• 1389
  taraftarın büyük bir çoğunluğunun istifasını beklediği yönetim.

  evet, doğru. haklılık payları da var. sadece teknik heyet başarısız değildi, yönetim de başarısız ve istifası gerekir.

  ancak; ben bunun gerçekleşme olasılığının olmadığını, olabildiğince geciktirileceğini düşünüyorum.

  yönetim net olarak istifa etmez. etmeyecektir. galatasaray'da çoğu yönetim bugüne kadar istifa ederek görevi bırakmadı. ünal aysal yönetimi yapmıştı bunu evet ancak haricinde hatırladığım yok.

  burada olacak olan benim beklentime göre şudur: burak elmas mart'ta mali genel kurul toplantısında "biz güven tazelemek için seçime gidiyoruz" açıklamasını yapacaktır açılış konuşmasında. diyecek ki sayın elmas "yaşadığımız bazı problemlerden dolayı camiamızın bize güven kaybını hissediyoruz, bu nedenle seçime giderek bu güveni tazelemek istiyoruz".

  bunun nedeni de ibrasızlığın önüne geçmek istemesi.

  bilmeyen kalmadı, burak elmas yönetimi ibra edilmeyecek büyük olasılıkla. mali açıdan edilebilir ancak idari açıdan edilmeyeceğini düşünüyorum. şimdi, ibrasızlık çıktığında neler oldu? adnan polat yönetimi ibra edilmedi, görevi devretti sonrasında mahkeme süreci yaşattı ve üyelik haklarını geri aldı o dönemki yöneticilerin bazıları. mustafa cengiz yönetimi ibra edilmedi, görevi devretmek yerine doğrudan mahkemeye giderek süreci olabildiğince uzattı ve resmi seçimin olması gerektiği zamanda seçime gitti.

  burak elmas yönetimi bunların ikisini de göze almayacaktır. özellikle ibrasızlık sonrası mustafa cengiz yönetimi gibi mahkemeye giderek süreci devam ettirmeyi göze almayacaktır, önceki yönetimi bununla eleştirerek göreve gelmiş bir yönetim olarak. peki ibrasızlıktan kaçınma yolu ne, işte bu yani seçim açıklamak.

  martta açıklayacak, diyecek ki "mayıs ayında olağan zamanımızda seçime gidelim" ve kendisi de bu seçime girecek. ancak yönetimde oldukları dönemde yaşananlardan dolayı seçilemeyecekler. burada olacak olan da yeni yönetime başarılar dileyip ayrılacaklar.

  şu andaki bütün olan olaylar, transferin (hazır olan gedson'un bile) bitirilememesi aslında bundan kaynaklı. elmas yönetimi 1.5 yıl sonrasına zorunlu bir taahhüt vermek istemiyor ve bu yüzden opsiyonun zorunlu olmamasını istiyor. aynı şekilde luis campos olayı da, önlerini göremedikleri ve seçime gitme düşünceleri olduğu için uzun vadeli bir çalışma yapamadıklarından yürümüyor.

  burada olması gereken; burak elmas'ın bunu bir an önce açıklayıp, ileriye dönük yapılacak adımlar için genel kurulun desteğini istemesi. şöyle, diyecek ki sayın elmas "bir futbol aklı oluşturalım kısa vadede, uzun vadeli yapılacak yatırımlar ve projeler için bu ekip de onay versin". çünkü yönetimin kimlerden oluştuğundan, başkanın kim olduğundan, teknik direktör vs. önemsenmeden bu hamleler yapılmalı çünkü doğru hamleler. gedson kar edemesek bile uzun yıllar galatasaray'a ciddi faydaları dokunabilecek bir oyuncu, campos anlık değişim yapamasa bile uzun vadede bize futbol aklı olarak büyük katkılar sağlayabilecek bir isim.

  tabi bunların yapılabilmesi için öncelikle burak elmas'ın bir yıl daha başkan kalamayacağını kabul etmesi gerekiyor. kendisinin bunu bildiğini ancak mali genel kurul öncesinde bunu açıklamayacağını düşünüyorum.

  umarım yanılırım ancak kendileri için en mantıklı aksiyon planı bu, şu anda istifa ederek seçimin önünü açması seçimin en erken şubat sonunda yapılması demek, bu da gerekli hamlelerin yapılmaması demek. bu hamleler yapılmazsa da takımın durumu ortada maalesef.

  karmaşık bir süreç, ama doğru planlama ile yürütülürse biz buradan çıkarız. peki burak elmas yönetimi bu süreci yönetebilir mi?

  sezon başına dönsek ve bana böyle bir tablo çizip "bu yönetim bu süreci halledebilir mi?" deseniz düşünmeden evet derdim. geldiğimiz noktada, yönetimin yapıkları / yapamadıkları terazisinden baktığımda bu yönetimin bu süreci yönetmesi bence imkansızdır.

  ancak tekrar edeyim yazının sonunda, yönetimin istifasını bekleyen arkadaşlar olaya realist bakmıyorlar. şu anda yönetim istifa da etmez, seçime de camiayı götürmez. en erken açıklama mart mali genel kurulunda gelir, zaten 3. haftası oluyor ve 4. 5. aylar seçim çalışması ile gidilir, 5. ayın 3. haftasının cumartesi günü seçim olur.

  bakalım o seçime kadar neler olacak.