayacak çünkü kendisinin kontratı bitiyor, yerine muhtemelen başka bir hoca gelecek.
 • 31325
  21 temmuz 2021 psv eindhoven galatasaray maçında takımı teknik ve taktik yönden rakipten geride bırakması tamam süpriz olmadı bana. zira modern futbolun gerisinde kalan bir hocamız var. ama takımı fizik kondisyon olarak da geride bırakması artık bu işin fatih hoca ile olmayacağının net göstergesidir.
  yollarımızı ayırmanız gereken teknik direktör
 • 31326
  21-22 sezonunda herkesin kendisine saygısından ve korkudan dolayı sportif direktörlüğe geçmesini önerdiği teknik direktör.

  bir zaman ben de böyle düşünuyordum fakat bunun çok naif bir düşünce olduğunu bilmek lazım. kendisine sorulan basit bir soruda bile gazeticiyi tersleyen hoca sportif direktörken teknik adam ve ekibi rahat bırakır mı gerçekten? başında koskoca terim varken atıyorum okan buruk ne kadar rahat çalışabilir... terim öneri adı altında sürekli taktik verecektir, uygulanmadığını görürse deliye dönecektir, uygulanırsa ve başarısız olursa da hoca her kimse kendinden taviz vermiş olup hesap ona kitlenecektir.

  kısacası terim'in sporitf direktörlük, başkanlık vb. hayali olmamalı bu egoyla. hoca yaşayan efsanedir, veda edeceği gün hoca olarak veda etmeli ve torunlarıyla vakit geçirmelidir. bu da ayrı bir konu haa... 60 yaşından sonra hazır para da varken niye bu çalışma arzusu anlamıyorum. git güneye al bi' jetski takıl denizde, torun sev, bağ bahçe işlerine bak, paran var dünya turuna çık... neyse yav...
 • 31328
  bir gazetecenin sorusuna dahi tahammülü olmayan hoca. psv maçı sonrası sorulardan yırtmak için güzel atar yaptı. zaten maç sonraları hocaya doğru düzgün soru sorma cesareti gösterebilen kimseler de yok. ben bir galatasaray taraftarı olarak her zaman birçok şeyi merak ediyorum ama cevap hep fatih hocanın bir bildiği vardır oluyor. çiçek mevsiminde güzeldir, soluyup gittiğinde değil.
 • 31329
  bundan sonra futbol olarak galatasaray'a bir şey katmayacağı gün gibi açık olan, zamanında inanılmaz başarılara imza attığımız teknik direktörümüz. bu sadece 5 yenilmiş bir maç sonrasının değil koskoca 3 senenin, şampiyon olunduğu senelerde dahil avrupa kupalarındaki kötü oyunun bir sonucu.

  schalke, porto, real, psg, brugge, rangers, psv... son 36 maçta 4 galibiyet. yenilen 71 gol...

  her şey transferle çözülmüyor maalesef. sahadaki oyuncuların tekniği, kapasitesi belki vizyonları yetersiz olabilir ama hem fiziksel hem de koşu mesafesi olarak ezilen bir takım görmek çok üzücü.

  ayrıca hoca devam edecekse kesinlikle sağlam bir analiz ekibi kurmasını öneriyorum. bu işin youtube'da dahi fedaileri var artık, rakip oyuncunun doğduğu köyü bile biliyorlar. illa analizcilerimiz vardır ama psv maçından sonra ne kadar işlevsel çalıştıklarından şüphe duymaya başladım.
 • 31333
  galatasarayimizin futbolcu ve teknik direktör olarak efsanesi.
  dünyada her teknik direktörün istediği kadro kurulmuyor. bazı teknik direktörler elindeki malzemeye göre en uygun oyunu oynayıp başarılı olmaya çalışıyorlar. fatih terim ise hiçbir zaman elinde uygun oyuncu grubunun olmayacağı bir futbol hayali kuruyor, fakat bu imkansız. elinde hiçbir zaman böyle bir maddi güç olmayacak. olsa dahi aldığı oyuncularin tutacağına dair bir garanti de yok. dolayısıyla eldeki oyuncuların değerini arttıracak ve malzemeye uygun bir oyun şablonu oluşturması gerekiyor. üç buçuk senede bunu başaramadığı için artık buna dair inancım yok. sahaya çıkardığı takımlar birbirinden habersiz, kendi istediği şekilde değil rakibin istediği şekilde pas yapan takımlar. hiçbir takıma üstünlük sağlayamıyor. artık galatasaray'a zarar veriyor fatih terim ile birliktelik. ışin kötü yanı kendisi ayrılsa dahi gölgesi yeni gelen teknik direktörler in üstünde demokles'in kılıcı gibi sallanacak.
 • 31334
  bu sezona galatasaray ile başlamayı hak etmeyen hocamız.

