• 2243
  açıkçası bu maçın en iyisiydi. sayısız atak kestiği bir maçta, kenardan karambole gelen bir topa ıska geçti diye eleştirecek değilim.

  2. golde ciddi bir hata var fakat zaten maça etki eden bir hata değil. bitmiş bir maçı kopardı. dolayısıyla malubiyette herhangi bir payı olduğunu düşünmüyorum. aboubakar'ın adını hiç duymadıysak, larin hiç bir kafa topuna teşebbüs bile etmediyse sebebi kendisidir.

  böyle böyle kendine gelir umarım.

  (bkz: 17 ocak 2021 beşiktaş galatasaray maçı)
 • 2244
  17 ocak 2021 günü oynanan bjk gs maçında iyi oynarken, riskli topları direk uzaklaştırmasi dikkatimi çekmişti, vazgeçmiş topla oynamaktan diye düşündüm, ama yanılmışım. ilk golde yaptigi hata kabul edilebilir bir hata, olabilir, ama ikinci golde yaptığı hatanın affedilir yani yoktur. daha on gün önce penaltıya sebebiyet verdigin bir hareketi yine yaparsan, bu mental bir soruna işaret eder, genç oyuncu değil ki çözelim. futbol hatalar oyunudur, illa birileri hata yapacak, ama aynı hataları tekrarlıyorsan bu düzeltilecek bir sorun değildir. ya lyundama'yi bu şekilde kabul edip, devam edeceğiz ya da en kısa sürede elden çıkaracağız. normalde manyakmisiniz derdim ama irfan can transferi için verilse umrumda olmaz.
 • 2245
  17 ocak 2021 beşiktaş galatasaray maçında mükemmel oynadı. yenilen gollerde başrol oynadı ama taş olsa çatlardı.

  orta sahamızda direnç denen hiçbir şey yoktu ve rakip elini kolunu sallaya sallaya geliyordu, forvetimiz saçma bir hareketle kırmızı kart görmüştü, kırmızı karttan sonra oyuna giren yedeklerimiz top kaptırmakla meşguldüler...

  hayır luyindama ne yapsın istiyorsunuz? kritik hatalar yaptı ama kritik hatalar sadece maç kaybettirir, bizim ise bir maçtan çok daha büyük sorunlarımız var. futbolcularda ruh yok, yönetimde vasıf yok, teknik adamda istek yok... bunları konuşmamız gerekiyor. yoksa bugün luyindama kaybettirdi, yarın marcao kaybettirir, öbür gün başka bir şey olur.

  bu maçta luyindama'dan çok daha fazla suçu olan diagne var, şener var, belhanda ve niceleri; fatih terim, yönetim hepsi inanın luyindama'dan çok daha fazla suçlu. hedefimize bir oyuncuyu alırsak, diğerleri yine aynı hataları yapmaya devam edecek. ortak olarak hepsi suçlu ve hepsi kendine çeki düzen vermek zorunda. yoksa sezon sonu welcome to beşincilik.
 • 2246
  maçın en iyisiydi luyindama. iki golde de asli hatalı olan takımın orta sahasıydı. luyindama o kadar top kesti, o kadar boğuştu ki artık gına gelmişti. marcao ile birlikte direnen iki cengaverden biriydi. evet ayağından top sektirdi, evet ani gelişen bir pozisyonda topu kaleciye ya da kornere atmak yerine geri çevirmeye kalktığından tekrar rakipte kaldı ve gol yedik ama ben o gollerin tüm günahını taylan hariç takımın savunma yapmayan orta ve hücum oyuncularına yüklüyorum.

  takımımızın ve türkiye’nin en iyi stoper ikilisi luyindama-marcao ikilisidir. bunu şimdi yazmıyorum bu ikili geldiğinden beri yazıyorum.

  takımın mücadele gücü yeterli olmadığından bütün yük defansa biniyor. bunu düzeltmek s. piri’ye ve teknik heyete düşer. beş puan farkın çok önemli olmadığını düşünüyorum. yeter ki mücadele gücümüzü yükseltelim.

  son bir ekleme. girdiği hiçbir ikili mücadeleyi kazanamayan, son dakikalara kadar bizi bir kişi eksik oynatan oğulcan’ı görememek çok ilginç bir durumdu. ikinci yarıya çıkarken oğulcan/babel değişikliği yapılmalıydı ve babel ile rıdvan baş başa bırakılmalıydı. arda da emre akbaba ile değil kerem aktürkoğlu ile değişmeliydi. ağır beşiktaş defansını kerem gafil avlayabilirdi. neyse sağlık olsun.

