• 432
  çifte hata ile maçın kaybedilmesine neden oldu bugün* ama canı sağolsun. ozan kabak da ilk maçlarında çok yaptı böyle hataları. hatta burada da hem ozan'ı hem de ozan'ı oynatıyor diye fatih terim'i çok acımasızca eleştirenler de oldu. öte yandan, belki bir iki maçlık performansına göre değerlendirmek doğru olmayabilir ama ozan ile karşılaştırdığımda aynı potansiyelde göremiyorum emin'i. ozan'daki korkusuzluk yok kendisinde, müdahaleleri de o kadar yerinde değil. kendine güveni var gibi, inşallah kaybetmez ve daha iyi olur. yabancı sınırı ile beraber daha da ihtiyacımız olacak kendisine. özellikle 2021-2022 sezonunda ilk 11'de yeri şimdiden garanti gibi, tabii garantiyi görüp de kendini salmaz ise.

  gerçi maçı kaybettirdi diyerek mağlubiyetin sorumluluğunu çocuğa yüklemek doğru değil. bok gibi oynamamızın, doğru düzgün pozisyona giremememizin ve dolayısıyla lig sonuncusuna yenilmemizin mazereti tek bir penaltı olamaz.
 • 436
  önündeki topa koşmayan ömer bayram , ayağına gelen topu kurcalayan emre akbaba, sinir küpümüz belhanda, öndirek sevicisi selçuk inan , pasla çıkma konusunda gereksiz inat eden hocamızı eleştirdikten sonra emin'i eleştirebiliriz.

  hızlı mı? ozan gibi değil. ancak pas atarken adı gibi emin olabilir. seri (gerçekten takımda en beğenerek izlediğim top tepici şu aralar) önümüzdeki sezon tekrardan kiralanırsa, emin'in seri'den öğrenmesi gereken çok şey var. stoper çıkışlı diye daima defansta oynayacak diye bir olay olmadığını iyi biliyoruz. eski deyimle önlibero, bir dos kıvamında da evrilebilir. tabii günümüz futbolunda bu kavramların iyice yok olduğunu gördükçe ya da takımımız özelinde bu kavramları görmekte zorlandığım için yorum yaparken bile gına geliyor.

  emin bu futbolu oynamak, geliştirmek isterse kendisinin belki de 20 senelik bir futbol hayatı olacak. ayağına gelen bu şansı iyi kullanmasını dilemek haricinde, 12 temmuz 2020 ankaragücü galatasaray maçı özelinde konuşmak bile canımı haliyle zaten sıktığından kısa kesiyorum.
 • 437
  galatasaray'da kaptanlık pazubandını takmak nasip olan en genç oyunculardan biri.

  akademiden çıkıp forma şansı verilen her oyuncuyu savunacağım, bunu belirteyim. ki formayı veren de öyle sıradan biri değil, galatasaray akademisini herkesten en iyi bilen kişi. nice yetenekli çocuklar a takımda antrenmana bile çıkamazken emin 16'lı yaşlarında formayı sırtına geçirdi. çok özel bir çocuk.
  genç kaleci(!) okan'dan 8-9 yaş küçük, adem'in yarı yaşında bir oyuncudan bahsediyoruz.

  herkes virgil van dijk'ın birden süper defans olduğunu sanıyor herhalde, ömer bayram van dijk için 14 yaşında aynı boydaydık diyor. ya da herkes pique'nin 16 yaşındakini halini biliyor da ona göre yorum yapıyor. size şunu söyleyim, sörloth pique'yi şuanki haliyle açık alanda yakalasın perişan eder. açın izleyin barça maçlarını, pique'nin her hafta birkaç kez pazara uğrayışları var.

  gerçi 87 milyon euroluk transfer yapmış harry maguire geçen gün bir çalım yemişti, burdaki bilirkişiler tarafından çöp ilan edilmişti. gülüyorum böyle komikliklere.

