• 1355
  helal olsun. bu adam kimseden korkmadan doğru bildiklerini söylemeye devam ediyor.
  bu yazısından sonra şeytan ve çetesinin erman toroğluna karşı nasıl bir cephe alacaklarını merak ediyorum.
  ilerleyen günlerde erman toroğlu'nun üstüne saldırmak için her türlü envanteri kullanacaklarına şüphem yok.

  https://www.sabah.com.tr/...u-cok-acik-oynaniyor
 • 1357
  son şeytan taşlayıcı. yalnız bu sefer attığı taş, ameliyatlı yerine falan denk gelmiş olacak ki adam* yorumculuğu bıraktı. serdar tatlı - rıdvan dilmen ilişkisi'ne dair ettiği iki cümleye bile cevap yerine istifa geldi. muhtemelen o arkadaş arkadan daha rahat iş çevirebilmek için bunu yaptı, bu nedenle toroğlu'ndan kulağına gelenleri anlatmaya devam etmesini istiyoruz. evet toroğlu'ndan.
 • 1361
  türk futbolu ile ilgili verdiği karanlık bilgilerin neredeyse hiçbiri boş çıkmayan yorumcu.

  tak "serdar tatlı - rıdvan dilmen ilişkisine daha fazla dikkat etmeliyim" dedi ve yüz yıldır yorumculuk ayağına fener amigoluğu yapan, arkasındaki siyasi destek ile ligi dizayn etmeye çalışan adam birkaç gün sonra yorumculuğu bıraktı. kendisi en az 100 kere mhk başkanı olabilirdi ancak hem tff'de hem mhk'daki düzeni bildiğinden asla o görevi almıyor. zaten her yorumunda orada kirli bir ağın olduğunu, babadan oğula geçen bir sistemin örümcek ağı gibi tüm ülke futbolunu sardığını biliyor. sürekli de bu sistemin temelinden yıkılması gerektiğini her fırsatta söylüyor.

  hiçbir kulübe yamanma derdi olmadı. bizimle ilgili de çokça kez karşısında durduğumuz şeyler söyledi ancak bu adamdaki en temel durum "fenere yaranıyor", "bjk'ye yaranıyor" tarzı bir algıyı oluşturmaması. doğru bildiğini söylüyor. ahmet çakar gibi işi sadece şovmenliğe dökmüyor. üstelik kendisi sanırım tüm medyada fatih terim'e, fatih diyebilen tek kişi *. tabii onu uzun yıllara dayanan tanışıklık vesilesiyle söylüyor. her neyse. rıdvan'ı bizim yönetimlerin yapamadığı şekilde o "ulusal kanaldaki fener algı uzmanlığı" pozisyonundan el çektirilmesindeki tüm payı için şahsım adına teşekkür ederim.
 • 1362
  geçen sene zorlu görüşmesini deşifre etmişti. önce inkar sonra kabul etmişlerdi görüşenler. şimdi ise rıdvan dilmen- serdar tatlı olayını ortaya attı ya da çıkardı. ardından rıdvan dilmen yorumculuğu bırakıyor. toroğlu'nun ortaya çıkardıklarından ziyade fener camiasının yaptıkları konuşulmalı. iki senedir değişik şeyler deniyorlar.
  bahattin şimşek olayı bile yok canım görüşmemişlerdir diyenler de soru işareti bırakır.

  (bkz: bahattin şimşek/#3119486)
 • 1363
  --- alıntı ---
  05 mart 2021, cuma
  erman toroğlu
  orta oyunu çok açık oynanıyor

  yangın erken başladı. buna köpük de sıksan söndüremezsin. neden? mesela geçtiğimiz yıl başakşehir ve trabzon yarıştılar. çıtır çıtır yediler. kimler yedi? çok net var'dakiler. hedef gösterdiler, atılacaklar atılmadı. geçen sezon 3 büyük takım yoktu. bu sene 3 büyük var. trabzon da tam arkadan geldi derken onun boynunu kopardılar geçen hafta. çünkü oynadığı takım fenerbahçe'ydi. mesela gençlerbirliği, denizlispor, başakşehir gibi bir takım olsaydı o son dakikadaki penaltıyı da sarıyı da verirlerdi.

  bunları yapanlar kimdi? biri var'daki cüneyt çakır, diğeri sahada yaşar kemal uğurlu.

