• 28528
  başarılar gelir geçer, kendisinin hissettirdikleri baki kalır. 4. terim dönemi başlarken bir yazı yazmışım şimdi dönüp baktım, tam tasarladığım gibi olmuş bu dönemi;

  "varsın mesleği bırakana kadar o yönetsin takımı, bana uyar. sürekli başarılı olmak zorunda da değil, arada kötü sezonlar kötü kadrolar almaguerler filan da olabilir. sorun değil. umarım gelir, galatasarayın başına geçer, elinden geleni yapar, arzusunu bizimkiyle kavuşturur, rakiplere saygı ve sevgi göstererek onları da tavlar. başta galatasaraylılar sonra herkes için çölde vaha olur." demişim

  bence hoca son gelişinde bunu kısmen de olsa başardı, biraz aklıselimi temsil edebildi yani. ama artık fenerlilerin kafasına şampiyonsuzluk o kadar vurmuş ve ali koç'un isteğiyle o kadar yoğun bir sosyal medya çalışması yapıyorlar ki pek göze çarpmıyor.

  velhasıl bence de hocanın döneminin sonuna geldik, bunu ses tonundan, konuşmasından anlıyorum. değişikliğe olan direncinden, hep aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar beklemesinden (nöroplastisitesini yitirmesinden) anlıyorum. tontonlaşmasından, daha şefkatli olmasından, insani yakınlığa başarıdan fazla önem vermesinden anlıyorum. bakın ardaya, oynamasını geçtim, bir kişi bile -ben dahil- bu arda gelip takıma barış katar, huzur verir der miydi? oldu işte. terim, arda futbolu boynu bükük bırakmasın istedi, iyi niyet karşılığını -şimdilik- buldu.

  dediğim gibi bunların hiçbiri benim için sorun değil. galatasaray terimin jübile yıllarını şampiyon olmayarak geçirebilir, ne terim'den ne de bizden bir şey kaybettirir bu durum. hatta bu yıllarda başarısızlığa tahammül edebilmemiz saygınlığımızı artırır. bırakın hoca kafasına göre bir şeyler yapsın, onun yanıldığı çoğunun bildiğine yeter zaten. yetmezse de canı sağolsun. sevindirdiği yeter. tüm kalbimle ve azılı terim muhalifi olarak söylüyorum bunu.

  iki şey canımı sıkıyor, birincisi hoca-yönetim ikilisi geçen 25 yılda bir kez bile randımanlı oturmadı ve bu yüzden cl şampiyonu olacak hocayı ve kadroları, seneleri harcadık. bazılarında hocanın egosu büyük geldi (aysal) bazılarında başkanınki yetersiz kaldı(isim verip kimseyi rencide etmeyelim) ülkede kurumsallığın olmadığı düşünülürse, neden bayern gibi ambargo koyamadığımızın cevabı sadece bu olur.

