• 2821
  kongolu stoper. iyi bir yatırımdı. fizik kuvveti ve çevikliğiyle öne çıktı kısa sürede. ancak milli takımda yaşadığı ciddi sakatlığı cüssesinin de etkisiyle ağır atlattı, hatta atlatamadı. ancak ben dama’nın bu büyük düşüşündeki tek sorunun sakatlıktan kaynaklı olmadığını görebiliyorum. hazırlık maçına geç kalması bile mental sıkıntı yaşadığının bir ipucuydu. hoca afetti. konyaspor deplasmanında amatörce hatalarla maçı armağan etti rakibe, hoca yine atmadı dama’yı. artık öyle bir hale geldi ki ağzımız yüreğimizde izler olduk topla yaptığı her hareketi. ama hoca asla vazgeçmedi ondan. ne yani? hepimizin gördüğünü hoca görmüyor muydu yoksa? hoca bir çok maçı kaybettirmesine veya riske sokmasına rağmen hep bir şans daha verdi dama’ya ama o asla toparlanamadı. eğer bugün şampiyonluğu kaybettiysek baş sorumlularından biri dama diğeri falcao’dur. gerisi lafı güzaf...
 • 2822
  fatih terim'in futbol anlayışı içerisinde yeri olan stoperlerin nesli zaten tehlikede. çıkanını da city kapıyo zaten, ruben dias, laporte vs.

  daha tuhaf olanı, luyindama'nın pas futboluna uygun olmadığı zaten yerel çekim 180p youtube videolarından bile anlaşılıyorken transfer ettirip sonra da ''pas futbolunda yeri yok'' diye ötelemek kulübe ihanet. 8 milyon euro verildi bu adama aloo?

  takımın ön hatı veteran eyliyor, arda, falcao, babel, feghouli ile 10 milyon bütçesi olmayan takımlara pozisyon bile bulamıyorsun. emre akbaba için akıl sınırlarını zorluyorsun. bunlarda hiç bir sorun yok. ama defans hattında hata yapan giyotine gidiyor. donk adam mı tutamadı, haftaya luyindama. luyindama hata mı yaptı, haftaya yine donk?

  galatasaray gibi her türlü anadolu takımından baskı yiyebilmiş, teknik kapasitesi bu kadar zayıf bir ortasaha kurgusuna sahip takımda, sorunların baş müsebbipini stoperlerden birinin topla çıkamıyo oluşunda bulmuşsan, neciple, wellintonla, nskalayla, kupa kaldıran takımı daha çok alkışlatırlar.

  2 ay önce de tek derdimiz diagne'ydi. diagne yüzünden kaybediyor, diagne yüzünden gol atamıyor falandık. şimdi de sıra kendisinde.

  taş gibi stoper. fakat atağı savunma beklerinden, oyun kurulumunu stoperlerden, daha açık olmak gerekirse futbolu defans 4'lüsüyle oynamaya çalışan tuhaf bir sistemin içinde başarılı olması imkansız.
 • 2825
  ayağı bahsedildiği ve kötülendiği kadar kötü olmayan oyuncumuz. zaten 2020-2021 sezonunda kesik yemesinin esas sebebi, eski fizik gücünde olmamasıyken, sebeplerinden biri de yanında oyun kurabilen oyuncu sayısının çok az olması.

  2019-2020 sezonunda herkesin gitsin dediği mariano ve belhanda ile oyunun sağ tarafından oyun kurabiliyorduk. yani luyindama'ya gelen topun sağ tarafa dönmesi yeterliydi oyun kurabilmek için. ayrıca önünde seri ve lemina gibi top almayı bilen ve aldığı topları ileriye oynayan oyuncular olunca luyindama'dan kimse 40 metreye top atmasını beklemiyordu. ayrıca galatasaray bu kadar kolay baskı yapılabilen bir takım da değildi. takıma gedson fernandes gelene kadar oyun kurabilen oyuncularımız marcao ve taylan'la sınırlı kaldı. 2 oyuncu marke edildiğinde luyindama'dan kimse top almayınca uzun oynaması gerekti. çünkü takımda orta saha yoktu. orta saha oyuncularının ne yapması gerektiğini bilen, eğitimini buna göre alan bir grup yoktu

  aslında luyindama'nın geçmiş senelere göre daha kötü gözükme sebebi tamamen fiziksel. yaptırdığı penaltılar ve indirdiği toplar, oyun kurma ya da ayak kötülüğüyle alakalı değil.

  kendisi hala bizim değerli oyuncularımızdan biridir. fizik kalitesi yerinde olduğunda tek başına duvar örebilecek kapasitededir. kendi değerimizi bu kadar kötülememeli ve sahip çıkmalıyız. eski fizik gücüne ulaştığında türkiye'de açık alanda geçecek oyuncu çok azdır. aslında bizim de sistemimize uyan yanı budur. hem hava topları hem de açık alanda hızlı olması. ayrıca transfer edilmesinin sebebi de budur.
 • 2827
  luyindama’nın oynadığı maçlarda oyun dama’dan başlasın diye marcao’yu neredeyse adam adama marke eden teknik direktörlerin hepsi içeride dışarıda bizden puan veya puanlar aldılar. örneğin rıza çalımbay, bülent uygun...
  fizik gücü, sakatlık falan anlamam ben. galatasaray defansında oynayacak adamın teknik becerisi vasatın altında olamaz, ayrıca ayağının iyi olması da değilki sorun. sorun tercihlerinde ve oyuna bakışında.
 • 2831
  oyun kurgumuz yüzünden kötü görünen oyuncu.

  luyindama'nın performansını çapraz bağ sakatlığından önce ve sonra diye 2 bölüme ayırabiliriz.
  mesela aynı sakatlığı van dijk de yaşadı ama kendini tam hazır hissetmediği için hollanda milli euro 2020 için affını istedi. şu durum bile iki oyuncu arasındaki uçurum olan mental farkı gösteriyor.

  omar gözünden yaralanmasaydı luyindama'nın bu kadar zaafı da ortaya çıkmayacaktı.
  üstüne üstlük rakipler de luyindama'nın üzerinden oyun kuralım diye bizi zorladılar.

