• 27380
  maç üstüne maç kaybettiği halde aynı argümanlarla savunulan teknik direktörümüz. taraftar olunca akıl mantık bir tarafa atılabiliyor çoğunlukla. örneğin "allah kerim fatih terim" denildiğinde daha fazla konuşmaya ihtiyaç duyulmuyor. ben daha fazla şey söylemeden ligin yarısını göremeyeceği kanaati taşıyorum. umarım yanılırım. umarım hoca silkinir kendine gelir, gençler şans tanır risk alır; koşan mücade eden, ısıran bir takımı tekrar bize izletir. beyhude laf üretmekten ziyade işine odaklanır. umarım çıkıp ondan sonra yaptığım yersiz eleştiriler için özür dilerim. hatta hocadan helallik isterim. hocam sen bir sistem inşa ediyordun, mücadeleci rekabetçi bir takım yaratıyordun fakat o esnadaki yol kazalarını ben yanlış yorumladım ne olursun beni ve benim şahsımda benzer düşünceye sahip taraftarı da affet diyebilirim umarım.
 • 27382
  hiç bir geçerliliği kalmamış efsane teknik direktörümüz. bu uzunca bir süredir böyle.
  lütfen türkiye ligindeki şampiyonlukları başarı olarak görmeyi bırakalım, rica ediyorum.
  bakın avrupa'da galibiyetler alalım gruplardan çıkalım demiyorum, futbol oynayalım diyorum, futbola benzer bir şey oynayalım diyorum. bunu yapabiliyor mu bu takım senelerdir? hayır. yakınından bile geçemiyor. daha hala neyini tartışıyoruz anlamıyorum. yani oynadığımız 10 maç var diyelim, biz belki bir tanesinin belirli bir süresinde "ne yapmaya çalıştığı belli" bir futbol takımı gibi oynamışızdır, bu da bir oyun planımız yok, ya da varsa da uygulayamıyoruz demektir. biz hala neyi tartışıyoruz? bütün rakiplerimizin kadroları bizden fersah fersah ileri öyle mi? geçiniz.
  avrupa'da yarışamadığım için istifa ediyorum, diyerek görevi bırakması gerekiyor, adı bunu hakediyor, kendine saygısızlık ediyor şuan, ayıp ediyor.
 • 27383
  fatih terim yarın bıraksın, ertesi gün geri dönsün diye yalvarırız. o yüzden yönetim değişsin istiyorum.
  hoca ne zaman isterse, o zaman takımdan ayrılmalı. başarısız olacaksak, kendisi ile olalım.
  ama yeter ki istekleri yerine getirilsin. futbolcu satamayan, istenilen futbolcuları alamayan bir yönetimle başında mourinho olsa neye yarar...
 • 27385
  2019-2020 sezonunda ligde 6 ncı olmuş galatasaray kadrosuna takviye yapılması gerektiği noktasında herkes hemfikirdi sanırsam. bu kadroya ilk 11 oynayabilecek kalitede sadece omar alındı ki mariano gitti sonuçta. evet ilk 11 oynayabilecek kalitede kimse alınmadığı gibi orta sahanın belkemiği pozisyonunda olan seri ve lemina takımdan ayrıldı. onyekuru gitti, yedek forvet andone vardı vs.

  eldeki mevcut kadro zaten yaşlıydı ve takıma oynayabilecek genç adam alınmadı. fenerbahçenin orta sahasında gustavo, ozan, sosa, mert hakan, pelkas, perotti ve tolga ciğerci gibi tamamı milli takım oyuncularından kurulu kaliteli ve sayı anlamında gayet yeterli oyuncular varken bizim durumumuz içler acısı.

  ben transfer olarak bu kadar geride kaldığımız bir sezon hatırlamıyorum.

  evet hocam senin eline ne olacağı, ne oynayacağı belli olmayan taylan ve etobo verdiler. taraftar belhanda’dan nefret ediyor ve oynatmanı istemiyor ki sende son maçta kestin zaten.

  ezeli rakibin kaliteli 7 tane orta saha ile sezona girdi sen ise 2 tane yarım orta saha ile. dünyada bu döngüden çıkacak hoca yok, klopp veya guardiola da buna buna dahil.

  ama football manager vampirleri bekliyor hocam, bilgisayar başında bartuğ’a 3 saat antrenman yaptırınca jorginho’ya dönüşüyor sen nasıl başaramıyorsun! bu izah edilemez.

  hem 40 yıldır bu işin içindesin ve taktik de bilmiyorsun zira bizler mesela oyunda takımı 4-4-2 diziyoruz hoop şampiyon olunuyor. sen onu bile bilmiyorsun.