  ikincisi daha basit, hoca bir pas futboludur tutturdu gidiyor. çok güzel, modern, becerince göz kamaştırır ancak hocam memlekette ayman tarzı kasaplar kol geziyor. 21 takımın 19'u (biz ve fb hariç. beşiktaş da anadolu takımı gibi oynuyor) sahasına kapanıp sertlikle yıldırdığı rakibi, iki pırpır siyahi oyuncuyla (genelde yılda 3 maç oynuyor bunlar. hasbel kader 10 iyi maç çıkarırsa da 10 milyon eurodan büyüklere çakıyorlar bu kez) kontratakla tehdit edip, şansına öne geçerse her türlü rezillikle oyunu sabote ederek "puan veya puanlar kazanmaya" çalışıyor. yani sanki liv tyler'la çıkıyormuşum ama askerlik araya girmiş, ben de er gazinosunda fotoğraflarını tertiplerime gösteriyormuşum gibi. ben kızın gözüne bakmaya kıyamıyorum, yanımdakilerin eline geçse kızdan dna analizi için parça bırakmayacaklar.
 • 28530
  sürekli geleceğin kadrosunu oyun planını kurmaya çalışmaktan bugünü kaybetmeye başlayan teknik direktörümüz. hocam valla yeter artık, her transfer döneminde takımı yenileyeceğim diyorsun da, öyle bir yönetim yok işte. her yenilgiden sonra takımı yenileyeceğim dedikçe kadrodaki futbolcu da huzursuz rahatsız oluyor. biraz farkına var artık hocam, haftada 3 maç oynanıyor ve gs birini kaybedince diğer ikisini kazanıp telafi edemiyor. diğer ikisini de kaybediyor. süper ligin an itibariyle en az konsantrasyona sahip takımıyız. bir kırmızı kart görünce hiçbir reaksiyon veremiyoruz. bir gol yiyince maç bitmiş gibi boş boş dolanıyor futbolcularımız. artık yeter hocam, kafanı sahaya veremiyorsan da, kendine de bize de bu zulmü yaşatma. seni zaten güzel hatırlayacağız.
 • 28531
  kendisi sürekli geleceğin kadrosunu kurmaktan bahsetmiyor. diyor ki fpp yazın bitecek. kadronun temelini atmaya şimdi başlamalı ve geleceğin galatasaray temellerini şimdiden atmalıyız ki yaz transfer döneminde elimiz daha rahat olsun diyor ve 1 kere dedi bunu, sürekli söylemedi. adam haftalardır bir çok anadolu takımıyla hemen hemen aynı maaş bütçeli bir ilk 11 ile oynuyor. oğulcan, taylan, emre kılınç, akbaba, linnes, şener, taşdemir, ömer gibi anadolu takımından hallice oyuncular ile oynuyor, beklerin sıfır katkı verdiği, orta sahası olmayan ve oyuncularının çoğunun mevkilerinin dışında oynadığı bir kadro ile oynuyor. bu kadronun yapabilecekleri maksimum bu kadar. bazı şanssızlıklar olmasa, son dakika yenilen goller olmasa +6 puan daha yazılabilirdi muhtemelen ama yapacak bir şey yok. orta sahada iyi bir performans sergileyen taylan var ama biraz dirençli bir orta saha ile karşılaşınca yürüyerek geçiyorlar orta sahayı. o kadar büyük bir boşluk var ki o mevkide, bu takımın ligin en az gol yiyen takımı olması bile bir mucize. terim bu kadro ile 25 transfer yapmış fener ile, kiralık da olsa stoperleri hariç kaliteli bir kadroya sahip beşiktaş ile mücadele ediyor. gazişehir, alanya gibi takımlar bile bizim sahaya çıkan ilk 11'in bir çoğundan daha kaliteli mevkiye sahip takımlar. şu kadro ile bu kadar puan topladıysan bunun tek sebebi fatih terim başka sebebi yok.
 • 28533
  hocanın 17 ocak 2021 beşiktaş galatasaray maçından sonra luyindama için "yaptığı hata affedilir değil" şeklindeki cümlesi beni çok üzdü, kızdırdı, hayal kırıklığına uğrattı.

  hocam lütfen yanlış anlama, saygısızlık olarak düşünme ama bence bu yaptığın nankörlük.
  sanki gücün luyindama'ya yetmiş de kabahati ona yükler gibi, vurun abalıya.

  o akşam vincent aboubakar ve cyle larin etkisiz kaldıysa liyundama'nın bunda rolü büyük.
  defalarca rakip takımın forvetleri ile yüzleşmek zorunda kalan adam 10 müdahalenin 9'unda başarılı oluyorsa elbette 1 tanesinde de hata yapacaktır.
  ne demek yaptığı hata affedilir değil yahu.

  senin en başta etkisiz eleman, hatta zararlı eleman olan emre akbaba'ya ve canı isterse oynayıp standartı olmayan younes belhanda'ya sitem etmen lazım.

