resim
José Ángel Esmoris Tasende
Takım:Galatasaray
Mevki:Sol Bek
Yaş:26
Boy:1.71
Uyruk:İspanya
 • 278
  26 yaşında türkiye'ye gelmesi büyük bir mucize. dayanıklılığı ve çalışkanlığı tüm kanada hükmetmesine ve hem savunma hem de hücumda etkin olmasına olanak sağlıyor. angelino, aşırı hızı ve ağırlık merkezini iyi kurması sayesinde topu ayağına çok iyi yapıştırır, bu da rakiplerini çok basit şekilde atlamasına yardımcı olur. sadece etkileyici fiziksel yeteneklere sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda topun dışında iyi hareket eder ve son derece akıllı hatta rakip için ölümcül kararlar verir. çapraz ortaları yaptığı en kaliteli iş olabilir.

  teknik direktörümüz okan buruk olduğu için, okan buruk'a karşı oynadığı maçtan fotoğraflarla örnek vermek istiyorum.

  https://gss.gs/J7l.jpg
  mesela bu fotoğrafta hem ağırlık merkezini ne kadar iyi kullandığını, hemde ofansif zekasını görebiliriz. poulsen'in bir stoperi öne çektiğini fark edince pastan 3-4 saniye önce, son derece kusursuz bir zamanlama ile harika bir koşu başlattı. üstte de dediğim gibi ağırlık merkezini iyi kurması sayesinde harika bir dönüş yaparak topu ağlarla buluşturdu.

  https://gss.gs/QPs.jpg
  burda ağırlık merkezine bir örnek daha verilebilir. top angeliño'ya doğru ilerliyor, rakip oyuncunun kendisine doğru tam hızla koştuğunu görünce onu ekarte etmek için ceza sahasının kenarında ki takım arkadaşına doğru first-touch (ilk dokunuş) pasını aktarıyor. rakip oyuncuyu ekarte etmiş biçimde koşusuna nerede devam edeceğini seçmek için kendine zaman yaratıyor. çoğu durumda bek oyuncuları topu geri almak için çizgi boyunca koşmayı seçerler (1. koşu yolu). çizgi boyunca koşması, angeliño'nun rakip oyuncu tarafından yakalanıp durdurulması ile sonuçlanırdı. çünkü angeliño'nun fiziksel olarak rakipten daha düşük olduğu açık ve nettir. tüm bunları görmezden gelsek dahi, takım arkadaşı ilk dokunuş pasını denemezse, muhtemelen pozisyon ofsayt ile sonuçlanırdı. angeliño diğer beklerin aksine, içeriye doğru 2. koşu yolu seçeneğinden hızlanıp, gelen defans oyuncusunu ters ayakta yakalayıp tehlikeli alanda topa sahip olmayı seçti. pozisyon angelino sayesinde tehlikeli bir atak ile sonlandı. burdan anlatabileceğimiz şey angelino'nun ne kadar yaratıcı olduğudur.

  https://gss.gs/aT7.jpg
  bu kısım ise en çok icardi'yi sevindirecektir. angeliño'nun forsberg'e kolay pas atma seçeneği olduğunu görebiliyoruz ve bu normalde kötü bir seçim değildir. ancak angelino, kluivert'ın koşusunu görüyor ve ona doğru resmen kevin de bruyne misali pas atıyor. stoperlerin veya beklerin çoğu forsberg'e doğru daha kolay bir pas tercih ederdi, çünkü çoğu kluivert'in koştuğunu bile görmeyecekti.

  biraz da defansif oyununa bakıp sizleri daha fazla yormamak için analizi bitirelim.

  https://gss.gs/1Nu.jpg
  yukarda ki örnekte, angeliño'nun rakiplerinin potansiyel bir-ikisini önlemek için vücudunu nasıl iyi konumlandırdığını görebiliriz. rakip oyuncuya odaklanmış durumda ve vücut pozisyonu, rakibinin yaptığı herhangi bir potansiyel eyleme uygun hale gelmiş. eğer rakip kanattan aşağı inmeye çalışırsa, çizgiye doğru müdahale etmek için iyi konumlanmış. aynı zamanda rakip içeri girmeye çalışırsa, rakibin hedefe doğru gitmesini önlemek için ani dönüş alanına sahip.

  https://gss.gs/7KN.jpg
  yukarıdaki çerçevede, angeliño'nun anında nasıl döndüğünü ve beyaz bir üçgenle işaretlenmiş alanı kapatmak için nasıl bir koşu yaptığını görebiliriz. angeliño'nun mücadelesi, rakibin ceza sahasında takım arkadaşına oynamasını engelliyor.
App Store'dan indirin Google Play'den alın