  emin bayram'a gelene kadar sahadaki diğer kişiler ne yapmış onu konuşalım biraz... linnes, burası muştur yolu yokuştur giden gelmiyor tarzında bir oyun oynadı. linnes'in defansı boş bırakması sonucu ilk yarıda 3-4 tane net pozisyon verdik, kaliteli bir rakibimiz olsa ilk arı 3'lük 4'lük olmuştuk zaten.
  belhanda ilk yarıda belki de 10 tane top kaybı yapmıştır, 1 top kaybı tüm takımın geri koşması demek, çünkü önde de basamıyorsun. ömer bayram u-14'te bile sağ kanat oynasa fark yaratamaz. emre akbaba balerin. saracchi hızlı olmaktan beynini kullanmayı bırakmış, hızını %20 düşürüp beyniyle hareket etse daha verimli olur. taylan ve seri ne kadar boş alanlara hareketlenip pas istasyonu oluşturabildi.

  emin'in olumsuz yorumlara kulaklarını tıkayıp daha sıkı çalışması lazım, ozan kabak'ın bireysel antrenörü vardı mesela. gelsin bir benzeri kişi de emin'i çalıştırsın. genç stoperler için 3'lü savunma daha avantajlı bir sistem olabilir, gasperini hocam caldara'yı 3'lü stoper düzeninde merkezde oynatmıştı. luyindama'nın dinlenmesi gereken maçlarda sağında kaan ayhan, solunda marcao ile merkezde oynayan emin daha iyi bir görüntü verirdi.
 • 438
  böyle amaçsız sezonlarda, seyirci baskının olmadığı maçlarda hata yapmasını olumlu buluyorum. daha öğrenecek çok şeyi var. ozan’dan daha iyi de olabilir, daha kötü de. bunu şu an kimse bilemez, kendisi bile. haybeye yorum yapmanın alemi yok. bekleyip göreceğiz...

  ama kardeşim, altyapımızdaki en parlak mahsulün emin bayram olduğunu düşünürsek, “yav şu niye oynamıyor” demenin bi anlamı yok. görüyoruz ki oyuncularımızın ekseriyeti yetersiz ya da daha zamanı var a takımda oynamaları için. ilk yarı taylan dendi, şimdi bakıyorum yerin dibine sokuluyor. linnes dendi, mariano’yu mumla aratıyor. bence geleceği telles’den bile çok parlak olacak saracchi’ye bile demediğimizi bırakmıyoruz. artık bi zahmet kadro seçimini teknik heyete bıraksak mı ya? ne dersiniz?
 • 439
  ayakta durması gereken stoper. hızdan ziyade çeviklik konularında endişem var. ama yaş cüsse oranını düşününce bir şey diyemiyorum. çok maç oynaması lazim. pozisyon almaya alismasi gerekiyir. vücudunun güçlenmesi, temas ile yıkmayı, ayakta durmayı, oyuncu karşılamayı ve dondurmemeyi üst seviyede öğrenmeli. bu fizikle alt yaş kategorilerinde bunu yapabilir ama üst seviyede şimdilik zor. ozan kadar cabuk gelisebilir mi bilmiyorum. ondan kucuk zaten. açıkçası keşke bir sezon tff birinci lige veya super ligde bir takıma oynama garantisi ile kiralansa. çok fazla oynamaya ihtiyacı var.
 • 441
  12 temmuz 2020 ankaragücü galatasaray maçı'nda yaptığı hatayı yapmayan futbolcu yok.
  bu sene benzer şekilde lemina da gol yedirdi bize, seri de... takımdaki yardımlaşma eksik olmasa bu hata olmazdı.

  birincisi bu. ikincisi emin hakikaten çok güzel top kullanıyor. marcao kadar başarılı görünüyor bu konuda. fakat defansif anlamda eksikleri var. bu normal. daha 17 yaşında adam. 30 küsür yaşında, süper lig'in kurdu olmuş adamlara karşı top oynuyor. en büyük sıkıntısı ise hızı. mesela ozan hız ve hızlanma konusunda cidden iyi bir adamdı. o nedenle sörloth gibi bir adamı döndürse de yetişip müdahale edebiliyordu, fakat emin'in böyle bir avantajı yok. bir defans oyuncusu için hız müthiş bir meziyet. ama olmazsa olmaz değil. dolayısıyla hamle zamanlamasını mükemmel yapmalı ve çok iyi pozisyon almalı. bu da mental gelişim ve tecrübe gerektiriyor. yani hız olmadan da iyi defans oyuncusu olunabilir. örnek mi? popescu hızlı değildi. keza bülent de ortalama hızda bir futbolcuydu. eğer pozisyon almada ve hamle zamanlamasında iyiseniz hız olmadan da iyi bir defans oyuncusu olabilirsiniz.

