• 29782
  ne kadar kısa ne kadar uzun bir yazı olacak bilmiyorum ama daha fazla içimde tutamayacağım bunları.

  ne istiyorsunuz fatih terim'den tam olarak?
  gitmesini mi istiyorsunuz? gidebilir. bir teknik direktörün bir takımdan gitmesi kadar doğal bir şey tabii ki de yok. (fatih terim'i asla ligdeki teknik direktörler ile aynı seviyede tutmuyorum sadece unvanı teknik direktör olduğu için dedim bunu.)

  hepimiz galatasaray'lıyız, hepimiz galatasaray'ı seviyoruz, hepimiz galatasaray ile gülüyor ya da ağlıyoruz. bence burada hemfikiriz hepimiz.
  yanlış kadro tercihleri, yanlış oyun okumalar, yanlış değişiklikler, geç oyuna müdahaleler, hocanın sahaya konsantre olamaması bunların hepsi bir argüman ve dayanağı olan argümanlar. bunları söylemek ve bunlar üzerinden eleştirmek dünyanın en normal şeyi. eleştirmesek zaten diğer takımlardan bir farkımız olmaz.

  ama bana dokunan bir şey var. saygısızlık, üslupsuzluk ve nankörlük..
  hayatını ve 40 yılını futbola adamış, katılan katılmayan vardır ancak "galatasaray'ı galatasaray yapan" adamı "bunamış", "gitsin bodrum'da torun sevsin artık yeaaa" "bu takımı böyle oynatanın allah belasını versin" gibi yanında birçok küfür barındıran söylemlerle eleştiren daha doğrusu hakaret eden insanlara benim tahammülüm kalmadı. ki bu insanlar galatasaray taraftarı...

  pardon ama şunu sormak istiyorum futbola ve galatasaray'a hayatını adamış, yaşımız kadar bilgisi, tecrübesi olana adama bunak demek sizin haddinize mi? bunu hiç sordunuz mu kendinize?

  şahsım adıma en azından eleştirmeyin demiyorum ben. çünkü ben de eleştiriyorum. neden emre akbaba izledik? dedim, neden oğulcan çıkmadı? dedim, neden gedson'u stoper kullanmak yerine asıl mevkii stoper olan ozornwafor oynamadı? dedim, neden 75 dakikada değişiklik yapıyoruz her seferinde? dedim, neden sene başından beri oturmuş oyun düzenimiz yok? dedim. bunların hepsini ben de sordum ben de eleştirdim. ama ben asla haddimi bilmez gibi bunak demedim, küfür etmedim.

  fatih terim ile artık olmuyor ya da olmayacak sanırım.
  hoca artık kafasını sahaya veremiyor.
  sanırım hoca artık bırakmalı iki taraf için de.
  fatih terim gitse iyi olacak
  belki de artık fatih terim bitmiştir ve gitmesi gerekiyordur.

  bakın yukarda size üslubumla gitmesini söyleyebildim. siz üslupsuz ve hakaret eder gibi gitmesini istemeyi nasıl başarıyorsunuz?
  bu kadar emeği başarısı olan bir adam saygı duymak bu kadar mı zor? emeklerinin karşılığında nankörlük yapmamak ve olmuyorsa gitmeli demek bu kadar mı zor?

  tekrar diyorum eleştirmesin gitmesin demiyorum sadece üslup, saygı ve biraz minnet.
  bu kadar zor olmalı ömrünü adamış bir efsaneyle yollar ayrılacaksa minnetle ve saygılı bir şekilde ayrılmak.

  bu şekilde yazdığım, savunduğum için "terimci" diyecekseniz ya da diyeceklerse, hay hay gurur duyarım.
  zevkle önce ben kendim "terimciyim" derim :)
 • 29783
  takımın iyiliği için sadece istifa etmesi değil aynı zamanda hocalık kariyerimi de sonlandırıyorum demesi yerinde olacak olan teknik direktör. yoksa yerine kim gelirse gelsin en ufak bir tökezlemede fatih terim sesleri yükselecek ve biz yine kısır bir döngüye gireceğiz. kendisi emekli olmadığı sürece takımın başındaki teknik direktörün üzerinde baskı olacaktır.
 • 29784
  kendisinin formsuzluğunu, hatalarını zaten eleştiriyoruz, ben bugün değil 1 sene öncesinde ayrılması gerektiğini düşünenlerdenim.

