• 26392
  ülkenin ekonomik geleceğini zifiri bir karanlığa gömmüş siyasi iradenin kuklası olmuş bir adamı takıma katmıştır. (dolar bugün 7.27tl/1usd ile rekor tazeledi)
  ali tatar gibi asil insanların kanını akıtan davanın savcısına 'benim başkomutanım sizsiniz' demiş bir adamı takıma katmıştır.
  ali ismail gibi zorbalık kurbanı gençlerin anıldığı bir tarihte, şirin gözükmek adına, sosyal medyadan aklısıra gözdağı veren bir adamı takıma katmıştır.
  devlet hastanesinde ruhsatsız bir silahı ateşleyip, insanların canına kasteden bir adamı takıma katmıştır.

  teessüf ederim sana fatih terim.
 • 26393
  bu sene ligin en değerli takımını 6. yaparak sırf geçmişinin hatrına, sadece ama sadece ona tanınabilecek bir tolerans ile önümüzdeki sezonda da takımın başında kalmaya devam edecek hocamız.

  futbolcuların geçmişine değil geleceğine yatırım yapmalıyız dedikten sonra hiçbir anlamda takımımıza yakışmayan son 3 yıldır top oynamamış 34 yaşındaki arda turan'ı ısrarla, zorla, hatta yazılı beyanla, kendisinden başka hiç kimsenin istememesine rağmen takımımıza transfer ettirmiş olması taraftarı kandırmak ve sözüne inananları aptal yerine koymaktır.

  hoca böylelikle galatasaray'daki azalan kredisinin son kurşununu da bu transferle sıkmıştır.
  inşallah önümüzdeki sezon bizi şampiyon yapar ve avrupa'da kendisinin yerle bir ettiği itibarımızı tekrar kazanmamıza yardım eder.

  başarısız olursa da canı sağolsun diye bir şey yok, çünkü canı sağoldu zaten yeterince.
  gerek transferlerdeki başarısızlığıyla, gerek taraftarı oyalamak için bizleri kandırdığı demeçleriyle, gerek oynattığı berbat futbol ile ve daha yazamadığım bir ton hatasına rağmen canı sağoldu zaten, sonuçta hâlâ galatasaray'ın başında.

  ligi 6. bitirdiği halde galatasaray'ın başında kalacak 2. bir adam yok dünya üzerinde.
  bundan daha iyi bir canı sağolsun olamaz.

  inşallah önümüzdeki sezon takımımıza bize geçmişi unutturacak kadar güzel başarılar yaşattırır, aksi takdirde şu açıklamayı yapan (bkz: mustafa cengiz/#2942261) başkanımız mutlaka görevine son verecektir hocanın, zerre şüphem yok.

  zira burası fatih hocanın çöplüğü değil.
  imparator da olsa kimse galatasaray'dan daha üstün olamaz.
 • 26394
  öncelikle belirteyim ki çoğu galatasaraylı’nın biatçı diye nitelendirdiği kişilerdenim. günümüz şartlarına rağmen (19-20 sezonunda altıncı olmak, arda transferi) galatasaray’ı mourinho, klopp dahil kimsenin daha iyi yönetebileceğini düşünmüyorum. ülkemiz liglerinin enteresan dinamikleri var. bunu tüm rakiplerinden açık ara farkla daha iyi bilen bir isim fatih terim. hoca’nın her yanlış hareketinde, ben de “biatçılar” gibi “fatih terim’in bir bildiği vardır” diyenlerdenim.
  ancak her şey bir kenara arda konusunda nasıl bir akıl tutulması yaşadığını anlamıyorum. bir kenara bırakılamayacak karakterini bile göz önünde bulundurmadan yazıyorum becerebildiğim kadar. bu adamın galatasaray’a katkı sağlama ihtimali nedir? hoca gerçekten bu transferi inanarak mı yapmıştır? yoksa şunu mu demeye çalışıyor: bakın, ben bu camiada her istediğimi yaparım. üstelik kimseye bir şey ispatlama mecburiyeti yokken.
  işin kötüsü hoca bir şekilde iş yaptırabilse arda’ya, mutlu olacak mıyım diye bilmiyorum da. attığı gole bile sevinebilecek miyiz ki komik teklif yaptığımız eski oyuncumuz adına?
  bana kalırsa arda faydalı olsun ya da olmasın, hoca galatasaray kariyerinin en falso hareketini yapmıştır. arda’nın sözüyle tamamlayayım ben de. komik bir transfer gerçekleştirmiştir. ne yapalım, seviyoruz hocamızı.
 • 26395
  çok karlı bir koltukta oturmaktadır. hitap ettiği yaklaşık 30 küsür milyonluk bir kitle var. fatih terim bir şey başarırsa bütün başarı ona aittir. evet bence de o başarının %90’ı falan hocaya aittir. burada bir problem yok. ancak başaramazsa, ki son zamanlarda buna şahit olduk, başarısızlığa kendisi hariç birçok şey sebep olmuştur. hitap ettiği kitlenin ezici bir çoğunluğu da bunu böyle görmektedir.