  bence de bırakma zamanı geldi artık, galiba benim de futbolu terk etme zamanım geldi zira bu yeni dönem bize göre değil.

  anlayışsız, kaba ve doyumsuz bir gençliğin olduğu ortamda senin gibi efsaneler hak etmediği hitaplara ve yakıştırmalara maruz kalıyor. bu kadar üzüntü bizlere yeter, bırak hocam uzaktan severiz yapacak bir şey yok.
 • 27386
  mantıklı argümanlar ölçüsünde eleştirilmeyen teknik direktörümüz. kaç haftadır oynattığı oyunda çok büyük sıkıntılar var ancak saha içi değil saha dışı ve oldukça salakça argümanlarla eleştirilmeye çalışılıyor. allahtan sizin gibiler şu taraftarlar arasında çok yok da türkiye'de beşiktaş kadar kupası ve zaferi olacakken şu anki başarılara sahip olmuşuz. gidip büyük bir gazla prandelli'ler tudor'larla başarısızlık göreceğime her seferinde fatih terim ile başarısızlık görmeyi yeğlerim.
 • 27387
  tenkik direktörümüz. oymuş buymuş, kadro yetersizmiş, muztafa cengiz'miş, transfermiş bilmem neymiş. hiçbiri şu takımın 3 yıldır alanyaspor kadar bile top oynamamasının izahı açıklaması olamaz. kaldı ki o alanya'nın 19-20 sezonunun 4 as oyuncusundan 2'si beşiktaş'a, 1'i fenerbahçeye, 1'i de arap yarımadasına transfer yapmış. teknik fdirektörü de şu an fenerbahçe'nin başında. sana kimse git real'i, bayern'i yen demiyor. kağıt üstünde senden daha düşük bütçeli bir takım olan rangers'a elenmene bile bir şey dediğimiz yok. ama kasımpaşa'ya ya da alanyaspor'a arka arkaya yeniliyorsan, yenilgiyi geçtim futbolun f'sini oynayamıyorsan, pozisyona giremiyorsan ve bunu kadro yetersizliği ile transferle falan açıklamaya çalışıyorsan sana gülerler. kaldı ki bu takım son 3 senede 40'a yakın oyuncu transfer etmiş. ayrıca daha 3-4 hafta önce bu takım ligin en iyi kadrosuydu, ligin en iyi forvet hattına sahip takımıydı ne oldu da kadrosu yetersiz hale geldi. şunu da eklemek lazım: terim'i eleştirmek cengiz'e sahip çıkmak demek değildir. mevcut durumdan cengiz ve ekibi de en az terim kadar sorumludur.
 • 27389
  iyi eleştiri, kötü eleştiri hep oldu ve hoca bugün allah uzun ömürler versin "rahmetli" olsa bile bu eleştiriler devam edecek. kendisinin bu zamana kadar "arda hariç çünkü kendisinden hiç haz etmiyorum" kimleri istediğini, kimlerin alınıp, kimlerin alınamadığını çok iyi biliyoruz. mevcut süreçte de takımı elinden geldiğince iyi oynatmaya çalışacağından şüphem yok çünkü o bir galatasaray aşığı tıpkı bizler gibi. bu durumlardan en çok etkilenen kişide eminim kendisidir.

  avrupadan elenmiş olmamız beni kahretsede, takım kötü top oynasada, kendisine top yekün eleştiriler yapılsada umurumda değil. istemiş olduğun isimlerin bazıları alınabilse, istemediklerin gönderilebilse çok güzel işler yapacaktın buna sonuna kadar inanıyorum ve ilerliyen yıllarda daha da iyi şeyler olacağına inancım sonsuz.
  hocam sen iyi ki varsın, iyi ki bizim imparatorumuzsun. seni ailecek çok seviyoruz...

  https://gss.gs/VkB.jpg

  bu atkıyı 1 yıl önce babam bu televizyonun üzerine astı. sen bu takımın başında oldukça da orada kalacağını söyledi. var ol, sağ ol...
 • 27390
  türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi teknik direktörü.
  süper lig şampiyonluğunu en son kazanan yabancı teknik direktör kimdi bakmadan hatırlamıyorum bile. yani bu lig için en iyi, en garanti teknik direktöre sahibiz. ondan nasıl maksimum fayda alacağımızı çözmemiz gerekiyor, gitsin demek çözüm değil.

  fatih terim, galatasaray'ın 22 şampiyonluğun 8'inde teknik direktör, dürüst olalım hangi yönetim şampiyonluk getirebilirdi bu süreçte? terim gitse bu yönetimin şampiyonluk kazanacak yapıyı kurabileceğine inanan var mı?