  ben emin bayram'ın yerinde olsam hedefim bu tarz futbolcular olurdu. mesela portekiz'in yetiştirdiği en önemli defans oyuncularından fernando couto. bir başka örnek ricardo carvalho. bu adamlar iyi top kullanan yavaş adamlardı. ama çok güzel kariyerleri oldu. emin'in de bu şansı var.

  pozisyon alma ve zamanlama üzerine ciddi çalışırsa ve daha hamleli bir oyun tarzı belirlerse kendine çok iyi noktalara gelebilir. belki de bu meziyetleri var. hayatında ilk kez ilk 11'de üstelik de çok çok kötü bir takımla sahaya çıkan ürkek bir futbolcuysan ne olduğunu tam sergileyememen normal. fakat en azından emin'in bahsedilen potansiyeli ve fatih terim'in kendisine olan güvenini düşününce potansiyeli olduğu kesin. mesele, biz bu potansiyeli işleyebilecek miyiz, işleyemeyecek miyiz...
 • 442
  fiziksel olarak gelişimini henüz tamamlamamış olduğu için o konuda kendisini eleştirmek pek doğru olmaz. fizikselden kasıt tabii ki hız hızlanma çeviklik vs. değil. onlar da tabii ki fiziksel özelliklere girer fakat çabukluğu şu an ki halinden en fazla bir tık daha yükselir. asıl mesele ikili mücadelelerde ayakta kalabilmesi ve rakibi bozması.

  "ozan rakibi bozuyordu güçlüydü, emin öyle değil" argümanı pek doğru değil. emin 17 yaşına yeni girmiş bir oyuncu iken ozan bunları yaparken 18.5 yaşındaydı. aradaki 1.5 senelik zaman dilimi bu yaş grubu için çok ciddi bir fark yaratır. 1.5 sene sonra emin'in yaşayacağı fiziksel gelişimle birlikte ayakta kalan güçlü bir stoper olduğuna hepimiz şahit olacağız.

  teknik ve mental özellikleriyle alakalı söyleyebileceğim bir şey varsa o da inanılmaz bir potansiyele sahip olduğudur. tam bir "günümüz" stoperi. topla çok iyi. ayakları iyi olduğu gibi karar alma mekanizması da yaşına rağmen hiç fena değil. topu ayağına aldığında müsait oyuncuya topu dikine hiç gevelemeden anında verebiliyor. savunma anlayışı da yine tecrübesizliğine rağmen kötü değil ki, özellikle bu konu epey gelişmeye açık bir durum. oynadıkça tecrübelendikçe pozisyon alışları, yakın oynayışları, sezileri gelişecek. hava hakimiyeti de keza şu an için iyi denebilir. o konuda da yol katedecek.