  öncelikle kendisini çok severim, ancak kulübün itham etme geleneğine sahip çıkmak, kişiler yerine aslolan galatasaray'dır demek boynumuzun borcu olmalı.

  terim'i terim yapan cesareti idi, bugün başarısız kılan ise konservatif yaklaşımı. geçmişi iyi oyuncuların bir kaç hareket ile günü kurtarmasından medet umuyor, alternatiflere bakmak yerine. bu davranışın fırsat maliyeti ise istikrarsızlık olarak geri dönüyor.

  galatasaray'ın devrime ihtiyacı var kendisinin belirttiği gibi. ama terim o devrimi yapacak kişi değil artık. kuvvetle muhtemel şampiyon olacak bu yıl, ancak bu durum; bu gerçeği değiştirmeyecek.

  terim statükoya meydan okuyarak avrupa futbolunu kökünden sarsmış bir hocaydı. bugün ise yıkılan statükodan ayrılmaktan korkan bir figür. dolayısıyla ligin kalitesi göz önüne alındığında terim her yıl şampiyonluğun en büyük adayı olacak.ama şampiyonlar ligi performansında dramatik bir gelişim olmayacak kaldığı müddetçe.

  böyle bir galatasaray mı hayal ediyoruz peki? bu soruya cevap verecek tek merci, galatasaray taraftarının vizyonudur. gelecek neler getirecek göreceğiz.
 • 31335
  kulübümüzde teknik direktör olarak ilk defa görev aldığı 96 yılından günümüze koskoca 25 yıl sonra 21 temmuz 2021 galatasaray psv eindhoven maçı sonrası bana ilk defa devlet memuru izlenimi vermiş sevgili hocamız. daha önce kendisine kızdım, içerledim vs. "tekrar gelme" dediğim de oldu lakin bu his çok farklı bir his iki gündür kafamın içinde dönüp duruyor.

  niyetim herhangi bir hakaret vs. asla değil. sadece düşündüm taşındım ve anladım ki kendisini seviyoruz ve sevdiğimiz için göremiyoruz. kendisine sonsuz başarılar diliyorum.
 • 31338
  önceden her geldiğinde camiayı toplayan, birlik olmasını sağlayan bir kişilikti kendisi. ama artık oynattığı kötü futbol ve kendisine toz kondurmamak adına taraftar oyunculara yöneticiler sarmaya başladı. kendisinin üzerinden suçu almak adına herkes suçlu oldu. remzi sanver’e kadar eleştiriler yapıldı. hatta küfürler edildi.

  kimse kusura bakmasın geçen sene son maçlarda bile konsantre olsa transfer konusunda bu kadar acele etmemize gerek kalınmayacaktı. ve kendisi asıl yapması gereken işi; antremanları, teknik taktik işlerini, futbolcu konsantrasyonlarını hakkıyla yapsaydı futbolculara da küfürler edilmeyecekti.(bir takımda her futbolcu mu kötü olur.) ama şimdi kendisi hariç herkese sarıyor taraftar. haliyle artık birleştirici değil ayrıştırıcı bir role büründü.