  3 büyükler'in yarışması yayıncı kuruluş için de güzel bir şey. üçünün de sonuna kadar gitmeleri lazım. çünkü dekoderlerin satılması lazım. federasyon buna ayak uydurur mu, günahları boynuna…
  öyle şeyler oluyor ki veya öyle şeyler yapıyorlar ki göstere göstere ve şunu söylemek istiyorlar; 'bu yapılanları anlamamak öküzlüktür.'

  geçen hafta trabzon'da bir maç oynandı. o iyi oynadı, bu kötü oynadı orasında değilim ama 89'da bir pozisyon var, spordan anlayan anlamayan herkes hemfikir oldu. net penaltı ve sarı kart. pozisyon hakem uğurlu'nun önünde oldu, o vermedi. var'da cüneyt var, o da çağırma lütfunda bulunmadı!

  hakemler ödüllendirildi!

  3 gün yayınlar yapıldı. konuştuk, söyledik. bir baktık ki ankaragücü-galatasaray maçının var'ı yine cüneyt çakır oldu. daha da ileri gittiler, hakem yaşar kemal uğurlu da başka var'a verildi. yani şöyle diyor serdar tatlı: "siz yazsanız da çizseniz de hikaye… ben baskı altındayım. bu baskıyı kaldıramıyorum ve bu hakemleri veriyorum. beni buraya kim veya kimler getirdiyse bu diyeti ödeyeceğim…"

  ankaragücü-galatasaray maçında ev sahibi iyi futbol oynuyor ve kazanıyor. galatasaray da istenilen futbolu oynamıyor. ben oyunda değilim, maçtaki pozisyonlarda da değilim.

  bu iki hakeme hatalarına rağmen yine maç veriyorsan şunu söylüyorsun türkiye'deki insanlara: "bunlar trabzon- fenerbahçe maçında çok doğru kararlar verdi ve bunları ödüllendiriyorum."

  terim'i neden atmadiniz?

  peki, soruyorum şimdi ben halil umut meler'e, bir de cüneyt çakır'a, bir de dördüncü hakem direnç tonusluoğlu'na, fatih terim ve ümit davala'yı niye atamadınız? atamazsınız beyler, atamazsınız! çünkü ezik kaldınız! yaptığınız haltlardan dolayı fatih ağzına ne geliyorsa saydı, yüreğiniz yetmedi. siz şeytandan önce doğan hakemlersiniz. futbolumuzda da şeytanlar var. arkadaşlar serdar tatlı'nın mhk başkanı olmasında rıdvan dilmen'in yüzde 100 payı var. olabilir de futbol adamıdır ama bu kadar çok karışmayacaksınız. bana komitelerden haber gelir. bu haberleri de değerlendiririm. mesela 'bu 3 hakeme bir müddet maç verilmeyecek' dedim ve 1 hafta sonra rıdvan, "siz bunu nasıl yaparsınız, bu hakemler şöyledir böyledir" diye ara gazı verdi. rıdvan, hakemleri koruyunca merkez hakem kurulu, 180 derece dönmüş, bu hakemlere maç verdiler.

  bak serdar tatlı, bak metin tokat, kimseyi yiyemezsiniz. orta oyunu çok açık oynanıyor. trabzon'u çıtır yaptılar. galatasaray da yakalandı, onu da çıtır yaptılar. sıra beşiktaş'ta, onu merak ediyorum. dikkat edin ahmet nur çebi ikide bir beyanat veriyor, "beşiktaş'ın hakkını yedirmem" diyor.

  daha yazılacak bir şeyler var. şimdilik bekliyorum. onları da yeri gelince kullanacağım. bizim alemde hiçbir şey gizli kalmaz. ama son olarak şunu da ilave etmeden geçemeyeceğim. bizim anlı şanlı 3 büyük kulübümüzün hiçbirinin diğerine bir şey demeye hakkı yok. bunlar yıllarca her haltı yaptılar. rakipleri de bunları biliyor. o yüzden bağırıyorlar.

