resim
Berkan İsmail Kutlu
Takım:Galatasaray
Mevki:Merkez orta saha
Yaş:24
Boy:1.86
Uyruk:Türkiye
 • 763
  topa ilk dokunuşu fecaat olan futbolcu. topla yüzünü rakip kaleye dönebilme oranı % 10 falan. taylan da berkan'dan farklı değil. böyle olunca pasla çıkma planı çoğunlukla çöpe gidiyor.

  normalde galatasaray ölçeğinde bir takımın kendisinden düşük kalibreli bir takımdan 4-5 kişiyle baskı yediğinde bunu rahatlıkla cezalandırması lazım. ama bu baskılar bu ikili yüzünden sonuç verdiği için ceza hep bize kesiliyor.

  bütün problemi bu iki oyuncuya kesmiyorum elbette ama misal 16.01.2022 hatay galatasaray maçında yukarıda bahsettiğim oran % 40 falan olsaydı çok rahat ve gollü bir galibiyet alabilirdik.
 • 764
  emre kılınç’la benzer kaderi paylaşan oyuncumuz. emre de geldiği gibi her maç aralıksız, istisnasız 11 oynayarak tüketilmişti. ligin ilk devresinde methiyeler düzülürken sonradan eleştirileri toplamaya başlamıştı.
  berkan’ı da aynı emre’yi geçen sezon tükettiğimiz gibi tüketiyoruz. umarım iki ismi de yeniden kazanabiliriz. ikisi de daha önce neleri çok iyi yapabildiklerini gösterdiler.
 • 766
  galatasaray para ezme ve futbolcu öğütme tesisi'nin son ürünü.

  ben futbol alimi değilim fakat, berkan'ın doğru kullanıldığında kendisinin uzun yıllar faydalı olacağını düşünüyorum. şuan yaşadığı kırılmanın sebebinin organizasyonsuzluk ve psikolojik olduğu kanısındayım. kafamda berkan'ın tutmayacağına dair zerre şüphe yok. bize gelmeden önce de avrupa'dan talipleri vardı zaten. galatasaray'a gelmeyi şart koşan da kendisiydi.

  ayrıca kendisinin potansiyeli ve özverisinden ayrı şüphe duymamamın bir diğer sebebi de kendisine yaptığımız yatırım. biz daha 6 ay önce berkan'ı 4m euro + sonraki satıştan %20 gibi bir pay vererek kadromuza kattık. başta dediğim gibi, tamam ben futbol alimi değilim de o dönemki futbol aklımız olan fatih terim ve scout ekibi de bugün sözlükte yazıldığı gibi öngörüsüz olamazlar herhalde diye düşünüyorum. yani pas, top sürme, şut, sırtı dönük oynama, oyun kurma özelliği olmayan sadece koşan bir oyuncuya da 4m euro yapıştırmamışlardır herhalde.

  bu ligde hatayspor 966bin euroya, konyaspor 1.5m euroya neredeyse sıfırdan takım kurup at koşturuyor. herhalde diyorum o kadar da değil. bu yoklukta berkan için verilen; 4 tane hatayspor, 3 tane konyaspor kuracak kadar paranın gelişigüzel bir şekilde "amaaan olmazsa da olmaz" diyerek verilmiş olabilme ihtimalini aklım hayalim almıyor.

  diyebilirsiniz ki 4m euro verdiğimiz her oyuncu tutmak zorunda mı? evet zorunda kardeşim. bizim 4m euromuz ile bayern'in 80m eurosu arasında görece olarak fark yok. oynadığın ligde 1m euroya kurulan takım şov yapıyorsa, senin 4m euro verdiğin adam ligin içinden geçmeli ya da ileride geçeceğinden emin olmalısın. diğer türlü tüm hesaplar zaten işin tabiatına aykırı.
 • 767
  pirlo'ya pres yap, gattuso'ya oyun kur diyin; sonra seyreyleyin nasil parcalara ayriliyorlar. bu cocuga stoperler arasinda oyun kurdurup, cicaldau'ya on alan presi yaptiriyoruz. egrisi dogrusuna gelecek ve onumuzdeki haftalarda gorecegiz diye dusunuyorum on alan presinde kendisini. tekrar methiyeler baslar o zaman. insaat iscisine elektrik tesisati tamiri teslim edip yuhalamanin luzumu yok.
 • 769
  malesef taraftarımızın aylık geleneksel stres topu olarak seçilmiş futbolcudur. sene başı bilmem kaç kilometre koştu diye methiyeler dizilirken, şimdi belki hemen hemen aynı koşu mesafelerinde fakat günah keçisi ilan edilmiş. takımda ne oynadığını bilen 1 tane oyuncu yok şu anda. mevcut kaosun içinde misyonu görev oyuncusu olanları tek tek yemek israftan başka hiçbir şey değildir. berkan görev oyuncusudur, etrafındaki çarklar dönmeye başladığında onların performansını yukarıya taşıyacak kapasitededir. gencecik çocukları süslü abartılarınızla yerin dibine sokmayın, ellerinizi çekin lütfen. bunu hak eden ve kesinlikle galatasaray seviyesinde olmayan ömer bayram, babel, ismail gibi oyunculara yapın yapacaksanız.
 • 770
  şu sıralar gösterilen yoğun eleştirilerde belirtildiği kadar kötü bir futbolcu olduğunu düşünmüyorum. düşük performansı sinan yılmaz’ın bir programında değindiği gibi orta sahada yanlış yerde oynaması ile oldukça ilişkili olduğunu düşünüyorum. ters ayakla sağ iç oynaması pas kalitesini, şut kalitesini olumsuz etkiliyor. 16 ocak 2022 hatayspor galatasaray maçında altıpas içinde kaçırdığı golü sağ kulvar yerine soldan yakalamış olsa en azından etkili bir vuruş yapabilirdi. biraz daha net görev tanımlaması ile sahada daha iyi bir katkı verebilecek bir oyuncu. büyükçe bir yatırım yapılmış, hala gelişme ihtimali olan genç bir oyuncu. yabancı sınırında düşünürsek bir an önce verim alabilecek bir şablonda kendisini kullanmamız lazım.
 • 771
  canını dişe takarak oynayan yegane futbolcumuz.