  gel gelelim işin boyutu geçtiğimiz mart ayından beri bambaşka hal aldı. pandemi sebebiyle taraftarın yokluğunu fırsat bilenler net olarak hoca üzerinden galatasaray'a ceza kesiliyorlar. kimseye çıkmayan kartlar bize çıkıyor, kart verecek hakem 50m depar atarak gelip gösteriyor. lehimize bir karar çıkması için çok büyük olaylar yaşanması lazım zaten öyle vurdu bastı falan yetmiyor. hoca buna itiraz ettiği an şak 5 maç ceza ve bu 5 maçın en az 3ü kayıp. bunu artık sen de ben de hoca da takım da cezayı verenler de biliyor. hoca tabi bu it kopuk tayfasına karşı sinecek birisi değil. eee biz de 10 kişi kalsak bile 3 atıp 1 sayacak halimiz yok.

  hoca kaldığı sürece durumumuz bu. düzen değişmediği takdirde de hoca ile gittiği sürece bunlara alışmak lazım. seneye kalırsa da en az 10 maç cezalı ben şimdiden söyleyim. ya hoca önünü açacak takımın federasyonla falan barışacağız, yolumuza devam edeceğiz ya da 2 sene daha sürünüp 2023 yılında artık düzen değişir diye bekleyeceğiz. ha şimdi 2 sene sürünüp, düzen değişmeyince bir 5 sene daha ekstra sürünmek gibi bir ihtimal yok değil hayli de yüksek.

  hakkında da hakkımızda da hayırlısı.
 • 29785
  son 10 yıllık zaman diliminde görev yaptığı 5.5 yılda 4 şampiyonluğu olan teknik direktör.

  hoca geçen yıl transferlerin çoğu son gün geldi takım toplu kamp yapamadı lige kötü başladın. ara dönem kampı sonrası toparladın araya mücbir sebep pandemi girdi şampiyon yapamadın eyvallah dedik.

  bu yıl orta sahasız başladın koskoca kamp dönemi orta saha yoktu taylanı aldın dirilttin emre kılınç geldi hayatında ilk defa düzenli orta saha rolünde oynadı. eteboyu istemedin ama orta sahasızlıktan geldi ses çıkartmadın. moder coulibaly okay falan dedin olmadı. bir şekilde ligde götürdün ara transfer dönemi geldi yeni transferlerle bu sefer kamp dönemi olmadan 8/8 yaptın sonra orta sahasızlıkta gittiler elindeki adamı kovdular ama okyanusu geçip derede boğuldun hoca sen galatasaray büyüklüğü anlamamışsın.

  hadi şimdi as ceketini biz okan buruk ömer erdoğan getirip baktık olmadı idealist ekol genç yabancı hoca getirip 5.5 yılda 6 şampiyonluk alıcaz :)
 • 29787
  gitmesi veya kalması çok önemli değil. bu sezon heba oldu. zaten mucize olup şampiyon olsak dahi seneye avrupa'da yine paspas olacağız bu oyunla.

  ancak hoca yarın muslera'yı forvete koysun, bunu meşrulaştırmak için kırk takla atacak milyon adam olur. adamın eline ligin en dominant ve genç santrforunu vermişler, stopere marcao - luyindama gibi iki önemli adamı sudan ucuza getirmişler, onyekuru'yu almışlar, sağ bek demiş üçlemişler, sol bek demiş getirmişler, bu saçma sapan ffp şartlarında uğraşıp durmuşlar, bugün hala "ya taylan'a yedek gelmedi ondan, yoksa hocanın suçu yok." noktasında volta atılıyor.

  eğer hocanın etrafı da bu tiplerle doluysa biz çoktan ölmüşüz de üstümüzü örten yok.
 • 29788
  gittiğinde bir daha şampiyon olamayız diye korkulan teknik direktör. 2 senedir olamıyoruz işte bi 2 sene daha olamayız bir şey olmaz.

  her şey çok iyi gitse dahi bir gün bırakmayacak mı fatih terim ? bırakacak. en azından bu sezon sonu olsa iyi olur hatta bence şimdi bırakmalı da neyse.

