• 73
  https://twitter.com/...481346473984/photo/1

  bu analizde görüldüğü üzere beklerini bizim mariano ferreira filho'yu bazı maçlarda kullandığımız şekilde kullanan hoca. dünya futbolunda özellikle josep guardiola sala takımlarında gördüğümüz bu bek kullanım anlayışını türkiye'de fatih terim mariano ile, abdullah avcı da hatırladığım kadarıyla beşiktaş döneminin ilk aylarında caner erkin ile denemişti.

  kendisini oldukça beğeniyorum, umarım başarılı bir alanyaspor kariyerinden sonra kendisini yurtdışına atar ve bizi yurtdışı başarılarıyla gururlandırır.
 • 74
  adini gordukce kendimi yapmaktan guclukle alikoyabildigim espri ile baslayacagim; ovmek icin yasayanlar'in yeni gundemidir, https://gss.gs/WbS.jpg

  sakayi bir yana birakacak olursak tarih itibariyle basarili oldugu suphesiz bir gercek. hem alanya takiminin konumu hem de oynadiklari oyun bunu net olarak ortaya koyuyor. fakat her konuda ulkece yaptigimizin aynisini kendisi ozelinde de yine yapmadan duramiyoruz gibi gorunuyor. erkenden fazlaca abartip gaza geliyoruz. yarin ayni ivme ile kendisinin takimi terse de gidebilir, o zaman da simdi kendisi hakkinda soylenenlerin tam tersi yine ayni siddette soylenecek.
  iki turlusu de dogru degil. kendisine dunya futboluna yeni bir oyun sistemi sunmuscasina davranmadan once biraz daha bekleyip en azindan orta vadede ne yapacagini gormek daha dogru olur diye dusunuyorum.
 • 75
  https://twitter.com/...242481346473984?s=21

  böyle zorlama tespitlerin de hastasıyım.

  şimdi bunun diğer modeli nedir? kanatları içeri çekerek rakip bekleri de içeriye çekmeye zorlamak ve kendi bekini rakip kanat oyuncusuyla bire bir bırakmaktır.

  burda zaten 2 seçenek var. meziyetli bir bekin varsa kanatları içeri çekerek oynarsın ki biz genelde sağ kanatta bunu yapmaya çalışıyoruz ya da meziyetli kanat oyuncun vardır bekleri içeri çekerek kanat oyuncunla rakip beki bire bir bırakırsın ki onyekuruyla da sol kanatta bunu yapıyorduk. ha bek kanadınla birlikte içeri gelmezse ne olur? rakip cezahasında ve çevresinde sürekli sayısal üstünlükle oynarsın, boş alanlar bulursun. rakip bu durumda ne yapar? sürekli kaydırarak savunmaya çalışır seni. yani senin kant oyuncun içeri girdiğinde rakip defansif ortasahası ona yaklaşır. bu durumda senin orta saha oyuncun boş durumda olur. rakip ne yapar? diğer ortasaha oyuncusu senin boşta kalan orta saha oyuncuna yanaşır. bu böyle devam eder, en azından devam etmeye çalışır. basketbolda da bu tip savunmaya rastlarsınız. bu savunmalar nasıl çözülür? rakip sürekli pozisyonunu bırakıp kaymaya başladığı için hızlı top çevirirseniz mutlaka boşluk bulursunuz. vs vs işte çok da mühim değil aslında ama olayın aslında ne kadar temel bir iş olduğunu anlatmaya çalışıyorum. atla deve değil ya da çağdaş atan çok acayip bir şey de keşfetmiş değil. tamamen eldeki malzemeye göre tercih edilen bi durum bu.
 • 76
  zamanında inönü'de puan kaybettikleri bir maçtan sonra kartal gol gol gol (yüksek gürültülü kısa aralıklarla söylenen versiyonu) tezahüratının sahada kendilerini baskı altına aldığını ve maça odaklanamadıklarını, taraftarın bunu bırakması gerektiğini söylemiş, kısa süre sonra da taraftar baskısı sebebiyle gönderilmişti.

  hatta "beşiktaş böyle giderse 10 sene daha şampiyon olamaz" demişliği bile vardır o dönem. nitekim öngörülü adammış, ortalamaya vurunca hemen hemen öyle oluyor :p

  teknik adamlığına gelince henüz hiçbir şey kazanmadı. daha çok yeni.

  rize'yi o bok gibi kadro ile ligde tutan, akhisar ile kümede kalıp fenerbahçe'nin elinden türkiye kupası alan, avcı'nın 10 yılda yapamadığını 1 sezonda yapan okan buruk'a burun kıvrılan yer burası. uzağa gitmeye de gerek yok, türk futbol tarihinde dünyaya mal olmuş tek teknik direktörün beğenilmediği yerdeyiz.

  çağdaş atan kim amk :p