  sevgimiz baki kalsın, güzel hatırlayalım ama artık bırakın bir yılı bir gün bile beklenmemeli. ve sportif direktörlük falan da yapmamalı. orada da ben rahat vereceğini düşünmüyorum yeni teknik heyete. hocam yolun açık olsun ama bizi sal artık lütfen. biz seni sevdik, sevmeye de devam ederiz yine.
 • 31339
  galatasaray markasının çözümsüz bir sarmala girmesindeki baş figürdür. şöyle ki:
  fatih terim markası, bir çoklarına göre galatasaray kadar büyük. bu durum da başarısızlıkta bile yaptirimsizlik ve hesap sorulamazlik getiriyor. yarin terim ayrilsa, yerine kolay kolay kimseyi bulamaz takimimiz. zira terim, demokles'in kılıcı gibi sessiz ve derinden yeni teknik ekibin başarısızlığını bekliyor olacak. ılk tökezlemede yine bir twit: "nerede kalmıştık". taraftar zaten yeni ekibi linç edecek bir tek hata kolluyor olacak.
  bunun tek çözümü, fatih terim'in "ben emekli oldum ve artık kesinlikle takim çalıstırmıyorum" diyerek cidden sahnelerden çekilmesi. sir alex ferguson gibi. bunu yapmayacağı da aşikarken benim ön görüm, galatasaray olarak son derece sancılı bir sürece girdiğimiz yönünde.
  taktik, kondisyon, diziliş, oyun planı, yedek plan, duran top, antrenman, sorumluluk ve benzeri alanlarin tamaninda çok yetersiz bir takimiz. sonumuz hayrola.
  benim için artık emekli olması gereken spor efsanesi.
 • 31340
  eğer fabrika ayarlarına dönmezse üç sezonun sonunda rezil olarak teknik adamlık kariyerini noktalayacak olan teknik adam. bu gidişin varacağı başka hiçbir yer yok. kendisini sualsiz savunanlarda bile bıkkınlık görüyorum.

  bu kadar inat fazlaca hırsla bir araya gelirse allameicihan olsan sonunda rezil olursun. bu adam galatasaray'ı türkiye'nin bir numaralı kulübü yapmış adam. bu şekilde bir kariyer sonu gerçekten üzücü.
 • 31341
  tüm galatasaraylıların saygı duyması gereken türk futbol tarihinin en başarılı insanı.

  eleştirilebilir, sevilmeyebilir, hatta nefret bile edilebilir bunlara kimse laf edemez, herkesin özgür iradesidir. ancak özellikle bu sözlükte saygı duyulmak mecburiyeti olmalıdır. saygı duymayıp laf geçirdiğini ve komiklik yaptığını sananlar, galatasaray düşmanlarından hallice olduklarını bilmelidir. özellikle yeni nesil gençler vefa nedir, sevda nedir, dava nedir öğrensinler; hocanın hayatını, galatasaray’ın tarihini ve tarihte yaşadığımız zorlukları okusunlar; ki ondan sonra ahkam kesip, ileri-geri konuşup komiklikler yapsınlar.
 • 31344
  4 sezondur basimizda olan teknik direktor.
  - ilk 2 yılında sampiyon olmuştur
  - pandemi sezonunda başarısız olmuştur.
  -4. sezonunda lider ile eşit puanda bitirmiştir.
  -kadikoydeki 20 yillik kazanamama serisine 2 sene ust uste kazanarak son vermiştir.
  -avrupada başarısız olmuştur. ozellikle ilk sezon.

  şimdi adamin son gelisindeki künyesi bu. ha son 10 yılda da 5 şampiyonluğun 4 ü kendisi iledir.

  yani eleştiriyi tabi ki yapmak lazım. cimbom ligde nasil olursa olsun avrupa'da iyi oynardi eskiden mesela. o motivasyonu avrupa'da göremiyorum artık hocada. yardimcilarin, ozellikle bu sezon, teknik taktik bilgisinin yetersizliği konusuna da kesinlikle katılıyorum. ardayı ben de istemiyordum. ancak bu sabirsizlik nedir arkadaslar. şu künye kimde olsa desteklenir.

  işe iyi tarafından bakarsak, bu sabirsizlik hocanin çıtayı nerelere çıkardığının göstergesi diye dusunuyorum. fatih hocayı kulübede gördüğümde, kotu giden şeylere en az benim kadar sinirlendiğini sovdugunu düzeltmeye çalıştığını da biliyorum. allah yardımcısı olsun. galatasarayi avrupada da en üste tekrar tasiyacagina ve ligdeki başarısını devam ettireceğine güvenim tam.