  geldiği 2 sezon şampiyon olduğumuz için kötü futbol hiç konuşulmadı avrupa’da 5-6 yememizi, ortalama takımlara karşı dahi oyun içinde 5 dakika bile üstün oynayamamamızı makasa bağladı ama biz olanı görüyoruz. artık avrupa’sını geçtim galatasaray ligin en kötü takımına karşı bile favori olarak maça çıkmıyor.

  hoca yaşlandıkça daha takıntılı, dediğim dedik hale geldi. hala babel’i kanat oynatan adam bu takıma bir şey veremez maalesef.
 • 29790
  ben artık kendisinden bu sezon * özelinde tamamen ümidimi kestim. ve artık açıkçası iyi niyetli de düşünemiyorum. bu kadar kötü tercihler yapan kişi terim olamaz. ya bilerek yapıyor ya da artık gerçekten çok yorgun ve anlayamıyor.
  bilerek yapıyorsa iki sebebi vardır:
  1. mevcut başkanın şampiyon olarak seçime girmesini istemiyor.
  2. yurtdışından teklif var. ama taraftara da sözü var. taraftar istemeden gitmez. taraftar git desin, o da gitsin sonra da "ben gitmeyecektim. başarısız olma hakkımız yokmuş demek ki" gibi laflar ile hem suçlu hem güçlü olacak.
  kendisi efsanemizdir. burada da çok savunmuslugum vardır. lakin artık komple bir kan değişikliği de şarttır.
  bundan sonra da kendisinin bu kulübe ancak yönetim kademesinde dönmesi gerekir. teknik adamlık koltuğuna artık dönmemesi gerekir. başarılarını inkar eden çarpılır ama artık bu takımın terimsiz planları da olmalı. zaten yaslanmis hocanın ardından gelecek planları artık yapılmalı.
 • 29791
  bu saatten sonra galatasaray'a en ufak bir faydası değil zararı olur hocanın. gelecek sezon için, eksik bölgeler ve kontratı bitecek oyunculardan dolayı takımın yarısına yakını değişecek. harcama limitlerinin ne olacağını tam bilmiyorum ancak uefa ile yapılan 'sattığın kadar alabilirsin' anlaşması sona erdi sanıyorum. fakat bu, parayı sağa sola hunharca saçabileceğimiz anlamına gelmiyor, ki para da yok. sözün özü, makul bedellerle nokta atışı transferler yapmalı, fayda sağlamayan oyuncuları da elemeliyiz. fakat üç senede takım olamayan bir galatasaray görünce, bu değişimi fatih terim'in yapmasını istemem. yanlışım yoksa hocanın bir sözü vardı; 'yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır' diye. bugün ise 'yapamadıkları yapamayacaklarının teminatıdır' noktasına geldi. yeni seçilecek olan yönetim ile yeni sezonda da takımın başında olacaksa, hiç olmazsa teknik ekibini komple yenilemesini, hatta genç bir teknik direktörü yanına yardımcı olarak getirmesini ve onun galatasaray hocalığını sürecini başlatmasını beklerim. kulübeden veya daha yukarıdan takımı takip eden, ligi ve oyuncuları tanıyacak, takım için doğru teşhisi koyacak seviyeye gelebilir, yabancı bir teknik direktör bile olsa. ve bu da gelecek sezonlar için de bize zaman kaybettirmez. lakin bu genç teknik direktör, fatih terim'den artık ne öğrenebilir onu bilemiyorum.
 • 29792
  sen iceride oyle bir organize olursun, sahaya oyle bir yayilirsin ki mac hakemin insafina kalana kadar 4 olur. dunden beri twitter'da bir suru istatistik gorduk: 4 mac haric hep farkli 11'ler sahaya cikmis, galatasaray geri dustugu son bilmemkac macta geri donememis vs. rezillik. yine taktiksel fiyaskolar: 4-4-2'yi denedik, iyi uyguladik dedigi macta orta 4'lunun kanatlari onyekuru ve kerem'di. orta 4'lunun kanatlarina forvet oyunculari koyuyor ve bunun 4-4-2 oldugunu saniyor. 4-2-4 olmasin hocam bu? bu detay bile bence birakmasi icin yeterlidir. kopmak degil bu. drone savaslarina kilic ustasiyla giriyoruz. spor olsun diye ozel ders alirsin da, yaninda "hocam cok iyi kilic ustasisiniz gercekten" demekten baska hicbir vasfi olmayanlar ve barutun icadini kabul etmeyen bir zihinle bir yere varamayacagimizi dis mihraklarla yapilan son 30 muharebe sonucuna bakarak gorebilirsiniz.

