• 1
    futbolda bir bölge. bu bölge geçmiş futbol maçlarının analiz edilmesiyle ortaya çıkmış. geçmişten günümüze oynanan karşılaşmalarda atılan gollerde yapılan asistler incelenmiş. ve asistlerin çok büyük olasılıkla yapıldığı yerler ortaya çıkarılmış. bunun üzerine bir savunma dizilimi gerçekleştirilmiş. bu savunma dizilimi asistlerin çok büyük olasılıkla yapıldığı yerleri kapatmayı hedefliyor. temel mantık şu: eğer asistlerin yapıldığı bölgeyi kapatırsam asist de olmaz. asist olmazsa gol de olmaz.

    assist v savunması işte böyle ortaya çıkmış. isminde "v" geçmesinin sebebi ise bahsedilen asist bölgesi tarandığında ortaya bir "v" şeklinin çıkması. her ne kadar çok mantıklı görünse de seyir zevkini azaltan bir düzen bu. savunma yapan takım açısından ise yüksek konsantrasyon isteyen bir dizilim. genel amaç rakibi kanatlara itmek ve merkezi kapatmak. böyle bir dizilim hücumcu takımı yeni set hücumları ve yeni taktiksel yaklaşımlar geliştirmeye zorluyor. bu defansif dizilimi en iyi sağlayan diziliş ise 5-3-2. beşli savunmadaki kanat beklerin varlığı kontra ataklarda sayısal üstünlüğü sağlamayı amaçlıyor.

    galatasarayımızdan örnek vermek gerekirse geçen sezon oynanan 10 mart 2022 barcelona galatasaray maçında domenec torrent bu dizilimi bariz bir şekilde benimsedi ve barcelona'yı kenarlara itti. kenardan adama traore diarra, savunmamızı aşmaya çalışsa da patrick van aanholt pozisyonların çoğunda buna müsaade etmedi.

    assit v savunması: https://gss.gs/v5A.jpg
App Store'dan indirin Google Play'den alın