  emre mor transferini kendisi çok istemiştir. emre mor başarılı olsa idi eğer bütün paye fatih terim’in olacaktı. başarısız oldu, kiralandığı kulüp tarafından kiraya verildi ancak bu konuda fatih terim’in neden emre mor’u istediği, neden onun yerine yunus akgün’e forma vermedipi hiçbir zaman sorgulanmadı, sorgulanmayacak. ryan babel’e şu yaşında 2.5 milyon €’dan 3 yıllık sözleşme verdirtti, babel başarılı olsa idi terim bonservissiz harika bir oyuncu transfer ettirmiş olacaktı ancak devre arası apar topar ajax’a gönderilip şimdi yana döne yollayacak yer ararken fatih terim’in sorgulandığını herhangi bir yerde de göremeyiz, göremeyeceğiz.

  çok çok bariz bir örneğini de girmekte olduğumuz sezonda arda turan özelinde göreceğiz. arda başarılı olursa fatih terim herkese ve her şeye rağmen arda’yı hayata döndürmüş olacak. ancak arda başarısız olursa; zaten arda böyleydi, bilmem kaç sene top oynamamış denecek. ben burda en büyük riski arda’nın aldığını düşünüyorum. hatta yaptığı hareketin çok çok yanlış olduğunu düşünüyorum. çünkü dediğim gibi başarısız olması halinde kendisi hariç kimsede suç bulunmayacak. o’nu bu takıma getiren fatih terim padişah torunu olduğu için herhangi bir eleştiri getirilmesi mümkün olmuyor.