  -sen aslansin, herkesi doversin olm!
  +hocam c4 geldi :(
 • 29793
  bir seyi iyi bilmek onu iyi uygulayabilecegin anlamina gelmez. ya da iyi uygulama yetenegini de bir sure sonra cesitli unsurlarin etkisiyle kaybedersin. veya en kotusu artik bildigin seyleri seni iyi uygulamaya iten heyecani ve istegini cesitli nedenlerle kaybedersin. bu ihtimallerden birinin icine hatta sonuncusunun icine dustugunu dusundugum hocamiz. artik ayrilik vakti sanirim. gule gule hocam.
 • 29795
  galatasaray ile birlikte düşman ilan edilen teknik direktör. bunu göremiyorsan kusura bakma, neyi göreceksin? yahu bu takım iyi giderken yabancı kuralı diye ağlayanları nasıl unuttunuz. asla yürümemizi istemiyorlar.

  hocayı eleştirin, kimse eleştirilmez değildir. hataları da var yok değil. hatta bence korkunç hatalar yaptığı zamanlarda var. ama sadece buz dağının tepesine bakamazsınız, gerçekleri de görün. adama bir gün huzur vermediler, ağzını saçsa cezalar yağdırdılar. yönetim bile arkasında durmadı. takıma yaptıklarını söylemeye bile gerek yok sanırım. dün bile neler döndü sahada!

  altını çizerek söylüyorum, sanki her şey güllük gülistanlık ama fatih hoca yüzünden bu haldeyiz söylemleri yanlış. bu söylemler tam da amaçlarına ulaştığını gösteriyor.

  hocaya kızın, bağırın ama yalnız bırakmayın.

  (bkz: 10 nisan 2021 galatasaray fatih karagümrük maçı)
 • 29796
  bazı şeyleri bilerek, isteyerek, birileriyle inatlaştığı için yaptığını düşünüyorum. şampiyon olmak istemiyor bu net. ya da içine mancini, aykut kocaman bir şey girdi. normalde maç kazanmak isteyen terim elindeki tüm forvetleri oyuna koyarken, son zamanlarda inadına oyundan alıyor. yanlış 11 tercihleri, geç değişiklikler, yanlış değişiklik sonucu daha kötü oyun. bunlar bu kadar yıllık teknik direktörün üst üste haftalardır yapacağı işler değil. asıl olan galatasaray olduğu için geldi, şampiyon yaptı. şimdi yine asıl olan galatasaray ise gitmelidir. 5 sene sonra yine ihtiyaç varsa gelir şampiyon yapar ve yine gider. çünkü türkiye'de futbol böyle döner.
 • 29797
  son 18 puanlık periyod dahilinde sadece 5 puan alinabilmiş. kendi tarihinin en verimsiz dönemlerinden birini yaşıyor. bu olabilir, insandır. ama koskoca galatasaray markasının çatısı altında "sn terim, takım iyi gitmiyor, neler oluyor? ne yapmak lazim" denemiyor olması çok anormal ve üzücü.
  sadece mbaye diagne bile takip edilse aslında sorunun ne olduğu anlaşilacak.
 • 29798
  gole ihtiyacı olduğu maçta en etkili forvetini çıkartıp forvete babeli koymuş ve bunu birden fazla maçta yapmış hoca. oysaki transfer yapılmayacaktı ne güzel forvetim yok bahanesine sağınılacaktı. alınmayan forvette diagne ve falcao. ben eminimki doğru bir sistemle çok daha verim alabilirdik. mevcut saçma pas oyunuyla ronaldoyu getir adam gibi verim alamazsın.

  miadını çoktan doldurmuştur. hakeme küfredip ceza almak galatasarayın hakkını savunmak değildir. maç sonu toplantıda bir yerlere gönderme yapmadan açık açık hakaret etmeden söylersin yapılan yanlışları. kenardan hakeme küfretmek tehdit etmek sadece kendine yarar. sinirini alırsın ama cezanı da alır takımını yalnız bırakırsın. futbolcu küfredip atılıp maç kaçırsa demediğimizi bırakmıyoruz. teknik direktör için farklı olan ne? iki senedir şampiyonluk asıl buralarda verildi. kötü futbol bile olsa lig o kadar kötü ki şampiyon olurdu bu takım ite kaka.