  (bkz: 17 ocak 2021 beşiktaş galatasaray maçı)
 • 2247
  17 ocak beşiktaş galatasaray maçı özelinde neden eleştirildiğini çözemiyorum. bütün müdahaleleri yerindeyken bir topu ıskaladı evet. dünyanın istisnasız bütün iyi yada orta/iyi kalite stoperleri böyle hataları pozisyon dahilinde yapabilir. o zaman bütün forvetleri her girdikleri pozisyonlar hatta giremedikleri üzerinden gömelim.

  ikinci gol evet bir bireysel hatadır amenna. yahu sezon başlarken sakatlığı sonrası bu adamın tekrar form tutması aylar alır diye düşünen bu fakir kulunuz bile terste kaldı. adam marcao ile gayet iyi bir ikili. bundan daha iyi olurlar kötü olmazlar. lütfen ortasahamizin koca bir kara delik olması ve adam gibi iki kanat bekimizin olmamasının defolarını stoperlerimize yüklemeyelim.
 • 2249
  13 mart 2002 roma galatasaray maçında yediğimiz golü hatırlayanlar vardır. aldair orta çizginin sol kenarından bizim sol cezasahası köşesine uzun bir top kaldırmıştı. sol bek gustavo ıskalamış ve cafu golü atmıştı.

  peki o maçtan sonra hafta içinde lucescu'nun dediklerini hatırlayan var mı?

  bugün luyindama'nın 17 ocak 2021 beşiktaş galatasaray maçında yediğimiz ilk golde yaptığı hata çok net ve basit bir fundemental hatası. lucescu o maçtan sonra "gustavo'ya soldan havadan gelen toplara eğer yüzü kaleye dönükse sağ ayağıyla, sırtı kaleye dönükse sol ayağıyla karşılaması gerektiğini öğretmemiz lazım demişti.

  ya allah kitap aşkına, soldan orta geliyo, sırtın kaleye dönük, o topa sağ ayakla vurmaya çalışmak hangi aklın ürünüdür? yahu heralde ıska geçeceksin. ya deliricem yemin ediyorum, kafayı sıyırıcam artık. bir futbolcu da çıkıp aklını kullansın allah kitap aşkına ya.

  2.golde top kaptırmış, pas hatası yapmış vs. yemin ediyorum umrumda değil. hatadır der geçersin. fakat ilk gol büyük sıkıntıdır. mental sıkıntıdır, alt yapı sıkıntısıdır, futbolu yeterince bilmeme sıkıntısıdır. ben yıldım artık ya. yeterince futbol zekasına sahip olmayan oyunculardan bıktım usandım.
 • 2250
  sosyal medyanın iyice hayatımızın bi' parçası olmasıyla birlikte çok insanın fikrini duyabiliyoruz, okuyabiliyoruz ister istemez ilgi alanlarımızın çeşitliliğine göre. akla mantığa aykırı kimi yorumlara da denk geliyoruz böyle olunca. şimdi, yeni bi' moda var luyindama ile ilgili mesela, '' galatasaray'a yedirdiği golleri saymazsan luyindama çok iyi bi' maç çıkardı'' ya da ''hatalarını bi' kenara koyalım sahanın yıldızıydı.'' aga siz dalga mı geçiyorsunuz? adam, son zamanlarda, ilk 11 başladığı her maçta maçın kaybedilmesini sağlıyor bi' şekilde, hatalarını bi' kenara koymak da ne demek?