  halin kıyak hocam. büyük risk alıyosun, getirisi hep çok büyük ancak kaybetsen de kaybetmiyorsun.
 • 26397
  takimi 6. yaptigi sezonun ardindan kalan son kredisini de arda turan'a kullandi. hani normalde galatasaray'i altinci yapan hoca devam edemez ama terim bambaska bir yerde, onun gonlumuzdeki kredisi cok buyuk. ama onun ustune bir de arda'yi getirdigine gore terim bu sezon neredeyse herhangi bir hoca gibi baslayacak. 1996'dakinden bir nebze ondedir belki, ama 2004'teki kadar bile kredisi yok. isler kotu giderse terim'in emeklilik sezonu olur. umarim terim de bu bilincle, kariyerine tatsiz bir son yazmamak icin, bu sezon son bir iki yilda yaptigi hatalari yapmayacaktir. kazanmak zorunda.
 • 26400
  fatih terim 1970lerde yaptiklarini 2010larda yapmis olsa turkiye'nin en sevilmeyen insani olurdu. sonrasinda bu kadar basarili olmasina imkan saglayan firsatlari da elde edemezdi. terim zaten olaganustu yetenekli bir futbol vizyoneri olmasa camia tarafindan kisa surede silinirdi de, cunku buyuk ihtimalle 90larda da hala onun 70lerde yaptigi magandavari hareketler sebebiyle ona antipati duyan cok sayida insan vardi. ama vaziyet su ki 70ler baska bir zamandi, 2020 bambaska bir zaman, terim gecmiste yaptigi hatalara ragmen tekrar sans buldu ve bunu cok iyi degerlendirdi ve efsane oldu. arda turan 2000lerde yasiyor ve onun hatalari bu cagda affedilir turden hatalar degil. ve arda turan'i efsane yapmaya hazir bekleyen insanlar da kendi karakterlerini sorgulamasi gereken insanlardir acikcasi. arda turan bu kulupten iceri girdigi gun, galatasaray formasi onun 2010 yazinda bahsettigi seye bir adim daha yaklasmistir. arda o formayi giyip sahaya girdiginde gecmiste lafla ettigi hakareti simdi formayi giyerek edecek, kendi varligiyla o formayi o bahsettigi rezil seye donusturecektir.
 • 26401
  gençliğinde utanılacak bir şey asla yapmamıştır. elmayla armudu birbirine karıştırmamak lazım. hiçbir zaman birilerinin dalkavukluğunu yapmamıştır. burada yazmaya bile utandığım o yüzden de yazmayacağım hadiseyi de yapmamıştır, çok şükür bizi de bunu savunmak zorunda bırakmamıştır. gençliğinde yaptığı hatalar kimseyi utandıracak hatalar değildir. kendisini savunurken de gençliğinde yaptığı hatalardan hiçbir zaman utanmadım. eğer siz de başkalarının yaptığı hatalara rağmen savunmaktan utanmıyorsanız o da sizin bileceğiniz iştir. ancak terim'in hatalarını başkalarıyla kıyaslarken elmayla armudu da birbirine karıştırmamak lazım.
 • 26402
  2000lerde mekan basan*, onu cekme bunu cek diyen, ders almam veririm diyen, hele bir yugoslavdan hic ders almam diyen*, robinho'ya yumruk kaldıran, yedek kulübesi basan, hakem süleyman abay'a ana avrat dümdüz küfreden hatalar yapmıştır.
  ancak uefa kupası kazandırmistir.
  zira su an arda turan eleştirenler, arda turan şampiyonlar ligi kupası kazandırırsa onu da arda turan onaylayanlardan önce efsanelestirecektir anlamı çıkartıyorum.

  galatasaray taraftarınin tutarlıligini, hakkinda yapılmış yorumlarla ölçebileceginiz 2 galatasaraylıdan biridir. öteki (bkz: arda turan)

  ya ikisini de aynı şekilde takımda isteme, ya da ikisine de sahip çık veya destekle.

  birine* sahip çık ötekisine* nefret duy yaparsan bu is çelişkiye neden oluyor.
 • 26403
  üç beş tane algıcının argümanlarıyla ne kredisi ne teknik direktörlüğü bitecek olan hoca. bir kere fatih terim ağır taştır altından kalkamazsınız. tartışılan konuya gelecek olursak, ben şahsen arda turan konusunda hiçbir şey düşünmüyorum. açıklaması şöyle ki; bundan 2-3 sene evvel hem burada hem diğer sosyal mecralarda hocaya karşı sinkaflı cümleler kurulurdu. ama öyle böyle değil. hem de büyük kitleler halinde yapılan bir şeydi bu. sonra hoca geldi şampiyon yaptı kupalar kazandı vesaire. aynı şahıslar “ ay lav yu “hocam modunu açtı. buna en büyük taraftar grubumuzun tepesindeki bazı kişiler de dahil. yani arda yarın gelip performans verince -umarım verir- her şey unutulacak, çoğunluk kaptanım, ardam vs. diye konuşacak.