  terim hala haluk ulusoy mehmet ağar zamanında gibi davranıyor. ya da mili takıma getirilmek istendiği için iktidar tarafından desteklendiği zaman gibi sanıyor. o devirler geçti. artık ne basın ne federasyon hiç kimse üzerinde bir ağırlığı yok. o nedenle eskiden yaptığı motivasyon hareketleri çalışmıyor. elinde şapkadan tavşan çıkaracak sahayı yönetecek lider de yok. bir hagi bir drogba olsa yine bu çark dönerdi biraz.

  zamanının geçtiğini anlayıp sezon sonunu beklemeden istifa etmeli. ite kaka alınmış şampiyonluk bizim vizyonumuz hedefimiz değil. eğer öyleyse geçmiş olsun tüm galatasaray camiasına.
 • 29799
  üzerinde çok büyük bir itibarsızlaştırma, yalnızlaştırma, sindirilme operasyonu olan kişi. (daha önce kitleleri etkileyecek bazı kurumlara, kişilere, derneklere vs. olduğu gibi)

  bugün birkaç sezon için, anın öfkesiyle galatasaray taraftarı kendisinden koparsa operasyon başarılı olur. uzun vadede zararı gören ise galatasaray olur.

  bu futbol ikliminde hangi türk hoca, hangi yabancı hoca gelirse gelsin şuan olduğumuz yerden daha yukarda olamayız.

  güzel ayrılmak falan da hikaye. en azından bu iklim devam ettiği sürece ayrılmamalıyız. ayrıca kendisi giderse federasyonun bizle barışacağı gibi fantastik düşüncelere kapılmayalım.

  çünkü daha büyük saldırı fatih terim üzerinden galatasaray kültürüne. bu figürü ve kenetlenme unsurunu aradan çıkardıklarında çok daha sert vururlar, aklınızı alırlar.

  unutmayın en büyük caydırıcı unsur taraftar tepkisi ve kenetlenme gücü. çünkü bu coğrafyada futbol, ne kadar kutuplaştırma unsuru oluyorsa o kadar da birleştirme ve sivil toplum gücü olma potansiyelini taşır.
 • 29800
  --- alıntı ---

  yakup çınar: şöyle bir bilgiye ulaştım. hatayspor maçı öncesi fatih terim yardımcılarına soruyor! "stoperde kimi oynatalım?" diye...

  selçuk inan: "etebo'yu oynatalım"

  ümit davala, levent şahin ve albert riera: "ozornwafor'a güvenmeliyiz" diyor.

  fatih terim ise "benim daha iyi bir fikrim var, gedson fernandes o bölgede sırıtmaz onu oynatalım" cevabını veriyor. tabi yardımcılar şok oluyorlar.

  --- alıntı ---

  kaynağı yakup çınar olan haber ne kadar doğrudur bilmiyorum. doğru olduğunu kabul edelim.

  eminim yardımcıları gedson fernandes ve etebo deseydi hoca ozornwafor’a güvenmeliyiz derdi. çünkü kendi bildiği doğrudur ve herkesten farklı düşünür.
 • 29801
  benim derdim galatasaray ve onun menfaatleridir. ligde iki sezondur leş durumdayız, ondan önce şampiyonluklarda da ne oynadığımızı kimse anlamıyordu zaten. şampiyonlar ligi'nde 5'er, 6'şar yiyoruz. avrupa ligi'nde daha ilk eşleşmelerimizde elenip rakiplere aslan yerine kedi paylaşımları da yaptırdık. dünya'daki hiçbir kredi ve hiçbir insan galatasaray'ın bu durumda olmasının açıklaması değildir. fatih terim de öyle. ya takımı adam etmeli ya da bırakmalı. taraftarlarımızın fenerbahçeliler gibi vasatlığa alışması bizim için en tehlikeli şey.
 • 29802
  vakti geldi ayrılığın, ne yapsak boş
  kurtulamaz bu sevda, bu amansız rüzgardan.