  (bkz: 17 ocak 2021 beşiktaş galatasaray maçı)
 • 2251
  (bkz: 17 ocak 2021 beşiktaş galatasaray maçı) özelinde "hatalarını bi kenara koyarsak" denmesinin sebebi, gerçekten de o hatalar dışında belki 1-2 golü tek başına önlemiş olmasından. rakip forvet çok etkili, aboubakar. ve luyindama sadece kendi bölgesinde değil, birçok bölgede kritik müdahaleler yaptı maç boyunca. savunma gücünün %50'sini falan tek başına oluşturdu denebilir.

  yani şunu demeye çalışıyorum, bu maçta luyindama olmasa muhtemelen maç ilk yarıdan kopardı. diagne atılınca, 2. yarıda luyindama'nın hatasıyla koptu.
 • 2252
  hani zamanında mario jardel için attığı 5 gol dışında sahada yoktu deniyordu ya. luyindama’da da bu tam tersi. yedirttiği 2 gol dışında çok süperdi deniliyor. güçlü fizikli bir defans ama çok dağınık ve çok risk alıyor ya da aşırı özgüvenden hata yapıyor. kendisinin tam zıttı ise ahmet çalık ve semih kaya’dır. onlarda özgüvensizlikten hata yaparlardı
 • 2253
  futbolcunun özellikleri vardır, oyun karakteri, fizik özelliği, tekniği, zihinsel yetileri vardır. bir de form durumu vardır. bizde form durumun kötüyse diğerlerinin hiçbir önemi kalmıyor ve anında biletini kesenler ortaya çıkıyor.

  luyindama'da form durumu birkaç maçtır kötü. eleştiren tabii eleştirecek kötüydü zira ama 8 milyona aldığımız, 27 yaşındaki oyuncumuza futbol hayatı bitmiş muamelesi yapılması, bedavaya göndermeyi teklif edilmesi vs. inanılmaz geliyor bana. 2017 yılında ryan donk'un rotasyonda denenmesi bile küfür sayılıyordu, ne gamsızlığı ne yürüyen bir direk olması kalmıştı. kendisini tabiri caizse bedavaya çakacak bir anadolu kulübü arıyorduk. donk o esnada 31 yaşındaydı ve sonraki 2 şampiyonlukta önemli rol oynadı.

  tamam bazı oyuncuların dermanı tükenir, yaşı ilerler, melekeleri kaybolur. ya da çok büyük sakatlık sonrası sahada yürüyecek hali kalmaz. ama toparlandığını gördüğümüz değerli oyuncumuza iki maçtaki hatalarından gözden çıkarmak, kefen biçmek çok acayip. yollayalım hemen yenisi gelsin, tazesi gelsin. teklif yoksa da sövelim, kovalım, go home diyelim. sosyal medyadan taciz edelim.

  özelliklerini bildiğiniz her oyuncunun formsuz durumundan dönme, tekrar kazanılma şansı var. söz konusu luyindama ise bu şans çok daha yüksek. dün diagne dikkatsiz hareket yapmasa da rosier yapsa bugün bu başlıkta övgüden geçilmiyordu belki de. potansiyelini, tavanını kendi formamızla gördüğümüz makul yaştaki oyuncuyu bu kadar çabuk harcamamak lazım. ruh hastası gibi sosyal medyada adamı darlayanlardan olmamak lazım. kötüydü deyip geçmek, berbattı deyip devam etmek bu kadar zor olmamalı.
 • 2256
  https://twitter.com/.../1350879399256711176
  aptal oğlu aptallar sizi. bu ülkedeki futbol izleyicileri toptan çöp yemin ediyorum. ben böyle gerizekalılık görmedim. adam iki ıska geçti iki gol oldu sizce bunda da bir gariplik yok mu beyinsizler?

