• 23
  https://twitter.com/.../1384641237559427072

  güzel yapılınca görsel şölene dönüşen modern futbolun gerekliliklerinden biri. galatasaray futbol takımı da bunu 2020 ocak-2020 mart arası dönemde ve hatta aynı sezonda pandemi arası sonrası 2020 haziran-2020 temmuz arası dönemde oynadığı gaziantep fk, başakşehir, trabzonspor ve alanyaspor maçlarında harika bir şekilde uyguluyordu (o 4 maçtan sadece 2 puan alabilmiştik ama tüm o maçlarda eksik kalmadığımız sürede oldukça iyi oyunlar ortaya koymuştuk). sonrasında seri-lemina-mariano gibi isimlerin gidişiyle defanstan pasla çıkış kalitemiz düşüş yaşadı ve bu sezon önde prese karşı zaman zaman ciddi ölçüde zorlandık (mesela 27 eylül 2020 galatasaray fenerbahçe maçı'nda).

  gelecek sezonki kadro planlamamızı doğru yapıp defanstan ayağa kısa paslarla çıkmayı yine çok iyi becerir hale gelmeliyiz çünkü bu beceriye sahip olmak, proaktif olmak isteyen istisnasız her takım için şart. galatasaray'ın da proaktif olmamak gibi bir şansı kesinlikle olmadığı için defanstan ayağa kısa paslarla çıkma işinde çok iyi olmamız elzem. umarım transferlerimizi ve yaz kampı çalışmalarımızı bu farkındalığa sahip olarak yaparız.
 • 24
  halı sahadaki çok koşamayan yaşı büyük göbekli abilerin en büyük fantazisi olan olay. bu abilerin ekseriyetle bir dizinde dizlik ya da sakatlıkla ilgili bir yardımcı ekipman bulunur. saçlar zinedine zidane'ın juventus günlerindeki gibidir. "ben ne maçlar çıkardım" yıpranmışlığındaki bir forma yine bu abilerin inventorysinde* yer alır. çok koşamadığı iddiası hem kendisi, hem takım arkadaşları hem de izleyenleri bir araya toplar. gel gelelim dar alanda da olsa maç boyu durmadan hareket eder, eli belinde olduğu bir an kolay kolay yakalanamaz.

  işte bu abilerin en bir numaralı repliği budur. defansta popescu, orta çizgide okan buruk falan varmış gibi bir iş listesi çıkar bu repliğin arkasına. oysa gerçekte olan ayağına haftadan haftaya top değen 14 adamın 20 metreye 40 metrelik bir mesafede topa bam güm vurmasıdır. genellikle sahanın bir yarısında 10-11 kişi kümelenir ki bu durumda adam başına düşen alan zaten 5 metreye 5 metre civarına kadar düşer. bu kısa pasları atması istenen adamların ayağındaki hedef sapma payı 2-3 metreyi bulduğu, aynı şekilde topu kontrol ederken ayağından sektirme mesafesi yer yer 2 metreye kadar çıktığı için ortaya çok acıklı sahneler çıkar.

  bu trajedinin 30-40 bin kişilik stadlarda, çim sahada, profesyonel ekipmanla oynanıp hd kameralarla çekilen versiyonu da bizim süper ligimiz oluyor işte...
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!