  bir diğer konu terim’ in ayrılması. ne olacak birader fatih terim ayrılınca ? veya çok büyük başkan(!) aysal beyin tabiriyle elemanın görevine son verilince ? her şey kupa şampiyonluk değil, karakter marakter diyorsunuz da, tarihinde en çok şampiyonluk ve kupa kazandıran adam bir sezon başarısız oldu diye manalı manalı ince ince laf sokuyorsunuz her cümlenizde. fatih terim karaktersiz bir adam mı o zaman ? korona virüsten hastanede günlerce yatan, iyileşme sürecinde de apaçık çökmüş vaziyette olan adam mı karaktersiz ? her şartta galatasaray’ın haklarını savunmaktan 1 sezonluk ceza yiyen adam mı karaktersiz ? hastalık sürecinden sonra istese ben bırakıyorum derdi ve kimse gık diyemezdi. ama o benim sözüm var diyerek devam etti. o lanet virüs hiç olmasaydı da muhtemelen şampiyon olacaktık bu da ayrı bir parantez olsun.

  bunu yapan da yine o bahsettiğim şahıslar. kardeşim bir insanın arkasında ya durursun ya durmazsın. jöle gibi oraya buraya oynamanın manası yok. allah aşkına birazcık dik olun. ha birisi de derse ki kardeşim ben fatih terim’ e en basından beri sempati duymuyorum hala daha duymuyorum. bu fikrini sevmesem bile saygı duyarım. ağzımı da açmam eyvallah der geçerim.

  terim’ e kızın, eleştirin, hocam niye böyle yaptın deyin, taktiklerin demode deyin. ne söylerseniz söyleyin. ki ben de çok hayıflanırım bazen hocaya, bazı tercihlerinden ötürü. ama gelip de bu adama yok senin kredin bitti, yok arda’yı başımıza musallat ettin, yok efendim egonu tatmin ettin, 6.yaptın utanmadan arda’ yı getirdin gibi cümleler kurmayın. çünkü bu adam bu lafları haketmiyor. galatasaray biraz düzlüğe geçtiyse büyük oranda kendisinin sayesindedir. (mustafa başkanın çabalarını göz ardı etmiyorum.) bazıları var utanmasa bu takımı tudorun kondisyonu şampiyon yaptı diyecekler. ki diyenler de var. hiç mi arlanma, utanma, sıkılma yok ? gerçekten yazık.

  sonuca gelecek olursam, bu adamın kredisini entrymin en başında da belirttiğim gibi üç beş tane algıcı ve yangıncı belirlemiyor. ben de belirlemiyorum. o krediyi 1996 yılından bugüne kadar tırnaklarıyla kazıya kazıya edindi. ve dünya yok olup gidene kadar da, adı ne bu kulüpten ne de bu ülkeden silinmeyecek. ben ne zaman bırakıyorum derse o zaman bırakır.bu saatten sonra sampiyon yapsa da yapmasa da benim nazarımda fatih terim’ in değerinde hiçbir eksilme olmaz. başarısız olursa da özrünü diler, ceketini de alır gider. zaten son birkaç senesi merak etmeyin, emekli olma yaşı geldi. daha acısı gittiğinde kutlama yapacak galatasaraylılar biliyorum. ne diyeyim, ben senden razıyım hocam. eyvallah.
 • 26404
  tutarli davranis fatih terim'i de arda turan'i da sevmemektir, gercekten dogrudur bu. cunku terim'in yaptigi seyleri yapan bir insan, futbol disinda tanisak cogumuzun pek de sevmeyecegi bir insan olurdu. ama cogumuz icin terim'in durumu farkli, icine dogdugumuz aile gibi. ben saftig'i hayal meyal hatirliyorum, souness'i cok net. ama esas duzenli futbol izleyisim terim'in ilk sezonuyla basladi. terim'in sonrasinda yaptiklarina bazen gozlerimi kapadim, gecmiste yaptiklarini ogrendigimde de uzuldum ama baska zamanlardi dedim, gecistirdim. insan zaten tutarsizliklariyla insandir ya, terim sevgisi de oyle. arda turan bu takimdan gittiginde ofkelendim, terim demiroren'le gulerek resim cektirdiginde ise ofkeden bambaska bir his yasadim, hayal kirikligi. cunku terim bambaska bir figur.