  yaptırdığı penaltı üzerinden emin'e vuranlar ozan'ı da aynı durumlardan yerden yere vuran kişiler olduğu için ciddiye almaya pek gerek yok. emin bayram ve benzer yetenekte altyapıdan çıkan/çıkacak çocuklar galatasaray'ın geleceğidir.
 • 443
  dün 12 temmuz 2020 ankaragücü galatasaray maçında süper lig kariyerinde ilk defa 11 başlamış, bunun yanında da galatasaray camiasının kaptanı olarak sahada yer almıştır. bunları yaparken de 18 yaşını tamamlamıştır bile... şimdi buradan sallaması kolay da bu kardeşimize, siz kendisinin yaşındayken ne işlerle meşguldünüz acaba? üzerinizde bu kadar beklenti, bu kadar baskı var mıydı? şımarık bir taraftar kitlesince diken üstünde gözetlendiniz mi hiç? tamahkar bir gruba sürekli sürekli en iyi performansınızı 'sürekli' olarak sunmak zorunda mıydınız? sürekli diyorum çünkü bizim taraftarımıza göre altyapıdan çıkan her oyuncu süper star olmak zorunda ve en ve en ve en önemlisi 'hata yapamaz'! bu sanki yazılı olmayan bi' kaideymiş gibi! insan falan değil ki çünkü bu çocuklar birer robot! nasıl hata yapabilirler?(!)
  gelelim bir başka konuya. bu çocukta bir şeyler görülüyor ki yaşıtlarına, hatta kendinden ikişer üçer yaş büyüklerine methiyeler düzülürken daha onların a takımla idmana çıkıp çıkmadığı bilinmezken(sanırım çıkmıyorlar) bu kardeşimiz uzun süredir a takım ile idmanlarda yer alıyor. evet ışık kaan arslan ve ogün çalışkan'dan bahsediyorum. nerede bu kardeşlerimiz bir bilginiz var mı? yüce galatasaray taraftarı kendilerini yere göğe sığdıramıyor ama biz de kendilerinden pek haber alamıyoruz.
  gelelim bir diğer konuya. bu çocuk illa ki ozan kabak olacak diye bir kaide de yok. belki ondan daha iyi olacak, belki ondan daha kötü olacak ama kesin olan şey şu ki bu çocukta bir kumaş var ve onu işlemekte tamamen kendi elinde; iş tamamen kendisine kalmış. ozan'ın da parlamadan bir önceki sezon takımla beraber idmanlarda yer aldığını ve ligde sadece 1 dakika süre aldığını hatırlatalım. sonra hikayeyi herkes biliyor. aralarında ozan ile 3 yaş var ve bu farka göre fiziksel gelişimlerinde fark ne kadar fark eder kestiremiyorum ama şuraya getireceğim; ozan 2018/2019 sezonunda gayet diri ve güçlü bir görüntü göstermişti. emin de bazı fiziksel defolarının üstüne nasıl koyup ne kadar sürede kendini geliştirecek bunları beraber göreceğiz.
  ve nihayet gelelim işin oyun kısmına. olumlu özelliklerinden bahsedelim öncelikle. bir stopere göre ayağı hiç fena değil, oyun kurmaktan çekinmiyor, topu istiyor. diğer artısı oyun görüşü ve bilgisi gayet yerinde. oyunu dikine oynuyor, savunma oyuncusu da olsa aklı hücumda ve takımını atağa çıkarmaktan çekinmiyor. bir diğer olumlu özelliği ise öz güveni yüksek. sorumluktan ve riskten kaçınmıyor. ama bunu biraz dizginlemesi lazım. bilakis dünkü maçta penaltı pozisyonunda fazla öz güvenin getirdiği rahatlık ve konsantrasyon kaybı çıkarken basit bir pas hatası yaptırdı ve akabinde maalesef kendisi penaltıya sebebiyet verdi. ama penaltıdan sonra özellikle izledim yukarıda saydığım olumlu şeyleri yapmaktan çekinmedi ki bu iyi bir şey. kendisi öğrenmeye, gelişime açık; denemekten, risk almaktan çekinmiyor. cidden iyi bir cevher ve bu kardeşimizi iyice işlemeliyiz. olumsuz özelliklerinden bahsedersek de süratı en büyük defosu. bunun üzerine kesinlikle düşmesi gerekiyor. bazen bu defosunu oyun bilgisi ve pozisyon olarak kapatsa da açık alanda zorlanabilir. üstüne düşmesi gerek. bir diğer husuta penaltı pozisyonunda bahsettiğim gibi fazla öz güvenin getirdiği rehavet diyeyim. ama bu da maç tecrübesiyle aşılacak ve hallolunacak bir şey.
  artık toparlarsak benim emin kardeşimizde gördüklerim bunlar, yolu açık olsun inşallah. umarım hem bize hem milli takıma uzun yıllar hizmet eder, iyi bir kariyer sahibi olur.
 • 444
  12 temmuz 2020 ankaragücü galatasaray maçına kaptan olarak çıkmış ve maalesef penaltıya sebebiyet vermiş 17 yaşındaki genç stoperimiz.