  ben maçtan sonra burada ve twitter'da luyindama'ya, hatta taylan antalya'lıya olumsuz şeyler yazıldığını görünce kafayı yedim yahu.

  bu kafayla yarın bir gün burada marcao da gömülür, muslera da gömülür.
  taraftar senden ne görürse onun gazına geliyor.
  lütfen daha adil ol hocam.

  edit:
  kvothe uyardı, "yaptığı hata affedilir değil" şeklinde olan cümlesini luyindama için değil diagne için kullanmış, aksine luyindama'yı övüp şanssızlık demiş.

  bunun için özür dilerim ama genel anlamda oyuncularını basın önünde eleştirdi hoca.
  aynı eleştirileri söylediğim gibi haftalardır kötü olan emre akbaba, belhanda ve hatta sene başındaki feghouli için de yapmalı, yapabilmeli.
  imparator adaletine bu yakışır.
 • 28534
  17 ocak 2021 beşiktaş galatasaray maçında bizlere galatasaray takımının başında fatih terim olmazsa bu takım nasıl oynarı göstermiştir.

  hocanın 2020-2021 sezonunun başından beri en fazla eleştirildiği konuların başında rakibe göre oyun planı çıkarmadığı ve sadece kendi bildiğini oynamaya çalıştığı konusu geliyordu. ben ise büyük takımları büyük takım yapanın güçlü bir oyun planı ve sistem olduğunu düşündüğüm için hocayı haklı buluyor ve elimden geldiğince bu durumu açıklamaya çalışıyordum. elindeki kadroyla da olabilecek seviyenin çok çok üstünde, sahada ne yaptığını bilen, kişilerin görevleri ve yapması gereken şeylerin net anlatıldığı bir takım vardı sahada. puan kaybettiğimiz haftalarda bile bu durum farklı değildi. hoca bundan ödün vererek 17 ocak 2021 beşiktaş galatasaray maçına kaybetmemek üzerine çıktı. hem oyunu hem de puanı kaybetti. kırmızı kart olmasa belki de 1 puanı alacaktık fakat benim için çok önemli değildi 1 puan. çünkü oyun olarak da kaybettik beşiktaş'a. ayrıca yaptığı değişikliklerde takımı kötü yönde etkiledi. muhtemelen hırsı, isteği ve konsantrasyonu çok yerinde değil. bunun bence de haklı sebepleri var fakat bu maç, kötü oynadığımız için kendisine yazar. ben de uzun zaman sonra kendisini bu şekilde eleştirmiş olayım.

  fakat, yaptığı hatayı başka yerlere çekip sürekli düşmanlık yapılması çok garip. son 3 senede takım oturmamış. e nasıl oturtsun? sen 3 senede takıma katkı yapacak 2 tane oyuncuyu bonservisle almışsın. rehabilite ettiği adamları kadro dışı kalmasına rağmen alamamışsın, sakatlıktan 6 ay oynayamayan oyuncuları, ilk 11 seviyesine getirmiş hala takıma katamamışsın, bonservisiyle aldığı oyuncuların değerini daha da arttırmış ama yapılan eleştiri 3 senede takım kuramamış.

  bakın yine aynı örneği veriyorum, elektrik borçlarını ödeyemeyen beşiktaş hocasının istediği 13 yeni oyuncuyu kadroya kattı. çoğu eski çalıştığı oyuncular olduğu için sergen'in bunları istediğini, 2019-2020 sezonunda da geçiş oyunu oynattığı için sakatlıktan dönen dorukhan ve kiradan dönen oğuzhan'a rağmen josef'i aldığını görebiliyoruz. biz ne yapıyoruz, pozisyon oyunu oynatmaya, büyük takım oyunu oynatmaya çalışan hocaya 60% pas yüzdesi olan orta saha alıyoruz. sonra diyoruz ki hoca sistem kuramadı. hocanın eline patates verip niye bize waffle yapamadın diyoruz.