  şarkısını gönderdiğim türk futbol tarihinin en başarılı hocası.
  şampiyon olduğumuz ilk iki seneyi bir tarafa bırakalım. geçen sezonun kadrosu, efsane bir kadro idi ve biz o kadronun sezon boyunca toplamda 5 maç iyi oynadığını bile göremedik. efsanemizdir, bir senelik kredisi her zaman fazlasıyla vardır, eyvallah dedik.
  bu yıl da taylan'ın mevkisinde alternatifsiz oluşu dışında gayet iyi bir kadro ile başladık sezona. taylan'ı kazandıran da hocadır, o konuda laf etmek haksızlık olur hocaya.
  ancak takım tam biraz iyi oyun ortaya koymaya başladığında hocamızın egosu devreye giriyor ve rasyonellikten uzak kadro seçimleri ile yenilgiyle sonuçlanana kadar süren sinir bozucu berbat futbol süreçleri başlıyordu.
  nihayetinde hoca egosundan vaz geçmedi, bu ısrarı nedeniyle de şampiyonluk yarışı sona erdi. bu büyük başarısızlığın sonucu yüzde ile paylaştırılacaksa %80'i fatih terim %20' si de yönetim, hakemler ve dış etkenlerindir. artık bitmiş bir birlikteliği sürdürmeye çalışmak hocaya da camiaya da zarardan başka birşey getirmez. umarım galatasaray'la beraber hocalığı bıraktığını da açıklar sezon sonu...
 • 29803
  galatasaray'ın, belki günümüzdeki galatasaray'ın kendisinden bile büyük olan, yaşayan efsanesi.

  özellikle dördüncü döneminde bu durum iyiden iyiye hissediliyordu. üçüncü dönemin sonunda yaşananlardan alınan derslerle ara ara yönetime attığı salvolar anlayışla karşılanıyordu, kulübün rakip camialar ve federasyonla olan durumunu zora sokacak beyanatları da taraftarın gazını aldığı için olumlu bakılıyordu. arda turan'ın transfer edilmesi konusunda yönetime rest çekip taraftarın önüne atmasıyla aslında yönetimi de dikiz aynasında bırakmıştı. 2020-2021 sezon arasındaki transfer çıkışı ve "sattığın kadar al geçen sene bitti" gafıyla iyiden iyiye paspas etti mevcut yönetimi.

  dördüncü döneminin üçüncü senesi bitti, dördüncü senesinin içindeyiz. instagramda videolar çekip taşşak geçtiği tüm kurumlar bir olmuş durumda, kendisinin ve takımının üzerine oynuyor. bazen ince ince bazen aleni kıyıp duruyor. o videoları izleyip gaza gelen taraftar bile tam olarak yanında değil. zaten pandemi koşulları sebebiyle maçlar seyirciye kapalı, üzerine yoğun ve karışık bir fikstür var. iletişim ve idari konularda çok zayıf olduğu yetmez gibi defalarca kez de üzerine bastığı bir yönetim dışında ona destek olabilecek kimse yok.

  yetmez gibi dördüncü dönemi teknik-taktik bakımdan felaket. inatla pas oyunu diye bir batağa sürükledi durdu takımı. saha parselizasyonu, dominant santrafor modeli, beki manipüle etmek, ofansif futbol kimliği falan çok güzel tabirler ama ortada bir ürün olmayınca en fazla hikmet karaman kadar hoca olabiliyor insan. ya da şöyle söyleyeyim, bu tarz lafları cümle içinde kullanmakla olsaydı bu işler; hikmet karaman dünyanın en iyi teknik direktörü olurdu. millet guardiola değil hikmet karaman izlerdi...

  fatih terim'e futbol öğretmek, teknik direktörlük dersi vermek kimsenin haddine değil. ama eldeki mal da belli, ortaya çıkan ürün de belli. kaptırdığı ilk topu kalesinde şut olarak göreceği için amaçsız sekiz yüz milyon pas yapmak zorunda olan oyuncu grubuyla değil ofansif futbol kimliği ortaya koymak, halı sahada baklavasına maça bile çıkılmaz. ya 20 yıl hatta 10 yıl öncenin rüyalarından uyanıp elindeki futbolcuların oynayabileceği bir sistem bulacak, ya da böyle kahır çekmeye devam edeceğiz. galatasaray'ın elinde ne 1996 yılındaki gibi potansiyelli bir yerli iskelet var, ne de 2011 yılındaki gibi "parası neyse verip" en iyilerini toplayacak bir yapı var.

  dördüncü fatih terim döneminin başından entry tarihine kadar 7 transfer dönemi geçti. her transfer döneminde sadece 1 mevkiye doğru düzgün bir futbolcu alınsaydı bugüne kadar çoktan bir şablonu, taktiği, ilk 11'i falan olurdu bu takımın. o zaman belki saha parselizasyonu, dominant santrafor modeli, beki manipüle etmek, ofansif futbol kimliği falan filan deneme lüksü de olurdu.