  --- alıntı ---

  https://www.sabah.com.tr/...u-cok-acik-oynaniyor
 • 1364
  ülkede şu an türkiye futbol federasyonu başkanı olmasını istediğim tek kişi. nedenlerini uzun uzadıya yazmayacağım. katılırsınız katılmazsınız ancak tecrübesi, duruşu, futbolculuk ve hakemlik geçmişiyle bu işi şu an daha iyi yapabilecek bir kişi olduğunu düşünmüyorum.

  hocam yorumculuk rahat madem bu futbol camiasındaki sorunlardan rahatsızsın, koy o zaman taşın altına elini.

  düzeltme: imla
 • 1365
  düşündüğümden daha da etkili bir adam. kaynakları çok kuvvetli, verdiği kritik bilgilerin hiçbiri boş değil. acayip gerçekten.

  geçen sene zorlu çetesini ifşa etmişti, bugün de serdar tatlı-rıdvan dilmen kirli ilişkilerini ortaya döktü. birkaç saat sonra rıdvan dilmen'in yorumculuğu bırakması da gayet manidar.

  iyi ki varsın erman. sayende öğreniyoruz bazı şeyleri.
 • 1366
  hiç uzatmadan tff başkanı olması gereken adamdır erman toroğlu. bazen çok yanlış pozisyon yorumları oluyor ama bunun nedeni kendisinin alaylı olmasıdır.

  hakemlerin, yorumcuların, federasyonun ve kulüp yöneticilerinin her şeytanlığını bilen bir isimdir. onlarla ancak erman toroğlu mücadele edebilir.

  galatasaray’ı sevdiğini söyleyemem ama tarafsızlığı konusunda güven duyuyorum. bize lazım olan da tarafsız yönetim zaten. eğer yetki aldıktan sonra, kendisine yapılacak saldırılardan dolay dengesi bozulmayacaksa gelsin temizlesin bu pislikleri derim.
 • 1367
  genel olarak türkiye'de pek çok insanın güvendiği bir spor insanı.

  zamanında insanlar çocuklarına "erman" ismini veriyorlardı. düşünün yani insanlardaki erman toroğlu hayranlığını. bir hakem olarak, insanların güvenini ve sempatisini kazanmak gerçekten zor iş bence. günümüzde böyle; ismini çocuğuna verecek kadar bir hakem hayranlığı pek mümkün değil gibi bana göre.
 • 1368
  devletin içindeki kurumlarda genellikle hizipçilik hakimdir. bunlar benzer siyasi düşüncelerin farklı yansımaları da olabilir. bu altgruplardan kimi ülkenin, zamanın konjonktürü gereği sazı eline alır, diğerlerinin içinden genellikle tepedekilerin, göze çok batanların, ileride tehlike arz edebileceklerin kellesi gider ama bu altgrupların üyelerinin tümünün ''kafasını koparmak'' mümkün olmadığından bu altgrubun üyeleri görünmez olur. bi' nevi uykuya dalar. federasyon içinde de benzer yapılanmalar var tahminimce ancak şu andaki konjonktür gereği bu yapıya hakim olan bi' grup var. bunun da başını servet yardımcı çekiyor. başkanlar değişse de ne hikmetse bu adam hep orada kalıyor. tüpçü, nihat abi vs isimler değişiyor ama mevcut düzen değişmiyor. buradaki başkanlar toplumun tanıdığı bi' nevi simgesel isimler ama arkada işleri yürüten belli ki servet yardımcı.

  en başa dönecek olursak federasyon içinde şu anda etkin olmayan ama yıllarını bu işlere vermiş o bakımdan da tüm olan bitenden haberdar bi' kesim var bunlar ya dışarıda bırakılmış ya da etkisiz görevlerdeler muhtemelen erman hoca da bu hizibe yakın bi' isim. son birkaç seneden beri ortaya attığı ve genelde doğru çıkan şeylere baktığımızda çoktan işinden edilmesi gerekirdi diye düşünüyor insan ancak epey sağlam bağlantıları var hocanın demek ki.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!