  yalnız kendisinin bu maçta yaptığı hata golle sonuçlanmış olmasına rağmen, younes belhanda ve diğer yaşça daha tecrübeli futbolcuların lig sonuncusu ankaragücü'ne karşı ofansta yaptıkları hatalar kadar bana koymamıştır. hatta hiç koymamıştır. ozan kabak da hata yapıyordu ama takım bir şekilde telafi ediyordu. dün maalesef ofansta eli ayağına dolaşan, olmayacak toplar kaybeden bir takım izledik. pandemi arası başladığında anlaşılan o ki birçok futbolcunun kafasında sezon zaten bitmiş. üstüne sakatlıklar, cezalar ve onyekuru'nun gitmesi gibi saçma olaylar da her şeyin üzerine tuz biber oldu.
 • 445
  anlamsız ve gereksiz yere eleştirilen oyuncu. herşeyden önce 12 temmuz 2020 ankaragücü galatasaray maçında yaptığı hatayı lig sonuncusuna karşı takımın geri kalanı telafi edebilirdi. takımda çok sayıda eksik var ve malubiyetin suçlusu kesinlikle emin değil. neredeyse takımda 7 8 as oyuncu yok. bunun haricinde emin'in gelişim sürecinde oyuncuya büyük anlamlar yüklemeden yaklaşmalı ve gelişimi takip edilmeli. daha çok yol katetmesi gerekiyor. eğer gerekli gelişimi gösterirse takımda devam eder zaten.
 • 446
  duyguları bir kenara bırakarak yorumlamak istiyorum zira altyapıdan çıkan her genç için çok heyecanlanıyorum.

  taraftar olarak bir kere hakkında bir bakış açısı geliştirmemiz lazım. şöyle ki emin'i kime benzeteceğiz ve kim gibi olmasını isteyeceğiz? sıklıkla ozan kabak ile kıyaslıyoruz ama tarz anlamında birbirleri ile alakaları yok.

  ozan ramos'a benziyor ise emin pique yada bonucci'ye benziyor. emin daha sakin oynayan, ayağı düzgün, ayakta kalan ve dengeli bir stopere benziyor şimdilik. ozan mücadeleci, rakiple boğuşmayı ve topa atlamayı seven bir stoperdi. ozan için fizik gücü önemli çünkü bu işleri zayıf fizikle yapamazsınız, ama emin'in çok güçlü olmasına gerek yok (yerlerde sürünsün demiyorum) çünkü orada fiziğinden ziyade beyniyle oynayacak. işte zaman bize beynini ne kadar sahaya yansıtacak onu gösterecek.

  burada ağır olduğu yönünde görüşler var ki doğrudur. bu yaşta bu cüssede ise (siyahi de olmadığına göre :) ) belli ki ağır bir oyuncu. istese de ömrü boyunca hızlanmayacak çünkü hız doğuştan gelen bir durumdur ve bunu çok değiştiremezsiniz. ancak zaman içinde rakibi karşılamayı ve doğru açıda koşmayı öğrenecek ve hız konusunu unutacağız. öğrenemez ise zaten olmayacak söylemeye gerek yok.

  ben soğukkanlılığını, ayağına olan hakimiyetini, pas verme kabiliyetini ve ayakta kalma isteğini beğendim. 17 yaşında süper ligde ilk maçına çıkmış ve aklında yüzlerce soru işareti olan bir gence göre bence mükemmel bir performans sergiledi.

  umarım önüne aksilikler çıkmaz da türk futbolu olarak ayağı düzgün bir savunma lideri kazanırız.
 • 448
  12 temmuz 2020 ankaragücü galatasaray maçında yaşadığı şey her futbolcunun başına gelebilecek bir olay. bunu büyütüyorum. zaten maçı kazansak kimse bunu hatırlamazdı bile.

  sorun, koskoca galatasaray futbol takımının ligin sonuncusu ankaragücü'ne bir gol bile atamayip bu çocuğun yaptığı hatayı telafi edememesi. fatih terim de maç sonrası bu tarz bir şeyler demişti.

  normal şartlarda maç 1-3 bitse ulan adam ne iyi oynadı diyecektik. şimdi ise hatası üzerinden konuşuyoruz.

  bunun dışında ben gücünü ve ayağını beğendim. ozan gibi hızlı ve sert değil ama zamanla olabilir mi? olabilir. urkekligini atıp devam ederse belki ozan ya da merih seviyesine erisemese bile serdar aziz'den iyi stoper olur.