  eleştirmeyelim demek değil bu, tam eleştirinin hatta sert eleştirinin sağlıklı olduğunu düşünürüm, hatta fatih terim'in en büyük sıkıntılarından birinin de bu olduğunu düşünüyorum. etrafında onu eleştirebilen birini barındırmıyor, anlaşılan istemiyor da.

  ama bu kendini geliştirmediği anlamına gelmiyor. trend takibi, analizler vs bunlar için hep ekipleri oldu, söylendiği gibi sadece gazla çalışan bir teknik adam olmadı ki sadece gazla bu kadar kupa toplayamazsınız.

  fatih hoca'nın iyi olduğu, kendini geliştirdiği konular olduğu gibi daha zayıf olduğu konular da var tabii ama başta dediğim gibi yönetimin görevi fatih hoca'dan maksimum verim almak, işleri onun üstüne yıkmak değil.
 • 27392
  kendisinin eleştirilmesini istemeyenler şunu kaçırıyor: şampiyon olduğumuz sezonlarda da, fenerbahçe’yi kadıköy’de yendiğimiz sezonda da avrupa’da hiçleri oynadık. oyun olarak ne yaptığımızı ben hatırlamıyorum. taktiğimiz neydi, oyun planımız nasıldı, a planı var mıydı ki b planı neydi? bu sorulara cevap verilebilsin istiyorum. gerçek hayatın video oyunu olmadığını elbette biliyoruz. her takım yenilebiliyor rakiplerine. ama benim izlediğim hiç bir takım bu kadar ne yaptığını bilmeden oynamıyor. bunu kaç senedir fatih hoca düzeltmiyor. ya da düzeltemiyor.
  bir eleştirim de zaten babel ve soso gibi iki yavaş, baş derdi oyuncun varken niye arda? ya da hadi arda’yı ısrarla aldırttın bari yanına bonservissiz max gradel gibi hem oyun aklı, hem hızı, hem de tecrübesi olan bir oyuncu aldırtsaydın be fatih hoca. böylece saha içinde elinde bir ekstra joker olurdu, şu hallere düşmezdik. o durumda arda’yı 10 numara pozisyonunda kullanabilirdik. gradel’ı sol veya sağ açık serbest pozisyonda tutar (dybala gibi. bournemouth’da o tarz çok maç oynadı), ortayı da taylan, belhanda, etobur ve arda yapardık.
 • 27393
  bu adamı eleştirenler (ben dahil) şunu atlıyorlar,

  futbolda artık iş tamamen kaliteli takım kurmaya döndü. en azından %55-60 oranında buraya evrildi. geri kalan %40-45'te doğru oyunu oynatabilmek.

  galatasaray geçen sezonu 6. bitirdi. pandemi olmasaydı bence 32. haftada falan şampiyon olacaktı takım, yani ben bu takıma şampiyon takım gözüyle bakıyorum, ilk 11'e bakalım;

  muslera - mariano, donk, marcao, saracchi - lemina, seri, feghouli, belhanda, onyekuru - falcao (artı olarak kariyerinin zirvesine bir ömer bayram ve eski formunu yavaş yavaş bulmaya başlayan emre akbaba)

  bu seneki 11'e bakalım;

  fatih - omar, luyindama, marcao, saracchi - taylan, etebo, belhanda, emre kılınç, feghouli - falcao

  görüldüğü üzere kadroda geçen seneye nazaran hiçbir ilerleme yok. kale zaten 400 sene geriye gitmiş, orta sahada oyun kurucu, kanatta hızlı adamın kalmamış. bu takımın kadrosu 2018 ocak ayından beri sürekli geriye gidiyor. olması gereken her sene kadroyu güçlendirmektir. şampiyon olan takımın yerinde sayması, o takımın şampiyonluğu kaybetmesindeki en büyük engeldir. barcelona, 2010'lardan itibaren ispanya ligi'ni domine ederken her sene yıldız birisini kattılar takıma. hiç ihtiyaç yokken ibrahimoviç geldi mesela. çünkü kadro kalitesi her sene artmak zorunda. bu takım şampiyon oldu, tamam yine olur diyemezsin. öyle bir dünya yok. he bizim kadronun sürekli geriye gitmesinin sebebi ffp denilebilir; ama o zaman da kiralık adamlarla işi çözecektin. saracchi'yi 1,5 sezon kiraladın, takır takır oynuyor. böyle adamlarla ffp bitene kadar kadronu güçlendirecektin. hoca kiralık istemiyorsa yönetim ikna edecekti hocayı. zaten bu yönetimin başardığı ne var hiç bilmiyorum. yönetme becerisi kesinlikle yok adamlarda.

