resim
Berkan İsmail Kutlu
Takım:Galatasaray
Mevki:Merkez orta saha
Yaş:23
Boy:1.86
Uyruk:Türkiye
 • 494
  hamal tabiri kullanılır bazen futbolda. bu tabir takımın koşu yükünü çeken, her yere basan, sürekli ikili mücadeleye giren futbolcular için kullanılır. bizim takım falcao'lar feghouli'ler lemina'lar seri'ler doluyken takıma hamal arardık, hamal yok derdik. şimdi takımın neredeyse yarısı hamal, ama berkan bu tabirin öyle bir örneği ki izlerken yoruluyorum. bazen çok koşan futbolcu boş koşuyodur falan denilir bakmayın siz o işlere. orta saha oynayan bir futbolcu kendisi sakatlamadıkça, pozisyonunu kaybetmedikçe koşabildiği kadar koşsun. bazen her yere basmak takımın omurgasını bozarsa berkan o zaman azaltsın bu işi ama şimdilik öyle bir problem görünmüyor.

  görüyorum ki her hafta top kontrollerinde gelişme var. eğer topla ilişkisini çok az daha geliştirirse, ilk dokunuşlarında hata yapmayı minimuma indirirse, bu hırsı ve özverisiyle yıllarca bizim çok sevdiğimiz bir adam olacak. 4 hafta üst üste kazanamazken kimse koşan adamı çok görmez ama üst üste 4 maç kazanılırsa ve berkan bu performansla devam ederse çok daha fazla övülecektir.

  çok iyi transfer.
 • 495
  yanında sosa gibi bir oyuncuyla çok daha değerlenecek oyuncu. cicaldau'ya sorumluluk verilmesi lazım. bırak bütün duran topları kullansın sahadaki lider sensin diyeceksin. herif alfa bir karakter değil belli ki. cicaldau sorumluluk alırsa berkan'ın performansını çok yükseltir. selçuk-melo ikilisindeki melo berkan ama o kadar ne oyun kuruculuğu var ne kesiciliği. biraz tek taraflı bir oyuncu. hücum yönünü geliştirmesi lazım, oyun görüşü kısıtlı biraz. bu konularda seviye atlarsa kariyeri de acayip yerlere gider. bir de bizim oyuncularda genel olarak bir çevre kontrolü sıkıntısı var. çok fazla top kaybı olmasının sebebi de bu. tek pas oynamayı öğrenmesi lazım orta saha oyuncularının.

  her maç hamsik berkan kadar koşuyor. tek başına koşu bir şey ifade etmiyor maalesef. elbette çok iyi transfer berkan ama abartmamak lazım. bu takım kompakt bir hale gelmediği için enerjisini efektif kullanamıyor berkan. kompakt bir takım haline gelmeden her şey eksik oluyor. bir takım haline gelince takım boyu kısalırsa berkan'ın çok daha verimli oynayacağını düşünüyorum. takım o kadar kopuk görünüyor ki her kaptırılan topa cica ve berkan koşuyor. her işi onlar yapmaya çalışıyor. takımda rolleri verip biraz daha dengeli olmamız gerekiyor. top kaybı çok fazla bu sebeple geçiş hücumu çok yiyoruz.

  bir de berkan'da farkettiğim top sürerken daha çok ayak içiyle sürmeye çalışıyor. aslında yavaş bir oyuncu değil berkan ama topla çıkarken yavaş kalabiliyor. top sürme ve oyun görüşü konusunda gelişmesi lazım. top sürme çalışınca gelişebilir ama oyun görüşünü bilemiyorum.

  özetle berkan'a çok fazla yük bindiriliyor takımda muadili de yok. allah korusun sakatlık kaza bela olmaması için enerjisini daha düzgün kullanması gerekiyor.
 • 497
  fernando reges'ten sonra çok sevdiğim orta saha oyuncularımız oldu. taylan antalyalı ve berkan hem türk, hem genç, hem galatasaraylı olmaları, hem de özveri ile oynamaları ile kendilerini çok sevdirdi. ancak ligimizin olmazsa olmazı savunma önünde gerek pozisyon bilgisiyle, gerekse sertliğiyle savunmaya güç katan ön liberolar. bizde felipe melo ve fernando reges, beşiktaş'ta josef de souza, fenerbahçe'de luiz gustavo son örnekleri. fatih terim böyle bir oyuncu istemiyor ama bu bizi özellikle anadolu takımlarına karşı yapılan maçlarda zor duruma düşürüyor. anadolu takımları kapanıp hızlı çıkma derdinde olduklarından atakları başlamadan bitiren, dönen topları doğru yerde durarak toplayan, hızlı ataklarda gerekirse savunmayı üçleyebilen ve sert oynayan ön liberolara ihtiyaç duyuluyor. rakip üstümüze gelmediğinden önemli özeliği pas olan, rakibe temaslı savunma yapmayan ön liberolar pek verimli olmuyor. aynı jean michael seri gibi. berkan da bu özellikleri sağlayan bir ön libero değil hatta kendisi ön libero değil. merkez orta saha oyuncusu berkan ve ön liberoda takımın ihtiyacını karşılamaz. belki fatih hoca'nın ihtiyacını karşılar ama takımın ihtiyacını karşılamaz. gustavo assunçao'yu sadece bir maç izledim ve hakkında fikir sahibi olamam. ancak assunçao da ligimizin istediği ön libero özelliklerine sahip değilse transfer dönemlerindeki ilk yönelinmesi gereken bölge burası olmalı. tabi assunçao bu bölgenin oyuncusu ise ne mutlu bize. assunçao, berkan ve alexandru cicaldau gerekli orta saha üçlüsünü bize oluşturur.