  7 transfer dönemi geçti. muslera hariç standardı belli olan bir tane futbolcu gelip geçmedi takımdan. gol kralı olarak şampiyonluk getiren gomis ve diagne'nin bile saatli bomba gibi gezdiği dönemler oldu. takımın stoperi net değil, bekleri net değil, orta sahası net değil, kenarları net değil, forveti net değil.

  24 eylül 2013 sonrası bu takımdan kovulmayacağının bilincinde başladı hoca dördüncü dönemine. kim ne derse desin, tüm bunlar için zamanı vardı. üç yıllık beş yıllık bir plan program yapsa, kademe kademe koyacağız bu takımı ileri götüeceğiz dese kim ne diyebilirdi sanki kendisine? geldiğinde zaten kuruluydu takım. tıpkı üçüncü dönemindeki gib gözden düşerek, biraz da hırpalanarak gelmişti. onun hırsıyla ilk sezon dengeyi değiştirdi. ikinci sezon kılıçlar çekilmişti, diğer iki takım ortaya olmayınca kavga sadece federasyonla ve hakemleriyle sınırlı kaldı. taraftarı da arkasına alarak tecrübesiz başakşehir'i ve hocasını parçaladı son düzlükte.

  son iki sezon ise hep bir geriye gidiş var. emre mor gibi ryan babel gibi transferlerle kanatları adeta kangren ettik. devre arası iki kangreni de kestik, takım toparlanır gibi oldu ama rakiplerin çözmesi çok zaman almadı. zaten sonra pandemi arası girdi, dönüşte kabus rize maçı ve formaliteden oynanan kalan haftalar. bu sezon da aynı şekilde başladı. galibiyet serisi bu sefer oyunda bile o derece iz bırakmadı. az çok doğru diziliş bulundu derken yine kupa maçında rakibin tüm eksiklerini deşifre etmesi sonrası değişik maceralara girişti hoca. bu sefer oynayabildiği topu da oynayamayan 11 tane başı kesik tavukla maçlara çıkmaya başladık...

  dediğim gibi, fatih terim'e ne futbol ne de hocalık öğretmek kimsenin haddine değil. ama dördüncü dönemde saha içinde yaptıkları soru işareti dolu... nerede kalmıştık tweeti ile sezon ortası gelip sadece varlığıyla şampiyonluğa ulaştı. ikinci sezonunda fenerbahçe küme düşme potasındaydı, beşiktaş ise doğru dürüst yaklaşamadı. 25. haftayı 8 puan geride bitirip 33. haftada şampiyonluğu kazandı belki ama 8 haftada 20 puan toplarken rakibin sadece 9 puanda kaldığını da unutmamak lazım. benzer serileri üçüncü ve dördüncü sezonda da yaptı takımı. ancak yapıp yapabildiği de 6-8 haftalık seriler oldu.

  tüm bunların sebebi de kadrodaki istikrarsızlıklar. bunların müsebbibi de hocanın kendisi. kendi istemediği sürece takımdan kovulmayacağının bilincinde başladı hoca dördüncü dönemine. finansal fair play vardı evet, ihale de bu konularda hep yönetime bırakıldı kamuoyunda. ancak hocanın bu süreci yayarak imkanlar dahilinde kadroyu yükseltecek manevi gücü vardı.

  sezon başı bir takım kuruluyor, devre arasına doğru anca hazır oluyor, bir iki ara takviyeyle gaza basıp bir seri yapıyor sonrası yine yokuş aşağı...

  galatasaray'ın fatih terim'den beklediği ve istediği bu mu. ya da fatih terim bu kadarını başarabilecek tek hoca mı?

  asıl soru bu...
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!