  evet normalde arda turan'i sevmeyen terim'i de sevmemeli. ama vaziyet su ki normalde takimi altinci yapan hocayi herhangi bir taraftar sevmez. fenerbahce'den kadikoy'de alti yiyen hocanin adini unutmak icin milyonlarca insan terapiste gider. ama terim bizim icin bambaska bir hikayenin kahramani. terimi sevabiyla gunahiyla seviyoruz, ve bu kontenjani sadece terim'e ayiriyoruz. ve allah'i var evli kadinlara sarkintilik etse terim'den de sogurum.

  ama arda turan terim degil. ve hicbir zaman olmayacak. o yuzden de terim'e oyle de niye arda'ya degil cumlesi bir tutarsizliga isaret ettigi kadar arda'nin siradanligina da isaret edecek. arda siradan bir isim, terim degil.
 • 26406
  adamin tek kriteri kendisine biat edilmesi. eger kendisinin eli opulmus, hakki verilmis, buyuklugu anlasilmissa baska bir seye gerek yok o adami milyonlar istemese bile, kulubun zarar gorecegi malum olsa bile transfer edip para kazandirir. basarirsa zaten kendisinindir basarisiz olursa ruzgarin esmesi bile bahane olabilir, bu sene kirk tane bahane one surmesi gibi. sayin hocam sadece arda yi alman ayip olur bak orada ana avrat kufrettigin emre colak, cocugun gibi sevdigin semih kaya, milli takimdan cok iyi bildigin caner erkin de var. haksizlik olmasin onlara, onlari da al lutfen!
 • 26407
  benim için kredisi çok çok fazla olan efsanemiz. hatalı transfer veya lig sıralaması benim için kabuledilir şeyler. yani evet bu sezon 6. bitirdik ama falcao, andone, muslera ve lyuindama ön görülemez ciddi sakatlıklar yaşadı. en azından muslera sakatlanmasa ilk 3’te olabilirdik. andone 2 kez bağlarından sakatlandı, falcaoda sakatlanınca iyice sıkıntı yaşadık. ha bunun dışında takım tam kadroyken de oynanan futbolu beğenmiyordum hatta eleştirmişimdir de ama kredisi benim gözümde çok fazla. bu arada sözlüğe 2 gün bakamadım ortam gerilmiş baya. abiler, ablalar, kardeşlerim burda hepimiz klubün daha iyi olabilmesi için kendi fikirlerimizi söylüyoruz. farklılıklar ve hatta yanlışlıklar olabilir ama birbirimize karşı kızmayalım, kin tutmayalım
 • 26408
  kendisine en büyük kötülüğü ben bilmem beyim bilir, kocamdır döver de sever de zihniyetiyle bariz hatalarını bile görmezden gelip sürekli dış minnak arayan büyük resimci tipler yapmaktadır.

  geçen seneki o güzelim kadroyu koskoca ilk yarı bir şablona oturtamamıştır, hem ligde ilk yarıda hem şampiyonlar liginde yerlerde süründük. devre arası ocak ayında doğru yolu bulmuş, takıma eldeki imkanlar dahilinde en doğru kadro seçimlerini yapmış ve şablonu oturtmuştu. muhtemeldir ki salgın süreci olmasa yine geriden gelip ligde şampiyon olacaktık ancak su akar yolunu bulur hesabı sene başı gömleğin ilk düğmesinin yanlış iliklenmesi sonucu başlayan süreç salgın süreciyle iyice dip yapmış, trabzonspor'un cezası olmasa avrupa kupalarına bile katılamaz durumda bitirmiştik.

