• 1
  normal şartlar altında stadlar full iken cok zor olan galibiyettir. ancak pandemi koşullarında normale oranla daha fazla yaşayacağını düşünüyorum. taraftar baskısı olmayınca ev sahibi avantajının %80'inden yoksun oluyorsun zaten. bu sebeple tuhaf derbi sonuçları ile karsilasilabilecek bir sezon olacak 2020/21 sezonu.

  full taraftara karsi oynayip kazanmak da apayrı bir zevk. bütün stad susarken en köşede bir grup taraftar sevincten ortalığı inletiyor. yesil zeminden golu atan oyuncu onları selamlıyor. harika bir ortam.
 • 3
  doğduğum tarihten itibaren istanbul’un üç büyük takımının birbiriyle oynadığı maçları incelediğimde bana ilginç gelen sonuçlarla karşılaştım. güzide basınımıza göre derbilerin şahı olan fenerbahçe 71 galibiyet alırken, galatasaray 65, beşiktaş ise 60 derbi galibiyeti elde etmiş. ayrıca fenerbahçe özellikle 2000-2010 arası daha büyük bir ekonomik güce ve her dönem sahip olduğu imkanlar düşünüldüğünde daha büyük bir fark bekliyordum. hepi topu bizden 6 fazla derbi galibiyeti almışlar. güzide basınımızın derbi özürlüsü olarak nitelendirdiği galatasaray ise 65 galibiyeti başakşehir ve trabzonspor’a karşı almış olabilir. :) derbi fatihi fenerbahçe’den 6 galibiyet eksiğimiz var.
 • 4
  bunu en çok fener becerirdi. hem bizi hem beşiktaş’ı deplasmanda yenebiliyordu.
  galatasaray ise fenere her sene mağlup olurken 2010’da bir beraberlik furyası başladı kadıköy’de. beşiktaş’ı deplasmanda eskiden daha kolay mağlup ederdik ama yeni stadla birlikte son yıllarda yalan oldu.
  beşiktaş ise feneri kadıköy’de pek yenemez, bizi de çok iyi olduğu bizim kötü olduğumuz sezonlarda ancak yenebilirdi.

  fenerbahçe derbi konusunda yıllardır ayrı bir motivasyon sağladığı için dış sahada da kazabilitesi en yüksek takım. zira deplasman derbisini oynamayı biliyorlar. bunu sağlayamadıkları maçlarda ise ağır bir şekilde eziliyorlar. genelde ya diri ya da varlık gösteremeden oynuyorlar deplasman derbisini.