  ayrıca ciddi söylüyorum ligdeki birçok takımın as 11'i bizimkinden iyi. defans hattı hariç ligde üstün olduğumuz hiçbir alan yok. hücum alanında bir tane yaratıcı adam yok. bakın 3. bölgede olay futbolcunun ne yapacağı ile ilgili biraz da. bazen öyle anlar oluyor ki (bize hep oluyor, çünkü bizim takım kapalı savunmalara oynuyor genelde) top 3. bölgeye geçince tamamen bireysel yeteneğe kalıyorsun. sen istediğin kadar hücum varyasyonu çiz (ki hocanın bu konuda yoğun çaba sarf ettiğini düşünmüyorum), 10 kişi ile kapanan rakibi açman için yaratıcı oyunculara ihtiyacın vardır ve maalesef bizde bu oyuncular yok.

  unutmadan şunu da diyeyim, her şey kadro kalitesi demek değil, daha önce de yazmıştım bunu; ama malzeme olmadan yemek yapamazsın.

  dipnot: fatih terim'in bence en önemli özelliği de elindeki malzemeyi en efektif şekilde kullanan hoca olması. 2012-13'te ve orta halli de olsa 2018-19'da bir malzeme vardı, hücum gücü yüksek bir takım vardı. şimdi maalesef o yok.

  edit: imla
 • 27394
  anamızın ligi için yetersiz bir kadrosu olduğu iddia edilen teknik adam. ptt 1. lig seviyesinde bir kadromuz var sanırım. yani en azından ben böyle anlıyorum. çünkü oynadığımız futbolun herhangi ptt 1. lig ekibinden gram farkı yok. olduğunu iddia eden varsa da sabaha kadar tartışırım. biz maçları kazanabilirsek bireysel yeteneklerle kazanıyoruz, teknik taktikle değil. ha bakmayın siz normalde 24 eylül 2020 hajduk split galatasaray maçında belhanda sonradan girip kendisinden beklenmeyecek derecede iyi oynamasa rangers'tan önce hajduk'a elenirdik. nasıl oluyor bilmiyorum futbolcu suçlu oluyor, yardımcı antrenör suçlu oluyor, kondisyoner suçlu oluyor, yönetim suçlu oluyor, yeri geliyor taraftar suçlu oluyor fakat takımın başında fatih terim varken bir tek o suçsuz oluyor. açıkçası ben artık ciddi bir revizyon bekliyorum kendisinden yeri geldiğinde bülent korkmaz'ı, hakan ünsal'ı, baliç'i, arif'i kadro dışı bırakacak kadar yürekli olmasını istiyorum tekrardan. bu takım bir şeyler denesin ama şampiyon olmasın ağzımı açıp hocaya tek laf edersem şerefsizin önde gideniyim ama bu takım top oynamadığı sürece şampiyon olsa dahil artık bunları demek benim bir taraftar olarak yükümlülüğümde. futboldan soğuyorum galatasaray'ı izleyince.
 • 27395
  bana göre kadromuz 2019-2020 sezonunda bu ligin üzerindeydi. 2020-2021 için zayıflamış olsa da tek kulvarda fatih terim'in ligi kazanabileceği bir kadro olduğunu düşünüyorum ama kaliteden önce şu an takım fatih hoca ile tam uyum sağlayamıyor gibi.

  2002-2003 ve 2003-2004 sezonlarında da böyle bir durum vardı. aslında fatih hocanın şampiyon yapamayacağı kadrolar değildi ama fatih hoca ne yaparsa yapsın tam istediği gibi olmuyordu ve sürekli farklı bir çözüm denemekten fazlasıyla kayıp oluyor ve geri toparlanma için sürekli motive etmek zorlaşıyordu.

  son iki sezondur da bence benzer bir sıkıntı var. kadro kalitesi yeterli gibi zannediyorsun ama fatih hocanın aklındakiler sahaya yansıyamıyor. yani sahadaki oyuncuların hal ve tavırlarından bile fatih hocanın takımı olmadığını anlayabiliyorsunuz. mesela, feghouli ve belhanda zaten bir hedef için kolay motive edilebilecek oyuncular değilken, bir de maaş sorunları çıkınca teknik direktör için kim olursa olsun işler zorlaşıyor.

  fatih hocanın bu dönemde kendisine daha çok inanan, sahada her istediğini yapacak ömer bayram gibi daha çok asker oyunculara ihtiyacı var bence. en azından kendisinin hedef gösterdiği ocak'a veya gelecek sezona kadar pas oyunundan efor oyununa geçip, daha mücadeleci bir oyuna geçmek daha mantıklı. yoksa bu oyuncu topluluğu, en ufak zorlukta geri adım atacak gibi duruyor.