• 870
  klasik 10 numara (hagi, sneijder, ronaldinho, vs.) oyun mantalitelerine kar$i, biliyorum ancak tek çareleri bu. james rodriguez'den o verimi alamadilar ve thiago alcantara'nin gitmesine nasil göz yumdular anlam veremiyorum. kimmich çok güzel top dagitiyor ancak tüm yük kanatlara yükleniyor. kanada in, orta yap, defans kar$ilasin. psg 20/21 $ampiyonlar ligi çeyrek finali müsbakalarinda geriye çekilip, kontralarda çikarak canin yakti makina gibi takimin. sorunda i$te burda. makina gibiler. oyundaki opsiyonlari o kadar belli ki, bir algoritmanin di$ina çikamiyorlar. lewa gibi önemli bir eksikle foyalari meydana çikiyor. 2 maçtaki gözlemlerim bunlar.
 • 871
  müthiş oynadığı bir maçtan sonra bundesliga'daki politikasına şimdilik laf etmemek gerek. zamanında şunu da yazdım. kısmen bu yorumlara katılıyorum ancak şu an değil. psg belki bu turda değil de başka bir turda gelse ya da 10 maç oynasalar 5'ini psg 5'ini bayer geçebilirdi. dediğim yıllardaki gibi rezil bir bayern yok cünkü. futbol bu olabilir.

  (bkz: bayern münih/#1950208)
 • 872
  michael laudrup'un oynadığı ilk büyük avrupa takımı. bayern'e transfer olduğu dönem 91-92'li yıllar. transferin gerçekleşmesini sağlayan isimlere baktığımda ise şok olmuştum. rummenigge ve beckenbauer. bu iki isim kulüpte başkanlık, asbaşkanlık gibi kilit rollerde görev aldılar; ancak bu kadar uzun süreli bir istikrarın olduğunu bilmiyordum.

  diğer taraftan adamların yönetimi, yapılanmasına baktığımızda kulüp hisselerin yüzde 75'ine sahip. ancak kalan 25% hisse adidas, audi ve allianz şirketlerine ait. bu hisse satışları da allianz arena finansmanı, stadyum borçlarının ödenmesi gibi hedefler doğrultusunda farklı yıllarda gerçekleştirilmiş.

  şirket yönetiminde görev alan isimlere bakalım. adidas, volkswagen, deutsche telekom, unicreditbank, alman borsası gibi kuruluşların ceo'ları, yöneticileri, danışmanlarından oluşan bir ekip.

  yaklaşık 20 yıldır deutsche telekom ile göğüs reklamı anlaşması, nerdeyse 50 yıldır adidas ile forma sponsorluğu anlaşması.

  biraz da diğer sponsorlara bakalım. goodyear, katar havayolları, siemens, paulaner brewery, sap, dhl, hamad international airport and tipico, coca-cola, man, procter & gamble apple music, beats electronics, ea sports, gigaset, hugo boss, courtyard by marriott, veuve clicquot, adelholzener.

  27 yıl üst üste kar açıklayabilmiş bir kulüp. üstelik tüm bu gelir ve karlılık sürecine bakıldığında yayın gelirlerinin oranı diğer kulüplerde ortalama %43 iken bayern'de bu oran yalnızca 28%. yani bu noktada da ciddi bir potansiyeli var demektir.

  kısacası bir kulüp nasıl yönetilmeli sorusuna rüya gibi bir cevaptır bayern. kulübün içinden çıkan efsanelerin de, ülkenin etkin iş adamlarının da bir arada görev alıp neler başarabileceğinin özetidir. tüm bunlar gerçekleşirken de aman abi satalım takımı ruslara, araplara kafasına vurulan bir tokattır.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!