  ozan mental olarak da bambaşka bir boyutta.
 • 449
  ozan kabak ile karşılaştırmak için henüz çok erken olan oyuncu. ozan'ın etrafında oynayan oyuncular o sezon şampiyonluk almıştı. emin'in etrafında benzer nitelikte oyuncular olsa da arada farkları var. mesela ozan'ın önünde yeri geldiğinde ön stoper gibi davranan filtre/huni görevi gören donk vardı. yanında daha iyi bir mariano vardı. arkasında muslera vardı. emin konusunda benim bir endişem yok.

  çoğu kişi hızına ve hızlanmasına takılmış. bunlar başka meziyetlerle telafi edilebilecek ya da geliştirilebilecek şeyler. maguire da kağnı sınıfından bir futbolcu mesela. hummels yaş aldıkça hızını kaybetti. pozisyon alma becerinizi geliştirirseniz zaten o hıza ihtiyacınız o kadar çok olmuyor. olduğunda da partneriniz kapatıyor o açığı. 16 buçuk yaşında bir oyuncunun her şeyine bu kadar takılmak yanlış. bu adamın kariyerinin en zirvesini göreceği yaşa gelmesine 11-12 sene var daha.
 • 450
  12 temmuz 2020 ankaragücü galatasaray maçında golle sonuçlanan pozisyonda hata niye sadece emin'de gözüküyor bunu bir türlü anlamadım. evet golde hata yapmıştır, fakat o golde en az emin kadar hatası olan oyuncular var.
  mesela bunlardan biri martin linnes. galatasaray takımı ne olursa olsun 2019-2020 sezonunda değiştirmediği bir oyun başlangıç anlayışı var. o da defanstan topla çıkmak. burada okan'ın topu atmasından bir sıkıntı yok fakat linnes biz oyuna başlar başlamaz, ankaragücü orta sahasının ortasına doğru bir koşu yapıyor. bu koşuyu niye yapıyor belli değil. çizgide ve emin'in paralelinde kalsa emin onunla oynayacak, en kötü kanattan şişirme olacaktı. fakat linnes top almaktan kaçınca emin de nereye atacağını şaşırdı ve top kaybı oldu. topun kaybedilmesinde emin kadar linnes'te suçlu.

  fiziğiyle alakalı olarak ise, atladığımız bir husus var. bu çocuğun yaşı. fiziksel gelişim olarak 25 ile 26 yaş arasında hiç fark yoktur fakat, 16-17-18'li yaşlarda olağanüstü farklar vardır. fizik ve beyin tam koordine değildir. bu özellikle uzun boylu bireylerde daha fazla görülür. hatta bu ergen sakarlığı olarak da geçer. yani fiziksel olarak dengeye kavuştuktan sonra hızlanmasında ve gücünde değişiklikler olacaktır. oyuncunun durumunu bilen antrenörler buna göre ağırlık antrenmanı yaptırıyorlardır. yani bu konuda da çok eleştirmemek gerekmektedir.

  umarım bir gün, takımda kaptan kalmadığı için değil de 1. kaptanımız olarak sahaya çıkar.
 • 451
  koskoca galatasaray futbol takımı oyuncuları 12 temmuz 2020 ankaragücü galatasaray maçında gol atamamış, emin bayram'ın yedirdiği gole mi kızayım?

  aslanım benim, yine dene yine penaltı yaptır.

  ozan kabak senin yaşında forma giyememişti.

  ben ayağına bakıyorum, hiç fena değil. fiziği gelişmiş. hava toplarında fena değil.

  diğerlerini zamanla geliştirirsin.

  mert çetin'i gençlerbirliği alt yapısından beri biliyorum, bugün mert gelse roma'dan stoper geldi diye seviniriz.

  emin ondan daha iyi. daha da iyi olacak. mert gençlerbirliği'nde düzenli oynayarak gelişti. emin de oynaya oynaya seviye yükseltecek.

  ozan kabak örneği var yakın geçmişte. genç oyuncuları destekliyorum. ilk onbire ekstra bir türk sokabilirsek 2020-2021'in bug'ını bulmuş oluruz.