  fazla söze gerek olmaksızın; bu sene kadromuzda olmasaydı şu an direkt düşme hattındaydık.. herkesi hallettik sıra bu güzel kardeşimize mi geldi diye sorarım.. takım uçup kaçıyor olsa yeteneklerini sorgularız elbet ama şu anki durumda berkan'a laf söylemek ayıp etmek anlamı taşır.. öyle bir durumdayız ki ilk bakacağımız şey puan almak... önce galibiyetler alalım, oyunu şekillendirelim sonra çevre kontrolü vs. konuşuruz..
 • 772
  pek çok futbolcumuzla aynı problemi yaşıyor. kulübümüze transfer olduğundan beri yeteneklerine veya oyun repertuvarına yeni bir skill ekleyemedi. mesela ekstra olarak bi duran top uzmanı olmaya çalış, uzun şutlarını geliştir ve maç için de dene, savunmadan driblingle top çıkar gerekirse kaptır. yani hiç olmazsa bişeyler dene be kardeşim. bütün orta saha oyuncularımız maldonado oldu çıktı. ortaya yetenek koyabilecek bir tane adam yok.
 • 773
  geldiğinden beri sürekli en çok mesafe kateden oyuncu kategorisinde hep galatasaray'ın en tepedeki ismi,
  hatta zaman zaman sahada en çok koşanı, solak, avrupa alt yapılı galatasaraylı orta saha oyuncusu...

  yukarıda özetlediğim tanım başlı başına berkanı her antrenör için ilk 11'e yazdırır.
  yazdırıyor da zaten, yazdıracakta ama çocukta artık helak oldu 2-3 günde bir kere 12 kilometre koşup
  mücadele etmekten.

  galatasarayda da şanssızlıkları var tabii. neler onlar?

  kendisi de bence iyi futbolcu olan taylanla zaman zaman pozisyonlarının üst üste gelip çakışması,

  gösterdiği yüksek efora rağmen takımın tutanının ile atanının verimsiz olmasının, ve de üstüne hakem rezaletleri
  yüzünden gelen mağlubiyetlerin etkisi ile yılgınlık ve konsantrasyon bozulması,

  serbest oynayıp sahanın her yerine giden ve açık kapatan bir oyuncu karakteri ile alan pozisyon paylaşımlı pas oyununa adaptasyon zorluğu yaşaması,

  savunma yapmayan babel, feghouli, yeterince yapmayan hatta halil ve hatta kerem gibi oyuncular yüzünden üzerine yük binmesi,

  kanat beklerindeki istikrarsızlık ve formsuzluk nedeniyle kanatları kapatmaktan helak olması,

  ön alanda hücum ve hücum arkası oyuncularının bolluğu (cicaldau, kerem, morutan, emre vs) yüzünden geldiği takımlarda çok yarar sağladığı rakip ceza alanına yaptığı koşuları, assistleri ve golleri burada yapamaması, (bir-iki gol ve assist yapsa daha çoşkulu ve iştahlı olacak, şimdi yılgınlık var biraz üstünde),

  burada artık, domenec'in futbol aklına güveniyorum. ne olursa olsun, şu anki kadroda savunma direncinin marcao ile temel taşı olan berkanı biçimlendirip, yükünü azaltıp, daha iyi adapte etmenin yolunu bulacaktır. olmadı, zaten şu an avrupada kulüplerin kendisini izlediğini zannediyorum. çok rahat 3-5 milyon euro ile bonservis sağlanıp galatasaray'a fayda sağlayacaktır.