  umarım bu sene gömleğin ilk düğmesinden itibaren doğru iliklemeye başlar, sezonu ligde şampiyon olarak, avrupa liginde de gidebileceğimiz en üst noktada bitiririz.
 • 26409
  sene 2007 ya da 2008 in başı. o zaman üniversite 2. sınıftayım. euro 2008 eleme maçları oynanıyor ve milli takımın başında fatih terim var. o zaman milli takım çok iyi değil ve sürekli fatih terim'in maaşı tartışılıyor. berabere ya da yenildiğimiz bir grup maçından sonraki gün matematik dersinde, matematik hocası şöyle bir cümle kurdu. milli takımın başına ben geçeyim, zaten fatih terim de başarısız oluyor ben de başarısız olurum dedi. sınıftan ben hariç ses çıkaran olmadı. hocam dedim, fatih terim'in milli takımda başarılı olma ihtimali var sizin yok dedim. zaten bu potansiyellerden dolayı kişiler tercih edilir dedim. o da devam etti ve kendi çapında fatih hoca'ya laflar söylemeye devam etti. ben de en son şöyle dedim. o zaman matematik dersini ben anlatayım, sizde de anlamayanlar var, ben anlatınca da anlamazlar, sizden çok daha az fiyata bu işi yaparım dedim. tabi sonra konu kapandı. sonra euro 2008'de fatih terim defansta mehmet topal'ı, sol açıkta uğur boral'ı, sağ açıkta colin kazım'ı oynatarak şampiyonada 3. oldu.

  aynı fatih terim, milli takımla ve galatasaray'la şimdiye kadar ulaşılmamış başarılar elde etti. insanların fark yemeden dönelim yeter dediği deplasmanlardan puanlar alarak döndü. ath. bilboa'ya son dakika golü atıp beni ağlatan, 1999 da gerçekleşen sakarya ve bolu depremlerinden sonra türk halkının tek moral kaynağı olan takımın mimarlarındandı. bu ülkeye gelmiş en büyük kupasında en büyük pay sahibi de kendisidir.

  galatasaray'ı türkiye'nin 2. başarılı takımı olarak alıp, açık ara en başarılı futbol kulübü yapmıştır. büyük ihtimal uzun yıllar bu apoleti taşıyacak olmasında da fatih terim'in payı çok fazladır.

  bu bilinen şeyleri neden anlatıyorum. çünkü burada kendisine süre biçen, kendi istemedikleri bir oyuncuyu aldığı için ağza alınmayacak hakaret edenlerle dolu. bu süre biçenlerin de söylediği şey, eğer başarısız olursa cümlesiyle başlıyor. 10 senesinde 8 kere şampiyon olmuş adama söylüyorlar bunu. bunları söyleyenlerin kendi aralarında sir alex ferguson'un çalışma süresini övdüğünü ve bizde böyle bir şey olmaz diye de sanki kendisi bu kültüre çok alışıkmış gibi davrandığına eminim. ferguson 27 senede 13 kere lig şampiyonu olmuş. bu 27 senede çok fazla da hata yapmıştır. oyuncu transferlerinde ve diğer durumlarda.

  tabii ki eleştir, tabii ki oyun planı üzerinden fikirlerini beyan et, fakat kendine göre ömür biçebileceğin bir hoca değil fatih terim. burası da herhangi birine hakaret edebileceğin bir sözlük sayfası değil. sadece fatih terim'e değil, herhangi birine de hakaret edemezsiniz.

  umarım yaptığı hatalardan ders çıkaran, galatasaray için tekrar güzel günlerin gelmesinde ön ayak olan fatih terim'i 2020-2021 sezonunda sahada görürüz. zaten bu takımın, bu şartlarda başka kurtuluşu yok.
 • 26410
  ardayı getirirken harcadığı enerjiyi, yaptığı kapris ve inadı ligde rakiplere gosterseydi, şimdi bayrakları asmışdık.

  tabii ki takımı kötü oynatıp son sene altıncı yapacak kredisi var. teknik direktör olarak ardayı alıp almama kararının da onda olmasını doğru buluyorum.

  yalnız gelecek sene evlatciliga, adam kaydırmaya, gençlere şans vermemeye, kendi evinde 1-0 ın üzerine yatmaya, yerlerde sürünen neresinden tutsan elinde kalan bir futbola tahammülü kalmamış bir camia olacak. bu kafa yapısı ile işi zor, tanrı yardımcısı olsun.