• 228
  2020 - 2021 sampiyonlar ligi sezonu finali için insaat çalismalarinin sürdügü stadyum. sonra "olimpik" haline döndürmek için yine insaat gerekecek!

  --- alıntı ---

  tff, gençlik ve spor bakanlığı’ndan bu stadı devralıp, wembley gibi ulusal futbol stadına dönüştürüyor. olimpiyat oyunları adaylık sürecinde iddiamızın somut örneği olarak yüz milyon euro’dan fazla harcayıp inşa ettiğimiz güzelim stat, artık “olimpik” özelliğini kaybetti. 400 metrelik modern sentetik pist, greyder ve kepçelerle traşlandı, kazıldı, yok edildi. ön sıralardaki seyircilerin reklam panolarıyla engellenmeden maçı seyretmeleri için 80 santimetrelik bir hendek açıldı.

  --- alıntı ---

  atilla gökçe
 • 229
  olimpiyat adaylığımız neticesinde 2002 yılında açılmış stadyum.

  hem olimpiyat adaylığımızın somut bir neticeye bağlanmaması ve bağlanacağa benzememesi hem de şehre uzak da olsa ülkemizin en büyük metropolünde metroyla ulaşım sağlanabilen bir stadyum olması bakımından ulusal bir ''futbol'' stadyumuna çevrilmesini destekliyorum. büyük organizasyonların 10+ yıllık periyotlarla finallerinin oynanması dışında istanbul'un stadyumsuz birkaç ekibine ara ara hizmet eden dev bir ucube olarak kalmasındansa gerekli düzenlemeler yapılarak milli maçların oynandığı bir ulusal merkez haline gelmesi daha mantıklı.

  ayrıca olimpiyatlara ev sahipliği yapmak ekonomik olarak çok ama çok sıkıntılı bir hale büründü. montreal'den tutun yunanistan'a ve son olarak rio'ya kadar milyarlarca dolar maliyeti bulan ve bu milyarlarca doların geri dönüşünün olmadışı, gerekli temele sahip olmadığınızda da yapılan tesislerin çürümeye bırakıldığı mevcut durum herkesin gözü önünde. tarihin en önemli spor organizasyonuna ev sahipliği yapmak çok büyük prestij tabii ki fakat ev sahipliğine aday bulmanın bile artık zor olduğu günümüzde 19 sene önce açılmış "olimpik stad"ımızın olmasının bir maksadı yok. 2028'e kadar ev sahipliği de belirlenmiş durumda.

  tabii ki sahanın zeminini alçaltıp görüş açısını düzeltmekle bitecek sorunları yok atatürk olimpiyat stadı'nın. ulaşımda metro olsa da tek başına faydası yok. arabalarla ulaşmanın güç olduğu bir yer. maç günlerine özel otobüsle veya yeni bir hattın uzamasıyla çözülmedikçe insanların o yolu çekmesi için çok özel şeyler vaat etmeniz gerekir. ayrıca rüzgardan ve yağıştan futbol oynanamadığını onlarca kez gördük. gündem olan yenileme projesinde, eğer ki yapılan proje oysa, stadın dışının kapatılmasıyla şiddetli rüzgarın önlenmesi sağlanacak. çevre düzenlemesi de yapılarak stada yürüyüşün kolaylaşması ve stadyumun çevresinde ihtiyaç giderilip vakit geçirilebilecek alanlar kazandırılacak. zaten bu şekilde detaylı bir projeyle elden geçirilmeyecekse hiç gerek yok, boş kalmaya devam etsin. en azından ek külfet çıkartmaz.
 • 230
  eğer gerçekten bir yatırım yapılacaksa tribün yapıları gözden geçirilip, olimpik alan olarak gözüken "atıl alana" kadar indirilip özellikle milli maçlarda 100.000 kişiyle ciddi bir kalabalık önünde maç oynatılabilecek durumdaki stadyum.

  ayrıca drogba ne sallamıştı be burada. beşiktaşlıların arasında içten içe çıldırmıştım. lol.

  (bkz: 22 eylül 2013 beşiktaş galatasaray maçı)
 • 232
  zemini gayet güzel görünüyordu. demek ki istenilince becerilebiliyor bu iş.

  kulüplere sağlam bir yaptırım öngörülmeli zemin bakımından. milyonlarca lira harcanıp stadyum yapılıyor ancak işgüzar kulüpler el sürmüyorlar bakım için. milyon euro verip oynattığın adamlar senin işbilmezliğin yüzünden sakatlanıyor.

  (bkz: 27 ocak 2021 başakşehir trabzonspor maçı)
 • 233
  binlerce yıllık göçebe kültürümüzün, öyle 3 5 asır yerleşik hayata geçtik diye geçmeyeceğini gösteren stadyum. 80 milyon dolara mal olimpiyat stadyumu açılışında, stada gidecek yol olmadığı ortaya çıkmıştı. önce çadırı koyduk sonra yol yaptık, sonra çadırı düzeltmeye çalıştik. eninde sonunda yıkılacaktir, başka türlü düzelmez.
 • 236
  sürekli bu başlığa yazmak istemiyorum ama bilgilendirmek adına şu kadarını yazayım.

  zemini her daim türkiye standartlarının üzerinde oldu ve olacak bunun iki nedeni var birincisi tribün saha aralığı 20 metreden fazla bu nedenle ışık almama gibi bir sorunu yok diğer bir sorun olan zeminin hava alamaması gibi bir derdi hiç yok zira rüzgar tirbünü bağlasan elektrik üretirsin dört yanı açık püfür püfür esiyor. üst katlarında ağustos ayında maç izleyip zaatüre olma olasılığınız var.

  diğer neden ise kimse burada oynamak istemediğinden maç oynama aralığı ayları buluyor o sırada kendi haline bıraksan bile zemin düzelir.

  bu stadın kendisi mimari bir faciadır o nedenle var olduğu sürece kara delik gibi kaynak sömürmeye devam edecek.