  ilk başta söylediğimi tekrar söyleyeyim. eğer takımın başında fatih terim olmasaydı bu kadronun oynayacağı en iyi oyunu 17 ocak 2021 beşiktaş galatasaray maçında gördük. bu takım başka bir hocayla en fazla bu kadar oynar. bu yönetimin getirebileceği herhangi bir hocayla ise bu maçta oynadığının yarısını oynar, o da ara sıra.

  not: maçın siniri yeni geçtiği için biraz geç yazdım bu yazıyı. daha sağlıklı cümleler kurabilmek için bazen beklemek gerekiyor.
 • 28535
  (bkz: #3068705)

  17 ocak 2021 beşiktaş galatasaray maçı‘nda luyindama için yaptığı yorumun benim de canımı sıktığı teknik direktörümüz. eskiden olsa geberse bir şey söylemez ya da söylettirmezdi oyuncusuna. o cümlenin hemen öncesinde ‘böylesine mükemmel oynadığı bir maçta, luyindama için çok üzüldüm’ dedi. yani bir dediği ötekini tutmuyor. kendisinin malum sebeplerden ötürü psikolojisinin oldukça bozuk olduğu anlamını çıkartıyorum bu cümlelerden. ya da luyindama’yla başka sebeplerden ötürü bağları tamamen koparmış ve satılmasını bekliyor.
 • 28539
  mesut özil olayı üzerinden kendisine alg yapılmaya çalışılan türk futbolunun efsanesi. bu kadar galatasaraylı olmayıp, biraz daha gri bir karakter olsaydı şu an taksim meydanında heykeli dikilmişti. türk futboluna kattıkları yıllar sonra anlaşılacak ama iş işten geçmiş olacak. hatta belki bir videoda "evet" deseydi, şimdiye çok farklı bir durumdaydı ama o inandığı değerlerden ödün vermedi.

  uefa kupası hakkında yanlış hatırlamıyorsam okan buruk'un bir lafı vardı; "bu başarı o kadar büyük bir başarı ki, türkiye'de bunun değeri yıllar geçtikçe anlaşılacak" diye. fatih terim'in de değeri öyle anlaşılacak.
 • 28540
  yönetime destek veren insanların büyük bir kısmı fatih terim lehine konuşur oldu fakat bazı insanlar yine en dar açıdan hocayı eleştirmeyi başarmışlar. sezon başında neden sekidika oynamıyor diye burada hocayı eleştiriliyordu sonra sekidika anlaşılınca o gündem geçti, şimdi de neden x'i eleştiriyor da y'yi eleştirmiyor denmiş... bununla mücadele etmek imkansız gerçekten, hoca basın toplatısında laf etmemişse de yedek kulübesinde belhanda, feghouli, akbaba'ya gayet de kızıyor, orada kamera yok mu, bize yansımıyor mu, google'a "fatih terim belhanda" yazınca ne çıkıyor acaba?

  ozan'ı dünya futboluna kazandıran, yunus'a 20 maç civarı şans veren, mustafa kapı'yı sahaya çıkaran, bartuğ elmaz'ı sahaya çıkaran, semih kaya ile emre çolak'a sorumluluk veren üstüne verim alan, euro 08'de arda'ya boyut atlatan hoca ve artı olarak emreler okanlar var değinmediğimiz ama fatih terim'in kadro adaleti yok öyle mi? bu sezona gelirsek de sezon başından beri kadro adaletini de sağlayamıyor hoca, evet. ömer ile akbaba arasında dünya kadar fark var ama ömer'i koymuyor işte, ilahi imparator. oğulcan, orjini 10 numara olan taylan, ömer, linnes, emre akbaba, etebo, bir var bir yok josemir ve emre taşdemir'li kadro içinde hocanın işi gücü yok adam kayıracak, siz yazıyorsunuz diye biz de buna inanacağız, lol.