  önümüzdeki sene luyindama fizik olarak kendisini daha iyi hissedecektir. bize gelmeden önce baya isabetli uzun top da atıyordu. ama basit oyun anlayışını bir türlü kavrayamadı bizde, topla aşk yaşama hali var.

  luyindama'nın oyun aklı pek iyi değil, nerede neyi yapacağını pek bilmiyor. yıllarca orta saha oynamış hollanda alt yapısı görmüş donk ile hiçbir altyapı eğitimi olmayan luyindama'nın oyun zekası bir olamaz tabii ki.

  oyun tarzımız gereği topa daha fazla sahip olmak zorundayız. şampiyonluğa oynayan büyük takımların yapması gereken de budur zaten.
  biz maalesef bu oyun için yanlış stoperi seçtik, herkes de bunun farkında.
  ama tüm bunlar luyindama'nın kötü oyuncu olduğu anlamına gelmez. özellikle topu rakibe veren, uzun top oynayan kapalı takımlar için çok üst düzey bir stoper.
  diagne'nin başarılı olduğu premier ligde luyindama'nın da başarılı olabileceği takımlar var.
  maaşı da yüksek değil, yani transfer yapması zor değil.
  bizim verdiğimiz maaşı dünyanın her yerinde alır zaten.

  luyindama'yı marcao gibi parlatamadık, yüksek bedellere satabilir miyiz diye düşündük ama bizim oyun düzeninde olmadı.

  şimdi önümüzde 2 seçenek var, ya luyindama'nın da başarılı olabileceği bir oyun düzeni geliştirmek ya da oyuncudan en az zarar edecek şekilde oyuncuyu elden çıkarmak.
  5+3 = 8 milyon euro'ya almıştık, 5-8 arası bir fiyata satılırsa ben kabulüm. chedjou gibi oyuncunun iyice dibe vurma durumu da olabilir.

  luyindama'yı da işin içine dahil edebileceğimiz alternatif oyun planı nedir diye bakarsak, bence luyindama'nın yanına bir pas opsiyonu daha eklemektir derim.
  kaan ayhan'ı alıp yarım sağ bek yarım stoper oynatarak bu problemi çözebiliriz, omar eğer bıraktığımız gibi dönerse o da bu işi çok çok iyi yapar. yani rakipler marcao'ya sıkı markaj yaptığında luyindama'nın yanında pas istasyon oluşturacak başka bir oyuncu bizim oyun kurulum ahengini bozmaz.

  luyindama ikili mücadele ve hava toplarında hala ligin en güçlü oyuncusu, yaldır yaldır giden ve koridoru boşaltan bek yerine defansif bir yarım bek savunma konusunda da bizi rahatlatır ve yediğimiz kontralara karşılık verebiliriz.
  yalnız şöyle bir şerh koymak istiyorum, taylan da geriye gelip stoper gibi top çıkarıyor diyen olabilir. taylan maalesef markajıyla beraber geliyor, bu yüzden stoperimsi sağ bek ile aynı sevdaya dahil değil.

  ama biz hem stoperim oyun kursun hem de beklerim yardırsın dersek, luyindama'da ısrar etmenin bir mantığı yok.
  bu yüzden gelecek sezonun planlamasını yaparken oyuncular ve sistemi net şekilde belirlemeliyiz.

  oyuncuyu elden çıkaracaksak da bir zahmet 5-8 milyon euro atasnao pazarlayalım. dünyada yığınla gömülü oynayan takım var. luyindama o takımların yıldızı olur.
 • 2832
  sakatlandıktan sonra topa bomba muamelesi yapmaya başladığı doğrudur, ama sakatlanmadan önce marcao kadar olmasa bile, hatrı sayılır bir top kullanma yeteneği vardı. belki ronaldo çalımlarıyla kaptırıp gitmiyordu ama saçma sapan ayağındaki topu da durduk yere kaptırdığı pek vaki değildi. ayrıca fena uzun top da atmıyordu.

  bu dönem ağırlıklı olarak top kullanma yetisinin kaybıyla sakatlık öncesi ve sonrası dönem farkını daha net gösterdi ama geriye gittiği bir diğer nokta da birkaç maçta yaptığı ve kendisine yakıştıramadığım savunma hatalarıdır.

  yine de luyindama'nın sakatlanmadan önce oynadığı topu biliyoruz. o zaman gayet yeterliydi. biz sokağa para saçacak bir kulüp olmayı çoktan bıraktık. 8 milyon euro saydığımız bir stoperi tek çırpıda silmemek lazım ki, bu fark da sakatlık ve sonrasında istikrarlı forma giymemesinden kaynaklanıyor.

  umarız kendini toparlar, yoksa piyasalarda pek gözükmediği bir sezondan sonra, kendisini max 3-4 milyon gibi bir paraya elden çıkarmaya çalışırız ki, maliyeti kurtarmadığı gibi, daha aynı mevkiye adam lazımken, bir de o mevkiden adam eksilmesi çok rasyonel bir girişim olmaz. şans eseri, bonservisi elinde ve çok maliyetli olmayan, örneğin vida ayarında ya da marcao gibi potansiyeline güvenebileceğimiz en az 2 stoper bulmadıkça gönderilmesi veya gönderilmeye çalışılması takım için çok müspet olmaz.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!