  instagram'ın genel kullanıcıları böyle beyin yoksunu insanlar da sene 2021 artık bir zahmet şu "go home" tarzı mesajları bırakmanın zamanı değil mi ya.
 • 2258
  konyaspor ve beşiktaş maçlarında yaptığı hataları anadolu kulüplerinde oynayan herhangi bir stoper yapmazdı. ayrıca ne ayaklarına hakim ne de oyun görüşü iyi. ayrıca sakatlıktan bu kadar uzun sürede toparlanıp dönememesi de soru işaretleri yaratıyor. her gelen topu dan dun vurup uzaklaştırmak değil defansın işi. beşiktaş'ın çok baskılı falan da oynadığı yoktu açıkçası. kaleyi bulan isabetli şutu bile yoktu ilk yarıda.
 • 2259
  gün itibariyle eski gücünde değil ama hala çok güçlü. 2 metre adam çapraz bağları koptu ve bir süre maça devam ettirildi ne kadar zaman geçerse geçsin biraz yavaşlaması normal.
  ayrıca çapraz bağ sakatlıkları da en tehlikeli olan koordinasyon kaybıdır ki onu da yaşıyor gibi. fakat bütün bu negatifliğin yanında ilerde top tutabilsek veya rakibi baskıyla kendi sahasında tutabilseydik hava toplarındaki ve birebirdeki üstünlüğüyle rakip forveti sahadan silerdi ki sildi zaten.
  kendisine inanıyor ve güveniyorum büyük transferler yapacak seviyeden düşmüş olabilir uzun yıllar kulüpte kalmadı da çok faydalı olur kanaatindeyim.
 • 2261
  bu sene son birkaç haftaya kadar takımımızdaki en iyi oyuncu olduğunu düşündüğüm futbolcuydu. şu an ise gol yedirmese çok iyi stoper diye tanımlıyoruz kendisini. hata yapana kadar çok iyi oynuyor kabul de ediyorum ama yaptığı hata birkaç hafta önce basit bir penaltı ile sonuçlandı beşiktaş maçında ise direkt golle sonuçlandı. çok baskı yiyoruz illa ki hata yapacak görüşüne de katılmıyorum açıkçası. üzerine gelen topu ıskalamasına gerekçe olamaz ki bu. çok baskı yediğimiz için topu ıskalıyor diyorsak da zaten luyindama'nın defolu olduğunu kabul etmiş oluyoruz.

  ben artık satılması gerektiğini düşünüyorum. sakatlıktan sonra takımı yakacak derecede hatalar yapmaya başladı. umarım fiziksel düşüşüyle ilgilidir de kendini toparladıkça bu hataları yapmayı da keser zira bu yönetimle herhangi bir oyuncuyu satmamız pek mümkün değil gibi görünüyor.
 • 2262
  ligin en iyi oyuncusu falan diyenlerle baska bir dunyada yasadigimi tahmin ediyorum. bu adam zaten ust duzey bir stoper olsa belcika liginden turkiye'ye gelmez arkadaslar. hem elestiriyi hem ovguyu cok abartili yapiyoruz bir ortasini bulamadik. bu adam fizikli bir adam, bire birde vucudunu kullanarak cok kuvvetli olabilir ama bir stoper icin cok kotu olan bir huyu var, savrukluk. hem savruk, hemde topla oldukca kotu. alt yapisinin zayif oldugunu dusunuyorum, konyada yaptirdigi penalti, dun iskaladigi top hep bu mental ve teknik eksikliklerinden dolayi.
 • 2265
  (bkz: 17 ocak 2021 beşiktaş galatasaray maçı)'nda çok iyi bir oyun sergilemiş olan stoper. maç boyunca hava toplarını sildi süpürdü, fiziğiyle rakip oyunculara fırsat tanımadı. ama gelin görün ki kırmızıdan sonra yediğimiz baskıya hele ki yaptığımız oyuncu değişiklikleriyle daha çok kucak açtıktan sonra, dağ olsa dayanmaz hata yapar. konuşmamız gereken şey luyindama'nin neden hata yaptığı değil. yaptığımız değişikliklerle neden ileride tehlike yaratmayı değil de oyunu korumaya çalıştıgimizi konuşalım. beşiktaş haldir huldur yüklenirken elimizdeki ender sprinter oyunculardan kerem niye girmediyi konuşalım. akbaba hangi akla hizmet kurtarıcı olarak süre aldı? bunları konuşalım ama bu maç özelinde luyindama konuşmayalım.
 • 2267
  kazanmayı hak etmediğimiz maçta, takımı ayakta tuttuğu için beğenilmeyen stoperimiz. 2. yarı diagne'nin de atılmasıyla birlikte kötü bir maç olduğu için karşılaşmayı izlemeyi bıraktım ama 58. dakikaya kadar mükemmel oynamıştı. biz zaten yarı sahamızın dışına çıkamadık bile, luyindama mükemmel olsa ne yazar? anadolu takımları kadar olamadık. sahada utanç duyulası rezil bir galatasaray vardı. ben izlerken takım adına çok utandım, siz kalkmış bütün maç boyunca kale çizgimizin önünü süpüren adama giydiriyorsunuz, yazık. bu ülke insanı gerçekten futboldan anlamıyor. dün sahada o kadar çok sorun vardı ki, yaptığı hatalara rağmen luyindama eleştirilecek en son kişiydi.
  (bkz: 17 ocak 2021 beşiktaş galatasaray maçı)